Szukaj
Zamknij

„Kult amatora” – spotkanie z autorem

kult amatora

W imieniu Edwina Bendyka i Mirosława Filiciaka serdecznie zapraszam na spotkanie z Andrew Keenem autorem wydanej w Polsce ksiazki „Kult amatora”…

Aby zachęcić do uczestnictwa pozwolę sobie na obszerny cytat części wpisu Kazimierza Krzysztofka na Technopolis będącego zapowiedzią spotkania (a tu znajdziecie recenzje samej książki):

„Jedni sądzą, że Web 2.0 to czysty chwyt marketingowy – w antykwariacie trzeba mieć ciągle coś nowego, jak powiadają bukiniści. Przecież internet nie stał się czymś innym z dnia na dzień. Nie brak jednak opinii, że Web 2.0 to coś jakościowo nowego – internet drugiej generacji, a tym, co go odróżnia od pierwszej, jest masowe tworzenie zawartości przez “sieciowe tłumy”. Wypośrodkowując te opinie, można powiedzieć, że owa masa użytkowników była aktywna już wcześniej jako wytwórca zawartości, ale dzisiejsza skala to kwestia 2-3 ostatnich lat. Istotnie internet tworzy wartość dodaną – nie jest już tylko źródłem danych i informacji, medium mailowej komunikacji oraz narzędziem budowania wirtualnych społeczności. Stał się czymś o wiele więcej: przestrzenią, w której każdy podłączony do sieci może ulokować swoje zasoby – w tej chwili nie wnikam w ich jakość – informacji, wiedzy, kultury, emocji, przeżyć, doznań. Każdy też może z tych zasobów czerpać – tego jeszcze w historii nie było.

Nie warto się spierać o definicję, czym Web 2.0 jest, a czym nie jest, gdyż nie to mieści się w głównym nurcie zainteresowań autora. Interesuje go co innego – wykazanie, że internet niszczy kulturę, o czym informuje już w podtytule książki. Dlaczego zabija? Dlatego, że jest tworzony przez amatorów w najbardziej negatywnym rozumieniu tego słowa – po prostu ignorantów i nieuków.”

Czy internet niszczy kulture? Tu znajdziecie blog Keena

Ksiazka wydana w tym roku w USA, ukazala sie wlasnie po polsku i juz stala sie bardzo glosna przez stawiane przez autora jedsnostronne i kontrowersyjne tezy.

Keen z pasja pietnuje internet jako zrodlo infantylizacji debaty publicznej i symbol (nadchodzacego) upadku wysokiej kultury, ktora przeistacza sie w kultrure tabloidu.

Jego zdaniem fala amatorszczyzny (tsunami) zalewa swiat, a glos w kulturze beda miec nie najlepsi a najglosniejsi (cyfrowy darwinizm).

Jesli masz czas przyjdz do redakcji Polityki (Slupecka 6, przy pl. Narutowicza – dwa przystanki tramwajem od pl. Zawiszy) w najblizszy wtorek 27 listopada o godz.18.00

Szczegoly spotkania i wstep do ksiazki znajdzecie tutaj tutaj

zaproszenie na spotkanie z autorem

  • Critto

    […] Keen bezlitośnie atakuje amatorstwo , które już dominuje tzw Web 2.0 i w jego opinii stanowi poważne zagrożenie profesjonalnej prasy, książek, naukowych wydawnictw (tutaj oskarża Wikipedię o karygodną amatorszczyznę i brak redaktora naczelnego, który usuwałby wpisy nastolatków, ignorantów i półgłówków) co do wikipedii to niestety w duzym stopniu PRAWDA; ale encyklopedia to NIE jest element kultury, tylko faktografii; w przeciwienstwie do muzyki (powstaja swietne amatorskie dziela muzyczne), filmu (powstaja swietne amatorskie filmy), beletrystyki (powstaje mnostwo swietnych amatorskich opowiadan i powiesci), czy wreszcie nurtow rekonstrukcyjnych, odtwarzajacych dawne zwyczaje, a nawet religie i wierzenia (vide popularnosc Neopoganstwa i Rodzimowierstwa w Internecie – sam jestem Rodzimowierca, wiec bardzo mi sie to podoba; dodajmy, ze bez Internetu ciezko byloby zebrac ludzi np. na rodzima Kupale czy jakies swieto celtyckie (np. Beltaine)). W przeciwienstwie do zapisu faktow, kultura nigdy nie bedzie \’poprawna\’ czy \’niepoprawna\’; kultura poprostu JEST, a rzady korporacji, telewizji, czy ubostwianych przez Keena \’prezenterow\’ (ktorych w wiekszosci nie trawie) dobiegaja

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę