Szukaj
Zamknij

Social lending w Polsce

social lending i kasa w sieci

Kasa, zyski, finanse, pożyczki. Social lending powinnien być hitem zbliżającej się wiosny a na razie jakoś dość niemrawo informacje na temat trzech serwisów (Finansowo.pl / Monetto.pl / Kokos.pl) rozgrzewają polską blogosferę. W oczekiwaniu na kolejne newsy na temat pochodów konkuretów pozwolę sobie przyjrzeć się czym mogą powalczyć o nas czyli potencjalnych użytkowników…

Na początku słowem wprowadzenia – celem tego wpisu nie jest opisywanie zjawiska social lending a bardziej przyjrzenie się polskim firmom, które taką formą działalności się zajęły oraz sposobom za pomocą jakich chcą promować swój produkt. Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś o samym zjawisko zapraszam np. na bloga Marcina Sulikowskiego albo na najbliższe spotkanie Bootstrap gdzie temat p2p lending będzie głównym wątkiem.

Money, money, monetto

Aby chronologicznie chcieć podejść do tematu trzeba zacząć od Finansowo.pl. I tu mam problem bo serwis zaistniał jako pierwszy, ale nic o nim nie wiadomo poza tym, że ma jakieś plany walki z konkurencją. Od czasu powstania Finansowo.pl nie przebiło się z ofertą do szerokiego grona użytkowników a teraz gdy na rynku pojawiło się kilku dużych konkurentów może być już trudno. Czyżby target Fotki i Bajo kasy nie chce pożyczać ani zarabiać na pożyczkach? Na to wygląda na razie.

Kolejne jest Monetto.pl – projekt wykluł się jako efekt współdziałania krakowskiego funduszu technologicznego IIF oraz Łukasza Banacha z Prender Sp. z o.o. (założonej we wrześniu 2007 roku) oraz Sebastiana Kwietnia. Projekt został ogłoszony już w grudniu 2007 roku jako „pierwszy serwis social lending w Polsce”.

Przez kilka miejsc w polskiej sieci przetoczyły się mocne dyskusje dotyczące prawnych aspektów działalności takiego serwisu oraz po prostu tego czy w Polsce dorówna Zopa i Prosper pierwszym serwisem tego typu na świecie. Łukasz dawał mocny odpór wszystkim niedowiarkom i trollom wieszczącym upadek Monetto.pl przed startem – z różnym skutkiem bowiem nie mógł wesprzeć się działającym serwisem i jego wynikami.

Mocna merytorycznie dyskusja jaka miała miejsce na forum GoldenLine pokazała, że Monetto.pl ma wypracowane podstawy prawne, dobre konktaty strategicze (mBank!) oraz wiarę w to, że ich produkt stanie się wzorcowym przykładem serwisu typu social lending w Polsce. Jedyny problem jaki trapił (i trapi) Monetto to brak publicznej i otwartej działającej wersji serwisu. No i konkurencja ze strony działającego serwisu Finansowo.pl

Kokos rozbija bank

I wtedy nagle z Sopotu zaatakowała firma Blue Media a dokładnie Kokos.pl, który po cichu i nie czekając aż Monetto.pl się otworzy i pochwali swoimm serwisem uruchomił de facto pierwszy w Polsce serwis „social lending”. Wniosek? Jeśli zamierzasz walczyć z konkurencją upewnij się czy po opublikowaniu newsów o zamiarze wejścia na rynek możesz odpalić swój serwis szybko. Monetto na tym poległo i wydaje się (patrząc po ilości czasu od premiery Kokosa), że nie ma pomysłu jak sensownie odpowiedzieć.

Tak więc na rynku obecnie A.D. 2008 są trzy firmy ale wygląda na to, że walka o pierwsze miejsce rozegra się między dwoma serwisami – Monetto i Kokosem. Finansowo ma zbyt wiele do nadrobienia i nawet jeśli zaskoczy rynek informacją o podpisanej umowie z którymś z banków to na dzień dziesiejszy nie będzie się liczyć.

A przecież wcale nie jest powiedziane, że na rynku polskim muszą być obecne tylko trzy serwisy – może pojawi się gracz za zagranicy skuszony tak świetnie rozwijającym się rynkiem i przetartymi szlakami w dziedzinie prawnych niuasnów?

Podsumowanie

Na koniec małe zestawienie pokazujące plusy i minusy poszczególnych konkurentów:

Finansowo.pl – (właściciel Interaktywna Sp. z o.o. Wyniki za 2007 rok tylko samej Fotka.pl to 2,5 mln pln zysku)

Zalety – pierwszy serwis p2p lending w Polsce. I to tyle co można powiedzieć. Wyników nie znamy, liczby użytkowników też nie, ale nie jest ona chyba wysoka skoro Interaktywna nie chwali się nią.

Wady – brak wizji i rozwoju. praktycznie serwis jest taki sam jak na początku istnienia. Wygląda jakby na porzucony projekt na rzecz przynoszącej kasę i bardziej medialnej Fotka.pl

Ocena – Potencjał Fotki i innych serwisów ze stajni Rafała (Rafał Agnieszczak na privie sprostował – Interaktywa nie jest właścicielem Finansowo.pl) bo ak podaje w swoich ostatnich informacjach prasowych sama Fotka ma już 6 mln zarejstrowanych użytkowników może ostro namieszać bo akurat jako jedyni nie będą musieli kupować userów i tracić kasy na drogie kampanie. Z drugiej strony nie wiadomo czy społeczność, która odwiedza serwisy Interaktywnej to dobra grupa docelowa serisu p2p lendingowego…

Kokos.pl – (właściel Blue Media, która ma następujące wyniki finansowe w 2005:
Przychody: 34 504 420,42. Zysk netto: 460 353,60).

Zalety – odpalony i działający. Wsparcie firmy, która tworzy od wielu lat soft dla banków i branży mobilnej. Duuużo wolnej gotówki do zainwestowania aby bić się o pozycję numer jeden w polskim p2p lending. Dodatkowo sądząc po istnieniu spółki Blue Media Sales & Consulting SA firma może chcieć poszukać dodatkowej kasy na giełdzie.

Wady – p2p lending i budowa ośrodków www (Michał Samujło zwrócił mi uwagę na http://www.buddyschool.com/ czyli jednak coś robią jeśli chodzi o społeczności) nie jest silną stroną Blue Media. Brak wyraźnej promocji oraz brak silnego partnera w dziedzinie bankowości i finansów (i znowu sportsowanie – w marcu BM ma ujawnić kolejn fakty dotyczące partnerów stratgicznych Kokosa – za link dzięki Marcinowi.)

Ocena – mają kasę, mają doświadczenie ale nie robili nigdy niczego w sieci. Taka mieszanka może stworzyć albo giganta albo położyć na łopatki. Trudno ocenić na dzień dziesiejszy co dalej planują panowie z Sopotu i jak chcą neutralizować konkurencję.

Monetto.pl – (właściciel Prender Sp. z o.o. – kapitał spółki 284 000,00 z czego 198 800,00 należy do IFF a tylko 28 400,00 do Łukasza Banacha (resztę udziałów objeli Sebastian Kwiecień i Michał Jabłoński po tyle samo co Łukasz. Jeśli udziały mają odwzorować negocjacje to Łukasz sprzedał swój pomysł strasznie tanio. Chyba, że on tylko ma zarządzać firmą a pomysł pojawił się w głowie kogoś z IIF).

Zalety – IIF to Rafał Styczeń czyli twórca BillBird czyli człowiek, który zna i rozumie sprawy związane z finansami w sieci. Poza tym fundusz IIF daje stabilność finansową na starcie i know how do dalszych działań.

Wady – trzecie miejsce po falstarcie i kiepski z tym związany PR. W porównaniu do Blue Media zapasy gotówki nawet nie Prendera (bo to przecież tylko podmiot IIF mający dać instrumenty prawne do prowadzenia firmy) ale i samego IIF są małe. IIF ma kasę na inwestycje od PARPU i z własnych środków (w większości zamrożonych w innych projektach). IIF nigdy nie budował podmiotu społecznościowego (tak samo jak Blue Media dodać należy).

Ocena – wszystko zależy od tego z jakim serwisem Monetto w końcu wystartuje – zapewne po chwilowym nokaucie ze strony Kokosa chcą chwilę poczekać aby odpalić coś co przyćmi konkurenta. Oby nie czekali za długo i nie spalili pomysłu przed upublicznieniem.

PS. Wysłałem za pomocą formularza na stronie www zapytanie do Kokos.pl w sprawie odpowiedzi na pytania – do dziś nie otrzymałem odpowiedzi. Szkoda.

 • „Projekt został ogłoszony już w grudniu 2008 roku” – mała podróż w czasie??

 • Ciekawe podsumowanie i chyba jeden z dluzszych wpisow o p2p lending w polskiej blogosferze :)

  Mala pomylka z linkowaniem: Prospero nie ma wiele wspolnego z p2p. Chodzi raczej o Prosper (www.prosper.com)

 • Tutułem sprostowania:
  – wartość rzeczywistej inwestycji w projekt Monetto.pl znacznie różni się in plus od podanego powyżej poziomu, IIF SA inwestuje transzami, bo jest to optymalne dla startupów, a podany poziom dotyczy jedynie jednej z kilku transzy inwestycyjnych
  – jeśli chodzi natomiast o dostępność kapitału inwestycyjnego IIF SA, to wartość samego projektu IIF SEED FUND to prawie 21 000 000 PLN (do weryfikacji na http://www.parp.gov.pl/files/1/22/lista_rankingowa_1.2.3.pdf) wyłącznie na projekty startupowe, z planowaną realizacją do końca 2008 – mało? dla porównania wg PSIK inwestycje w seed i startup w 2006 w Polsce to niewiele ponad 17 mln PLN

  Natomiast to dlaczego Monetto.pl jeszcze nie wystartowalo z serwisem będzie jasne kiedy Monetto się całkowicie odkryje. Ogólnie mówiąc zespół wybrał bezpieczeństwo i szereg funkcjonalności, które zbudują trwałą przewagę serwisu nad platformami, które można odpalić w ciągu miesiąca. Ze względu na specyfikę tego Web20, w social lending szybkością można zbudować jedynie pewną krótkotrwałą przewagę na starcie. Monetto.pl mogło ją mieć już w listopadzie 2007, tylko po co? To nie jest biznes na 2-3 miesiące.

 • Wojtas

  finansowo.pl chyba się przebudowuje, bo od dłuższego czasu ma nowego splasha na stronie, co do monetto.pl to mam nadzieje że nie skończy podobnie jak vif.pl, który tak hucznie zapowiadał dzisiejszy CEO monetto Łukasz Banach, mam nadzieję na ciekawą wiosnę :)

 • podolaczek

  Kilka słów wyjaśnienia co do Monetto – tak jak wspomniał ŁJ – kapitał zakładowy spółki nijak się ma do rzeczywistego wsparcia finansowego (pomijam celowo wszelkie zawiłości inwestowania). Zresztą – podwyższenie kapitalizacji już jako wniosek jest złożone w KRS.

  Co do falstartu – monetto zostało niejako wywołane do tablicy przez finansowo – ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Nasze milczenie nie oznacza jakiegoś zaskoczenia, wręcz przeciwnie – wolimy pracować w ciszy i spokoju.
  W niedługim czasie zarówno przekażemy dla szerokiego rynku nowe, istotne informacje jak i oddamy w pełni działający serwis w ręce użytkowników.

  Dlaczego hit działa tak niemrawo? Bo narazie nic nie zaoferował. Kokos, poza przypisywaniem sobie plakietki „social lending” tak naprawdę, w moim odczuciu, jest daleki od tej idei (gdzie tu „social”?).
  Dobrego projektu nie da się zrobić w miesiąc a jaki jest sens startowania z czymś nieprzygotowanym, niepełnym w swych założeniach, czymś co ma tylko zniechęcić do tego rynku? To nie jest kolejny serwis społecznościowy, który „jak się wysypie” to się nic nie stanie.
  Otóż – tu, jak znikną pieniądze przez brak bezpieczeństwa stanie się i to dużo – a odczuje to każdy zainteresowany. Wymiernie.

  Naszym priorytetem jest:
  -bezpieczeństwo
  -bezpieczeństwo
  -bezpieczeństwo
  -ciekawi partnerzy zwiększający wiarygodność i potencjał biznesu.

  Wydaje się także, że każdy z projektów stawia na inny model – który się sprawdzi? Ot, pytanie do całej społeczności internetowej.

  Zapraszam na bootstrap w sobotę 23.02 – będzie można (mam nadzieję) posłuchać ciekawej dyskusji i wyrobić sobie prywatne zdanie na temat każdego z projektów.

 • Pingback: » AK74 o polskich serwisach “social lending” | suler.org()

 • Arturze, pozwoliłem sobie na komentarz do Twojego postu: http://www.suler.org/2008/02/19/ak74-o-polskich-serwisach-social-lending/

  Co zaś do odpowiedzi z Kokos.pl – zapraszam na Bootstrap w sobotę, Sebastian Wojdył, który prowadzi ten projekt będzie jednym z uczestników panelu dyskusyjnego.

 • Michał Samujło

  Piszesz Arturze, że BlueMedia nigdy nie robili niczego w sieci. Zobacz na stronę http://www.buddyschool.com – „social” jak się patrzy. Panowie z Sopotu, mają doświadczenie, mają pieniądze, więc jeżeli marketing nie zawiedzie to mogą zostawić w tyle konkurencję

 • dzadgo

  Śmieszne jest coś innego – http://www.goldenline.pl/forum/web-2-0/233540

  szef projektu kokos mówi, że nie ma czasu odpisywać na maile bo „odpala też zupełnie inny projekt”. To jest poważne traktowanie, dbanie o bezpieczeństwo? :-)

 • Artur Kurasinski

  @ Michał Samujlo: masz rację, zrobili już coś w sieci – poprawiam w tekscie.

 • Artur Kurasinski

  @ ahajduk: jasne, pomyłka oczywista! Poprawiłem.

 • Artur Kurasinski

  @ Piotr Lewandowski – poprawiłem! :)

 • Aleksandra

  Kokos ruszył – wygląda ładnie i niewiele ponadto… 1 353 uzytkowników, 8 Aukcji, pożyczyć można 500 zł… Podejrzewam, że na beta-testy do Monetto zapisało się więcej osób. Moim zdaniem ładny serwis to za mało, zeby mowić PIERWSZY SOCIAL LENDING – a poza tym jak mówi Łukasz – gdzie tu social przy tylu użytkownikach? Myślę, że rynek sam zweryfikuje, ktory z serwisów się utrzyma, zyska największą liczbę użytkowników i popularność.

  To, że Monetto „milczy” świadczy, jak pisze Łukasz, że nad czymś porządnym w ciszy i spokoju pracuje. Milczy tez finansowo, ale tych w sieci nigdzie nie ma – bloga żadnego ani nic… A skoro ich nie ma w necie to ich nie ma… Szczerze wątpię, czy szykują nam coś specjalnego.

  A zatem osobiście stawiam na Monetto ;)

 • Social nie zalezy w zadnym stopniu od ilosci uzytkownikow tylko od tego czy oni wchodza miedzy soba w interakcje.

  Obawiam sie tylko by te serwisy nie spalily dobrego pomyslu. Klapa jednego moze podwazyc zaufanie (o ile bedzie zaufanie) do calego modelu.

 • a, i jeszcze jedno. czy u nas przy kwestii podatkowej nie bedzie z takim pozyczaniem wiecej klopotu niz pozytku? W UK, gdzie prawo podatkowe jest prostsze i przyjazniejsze udzial w social lending i zarabianie jest duzo bardziej zachecajace niz u nas.

 • lbanach

  Wszelkie sprawy podatkowe opisane są na blogu Monetto – monetto.pl/blog
  Sprawa jest prostsza niż się wydaje.

  @Einer – co do definicji social to zgadzam sie w całej rozciągłości – dodałbym do tego że ważne jest nie tylko czy ale i jak oraz w jak silnym stopniu userzy wchodzą między sobą w interakcje.

 • Pingback: | MIKOWHY pe.el()

 • Pingback: Bądź “kimś” w sieci | MIKOWHY pe.el()

 • Pingback: Kokos.pl | Jak zarabiać przez Internet()

 • H&I

  p raz pierwszy social lending reklamuje sie na wieksza skale – http://pl.youtube.com/watch?v=sFi-T2N8pTE monetto lekko zaszalalo

 • Czyżby rynek SL przestał już zaprzątać głowy mądrych ludzi :) Kiedy Artur pokusisz się o nową analizę rynku? Od tej analizy minęło już sporo czasu i rynek się trochę zmienił :)

 • Artur Kurasiński

  @Nomad – tak, mnie zdecydowanie przestał interesować :)

 • niedługo start 2 nowych portali: zakra.pl i dajpo.pl
  coś o zakra: http://dobranowina.biz/2010/04/nowosci-na-temat-zakra-pl/
  Może zacznie Cię znowu interesować :)

 • A może zainteresuje Cię, że Smava.pl -> PRIVA.PL )

 • Pingback: v2 cigs coupons()

 • Pingback: Innowacje w branży finansowej, czyli "banku, zmień moje doświadczenie!" | Stempniak.com()

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę