Szukaj
Zamknij

New Connect Club

New Connect Club

Skorzystałem z zaproszenia od Ewy Stępień i Michała Fabera organizatorów i animatorów NCClub. Mile zostałem zaskoczony atmosferą oraz drinkami i cateringiem. Pałaszując i popijając winem słuchałem opowieści Adama Maciejewskiego oraz Aleksa Osadzińskiego…

Spotkanie w czwartkowy wieczór zaingurowało cykl spotkań New Connect Club w zamyśle organizatorów – miejsce spotkań ludzi z branży IT oraz „garniturowców” z GPW i NC. Faktycznie garniturów było dużo na sali ale krawatów już mniej.

Spotkałem parę znajomych twarzy ale generalnie zaskoczył mnie brak wielu osób developujących swoje projekty widywanych na Auli. Czyżby jednak NC był traktowany jako zło konieczne w szukaniu funduszy? Ciekawy temat do sprawdzenia przy najbliższej okazji.

adam maciejewski GPW

Adam Maciejewski – GPW – copyright by NCC

Jakby ktoś nie wiedział Adam Maciejewski jest członkiem zarządu NC. Alex Osadziński natomiast pracuje dla VC Trinity i działa od 20 lat w rejonie Doliny Krzemowej nad własnymi start-up’ami oraz przy doradzaniu i inwestowaniu w nie.

michał faber

Michał Faber na NCC – copyright by NCC

Alex przedstawił prezentację jak działają VC w Dolinie, dlaczego warto być start-upem w US i jakie widzi główne różnice między działaniami funduszy w Stanach a w Europie. Generalnie bida z nędzą panowie i panie – sam Osadziński do tej pory przeputał na start-upy jakieś 230 mld $ (tak, tak – miliardów) jako osoba pracująca w Trinity. Jak to się ma do naszych krajowych VC wolę nie pytać – pewnie troche gorzej…

alex osadziński trinity

Alex Osadziński – facet z miliardami dolarów na pomysły – copyright by NCC

Trinity dostaje rocznie jakieś 3 tysiące pomysłów z czego finałowo inwestuje się w 10 pomysłów. Alex podkreślał jednak, że dla niego kontakt z młodym przedsiębiorcą jest świętością – zawsze odpisuje na maile i spotyka się z interesująco wyglądającymi projektami. Dlaczego? Proste – każdy z odrzuconych może być kolejnym Facebookiem albo Googlem. A taka świadomość boli VC.

W Dolinie ważna jest reputacja, którą buduje się latami – nikt normalny nie będzie traktował start-upy jak upierdliwe muchy bo zrażenie do siebie danego przedsiębiorcy może drogo kosztować kiedy to trafi się za jakiś czas na tego samego gościa, którego się wyrzuciło z „głupim” pomysłem.

Ciekawostkę jaką podkreślił parę razy Osadziński – w Stanach jest powszechny element „naiwności”. Taka naiwność skutkuje tym, że realizowane są projekty, które w Europie uznano by za debilne, dziecinne i głupie – w US nie dość, że traktuje się je poważnie i łoży kasę to zdobywają rynek i można na nich zarobić. Ot taka drobna różnica w mentalności między starym a nowym światem.

Po części oficjalnej można było „ponetłorkingować” do czego byliśmy zachęceni kolejnymi porcjami jedzenie i napitków – skorzystałem i jestem zadowolony. Jak na pierwsze spotkanie nie było źle – czekam na kolejne.

PS. Więcej fotek ze spotkania NCC znajdziecie tu

Ci, którzy zapisali się również na dzień otwarty na NewConnect mogli dostać taką fajną koszulkę zaprojektowaną przez Piotra Młodożeńca.

united pot smokers t-shirt

Ja co prawda nie miałem jej na sobie w czwartek ale jak się okazało po powrocie do domu wpasowałem się tematycznie w spotkanie zakładając hmmm… dość przedsiębiorczego t-shirta. A tak się dziwiłem dlaczego kilka osób ze zdziwieniem wpatrywało się w moją klatkę piersiową. Teraz wiem, ze nie chodziło o mięśnie…

official new connect club t-shirt

 • dzięki za udział i wsparcie w postaci relacji :-)

  komentując brak przedsiębiorców internetowych z Auli na spotkaniu NCClub – kapitał z Giełdy (z dowolnego z dwóch rynków) jest dobry, ale mam wrażenie, że business angel albo VC jest lepszy dla startupów internetowych

  w każdym razie zapraszamy wszystkich, mimo że NCClub jest adresowany do różnych branż, a nie jak napisałeś do branży IT

 • tu jest trochę fotek: http://img.biznes.net/ncc/meet1/

  jeszcze jedna korekta: z tego co ja zrozumiałem Alex w ciągu 7 lat zainwestował w 6 (słownie sześć) startupów, mimo że spotyka się z 8 przedsiębiorcami dziennie

  natomiast liczba 230 miliardów to chyba łączny wynik w 23 letniej historii działania funduszu Trinity, ale nie wiem czy chodzi o exity, czy o przychody spółek – chyba o exity

 • Trafiliśmy na event trochę nie wiedząc czego się spodziewać. Teraz już wiemy, że tego rodzaju spotkania dla startup’ów raczej nie są (dziwi tu dobór prelegenta i prezentacji, która bardziej tematyką pasowała na Aulę niż na miejsce w którym znajdowali się prężnie działający przedsiębiorcy już dawno za „valley of death”). Od strony organizacyjnej złego tutaj słowa powiedzieć nie można.

  Żenadą zaleciało zaprezentowanie (zareklamowanie) gościa „jak-mówię-to-między-każdym-słowem-mam-czas-reklamowy” pod koniec części oficjalnej – zupełne pusta wypowiedź nie wnosząca nic w temacie N/C.

  Resumując – dla startup’ów (tych biednych rodzimych) raczej nie polecam, dużo więcej wnoszą spotkania np. z cyklu Auli.

 • ej, to miał być wątek o NCClub, a nie o Auli ;-)

 • Green

  RSS!
  Nadal (nie od dziś) masz w nim krzaki. Co prawda zajawka artykułu już jest odkrzaczona, lecz poniżej wciąż widzę text:
  „Przemy?lenia i wnioski na tematy zwi?zane z nowymi mediami, Internetem, grami elektronicznymi, naukami spo?ecznymi i biznesem.”

  Trochę to razi na blogu specjalizującym się w technologiach internetowych ….

 • @ Green – walczę z tym. Niestety nie wiem gdzie to zmienić. Przekopałem panel admin WP i FB. Nic.

 • jest już dostępna prezentacja Alexa: http://newconnect.allthepeople.pl/cake/temat/254

  BTW prezentacja Alexa nie była o start-upach, tylko o życiu inwestora i o nim samym – ludzie zainteresowani NC zwykle korzystają z procedury private placement, czyli chodzą po inwestorach i namawiają do objęcia części nowych/starych akcji – w tym sensie jest to podobne do namawiania funduszu VC, więc spojrzenie inwestora było dla nich cenne

  stąd podtytuł spotkania „wszystko co chcieliście wiedzieć o inwestorach, ale wstydziliście się zapytać”

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę