Szukaj
Zamknij
Biznes Blogi Marketing Różne

O Empik, Where Art Thou?

empik dot com

Co robimy na wakacjach? Wypoczywamy. Pijemy drinki z parasolkami. Kąpiemy się w promieniach słońca (i nie tylko) leżąc na rozgrzanym piasku. Jemy rybę z frytkami gdzieś na nadmorskim deptaku. Coś jeszcze? Tak. Zapominamy zapłacić za firmową domenę jednego z większych e-sklepów w Polsce…

Nie chcę sobie wyobrażać co się musi dziać teraz w Empiku (dot com) a dokładnie w jego Zarządzie. Jeśli ktoś jeszcze z osób odpowiedzialnych za sprawy techniczne jest jeszcze na urlopie to prawdopodbnie dlatego, że a) jest gluchy i nie słyszy dzwonka komórki b) już popełnił samobójstwo.

Błaha sprawa słana od poniedziałku mailami i poprzez GG jak żart w następnego dnia już na żart nie wygląda. Przynajmniej nie tego kalibru. Nie wiem kto personalnie odpowiada za taki stan rzeczy, ale jego głowa (albo głowy) zapewne zostaną wywieszone na długich tyczkach przed drzwiami Prezesa.

Kilka dolarów za przedłużenie umowy z firmą Network Solutions handlującą domenami może spowodować bardzo duże i wymierne straty majątkowe na o wiele wiele większe kwoty idące w setki tysięcy. Głupota, lenistwo, faktyczna awaria czy (zapewne tę wersję wybrałbym G.W. Bush) sabotaż konkurencji?

Sam naliczyłem co najmniej dwie akcje promocyjne związane z Empikiem jakie miały mieć miejsce od poniedziałku – jedna z nich (partnerem jest UPC) namawiała do przejścia na stronę Empik.com w celu wzięcia udziału w promocji

Empik (ustami Pani Moniki Marianowicz, dyrektora PR w Empik Media & Fashion) próbował wyjaśniać sytuację, ale wyszło to dość komicznie (cytuję za IDG.pl):

W dniu dzisiejszym sklep internetowy empik jest dostępny pod adresem www.empik.pl. Sklep działa w normalnym trybie, zamówienia są przyjmowane i realizowane bez zmian. Chwilowo serwis nie jest dostępny pod domeną empik.com z przyczyn proceduralno-administracyjnych.

Wznowienie działania pod tym adresem powinno nastąpić dziś w późnych godzinach wieczornych. Pozostałe serwisy internetowe empiku: empikfoto.pl oraz teksty.org działają bez zmian.”

Komicznie ponieważ wczoraj domena empik.pl działała a dziś już nie. Naprawiono i zepsuto jednocześnie?

Moje zdziwienie budzi skala problemu – jeśli ktoś zapomniał zapłacić za domenę (Empik płaci co roku po kilka dolarów? Nie, raczej wykupili na kilka lat do przodu..) to taka operacja „odkręcenia” zajmuje góra kilka godzin. Wczoraj pod domeną empik.pl był widoczny całys sklep – dziś z empik.pl następuje przekierowanie na domenę empik.com czyli w kosmos..

Empik.com tak jest przedstawiany na stronie firmy matki Empik Media & Fashion:

„empik.com – sklep internetowy spółki Empik, oferujący pełny wybór produktów dostępnych w sieci salonów Empik we wszystkich kategoriach, m.in. książka, film, muzyka i multimedia. Łączna liczba produktów dostępnych w sprzedaży internetowej (włączając książki w 92 językach) wynosi 2 miliony. Empik.com to także źródło informacji o nowościach wydawniczych i muzycznych, a także medium w promocji wydarzeń kulturalnych organizowanych w salonach Empik. Empik.com jest jedną z pięciu najczęściej odwiedzanych witryn e-commerce w Polsce.”

Nie jest ważne kto zawinił – szeregowy informatyk, szef działu czy sam Wielki Pan Prezes. Ważne jest, że z błachą w sumie sprawą (ciężko to nazwać awarią) tak duża firma nie może poradzić sobie od przeszło 24 godzin.

Jak mam wierzyć, że zamówienia są przyjmowane skoro nie mogę wejść do sklepu? Jak mam wierzyć, że wszystko jest okej z moimi zakupionymi produktami skoro taka firma nie radzi sobie z prostą usterką?

Jakie straty może spowodować taki przestój? Pamiętając sprawę ataku na Max24.pl i deklaracje jego właścicieli, którzy twierdzili, że trzy dni braku możliwości handlowania za pomocą witryny naraziło ich na straty sięgające 3 mln pln (moim zdaniem 10 razy zawyżona wartości) to patrząc na Alexę i jej wykresy straty Empiku dzienne powinny iść w miliony złotych.

Naprawdę szczerze żal mi osoby odpowiedzialne w Empik.com za taki rozwój wypadków – na szczęście nie doszło do zakupu domeny przez inny podmiot czy osobę bo odzyskanie jej kosztowałoby na pewno znacznie więcej niż kilkudziesięcio godzinny przestój – wszak taki zakup nie mógłby podpaść pod cybersquatting.

Za oknem lato w pełni, słońce świeci jeszcze są wakacje – cieszmy się pozytywami.

Przed nami Gwiazdka i kto wie czym jeszcze zaskoczy nas wtedy rodzimy e-commerce?

 • t

  No ciekawy proces byłby jakby ktoś kupił empik.com i chciał za nią okrągłej sumki.

 • myślę, że najważniejsze dla nich jest to że już domena działa,
  może po prostu przenosili dnsy czy coś podobnego…

 • Gdyby przenosili dnsy to nie wyświetlała by się witryna do zbierania pieniędzy za wejścia. Zapewne ta sama sytuacja co i z Play’em niedawno była, że zapomnieli swoich domen opłacić, tylko czwarty operator sobie szybciej poradził.

 • Jakiś czas temu Google jedną ze swoich domen, wykupiło w ostatnich kilkunastu minutach przed wygaśnięciem.

  Taka mała do zapamiętania/zapisania/ustawienia przypomnienia , rzecz a jaki może wywołać bajzel.

  Dobrze, że nie tłumaczyli się tym, iż np. ” Od dziś sklep empik działa w domenie .pl zamiast .com”.

  Obecnie (13.08, godzina 9:11) jedna i druga domena dalej wskazują nie to co powinny, także czyżby negocjacje się przedłużały?

 • Ciekawy przypadek, komunikacyjnie jest to katastrofa w budowanym konsekwentnie od lat wizerunku e-sklepu.

  Sorry, ale to tak – jakby wyczyściło Ci konto w banku do zera, a bank się tłumaczył że właśnie spadł deszcz i zalało kable… i nie ma elektryczności i serwery padły. Zatem może lepiej: mniej słów PR – to mniej głupstw?

  Co do statystyk „spłynnego ataku hakierów” w pewnym sklepie… na ich stronie można przeczytać że w zeszłym roku mieli ok 40 mln obrotu. Zakładajac nawet że w tym bedą mieli wykładniczy wzrost do 80 mln (?), to z prostego działania matematycznego wynika że ich ew. utraconą korzyścią za 3 dni jest: 670 tyś PLN obrotu. Powtórzę OBROTU a nie zysku… no cóż ale materiał na pierwszą strone był.

 • Ela

  Ot tak, troszeczkę się zagapili… Niefajnie wyszło:/

 • Nawet malkontentowi widzącemu we wszystkim teorię spisku ta sprawa rozwarła szeroko oczy. A tak ładnie można było nią popłynąć…
  Niemniej Empol punktuje za to od miesiąca wyłącznością na przedsprzedaż nowej Metalliki, we wszystkich możliwych wersjach.

 • michał

  o ile pamiętam to podobny problem miał ms z domena hotmail która zapomniała opłacić pewna babka wywalona potem i tak za przekręty o kradzież. jednym słowem zdarza się, choć oczywiście problem jest poważny to nic aż tak strasznego się nie stało żeby wylewać nad tym aż takie łzy goryczy :)

 • zex

  Jak znam życie, to najprawdopodobniej całą sytuację spowodowała jakaś flądra z księgowości, która postępując zgodnie z wewnętrznymi procedurami próbowała opóźnić płatność faktury. Sam spotkałem się z tym wielokrotnie że Klient zamiast od razu płacić fakturę, wymyśli 1000 różnych powodów żeby odwlec moment płatności. A tu akurat chyba nikt nie przewidział konsekwencji. I dobrze im tak.

 • Gdyby ktoś kupił tę domenę Empik miałby straty liczone co najmniej w kilku mln złotych!

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę