Szukaj
Zamknij
Biznes Internet Nowe Technologie Różne

Polisz brołdband

Ten wpis będzie jednym z najkrótszych bo uważam, że nie ma co komentować. Koń (sorry, polski internet) jaki jest każdy widzi (bo z niego korzysta)…

Podaję za Gazetą Prawną i Tomaszem Świderkiem:

W czerwcu w krajach OECD działało 251 mln szerokopasmowych łączy internetowych, czyli o 14 proc. więcej niż rok wcześniej. W Polsce w tym czasie liczba łączy wzrosła o ponad 19 proc. do 3 mln 650 tys. Liderami są Dania, Holandia, Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Szwecja, Korea Płd. i Finlandia. W każdym z tych państw zakres dostępu przekracza 30 proc. Średnia w państwach OECD to 21,3 szerokopasmowego łącza internetowego na 1000 mieszkańców. W Polsce jest to 9,6. Pod względem penetracji zajmujemy 27 miejsce i wyprzedzamy Słowację, Turcję i Meksyk.

Według danych OECD, w końcu czerwca w Polsce działało 3 mln 650 tys. szybkich łączy. Co nam daje 14 pozycję wśród krajów OECD. OECD za szerokopasmowe łącze internetowe uznaje takie, które umożliwia ściąganie danych z prędkością nie mniejszą niż 256 kb/s.”

I dla tych co lubią wykresy i rysuneczki:

jest dobrze?

Pesymista powie – po cholerę w tym kraju coś robić skoro jest taka mała grupa posiadająca szybkie łącze? Optymista – zobaczcie na inne kraje! Możemy urosnąć ponad dwa razy! Telewizja z internetu to nie mrzonka!

A do której grupy Ty się zaliczasz szanowny czytelniku?

 • Lukasz

  Tylko i wyłącznie do tej optymistycznej. Będziemy rosnąć!

 • pg

  Niestety nie podano metodologii badania, ale wydaje mi się, że w badaniu jest brana pod uwagę liczba abonentów firm telekomunikacyjnych. W Polsce bardzo rozpowszechnione jest dzielenie jednego łączą na wiele osób. Poza tym, nie zapominaj że w jednym gospodarstwie domowym mieszka średnio więcej niż jedna osoba, zatem liczba prawdziwych użytkowników łączy „szerokopasmowych” jest u nas sporo wyższa niż 3,6 mln. Pomyślcie logicznie – ile znacie osób, które korzystają jeszcze z modemu telefonicznego 56k? Oczywiście nie zmienia to faktu, że nadal jesteśmy daleko w tyle i ratuje nas tylko to, że mamy sporą liczbę obywateli :)

  Poza tym, wydaje mi się, że w artykule na GP jest błąd – średnia dla OECD to 21,3% zasięgu czyli 213 łącz / 1000 mieszkańców. Jeśli miałoby to być 21,3 / 1000, w krajach OECD musiałoby mieszkać prawie 12 mld osób :)

 • RomeoAD

  @pg
  A w takiej Danii każdy domownik ma swoje łącze szerokopasmowe? Ewentualnie co pokój to inne gniazdko do sieci?

  Ja osobiście nie znam nikogo korzystającego z modemu, zaś kilku moich znajomych korzysta z łącza szerokopasmowego (CaTV, Ethernet w domu itp) oraz usługi dostępu do sieci przez HSDPA.

 • a ja powiem jeszcze inaczej – statystyka dla Polski jest zawyżona, bo za łącze ‚szerokopasmowe’ uznaje się co najmniej 256 kb/s.

 • tia – a liczy się to, że niektórzy mają po kilka łączy na swoim utrzymaniu?:) (ja 3)

 • pg

  @RomeoAD
  Widocznie w Danii 80% gospodarstw domowych ma szerokopasmowy dostęp a liczba osób w gospodarstwie domowym to między 2 a 3. Pewnie są też liczone łącza firm i innych instytucji.

  Napisano przecież, że chodzi o liczbę łącz a nie użytkowników tych łącz. Z danych źródłowych wynika, że podane w tabelce wartości to liczby łącz szerokopasmowych na 100 mieszkańców. Tłumaczenie tego jako zasięg jest mylące.

  Dla dociekliwych dane źródłowe, których niestety nie podano na stronie Gazety Prawnej:
  http://www.oecd.org/dataoecd/22/15/39574806.xls
  http://www.oecd.org/dataoecd/21/35/39574709.xls
  http://www.oecd.org/sti/ict/broadband

  @shqvarny
  Czy napisali, że kryteria „szerokopasmowości” są inne dla PL i reszty świata?
  OECD Broadband Subscriber Criteria
  http://www.oecd.org/document/46/0,3343,en_2649_34225_39575598_1_1_1_1,00.html

 • Ja będzie i odpowiednia cena to i dostępność się zwiększy. Niemcy jeszcze parę lat temu były daleko za Wielką Brytania, a teraz widzę, że już praktycznie są na równi. Powoli, powoli…

 • code

  raport (autor bloga prezentuje okrojoną wersję Gazety Prawnej) – uwzględnia oferte kierowana do użytkownika indywidualnego. Taki DSL nie jest brany pod uwagę, choć Neo juz tak. Polskim klimatem, niestety, jest dzielenie łącz DSL’owych na kilku/nastu abonentów.

 • Jakub Połeć

  Wystarczy uzmysłowić sobie, że mamy w Polsce około 11 Householdów – czyli domów rodzinnych, wtedy 3,6 mln BB daje dość duże nasycenie. Niestety tak dobrze nie jest, bo spora liczba tych BB podpięta jest do firm, co powoduje spadek nasycenia broadbandem HH.

  Generalnie rynek będzie rósł w miarę możliwości nabywczych – czytaj niższej ceny komputera+łącza, oraz potrzeb – czytaj każde kolejne pokolenie ma znacznie większą potrzebę korzystania z komputera, niż pokolenia odchodzące. Stąd przy wyżach demograficznych w Polsce wśród 5-10 latków, za chwilę będzie przyśpieszenie adopcji BB.

  Nie możemy też zapominać o technologiach – z jednej strony TP ma praktyczny monopol, z drugiej obecnie zaledwie 1 na 10 nowych łączy BB to neostrada – reszta to CATV, oraz BSA. Pojawiają się technologie, które dają lepsze parametry BB niż te ADSL, ADSL2+, po kablach miedziowych. I być może gdy TP nie wprowadzi NGN to zostaną wykluczeni z rynku.

  Kuriozum jest Netia, która kupuje abonentów za 1000zl/abonent, a to jest 3 letni kontrakt, bez lojalki. Sens rynkowy z długiej perspektywy jest nikły, nawet po zaoferowaniu im pakietu WLR+BSA w przyszłości.

 • tomek

  a ja mysle ze ten blog jest pisany na sile, ani ladu ani skladu…
  w ten desen to i ja zaczne pisac o tym jak mi sie buty rozwiazaly w drodze do pracy…

 • Artur Kurasinski

  @ tomek – pisz,pisz, ze Ci sie buty rozwiazaly. wnikliwych analiz potrzeba najbardziej!

 • tomek

  Rzecz jasna zlosliwie tego nie pisze.
  Nadal sciagam nowy kontent rssem. Wiadac jednak ze czestotliwosc nowych postow jest nizitka… i zawsze zaskakujaca… – mistrzostwem swiata byl post Dlaczego Inteligo ma mnie w d..pie? O co chodzi, po co i dla kogo ?

 • Artur Kurasinski

  @ tomek – z natury blog jest forma bardzo subkietywna. popelnilem wpis o inteligo majac na uwadze swoje problemy jak i opinie innych korzystajacych – poczytaj sobie komentarze, wiekszosci komentujacych miala podobne problemy.

  To, ze poruszam tu kwestie IT, internetu, rozrywki nie pozwala mi raz na pewien czas odskoczyc zupelnie i wrzucic cos zupelnie z dupy? Ezje.

 • tomek

  „i wrzucic cos zupelnie z dupy?”

  Właściwie to masz racje… po prostu bywa, że nie mogę załapać :) Pzdr

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę