Szukaj
Zamknij

Augmented Reality i komórki

Pokazywałem na żywo na Auli Polskiej jak prosto i szybko można przygotować trójwymiarowy model, sprzęgnąć z kamerą wbudowaną w laptopa i zacząć się bawić w AR. Teraz powoli powoli wygląda na to, że w końcu telefony komórkowe dojrzały do tego żeby zacząć myśleć o AR poważnie…

Poniższy filmik pokazuje obecne możliwości (z wykorzystaniem nie tylko iPhone’a. Ufff.) AR z wykorzystaniem wbudowanej w słuchawkę kamerki oraz skryptów animacji. Bawienie się z wirtualnym psem, pojenie go wodą albo strzelanie do zombie – cóż może nic skomplikowanego ale pomyślmy o żetonach sprzedawanych jako dodatki w prasie które powodują dodanie nowych postaci do Twoje armii..Fajne? Fajne :)

 • A można gdzieś zobaczyć co pokazywałeś na Auli? Korzystasz z ARTagów? Soft do detekcji markerów jakiś własny czy coś gotowego?

 • Modele ze średnio-wyższej półki faktycznie umożliwiają dosyć płynne działanie takich rozwiązań. Kwestia jeszcze tych słabszych – mam nadzieję, że z czasem i na nie będzie można zaaplikować ciekawsze rozwiązania (w oparciu o Javę). Tak czy inaczej wygląda na to, że AR na komórki zagości o wiele szybciej niż się tego można spodziewać. I dobrze!

  Co do ARf-a, to traktuję go jako takie Tamagotchi w wersji wypas. Ciekawe, czy popularność będzie taka sama? Zobaczymy :)

 • Pamiętam boom na VR. Nawet w przejściu podziemnym przy Domach Centrum siedział gość z hełmem VR, za kilka złotych można było pograc w Duke Nukem na hełmie. Pamiętam że był dosyć ciężki, więc koles przyczepił go taką spiralą do sufitu – taką, na jakiej wiszą lampy.

  Potem pojawiły się okulary, ale całość jakby znalazła się w ślepej uliczce. Podobno były straszne bóle głowy, całość zbytnio obciążała kręgosłup, a może chodziło o migotanie zaraz przed oczami?

  Dekadę później przeczytałem artykuł o VR. GPS, kompas, i okulary na których widać właśnie RL + VR. Zastanawiałem się zawsze jak czuły musi być GPS i kompas, aby generować „ulepszenia” rzeczywistości z dobrą dokładnością. Tagi są rzeczywiście czymś, co może dobrze „umiejscowić” wirtualny obiekt, choć oczywiście to rozwiązanie mocno osadzające w miejscu wirtualne obiekty. Ciekawy jestem jak to dalej wyewoluuje.

 • To jeszcze coś z gatunku:
  http://vimeo.com/1320756?pg=embed&sec=

 • Na najbliższym bootstrapie będziemy robić show z różnymi ciekawymi półrzeczywistymi rzeczami, zapraszam :)

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę