Szukaj
Zamknij

What is a Browser?

Termin „cyfrowe wykluczenie” ma obrazować pewien proces w wyniku którego część z naszych rodaków nie może korzystać z dobrodziejstwa Internetu (czytaj słać foty na N-K i komcie na Pudelka) w związku z czym uważa się ich za gorszych. Jak w takim razie określić ludzi, którzy mają wszystko pod ręką mają kasę na wypasione komórki z szybkim internetem ale..

..No właśnie. Małe „ale”. Nie potrafią nazwać, ba nie potrafią odróżnić wyszukiwarki od przeglądarki. Yyyyy.. Gdzie takie dziwa można zobaczyć? W jednym z największych miast (Nowy Jork) w kraju (Stany Zjednoczone Ameryki) gdzie w Dolinie Krzemowej codziennie powstają cuda, która inne narody w pocie czoła kopiują.

Mi osobiście podobała się interpretacja „różnicy między przeglądarką a wyszukiwarką” jowialnego, dobrze odżywionego afro-amerykanina. Założę się o potrójnego whoopera, że na naszej polskiej ulicy 80% osób odpowiadać będzie tak samo..

Zatem proszę Państwa (Maćku?) kto się odważy przeprowadzić taką ankietę u nas w Warszawie? I czy chcemy znać jej efekt?

 • Paweł Smykla

  Robił już ktoś coś podobnego u nas. Chyba we Wrocławiu. Pytanie było jakiej przeglądarki używasz. Odpowiedzi na podobnym poziomie: google, onet, wp, microsoft, windows i tak dalej.

  Jak sobię przypomnę i znajdę to podrzucę link

  Pozdrawiam!

 • Paweł Smykla
 • Ale co da przeprowadzenie takiej samej ankiety? Nic. Wypowie się parę osób i nic. Lepiej przeprowadzić badania, które odpowiedzą na ważniejsze pytania.

  Ta ankieta pokazuje coś innego, niż tylko prosty fakt, że ludzie nie widzą różnicy pomiędzy przeglądarką, a wyszukiwarką. Między innymi to, że dla większości nie istotna jest przeglądarka, ale strona domowa.

  http://googlesystem.blogspot.com/2009/06/browser-is-search-engine.html
  jest tam ciekawy cytat:
  „I want the old Google search engine, not Google Chrome. How do I go back to regular old Google? I want to change my default search engine from Chrome to Google.”

 • Robert

  http://i34.tinypic.com/mw8eud.png
  Doskonały komentarz dot. sondy Webhostingu.

 • U mnie w serwisie to widać po źródłach wejść. Często są wejścia z Google a hasłem wyszukiwanym jest np. http://www.structus.pl, structus.pl albo wręcz link do artykułu wklejony pewnie z jakiegoś forum… ;)

 • Ola

  uśmiałam się do łez

 • efekty takiej sondy na ulicy łatwo przewidzieć, jestem ciekaw odpowiedzi gdyby zrobić taką sondę np. na jakiejś uczelni :-)

 • Wielkie mi halo :-P

  No i co z tego, że ludzie nie widzą różnicy pomiędzy przeglądarką a wyszukiwarką? Czy to coś zmienia w ich życiu? Ci ludzie chcą znaleźć potrzebne im/interesujące/rozrywkowe rzeczy w sieci i nie muszą się zastanawiać nad całym tym technicznym mumbo-jumbo :-D

  Ludzie, którzy korzystają z internetu (rozumianego jako medium) i wiedzą jak dotrzeć do pożądanych informacji, nie są wykluczeni cyfrowo. Wykluczeni to są ludzie, którzy z powodów materialnych(ekonomicznych)/społecznych/politycznych czy też niepełnosprawności dowolnego rodzaju (ruchowej/mentalnej) nie mogą zaspokoić takich potrzeb.

  W związku z tym warto ludzi edukować, co i jak mogą znaleźć wartościowego dla nich w sieci, a nie jak się nazywają kolejne komponenty ich systemu operacyjnego czy też usługi sieciowe.

 • Dokładnie widać komu zależy najbardziej na rozróżnieniu wyszukiwarki od przeglądarki.

  jedno jest pewne…

  Jeżeli w przyszłości chrome wygra walkę o masy zakładam się o bańkę (co kolwiek to będzie znaczyć), że google nie będzie dociekać i edukować społeczeństwa na czym polegają różnice.

 • W zeszłym roku robiłem prezentację o przeglądarkach i wyszukiwarkach dla osób w miarę bystrych (nauczyciele, biznesmeni itd) – po prezentacji ktoś mnie uświadomił, że wiele osób na sali nie zauważało tej subtelnej różnicy między przeglądarką a wyszukiwarką… tak więc efekt widoczny także w Polsce :)

 • Artur, pozwolisz że zacytuje Steve’a Jobsa:

  „What is this? I don’t know. But it works!”

  Taka samo jest z internautami. Nie muszą wiedzieć co to jest. Ważne, że działa.

 • LOL

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę