Szukaj
Zamknij

TSNMB – Funnela

funnela crm

TSNMB ciąg dalszy – dziś gościnnie załoga Funnela.pl czyli prosty CRM dla małych firm…

AK74 – Kim jesteście, przedstawcie ideę, zespół i model biznesowy Waszego produktu.

Stały trzon zespołu tworzą dwie osoby – Wiktor oraz Jacek. Obydwoje jesteśmy związani z branżą IT i wspólnie rozwijamy system Funnela, dzieląc po połowie obowiązki techniczne oraz biznesowe. Jakiś czas temu doszliśmy do wniosku, że na polskim rynku brakuje prostego, webowego systemu CRM adresowanego dla małych firm.

Rozwiązania klasy CRM są zazwyczaj projektowane z myślą o większych przedsiębiorstwach, przez co nie zdają egzaminu w małych zespołach. Często są
przeładowane funkcjonalnością, brzydkie i skomplikowane w obsłudze. Zaczęliśmy interesować się tym sektorem, analizować rynek oraz konkurencję i oczywiście pisać kod.

Początkowo rozważaliśmy sprzedaż wersji offline, jednak docelowo zdecydowaliśmy się na świadczenie usługi w modelu Saas. Model biznesowy jest prosty – pobieranie miesięcznej opłaty za
korzystanie z usługi.

AK74 – Czy Funnela jest produktem wymyślonym przez Was w 100% czy bazowaliście na jakimś istniejącym rozwiązaniu?

Funnela jest połączeniem znanych, istniejących rozwiązań, takich jak e-mail, książka adresowa, listy zadań czy systemy wsparcia sprzedaży. Tym co wyróżnia nas na tle konkurencji, to zebranie tych funkcjonalności w jednym miejscu, umożliwienie łatwego wiązania ze sobą płynących z nich informacji oraz umożliwienie pracy grupowej wewnątrz firmy. Pomimo spekulacji dotyczących rychłej śmierci klasycznego e-maila, nadal jest to jeden z podstawowych kanałów komunikacji w firmach. Stąd sercem naszej aplikacji jest nowoczesny, webowy klient poczty, obudowany modułami sprzedaży, kontaktów, zadań oraz spotkań.

Pisząc Funnelę staraliśmy się stworzyć aplikację, która dla końcowego użytkownika wygląda jak zestaw dobrze znanych narzędzie – ot, przecież każdy z nas korzysta z poczty czy kalendarza. Całą „magię” ukryliśmy w szczegółach, pozwalając im skutecznie zadziałać. Pozwala to użytkownikom na rozpoczęcie pracy bez radykalnej zmiany przyzwyczajeń oraz czytania tomów grubych instrukcji. To zupełnie inna filozofia niż ta, którą stosują klasyczne, tabelkowe systemy CRM.

AK74 – Jakbyś w kilku zdaniach zachęcił do skorzystania z Funnela? Dlaczego miałbym się zdecydować na prace z Waszym CRM?

Funnela to prosta obsługa, lepsza komunikacja z klientem oraz oszczędność czasu. Wszystkie informacje dotyczące Twojej firmy oraz klientów są dostępne online w jednym miejscu. Dzięki współdzieleniu informacji możesz działać wydajniej, nie tracąc czasu na nadmiarową komunikację.

Łączenie danych z różnych modułów (m.in. poczta, klienci, sprzedaż) pozwala szybciej odnaleźć kontekst wydarzeń i wykonać zaplanowaną pracę. Najlepsze referencje wystawiają nam nasi klienci – ich opinie na temat Funneli możesz znaleźć na stronie http://funnela.pl/klienci.

Działacie na rynku polskim czy staracie się być widoczni zagranicą? Jest kolejna wersja językowa serwisu – chcecie wejść na rynki anglojęzyczne?
Wystartowaliśmy w pierwszym kwartale 2009 w dwóch wersjach językowych, aktualnie jednak na poważnie skupiamy się na rynku polskim. Technicznie jesteśmy gotowi na dowolny język, jednak biznesowo mamy przemyślaną i przygotowaną strategię na Polskę. Świadomość klientów, ich wymagania, oceny produktu i podejście do aplikacji sprzedawanych jako usługa są bardzo różne w zależności od kraju. Ze względu na potencjalne możliwości rozwoju oraz fakt, że lepiej znamy nasz
lokalny rynek, Polska dostała u nas najwyższy priorytet.

AK74 – Jak idzie sprzedaż aplikacji do tej pory?

Zrealizowaliśmy nasz plan sprzedażowy na rok 2009, przekraczając nasze pierwotne założenia. Aktualnie z naszej aplikacji korzysta kilkadziesiąt firm, głównie z Polski.

AK74 – Plany rozwoju – co pojawi się niedługo w związku z Waszym produktem?

Przede wszystkim, w procesie rozwoju aplikacji nie chcemy zatracić wizji tworzenia prostego, łatwego w użyciu systemu CRM dla małych firm. Stąd bardzo rozważnie podchodzimy zarówno do naszych własnych pomysłów, jak i pomysłów naszych klientów. Nasze najbliższe plany to wprowadzenie możliwości załączania plików, rozbudowa modułu kontaktów i sprzedaży oraz dalsze upraszczanie interfejsu.

To fragment większych zmian, który sukcesywnie wdrażamy, dostarczając kolejną iterację aplikacji średnio raz w tygodniu. Przykładowo, ostatnio wprowadziliśmy definiowalne pola w kontaktach, co pozwala użytkownikom lepiej modelować ich biznes.

Dla czytelników bloga AK74 zespół Funnela ufundował prezent – wybraną osobę rocznym, darmowym dostępem do płatnego konta START (49 PLN / miesiąc) czyli dość spory gratis w skali roku. Kto go dostanie? Osoba, która w komentarzach pod tym wpisem powie (inteligentnie i z jajem) z czym mu się kojarzy słowo „funnela” :)

 • Arek

  Mi to się nazwa funnela kojarzy z piosenką O Ela Ela D-Bomb’y, bo piosenka jest o Eli i jest funniasta ;)

  „O Ela Ela, poznaj mego przyjaciela,…
  O Ela Ela weźgo w swoje dłonie, weź…”
  pozdrawiam

 • Ponieważ „funnela” kojarzy mi się z zabawą (fun) i flanelą, to naszły mnie takie skojarzenia:

  funnela – masz z pracy fun, a wygodę jak flanela
  funnela – kontakt z klientem miękki jak flanela

 • Pierwsze słowo, które mi się skojarzyło z Funnela to, nie wiedzieć czemu, tunel… Potem przypomniałem sobie, że w Google Analytics jest taki feature”funnel” zdaje się że przy jakiejś wizualizacji konwersji czy coś takiego… CRM -> konwersja… Myślę że tym mogli sugerować się twórcy funneli…

 • A mnie kojarzy się z Funneling. http://en.wikipedia.org/wiki/Funneling
  Życząc autorom dużo piwa przy kodowaniu:) -kender

 • MG

  Funnel to lejek więc IMHO chodzi o zlewanie informacji, kontaktów, spotkań do jednego miejsca. A końcówka żeńska po to żeby było dźwięczniej albo domena Funnel była zajęta. :)

 • Mariusz

  a mi się skojarzyło z jakąś firmą produkującą opony :D
  Pirella czy jakoś tak, brzmi podobnie ;)

 • Pingback: Funnela, TSNMB, AK47, hm? | Funnela Blog()

 • mgl

  funella jest jak mozarella
  smaczna niczym stracciatella

  boisz sie o organella?
  zarzuc fireballa z funella!

  po wodce zawsze a capella: funnela funnela funnela!!

 • mgl

  Wybaczcie typo, ale nazwa to czyste exotico i nie jest ja latwo zapamietac, Mariuszowi tez zrymowalo sie z Pirella :P

  Pozdrawiam,
  Michal

 • wwm

  Kornella z Aurellią używają Funnelli by obsługiwać klientów od Nutelli ;)

 • ja

  Dla mnie skojarzenie do funnela to ewidentnie – „radość pewnej pani o imieniu Nela”. Przy niewielkiej korekcie i odrobinie wyobraźni:) można byłoby sobie wyobrazić, że gdyby nie była to marka CRM mogłaby spokojnie funkcjonować jako nazwa autorskiego bloga małżonki Jana Marii R.

 • Funnela, skojarzenia hm…..

  Cruella de Mon (postać kobitki z 101 Dalmatyńczyków)

 • aaa

  kiedy wyniki?

 • mgl

  Właśnie, właśnie… kiedy się dowiem, że wygrałem? ;)

 • Arek

  Arek,

  też jestem ciekaw.

  „O Funnela, o Funnela, dotknij mego przyjaciela,
  niech popłynie złoty deszcz…” ;P

 • – Funnela kojarzy mi się z ciepłem domowego ogniska, z rzewną tęsknotą za rodzinnym domem. To kwieciste łąki pokryte rosą każdego letniego poranka, to śpiew ptaków budzących cię o świcie. To górska chata, gdzie z okien obserwujesz stado dostojnie kroczących alces alces, skąpanych w ostrym zimowym słońcu.

  – Stado czego?

  – No łosi.

  – A co mają łosie…?

  – Kopytko.

 • mgl

  helou, a kiedy rozwiazanie końkursu?

 • Artur

  @mgl – masz racje ;) opinia tworca Funella nagrode zgarnia Bukwa (http://bukwa.blogspot.com/). Dziekuje za udzial – zapraszam do kolejnych konkursow.

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę