Szukaj
Zamknij

Wiara w cuda czyni cuda

pokolenie JP2 papież jan paweł II karol wojtyła

Zaczynam wierzyć w to co mówi PiS, że badania opinii publicznej w Polsce są przekłamane. Czytając w „Newseeku” o tym, że Polacy utożsamiają się z naukami Papieża Jana Pawła II oraz, że wierzą w Pokolenie JP2 nie trudno dojść do wniosku…

Uprzedzam: osoby religijne proszone są o kliknięcie w ten link i opuszczenie tej strony. Ten tekst nie jest dla Waszych oczu. Resztę zapraszam do zapoznania się z moimi herezjami.

Wierzymy, że w dużą ilość prawie nie możliwych do spełnienia się rzeczy. Co prawda nie mamy boisko do gry w piłkę nożną i autostrad wierzymy, że za dwa lata powstaną. Wierzymy, że polscy sportowcy trenujący na klepiskach, za szkołą czy oborą zdołają pokonać reprezentantów innych krajów podczas Euro 2012. Jesteśmy narodem bardzo i głęboko wierzącym. We wszystko.

Powtarzam od zawsze – gdyby w Polsce naprawdę było 95% osób wyznających katolicyzm to byśmy żyli w raju. To, że tak nie jest widać gołym okiem na każdym „odcinku pracy”. Niestety.

Mam bardzo wielką nadzieję, że ktoś po prostu spieprzył sprawę i źle przygotował ankietę (albo opracował jej wyniki). Inaczej moja wiara w rodaków zostanie zachwiana jak Titanic po zderzeniu z górą lodową. Jeśli bowiem tak wygląda nasza prawdomówność to zaiste możemy sobie włożyć w buty wszelkie prognozy polityczne. Kłamiemy jak najęci w ważnych sprawach więc dlaczego nie mielibyśmy kłamać w innych?

O co chodzi? Newsweek przedrukował badania firmy Mareco Polska na grupie 1050 osób – badania arcy ciekawe. Wynika bowiem z nich, że: 69% Polaków uważa, że „istnieje pokolenie JP2”. 59% modli się do Papieża Jana Pawła II (co stoi w sprzeczności z doktrynami Kościoła katolickiego) oraz (najlepsze!) 36% badanych zadeklarowało, że przeczytało w życiu chociaż jedną encyklikę papieską! (dobrze, że nie zapytano się którego papieża).

Panie i Panowie – oto jesteśmy świadkami cudu. I niewątpliwe jest to cud za sprawą Papieża Polaka.

Santo subito!

 • Kłamstwo w imię religii – oto nasz cały „polski” katolicyzm. Fałszywy, fanatyczny, na pokaz i brak w nim prawdziwej wiary…

 • MichalK

  Wpis ciekawy, i zapewniam że osobie religijnej nic złego się nie stanie, jak go przeczyta ;)

 • W tym:

  Wierzymy, że w dużą ilość prawie nie możliwych do spełnienia się rzeczy.

  i tym:

  […]nie mamy boisko do gry[…]

  miejscu coś nie zagrało :o
  Wpis ciekawy, owszem, ale jakoś tak mało zaskakujący. Naprawdę wierzysz, że gdyby w Polsce naprawdę było 95% osób wyznających katolicyzm to byśmy żyli w raju? To dopiero wiara w cuda! (:

 • Artur

  @Hadret – dzieki zaraz poprawie blad. To nie moja wiara ale Biblia tak twierdzi :) Po to przeciez jest 10 Przykazan, ktorymi w zyciu codziennym powinien sie kierowac dobry chrzescijanin / katolik.

 • Imię

  Post z d*** wzięty… chyba za dużo ostatnio piszesz :]

  jak się ma wiara (ta religijna) do wiary, że nam autostradę wybudują? chcesz powiedzieć, że kwestia budowy autostrad wiąże się z tym jakie odpowiedzi dotyczące spraw religijnych udzielają respondenci?

  „gdyby w Polsce naprawdę było 95% osób wyznających katolicyzm to byśmy żyli w raju”

  katolicyzm to bardzo giętka religia, każdy z katolików ma prawo ‚zbłądzić’, po czym się ‚nawrócić’, oczywiście, że tych błądzących jest dość sporo jak na deklaracje jakie składają w ankietach, nie mniej nie wyklucza to ich… wielu świętych w religii katolickiej miało poważną kryminalną przeszłość…

  podejrzewam też, że raj o jakim piszesz wyżej wykluczałby katolików z np. prowadzenia konkurencyjnej działalności gospodarczej, wyznający katolicyzm przecież nie mógłby np. kazać pracować pracownikom w niedzielę… wykluczałoby ich też z polityki, reklamy, i innych dziedzin…

  więc tylko te 5% nie-katolików trzymałoby wszystkie sznurki, nie wiem czy wtedy byłby raj :)

 • mw

  Statystyki fałszują rzeczywistość tak samo w badaniach religijności jak w analizach marektingowych. Ślepa wiara w Mac’a, innowacyjność albo Facebooka nie różni się wiele od ślepej wiary w papieża. Pokolenie JP2 istnieje tak samo jak Web 2.0.

 • @ mw – podobaja mi sie Twoje wnioski :))

 • @Imie – no troche z dupy, przyznaje :)

 • wsl

  > To nie moja wiara ale Biblia tak twierdzi :)
  @Artur – a w którym miejscu? Nie przypominam sobie też żeby chrześcijan jeszcze obowiązywało 10 przykazań mój drogi.
  A ciekawym ile procent zadeklarowałoby, że przeczytało właśnie tę księgę…

 • @wsl – biblia = w interpretacji ksiezy – na wlasne uszy slyszalem bedac dziecieciem. Ale przyznaje nie wiem co sie zmienilo w Kosciele od tamtego czasu – wydawalo mi sie, ze nadal obowiazuja…

 • Wyjaśnienie czytelnictwa encyklik może być stosunkowo proste.

  Przeczytanie encykliki jakiejśtam (w moim przypadku Humanae Vitae, akurat autorstwa Pawła VI) jest wymagane do zaliczenia nauk przedmałżeńskich. Zaliczenie nauk przedmałżeńskich jest wymagane przy ślubie kościelnym. Ślub kościelny może bywa brany z rozmaitych przyczyn, od duchowo-religijnych, przez tradycjonalistyczne, po finansowe.

  W każdym bądź razie, gdyby ankieter zapytał mnie, czy czytałem encyklikę, odpowiedziałbym twierdząco. :)

 • @bebe – dobre wyjasnienie :)))

 • Wiesz co, lubię Twojego bloga, nawet subskrybuję wpisy w RSS, ale naprawdę nie potrafię zrozumieć po co umieściłeś ten wpis. Jestem katolikiem, to fakt, więc pewnie w niczyich oczach nie będę obiektywny ale dlaczego „wjechałeś” na akurat tą wiarę i to jeszcze bez jakichś szczególnych pobudek? Co chciałeś udowodnić / przekazać czytelnikom w tym wpisie? Chętnie czytam wszelkie materiały krytykujące chrześcijaństwo / katolicyzm, ale ten nie wnosi nic a nic nowego do tematu.

  „Nazywam się Artur Kurasiński

  specjalizuję się w nowych mediach i rozrywce elektronicznej z naciskiem na Internet, usługi mobilne i telewizję interaktywną. Na co dzień zarządzam butikiem kreatywnym Revolver Interactive. ”

  To tak tytułem przypomnienia tematyki bloga, a przynajmniej [jak rozumiem] jego założeń. Pod którą ze „specjalności” podciągniesz temat tego wpisu?

 • Artur

  @Tomasz Kowalczyk – jesli napisalem, ze interesuje sie „internetem” to nie moge skomentowac, ze snieg pada za oknem? albo, ze nie podoba mi sie cos w kraju w ktorym mieszkam?

  „wjechalem” na te wiare bo „ta” wiara jako jedyna w moim kraju wymaga ode mnie wielu rzeczy wbrew zapisom w Konsytucji. A mnie to sie nie podoba a na wyjazdzenia na zmyk do Irlandii jestem za leniwy.

  Najlepszym materialem krytykujacym chrzescijanstwo / katolicyzm sa kazania polskich ksiezy (tak mniej wiecej 60%-70% z nich). Miod na uszy osoby o europejskich wartosciach, otwartej na inne rasy, wyznania i gotowej do akceptacji osob o innych pogladach…

 • Wiesz, masz prawo pisać o czym chcesz, tylko, że ten wpis jest „ni z gruchy, ni z pietruchy” porównując z resztą, dlatego dziwię się „po co?” został umieszczony. Masz także prawo wjeżdżać na każdą wiarę jaką Ci się żywnie podoba – tylko, że fajnie byłoby mieć jakieś argumenty, żeby chociaż wskazać CO jest błędne / złe / głupie. Twój post to tylko rzut mięsem w bliżej nieokreślonym kierunku – tak więc nie zostały spełnione warunki konieczne do rozpoczęcia dyskusji. Szczególnie ciekawy jest nagłówek: „Uprzedzam: osoby religijne proszone są o kliknięcie w ten link i opuszczenie tej strony.” – tzn. że mam wyjść bo mógłbym gdzieś się z Tobą… nie zgodzić?

 • ms

  niepotrzebnie się unosisz.

  1) Bardzo możliwe że badania były nieciekawie przeprowadzone. Inne wyniki mogą wyjść gdy się pytać „czy modlisz się do Papieża” niż gdy się pytać „do kogo się modlisz” i potem sprawdzać ile osób wymieniło m.in. Papieża

  2) potocznie mówiąc, można się modlić i do Papieża. Szerzej jest to wyjaśnione tutaj:
  http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=62400&sid=cdd12da9797bce754ae0c465e1383f80

  i jeszcze to FWWM…. Arturze, nie kompromituj się.

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę