Szukaj
Zamknij

Abonament RTV ściągnie Poczta Polska

poczta polska

Jak donoszą Wirtualne Media wszystko wskazuje na to, że w naszych mieszkaniach pojawią się listonosze aby sprawdzać czy mamy telewizor i czy płacimy za niego abonament. W razie uchylania się od płacenia mogą nałożyć karę w wysokości „trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika”…

Co tam misja telewizji publicznej. Co tam tworzenie egzotycznych koalicji między PiS a SLD. Teraz wszyscy Ci, którzy posiadają w swojej firmie czy mieszkaniu telewizor zostaną poddani sprawdzeniu czy regularnie płacą abonament. Poczt Polska obok Urzędu Skarbowego będzie ściągała z nas płatności i wlepiała kary. Dla Poczty Polskiej może to być sposób na wyjście z kryzysu (bo w Polsce tylko 40% gospodarstw domowych i tylko 5% firm regularnie płaci abonament radiowo telewizyjny) więc parę złociszy z tego procederu wpadnie. Pytanie tylko jak to wpłynie na wizerunek (umówmy się: tragiczny) tej instytucji kiedy jej pracownicy przy okazji roznoszenia ren będą myszkowali po mieszkaniu?

„We wtorek Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, orzekł, że obecne przepisy dotyczące kontroli opłacania abonamentu rtv i jego egzekucji w przypadku zaległości nie naruszają konstytucji”.(…) Trybunał we wtorek wypowiedział się m.in. o ścieżce egzekucji zaległego abonamentu. „Użytkownik niezarejestrowanego odbiornika po otrzymaniu decyzji kierownika Centrum Obsługi Finansowej (Poczty Polskiej – red.) ma 14 dni na zapłatę kary albo odwołanie się do ministra; gdy decyzja stanie się ostateczna, kierownik powinien wysłać upomnienie, a po siedmiu dniach wystawić tytuł wykonawczy i skierować go do organu egzekucyjnego, czyli właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego” – mówił sędzia TK Mirosław Wyrzykowski uzasadniając orzeczenie. Dodał, że „organ egzekucyjny może zastosować każdy środek”, ale powinien wybrać najmniej uciążliwy dla zobowiązanego.”

Pomijam kwestię braku kontroli na co idą pieniądze zabrane mi pod pozorem ratowania telewizji i radia publicznego. Bo Nie chcę płacić za agresywno-wyznaniowe programy w stylu „Warto Rozmawiać”. Nie chcę płacić za pensję Dyrektora Sobali w Trójce. Nie chcę fundować zwolnień i odpraw wszystkim „politycznym” działaczom PiS i SLD, którzy wcześniej czy później zostaną wykopani z zarządów przez kolejnych chętnych partyjnych działaczy.

Pomijam to, że w molochu z Woronicza nie pieniądze są problemem ale rozpasanie struktur, ilość związków zawodowych, inercja, brak planów na rozwój i petryfikowanie układów z PRL. Każde pieniądze zostaną skonsumowane w najmniej odpowiedni sposób jeśli nie dokona się radykalnej zmiany w zarządzanie spółką Państwa (a to próbowało robić już wielu prezesów TVP. Żadnemu się nie udało).

Teraz więc Państwo wyciąga rękę i każe płacić obywatelom za wszystko: błędy polityków, brak programu naprawczego, koalicje mające na celu zawłaszczenie ideologiczne poszczególnych programów.

Chrzanić to. Najciekawsze jest dla mnie jaka jest definicja „odbiornika TV”? Czy w czasach kiedy telewizję mogę odbierać za pomocą karty telewizyjnej wpiętej do komputera czy poprzez telefon wszystkie sprzęty posiadające a) możliwość wymiany danych z Internetem b) posiadają wyświetlacz nie powinny być traktowane jako „odbiornik TV”?

Co w przypadku kiedy jestem płatnym abonentem np. sieci kablowej? Czy płacą co miesiąc jemu za usługę nie płacę jednocześnie już jakiegoś abonamentu (w domyśle – niech operator rozlicza się w moim imieniu z odpowiednim urzędami).

A na koniec żeby było weselej:

„Jeśli ktoś jednak odmówi wpuszczenia kontrolera, to na tym kontrola musi się skończyć. Sporządzamy jedynie notatkę i sprawozdanie dla KRRiT, ale fakt niewpuszczenia nie oznacza nie rejestracji odbiornika””

Czyli martwe prawo ale prawo?

 • Dokładnie – korespondencję odbierać w drzwiach i po sprawie.

  Ciekawe dlaczego tak ucieka państwo od określenia podatku od posiadania radia i telewizora właśnie podatkiem, w zamian używając określenia „abonament”. Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością a mimo wszystko wciąż nazywa się to „abonamentem”. Cóż, semantyka ale „podatek” przecież tak brzydko się kojarzy…

 • Ja mam telewizor, ale podłączony do konsoli do gier. Kolejne kuriozum, bo mam płacić za fakt istnienia telewizora, a nie oglądanie konkretnego programu.

  Poza tym płaciłbym abonament, jeśli by nie było reklam w TVP – teraz reklamy są, a abonament jest sztuszcznym dofinansowaniem stacji i wpływa na konkurencyjność w stosunku do komercyjnych odpowiedników.

  Słowem, spadać.

 • Czyli wniosek z tego taki, że jak listonosz przyjdzie, to pod żadnym pozorem nie dajemy mu nawet zajrzeć przez drzwi – wszystko na klatce;) No i trzeba będzie rolety zasłaniać, by czasem przechodząc osiedlem listonosz nie zauważył, że się w domu/mieszkaniu TV ogląda.. ;)

 • „Co w przypadku kiedy jestem płatnym abonentem np. sieci kablowej? Czy płacą co miesiąc jemu za usługę nie płacę jednocześnie już jakiegoś abonamentu (w domyśle – niech operator rozlicza się w moim imieniu z odpowiednim urzędami).”

  Opłacanie abonamentu za kablówkę czy platformę cyfrową nie zwalania Cie z obowiązku płacenia podatku na rzecz TVP. Gdyby zaczęli wliczać to cenę każdego abonamentu podnieś sobie o 17 zł ;)

  Nic dziwnego że tylko 5% firm płaci w ogóle abonament, skoro w ich wypadku należy go odprowadzać za każdy posiadany w niej odbiornik. To jest dopiero chore.

 • W koncu to podatek od TV czy od programow publicznych?!

  Ciekawe, szczegolnie jesli ktos nie zapoznaje sie z TVP1 czy innymi publicznymi programami.

 • Artur, ale to przecież nie jest żadna nowość. Pracownicy PP od paru lat mają do tego prawo. Nie ma to też nic wspólnego z finansami Poczty Polskiej, po prostu to ona została wyznaczona do zbierania abonamentu.

  Zgłoś swoje wątpliwości na Blipie pod ^pocztapolska, dostaniesz kompetentną odpowiedź.

 • zxzx

  PP nie ma praw wchodzic na czyjakowliek posesja to nie policja

  koniec tematu

 • spc

  No dobra abonament, ok – w zamian niczym nie skrepowany dostep do CALEGO archiwum TVP – bez drm, sciagam az padne – w koncu za to place.

  TVP must die.

 • Znowu kolejny bezsensowny podatek. Ale co się dziwić, jaki kraj taka też telewizja i podatki.

 • A ciekawe co w sytuacji, kiedy ma się na ścianie 40-calowy monitor LCD podpięty do komputera – do grania, oglądania DVD, czy youtube. Pan listonosz będzie sprawdzał w internecie specyfikację sprzętu, czy może będzie rozkręcać monitor w poszukiwaniu tunera?

 • Bardzo bym chciał żeby był to abonament i żeby za niepłacenie abonamentu odcięli mnie od tv publicznej, której ten abonament dotyczy.

  Może jakieś prywatne media mogłyby nagłośnić fakt, że to nie jest abonament a zwykły podatek za posiadanie odbiornika? Z abonamentu można zrezygnować, abonament płaci się podpisując umowę etc.

  Sprawa dla TK? Czy nazywanie tego podatku abonamentem jest zgodne z prawem?

 • Maciek

  do wszystkich krzykaczy :)
  nie znam kraju (euro) w którym nie ma obowiązku nie płacenia abonamentu tv (tak, abonament, nie podatek!)

  natomiast, na większy problem tej materii chciałbym zwrócić swoją uwagę. mianowicie, chore przepisy które wprowadzane są w życie.
  – czy listonosze są od roznoszenia listów/paczek/etc czy od sprawdzania kto ma tv w domu i czy płaci za niego? może niedługo zostaną nadane im dodatkowe uprawnienia sprawdzania stanu lodówki?

  – dlaczego wymyśla się takie śmieszne definicje prawno-formalne jak: „“trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika”.
  kto w 2sek powie ile to jest, temu piwo stawiam ;)
  na przeciętnego Kowalskiego chyba lepiej zadziała, np. „”za brak abonamentu przewiduje się karę w wysokości do 1000 zł”.

  – jeśli mam tv/lcd/cokolwiek co wygląda jak tv, ale nie oglądam publicznej telewizji/albo w ogóle nie oglądam/gram, to dlaczego mam płacić?

  – czy jak jestem kolekcjonerem tv, i mam ich np. 100 w 4 pokojach, to muszę zapłacić 100 abonamentów?

  to wszystko jest tak chore, że aż głowa boli. w państwie które myśli (niezła metafora ;), nie powinno być tak durnych przepisów i wymagań.
  państwo jest żeby robić swoje (czyt. służyć i zarabiać ;) i jednocześnie nie przeszkadzać swoim obywatelom.

  mieszkam w UK, mam tv (do netu/grania), dostałem list od agencji zarządzającej licencjami z pytaniem (nie groźbą) czy zechcę płacić abonament. odpisałem, że nie oglądam tv i nie mam zamiaru płacić. odpisali, że ok, jednocześnie przepraszając za zawracanie mi dupy oraz podziękowali za miłą współpracę.

  także.. czekajcie na listonosza… ;)))

 • d_n_s

  Do domu policji nie wpuszczam (nie mają prawa) to listonosza będę gościł?!

 • Oby coś takiego im wyszło tragicznie i jeszcze ich za to donosicielstwo pokarało. Niech się listonosze wezmą za siebie i za paczki które kradną.

 • m__1

  Za co ja mam płacić ten podatek jak uzywam telewizji cyfrowej TVP wcale nie oglądam a musze placic…?, bo jak nie to zaraz kary. TAK TYLKO W POLSCE MOZE BYĆ, w innych krajach jest wszystko opanowane. Wy juz naprawde nie macie z czego ludzi okradać takimi samochodami jezdza politycy i dalej mi malo…!!!!!

 • Anonim

  nie bede placic bo to sa zlodzieje

 • pol-k

  W związku z tym, że teraz ten absurd wchodzi stwierdzam: nie oglądam TVP i radia polskiego też nie, więc na nich płacić nie chcę, nie uszczęśliwiajcie mnie na siłę. Miernoty nie trawię- opłacać Kraśków i innych podobnych nie będę. Za cyfrówkę i kablówkę płacę i oglądam prywatne stacje, telewizor kupiłam, więc niech spadają jak nie potrafią wprowadzić kodowanego sygnału (haha nikt by ich wtedy nie oglądał).
  Listonosza nie będę po prostu wpuszczać, zresztą nigdy nie wpuszczam do środka, tylko za drzwiami – na klatce przyjmuję korespondencję i tak pozostanie. Jak nie, to awiza będę realizować na poczcie.

 • pol-k

  Aha , jeszcze jedno: jakby to był podatek od posiadania odbiornika to z jakiej paki idzie tylko na państwową tv i radio? Co to za monopol – toć to nadużycie i wykorzystywanie pozycji przez państwo. Nie ma przecież możliwości oglądania kablówki, cyfrówki bez telewizora, a przecież się za to płaci.
  Za korzystanie z eteru płacą chyba nadawcy (koncesję), więc nie powinni widzowie. Może niedługo będziemy płacić za korzystanie z powietrza – prawo do oddychania (nie tylko w uzdrowiskach), My – obywatele płacimy, bo nas zmuszają, a wielkie koncerny maja zniżki i ulgi….
  Dlaczego się już nie buntujemy?
  Niemcy też płacą, ale dla mnie to nie argument, jeśli coś jest nielogiczne i godzi w wolność mojego wyboru.
  Teraz FAKTYCZNIE LISTONOSZ BĘDZIE DONOSICIELEM – może oni zmienią/rzucą pracę?
  Chyba powinniśmy się przyzwyczajać do ograniczania nam praw obywatelskich – przecież niedługo nie bedziemy nawet mogli wybierać Prezydenta (jeśli Tusk zmieni Konstytucję i system na a`la kanclerski).

 • Anonim

  a ja chce placic abonament za posiadanie lodowki samochodu pralki telefonu drzwi do domu suszarki talerzy stolu itp jak placic to za wrzystko

 • Giorgio

  Niedługo założą nam liczniki do odbytu i będziemy płacić za każde wypróżnienie.Niby tacy uczeni a sieczka we łbach.Bo postarajcie się odciągnąć świnię od koryta gdy jest w nim dobre żarcie.

 • Arano

  Czy musimy płacić -to się jeszcze okaże. Pamiętnego roku każdy nadawca komercyjny został zmuszony do płacenia telewizją ościennym tantiemów za nadawanie jego telewizji(z własnego przypadku). Czyli jeśli nadawca kablowy płaci TVP za możliwość nadawania programu w swoim paśmie, to wszyscy, którzy opłacają tzw. kablówkę też za to płacą. Logicznie rzecz biorąc zmuszanie kogokolwiek do ponownego opłacenia „podatku – abonamentu” jest wprowadzeniem podwójnego opodatkowania.
  Jeśli obywatel kupuje telewizor – płaci za niego podatek i znów podwójne opodatkowanie.
  Czyli żyjemy w kraju podwójnych podatków !!!
  Super!
  Jeśli rząd szuka pieniędzy na zlikwidowanie dziury budżetowej, chętnie im mogę w tym pomóc – likwidacja sejmu i senatu, opodatkowanie kościała katolickiego -miliardy złotych w kieszeni, a z siedziby zmienić na filharmonie – w końcu zawita tam kultura przez duże RRR.

 • Gosiakac3

  Bez sensu jest ten abonament.Po co?Jak nic w tej TV nie ma .
  Po to ,żeby utrzymywać aktorzynów ,np.Mucha.Beznadziejna dziewucha z efektem jojo.

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę