Szukaj
Zamknij
Internet

Ceneo wprowadza model CPA

ceneo allegro

Na moje pytania dotyczące planowanych zmian w modelu rozliczeń ze sklepami odpowiada Starszy Specjalista ds. Marketingu Ceneo Anna Jasińska…

AK74 – Ceneo jako firma w grupie Allegro ma zapewnione wszystko o czym marzy podmiot prowadzący usługę porównywania cen: stabilny dopływ ogromniej liczby klientów, reklamowanie na innych serwisach e-commerce grupy..Po co zatem zmienić cokolwiek?

Anna Jasińska (Starszy Specjalista ds. Marketingu) – Nad modelem CPA zastanawiamy się od jakiegoś czasu, z wielu powodów. Część naszych Klientów od dawna dopomina się o ten model. Od jakiegoś czasu też kierujemy nasze działania na podnoszenie konwersji na transakcje. Służą temu kolejne zmiany na Ceneo, jak chociażby pokazywanie statusów dostępności towarów. Przyczyniają się one do wzrostu zamówień w sklepach. Generalnie w naszej opinii model CPA jest dojrzalszym typem relacji biznesowej. Przede wszystkim w tej relacji pojawia się jeden wspólny cel i dla Ceneo i dla sklepu. Tym celem jest transakcja. My zarabiamy tylko wtedy, jeżeli nasz klient zarabia. To jest istota.

Nie jest jednak tak, że zupełnie zrezygnujemy z rozliczania się za kliki. To dobry model, funkcjonujemy w nim z powodzeniem od wielu lat. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że w części branż będzie on nadal bardziej opłacalny dla nas i naszych Klientów. Na razie chcemy przetestować CPA z częścią naszych Klientów.

AK74 – Zmiana modelu CPC na rozliczenie za zrealizowaną transakcję to bardzo ciekawa propozycja. Pytanie o stronę techniczną – jak zamierzacie wpinać się do koszyków sklepów (rozwiązań platform e-commerce jest bardzo dużo). Co z reklamacjami i zwrotami? Jak to będziecie śledzili?

To nie będzie skomplikowane, przygotowaliśmy dla sklepów specjalny skrypt, który należy zamieścić na stronie potwierdzającej złożenie zamówienia. Na tej podstawie będziemy otrzymywać informację, które przejścia z Ceneo do danego sklepu zakończyły się transakcją.

AK74 – W dużym przybliżeniu jaki procent będziecie chcieli dla siebie za zrealizowaną transakcję? Czy będą podziały na branże (wiadomo, że marża w branży RTV AGD różni się od marży w „spożywce” czy suplementach diet)

AJ – Wysokość naszej prowizji będzie uzależniona branży. Przygotowując się do wprowadzenia modelu CPA przeprowadziliśmy szereg analiz i na ich podstawie preparujemy politykę cenową. Zdajemy sobie doskonale sprawę z faktu, że inne marże są na rynku RTV, a inne chociażby w branży odzieżowej. Stawki będą ustalane indywidualnie z poszczególnymi Klientami.

AK74 – Liczycie, że wasza konkurencja wprowadzi taki sam model?

AJ – To ciekawe pytanie :) Generalnie nic nam nie wiadomo o tym, czy któryś z konkurentów przygotowuje się do tego modelu. Być może tak jest. Tym niemniej trzeba mieć świadomość, że jest to model zupełnie inny od CPC. W inny sposób trzeba prowadzić biznes. My sami zamierzamy go wprowadzać powoli, stopniowo, testować, słuchać reakcji Klientów. To długi i dość ryzykowny proces.

AK74 – Czy usługa będzie dostępna dla wszystkich sklepów czy tylko tych opartych o platformę iStore?

AJ – Na początku model będzie dostępny tylko dla części naszych klientów, powiedzmy tej bardziej dojrzałej części, niekoniecznie opartych o platformę iStore. Jak mówiłam to zupełna nowość dla nas. Uczymy się tak prezentować produkty na Ceneo, aby użytkownicy nie tylko je oglądali ale aby je kupowali.

AK74 – Jak postrzegacie Państwo konkurencję w niszy porównywarek cen? Nokaut ostro rośnie, pozostałe serwisy razem też tworzą już całkiem ładną grupę.

AJ – Rynek porównywarek cen ukształtował się już jakiś czas temu, w czołówce mamy trzy główne podmioty, oprócz nas Skąpiec i Nokaut. Reszta porównywarek ma mniejsze znaczenie. Cieszymy się z faktu, że konkurencja jest aktywna i się rozwija. To przecież w pewnym sensie dodatkowo motywuje nas do działań.

AK74 – Jakich innych zmian możemy się spodziewać do końca roku w grupie Allegro?

AJ – Ceneo w dalszym ciągu pracować będzie nad rozwojem serwisu. Chcemy przekierowywać do sklepów użytkowników doskonale poinformowanych i zdecydowanych kupować. Kolejne zmiany w serwisie będą więc nakierowane na ten cel.

PS. A jeśli chcecie poczytać jak na podobne pytania odpowiedziała Pani Ania zerknijcie do Marcina Balawajedra albo do Krzyśka Bartnika.

 • Prosta teza: z modelu CPA więcej zarobią :)

 • noniemoge

  „dojrzalszym typem relacji biznesowej.”
  „Nie jest jednak tak, że zupełnie zrezygnujemy z rozliczania się za kliki. ”

  ja mam chyba pomrocznosc jasna albo ktos chce zarobic dwa razy
  bo przeciez zaden podmiot nie robi czegos jesli sie nie zwroci.

 • Według mnie ruch w stronę sklepów które chcą konkurować marką i jakością a nie ceną..
  Wiadomo, że CPC w takim modelu raczej się nie opłacało. Teraz będą mogły być obecne w porównywarkach. Długotrwale taka relacja może mieć sens dla obu stron.

 • Podlinkuję jeszcze drugi wywiad w tym temacie z tamtego tygodnia z jeszcze mało popularnego blogaska :)
  http://balawejder.com/index.php/2010/06/ceneo-pl-wchodzi-w-cpa/

 • Pingback: Model CPA w Ceneo – pierwsze informacje - eKomercyjnie.pl()

 • Pozostaje otwarte pytanie, o zabezpieczenie interesu przez ceneo oraz zasad i kolejnosci wyswietlania ofert. Czy dalej na poczatku beda najnizsze ceny i to ze zwykle zamowienia z tych ofert nie sa realizowane po stronie sklepow. Interesem ceneo w modelu CPA bedzie promowanie drozszych ofert ale zrealizowanych przez sklepy. Czy model porowywarki bedzie nadal zachowany w tym przypadku i czy sklepy z niskimi wspolczynnikami reazliacji zamowien beda usuwane z ceneo i czy ceneo bedzie wtedy nadal porownywarka cenowa?

 • a

  lekki off-topic :

  W tytule masz : ”because medium is a messsage” – jesli chodzilo ci o ”bo medium/srodek jest przeslaniem/wiadomoscia” to powinno byc -> ”because A medium is a message”.

  W tej chwili nalezy to co masz napisane tlumaczyc jako ” bo sredni to przeslanie / wiadomosc”.

  You had better improve your English mate …

  pozd,
  a

 • Artur

  anonimy schodza ostatnio na psy. anonimy nie chodza do szkoly i nie ucza sie bo by wiedzialy, ze to co tak krytykuja jest zapozyczone od pewnego kanadyjczyka a blad nie tkwi w braku „a” tylko „the”. i co anonimie, lyso?

  You better stop whinin’ dude…

 • Nie planujemy zmieniać niczego w kwestii kolejności na listingu, sklepy w systemie transakcyjnym będą pokazywane na naszych stronach na identycznych zasadach, jak dotychczas.

 • Pingback: Ceneo.pl wchodzi w CPA | ShopGuru.pl()

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę