Szukaj
Zamknij

Wrzuć szkołę do KOSZa

KOSZ czyli (K)ompletna (O)bsługa (S)zkolnym (Z)arządzaniem to system pozwalający na khm khm..kompletną obsługę dowolnej wielkości i poziomu szkoły w Polsce. Oprogramowanie jest tworzone (i działa) od 6 lat przez 5 szkół w Warszawie. Obecnie trwają prace nad zmianą „silnika”, poprawkami usability, UI i wreszcie dopisania wszystkich brakujących do tej pory funkcji…

Od tego roku MEN pozwolił na korzystanie z „elektronicznych dzienniczków” czyli na zapisywanie i archiwizowanie informacji o postępach ucznia nie na papierze ale w postaci cyfrowej. To ogromny postęp ale dla większości szkół problem – gdzie i jak przechowywać dane, jak je zabezpieczać i kto ma nimi zarządzać? Na rynku jest co prawdę wiele prostych systemów pozwalających na wpisywanie obecności i ocen ale prawdziwy „CRM” dla szkoły musi umieć coś więcej (bardzo bardzo wiele więcej).

Wspominam o tym z kilku powodów – po pierwsze system powstał w liceum do którego miałem okazję uczęszczać i jestem jego absolwentem a po drugie dlatego, że wraz z GaldoMedia przygotowujemy wersję komercyjną tego projektu skierowaną w zasadzie do wszystkich szkół w Polsce.

Szkoła to nie tylko sprawa obecności na lekcjach i ocen. To także płatność czesnego (jeśli takowe obowiązuje w szkołach), wysyłanie informacji do rodziców (z postępami w nauce dziecka), zapisywanie się na zebrania przez rodziców (na dany dzień, do konkretnego nauczyciela), praca sekretariatu (komu wydrukować świadectwo, ile wypłacić pensji nauczycielowi za ile godzin pracy kto zapłacił za obiady a kto za wycieczkę) a także praca samych nauczycieli (ocena okresowa uczniów, wysyłanie plików i multimediów jako prac domowych albo materiałów do nauki, wpisywanie informacji do SIO, dbanie o porządek w planie lekcji).

Co jest bardzo przydatne to doświadczenie i zmiany już wprowadzone w KOSZu do tej pory. Zamiast wymyślać i testować funkcjonalności możemy je ulepszać, poprawiać i patrzeć jak społeczność użytkowników je przyjmuje i ocenia. To bardzo ciekawy projekt ponieważ po raz pierwszy klient wie co ma być efektem końcowym a my tak naprawdę mamy wszystko – część kodu, przeszkolonych testerów i wizja oprogramowania.

Mnogość problemów i kłopotów związanych z funkcjonowaniem szkoły można spróbować zniwelować poprzez wprowadzenie narzędzia pozwalającego na zarządzanie pracą, informacją, danymi poszczególnych osób. Dobry system powinien być skalowalny, elastyczny (np. uwzględniać szkoły z obcym językiem jako język główny np. szkoły z maturą angielską).

System jak każdy, który chce być duży, wydajny i obsługujący prawie wszystko z czym mamy do czynienia w środowisku szkolnym będzie na pewno musiał być zmieniany i dostosowywany indywidualnie do potrzeb każdej szkoły – cudów nie ma.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie KOSZa. Zapraszam do zadawania pytań oraz zgłaszania się jako partnerzy.

O KOSZu mówiłem na Auli i potwierdzam, że będziemy mogli pokazać wersję gotową i działającą na 28 lutego 2011 roku – jeśli ktoś chce dostęp testowy to zapraszam do pozostawienia swojego maila w komentarzach pod tym wpisem.

PS. Kosz jest jednym z kilku projektów, które inkubuję w Metafund

 • Jacek

  Nic tylko czekać, aż rozwinie się pokolenie uczniów-hakierów, zmieniających sobie oceny niczym dzieciaki z amerykańskich filmów hackerskich ;)

 • piotr

  Troche spozniony temat. Robilem research nt. dziennikow dobre dwa lata temu i juz wtedy dobrze okopany byl LIBRUS. Ponad 1k wdrozen, obroty pare mln (dane z glowy, jakies 10mc temu)

 • piotr

  Polecam pokopac na ich koncie na twitterze – http://twitter.com/LibrusPL

  50k zarejestrowanych nauczycieli

  „We Wrocławiu 12 szkół nie prowadzi już dz. papierowego. 11 wybrało system Librus, 1 dziennik Vulcana. WRC posiada najwięcej takich szkół.”

 • @Piotr – tak, znam librus, vulcana i okolo (uwaga!) 40 innych firm sprzedajacych e-dziennik. dlatego KOSZ to nie jest e-dziennik i nie pozycjonujmy tak produktu. „kontrola nad postepami ucznia” albo samo wpisywanie ocen to jest 5% tego co powinno byc w szkole, ktora chce bawic sie w system usprawniajacy jej dzialanie.

 • michał

  Nie żebym należał do gruppies Librusa, ale ta firma ma również aplikacje tworzone z myślą o zarządzaniu szkołą (podobnie jak Piotr orientowałem się w temacie kilka lat temu) i e-dziennik nie jest jedynym produktem. Spodziewam się też, że ich różne rozwiązania mogą ze sobą współpracować.
  KOSZ to nawet ciekawy projekt – chociaż mam na jego temat (i nie tylko) podobne przemyślenia co Jan Rychter w ostatnim numerze Proseed.

 • Przemek

  IMO świetny pomysł z prostej przyczyny. Na rynku jest wiele softów i od wielu lat szukaliśmy dobrego rozwiązania, które moglibyśmy wykorzystać w naszych 6 szkołach językowych. Próbowaliśmy chyba wszystkiego co było na rynku i rozwiązania były naszym zdaniem bardzo słabe i mało intuicyjne. Szkoda, że nie wiedzieliśmy od Waszym projekcie – bo musieliśmy zbudować własny soft do obsługi procesów biznesowych, który pozwolił nam zmniejszyć czasochłonność procesów (klienci, faktury, maile, przypomnienia o płatnościach mailowe i smsowe etc) o 90%. To co kiedyś robiło u nas 6 osób teraz robi jedna na systemie, więc inwestycja w taki soft jest jedną z najlepszych jakie kiedykolwiek zrobiliśmy mimo, iż nasz soft to wersja niekomercyjna tylko dla nas (przystosowana do naszych procesów biznesowych). Target dla takiego softu jest ogromny i moim zdaniem na Polskim rynku nie ma obecnie dobrego rozwiązania konkurencyjnego, więc życzę Wam powodzenia:)

 • Szkoda, że nazwa kulawa. „Obsługa zarządzaniem” brzmi jak „kopanie rowem”. Hint: „obsługa kogo?/czego?”.

 • Michał Rzepnikowski

  Wszystko fajnie i pięknie – IMO największy problem to wdrożenia – zainstalować soft ok – udostępnić ok ale „zmusić” nauczycieli, często nie posiadających umiejętności obsługi komputera do używania – bezcenne :) A niestety bez tego choćby i najlepszy soft umrze śmiercią tragiczną przez zapomnienie.

 • Jako konkurencja bardzo chętnie zobaczymy gotową wersję, więc poproszę. :-)

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę