Szukaj
Zamknij

Manubia.pl – sposób na Allegro?


AK74 – Konradzie czym jest Manubia.pl i do kogo skierowane jest to narzędzie? Allegro to ogromny serwis – co analizujecie za pomocą swojego serwisu?

Konrad Latkowski – Allegro w tej chwili to największa platforma do e-handlu w Polsce. Ponoć ponad 50% rynku to właśnie ten jeden serwis aukcyjny. Są tam zarówno początkujący, średnio zaawansowani jak i sieciowe sklepy z ogromnym doświadczeniem. Manubia tak naprawdę przydatna jest dla każdej z tych grup.

AK74 – Powiedzmy, że jestem osobą sprzedającą na Allegro. W czym i jak może mi pomóc Manubia.pl?

Konrad Latkowski – początkującym allegro-sprzedawcom, Manubia pomaga zbadać czy sprzedają się produkty, którymi chcą handlować. Może się okazać, że planują działalność w ciekawej niszy z dużą marżą lub przekonają się, że ciężko będzie im nie tylko zarobić, ale przede wszystkim nie stracić.

Bardziej zaznajomionym ze sprzedażą, Manubia pozwala wyciągnąć jeszcze więcej pożytecznych wniosków. Analiza poczynań konkurencji i łatwe zestawienie ich z własnymi statystykami to szansa na ulepszenie własnej oferty.

AK74 – Powstało już podobne (jeśli nie bardzo podobne) w zamyśle rozwiązanie, które zniknęło gdzieś w odmętach Internetu. Wiesz co się takiego stało, że Twórcom tej aplikacji nie udało się przebić na rynek masowy?

Konrad Latkowski – Moje małe, prywatne śledztwo wykazało, że autor owego systemu ma obecnie w serwisie GoldenLine ustawione jako pracodawcę Allegro, gdzie jest programistą :)

AK74 – Jeśli dobrze rozumiem to wykorzystujecie legalne dane jakie udostępnia Allegro. Czyli nie ma niebezpieczeństwa, że w pewnym momencie Was odetną?

Konrad Latkowski – Manubia wykorzystuje tylko publicznie dostępne dane – te same, które widzi każdy wchodzący na Allegro. Nie handluje nimi, tylko oferuje możliwość ich analizy w formie tabel i wykresów. Nie analizujemy także całego Allegro, a tylko te dane które chcą mieć w raportach nasi klienci. Równie dobrze, mogliby to wpisywać sobie codziennie w Excel. I wielu tak robiło, ale dzięki Manubii oszczędzają mnóstwo czasu.

A co do ryzyka „odcięcia” od danych, trudno mi ocenić, co mogłoby być przyczyną. Nie udostępniamy danych poufnych, nie naruszamy zasad określonych przez Allegro a nawet ruch, który generujemy na ich stronie, jest mniejszy niż gdyby ktoś samodzielnie codziennie oglądał aukcje konkurencji i to spisywał we wspomnianym Excelu. Natomiast swoją działalnością mocno promujemy sprzedaż poprzez Allegro. Pokazujemy, że to nie tylko są jednoosobowe sklepiki, ale także biznesy równie kasowe co duże sklepy internetowe. Z tym, że takich precyzyjnych danych o sprzedaży sklepów internetowych nie ma, przez co start dla nowych sprzedawców jest jeszcze trudniejszy – bo trzeba pamiętać, że e-commerce to ciężki kawałek chleba.

AK74 – Zerknąłem na cennik. Drogo. Mając w głowie dane dotyczące polskiego rynku (większość sprzedawców to firmy 1-2 osobowe mające około 10 tys. na marketing na cały rok) to stawka nie przekonują mnie. „Basic” to tylko 59 pln brutto za miesiąc (ale mogę sprawdzić tylko 3 sprzedawców) a „Gold” to już 254 pln brutto i nadal tylko 20-stu sprzedawców mogę podejrzeć..

Konrad Latkowski – Pakiet „Gold” jest drogi, ale nie jest skierowany do początkujących, tylko do liderów w swojej kategorii. Na Allegro są sprzedawcy, którzy generują dzienny przychód na poziomie 500-800 tysięcy, a z tego co pokazuje Manubia niektórzy potrafią przekroczyć nawet 3 mln zł. Miesięcznie, nie rocznie!

Aby być w tej czołówce trzeba niesamowicie skutecznie obserwować konkurencję czyli z reguły kilkunastu sprzedawców. Wiedzieć o każdym nowym towarze jaki wprowadza, o każdej zmianie cen czy nawet analizować zmiany wyglądu ich aukcji. Wierzymy, że wykorzystując Manubię można zwiększać swoje przychody i dzięki temu wydatek na abonament zwróci się z dużą nawiązką.

AK74 – Brakuje mi informacji jak wykorzystać te informacje. Bo mogę widzieć ile kto i za ile sprzedał ale nadal mogę nie umieć odpowiedzieć sobie co to znaczy dla mojego biznesu. Planujecie wypuścić jakieś manuale, case’y?

Konrad Latkowski – Tak. Efekt edukacyjny chcemy osiągnąć na dwa sposoby. Pierwszym będą przygotowywane regularnie infografiki, pokazujące wąskie zagadnienia rynku na Allegro z przykładami wniosków wyciągniętych dzięki Manubii. Drugim torem edukacji będzie blog, który powstanie w przyszłym roku.

W tej chwili osoby dopiero zaczynające przygodę z e-commerce faktycznie mogą mieć utrudnione zadanie. Choć wydaje nam się, że znajomość marży na danym produkcie oraz wiedza, ile przedmiotów sprzedaje konkurencja dają możliwość wyciągnięcia pierwszych wniosków.

AK74 – Ilu klientów chcecie zdobyć na rynku polskim? Czy klony Allegro w innych krajach też oferują taki sam dostęp do danych? Myślicie o innych wersjach językowych?

Konrad Latkowski – Najważniejsze w modelu biznesowym Manubii jest utrzymywanie stałych klientów – a to oznacza, że abonament za korzystanie Manubii musi być dla nich dobrą inwestycją. To jest nasz główny cel. Natomiast liczba nowych klientów zależy od efektywności naszej promocji, ale tutaj nie chciałbym wszystkiego zdradzać. W pierwszym roku jako docelowe minimum określiliśmy pozyskanie 1000 klientów. O tym czy nam to wyszło, planuję opowiedzieć za jakiś czas :)

Co do innych wersji językowych… Od pierwszych klientów pojawiły się już zapytania o dostęp do innych serwisów aukcyjnych QXL. Obecnie analizujemy, na ile jest to możliwe.

AK74 – Plany na najbliższy rok – co chcecie osiągnąć, zmienić w Manubia.pl?

Konrad Latkowski – Rok 2011? W zasadzie plan jest bardzo prosty: promocja, edukacja, rozwój, radość z tego co się robi!

 • Genki

  Wykupiłem abonament BASIC i muszę przyznać po kilkunastu dniach użytkowania narzędzia Manubia, że żałuję tych kilkudziesięciu złotych. Tabelek wprawdzie kilka jest, ale funkcjonalność jest BAAAAARDZO uboga. Przykładowo nie ma funkcji sortowania danych i jeżeli mam w tabeli kilkaset pozycji staje się ona bezużyteczna jeżeli kolejność jest ustawiana tylko względem jednej kolumny (najmniej ważnej akurat dla mnie). Gdybym wiedział jak to wygląda w środku to bym nie zainwestował przynajmniej na razie w abonament – a na prezentacjach bardzo dobrze się zapowiada oczywiście.

 • @Genki – Sortowanie jest :) Wystarczy kliknać w nazwę kolumny (kategorie) aby dane były ułożone według niej (rosnąco lub malejąco). Jeśli nie o to chodzi prosił bym o bardziej szczegółowy opis – jesteśmy otwarci na zmiany :)

 • @Genki – Mój błąd. Faktycznie przy którejś aktualizacji sortowanie zanikło. Postaram się aby jeszcze dzisaj wróciło. Tak jak działa to w przypadku listy obserwowanych aukcjonerów. Przepraszam!

 • Michal

  Pisalem juz o tym Arturowi na FB, ale… dlaczego autor dedukcja.com pracuje dla Allegro, a dedukcje zamknal? Brak czasu, czy naciski nowego pracodawcy, a moze allegro juz za miesiac ma premiere alleraport.pl? :)

 • Radek

  Ciekawy sposób na wykorzystanie danych allegro. OStatnio w związku z innym projektem crawluję/analiziję allegro i może przy okazji obiorę model biznesowy manubii?

 • archas

  @up lol
  @Konrad zeby uniknac takich rozczarowan jak @Ganki to wydaje mi sie ze jednak podstawa przy tego typu biznesach jest live demo. i jakies narzedzia do zbierania feedbacku.

 • qqryq

  Totalna inwigilacja. Narzędzie dla skarbówki do kontrolowania lewizny.

 • Kdjj

  Narzędzie dla złodziei, w prosty sposób dowiedzą się do kogo warto się udać. SKANDAL.
  Dla słabeuszów i mało-kreatywnych, pełna inwigilacja rodząca nieuczciwą
  konkurencję, której i tak już pełno na allegro. JESTEM W SZOKU, że
  allegro na to pozwala. Jak to możliwe, że w tak łatwy sposób ktoś może mieć dostęp do czyichś zarobków?

 • Dla tych którzy rozczarowali się funkcjonalnością Manubii:

  http://tradewatch.pl

  Funkcjonalność kilkukrotnie większa, przy cenach kilkukrotnie niższych. Podstawowy abonament jest bezpłatny, a wyższe plany mają darmowy okres testowy dla sprzedawców Allegro.

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę