Szukaj
Zamknij

Apteki na Allegro są nielegalne

Przedstawiam za Pulsem Medycyny oficjalne stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Wygląda na to, że w Allegro chyba nikt nie przeczytał i zweryfikował warunków świadczenia takiej usługi. Dziwne – takiej firmy nie stać na prawników specjalistów?…

Polecam też zapoznanie się z moimi przemyśleniami i wątpliwościami związanymi ze sprzedażą leków w portalu Allegro. Decyzję GIF uważam za dobrą ponieważ dyktat i zasięg Allegro oraz (a może przede wszystkim) sprzedaż za pomocą tej platformy „tanich i sprawdzonych” towarów bije we wszystkich graczy e-commerce’owego rynku.

Oficjalne stanowisko GIF w sprawie aptek na platformie Allegro:

„Warunki prowadzenia sprzedaży wysyłkowej leków określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 marca 2008 r. w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza (Dz. U. Nr 60, poz. 374).

Zgodnie z § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia „Podstawą wydania produktu leczniczego z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego, zwanych dalej „placówkami”, w ramach wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych jest zamówienie złożone:
1) w miejscu prowadzenia placówki;
2) telefonicznie;
3) faksem;
4) za pomocą poczty elektronicznej;
5) za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej placówki.”

Katalog ten enumeratywnie wymienia sposoby składania zamówienia na produkty lecznicze będące przedmiotem sprzedaży wysyłkowej.

Biorąc pod uwagę fakt, iż zamówienie będzie dokonywane za pośrednictwem Allegro nie będą spełnione warunki przewidziane dla zamówienia produktu leczniczego. Jak wskazuje § 2 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia, formularz zamówienia musi być umieszczony na stronie internetowej placówki (apteki albo punktu aptecznego), a nie na stronie internetowej pośrednika pomiędzy sprzedającym a kupującym jakim jest Allegro. Formularz taki musi również spełniać wymogi, o których mowa w § 2 ust. 2.

Jednocześnie informuję, iż zgodnie z art. 109 pkt 10 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn. zm.) do zadań Inspekcji Farmaceutycznej należy w szczególności prowadzenie rejestru aptek ogólnodostępnych i szpitalnych oraz punktów aptecznych. Rejestry aptek i punktów aptecznych znajdują się na stronach wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych, które zobligowane są do prowadzenia tych rejestrów. W związku z powyższym, każdy zainteresowany ma możliwość weryfikacji, czy dana apteka lub punkt apteczny posiada zezwolenie.

Główny Inspektor Farmaceutyczny w razie stwierdzenia naruszeń dotyczących obrotu produktami leczniczymi, także dotyczących sprzedaży wysyłkowej, podejmie odpowiednie działania. Jednakże zauważyć należy, iż bezpośredni nadzór nad aptekami i punktami aptecznymi sprawuje właściwy miejscowo wojewódzki inspektor farmaceutyczny i to ten organ będzie prowadził w pierwszej instancji postępowanie dotyczące naruszenia wymagań prowadzenia sprzedaży wysyłkowej przez apteki i punkty apteczne znajdujące się na terenie właściwego województwa.

Zwrócić należy również uwagę, iż przywołane na wstępie rozporządzenie zawiera szczegółowe wymagania dotyczące takich aspektów sprzedaży wysyłkowej jak: zapakowanie przesyłanego leku, warunków transportu leku, konieczności zatrudniania farmaceuty lub technika farmaceutycznego z dwuletnim stażem odpowiedzialnego za prawidłową realizację sprzedaży wysyłkowej czy dostosowania lokalu do prowadzenia takiej działalności. Aby można było uznać, iż obrót produktami leczniczymi sprzedawanymi wysyłkowo prowadzony jest prawidłowo muszą zostać spełnione wszystkie wymagania stawiane w rozporządzeniu.

Podsumowując, stwierdzić należy, iż sprzedaż wysyłkowa produktów leczniczych, poprzez serwis internetowy Allegro w świetle obowiązujących przepisów jest niedopuszczalna. Cytowane rozporządzenie wskazuje na dopuszczalne formy składania zamówienia, żadna z tych form nie umożliwia kupującemu złożenia zamówienia poprzez stronę internetową pośrednika, jakim w tym przypadku będzie Allegro.

 • Maciej Majewski

  Wiesz, tak naprawdę to możnaby uznać, że apteki sprzedające leki na Allegro, są po prostu „zarządzane pod kątem informatycznym przez QXL Poland”

 • artur

  @Maciej – QLX Poland nie jest podmiotem, ktory moze sprzedawac leki a rozliczenia, sposob wymiany informacji o pacjentach wymagaja aby firma zajmujaca sie zamowieniami (przeciez kupujesz leki via serwer Allegro a nie apteki!) posiadala taki status.

 • Imię

  Czyli każda e-apteka musi posiadać własny, dedykowany serwer? musi sama zatrudniać administratorów od zarządzania tym serwerem? tak aby informacje nie przechodziły przez inną firmę, np. home.pl?

  Zupełnie bezsensowny ten przepis, nie mieli się do czego przyczepić to znaleźli powód. Przecież informacje o zamówieniu przelatują przez kilka firm, które (o ile nie szyfrowane) są w stanie coś z nich wyciągnąć.

  Czy jeżeli po kliknięciu ‚kup teraz’ pojawi się już formularz apteki.pl (np. apteka.allegro.pl) i tam zostanie przyjęte zamówienie to też będzie niegodne z prawem? czy złożenie zamówienie jest jednoznaczne z kupieniem leku? przecież nie zawsze ktoś zapłaci, czy odbierze dany lek, więc pacjentem będzie dopiero wtedy gdy coś faktycznie kupi… w innym przypadku to każdy z nas jest pacjentem…

 • jacek

  ” dyktat i zasięg Allegro oraz (a może przede wszystkim) sprzedaż za pomocą tej platformy “tanich i sprawdzonych” towarów bije we wszystkich graczy e-commerce’owego rynku” – nie bardzo kumam; wszak Allegro to właśnie platforma dla ecommercowego rynku, czyli wspierająca ten rynek, a nie z nim konkurująca.

 • artur

  @Jacek – sprzedajesz cos w Internecie?

 • Maciej Majewski

  @artur: AK krytykuje sprzedaż leków przez Allegro, bo to konkurencja dla jego projektu Apteo.pl, tymczasem na stronie Apteo.pl masz taki tekst:

  „Serwis internetowy http://www.apteo.pl działa w oparciu o aptekę Blumed (Ważne! Aptekę a nie punkt apteczny!) działającą w Warszawie przy ulicy Staffa 4 (pełen adres to: Apteka Blumed, ul Staffa 4, 01-891 Warszawa). Serwis Apteo.pl jest zarządzany pod kątem informatycznym przez Revolver Interactive (…).”

  Tak naprawdę, model biznesowy serwisu intenetowego apteo.pl, niczym się nie różni od modelu biznesowego zwykłej apteki, która korzysta z serwisu Allegro…

 • artur

  @Maciej Majewski – roznica jest ogromna i bezdyskusyjna. ja jako revolver nie pobieram opłat, nie biore na siebie odpowiedzialnosci za tranaskacje, nie zbieram danych do ktorych nie mam praw (mam na to specjalne umowy z apteka zatwierdzone przez GIF).

  Allegro nie jest konkurencja dla zadnej apteki – tak samo jak konkurencja nie sa porownywarki cen. Konkurencja jesy model przyjety przez osoby wystawiajace na platformie Allegro – schodzenie z cena do progu bolu (czasam stosujac dumping). Poniewaz nie moge zweryfikowac podmiotu na Allegro (widze nick i czasami dane kontaktowe) nie wiem czy to jest podmiot bedacy platnikiem podatkow czy osoba sprzedajaca z garazu i nie placaca zadnych podatkow. Rozumiesz roznice dlaczego psiocze na Allegro?

 • Pingback: Tweets that mention Apteki na Allegro są nielegalne | AK74 - Artur Kurasiński blog (cc) 2007-2010 -- Topsy.com()

 • zjaskinilwa

  „Poniewaz nie moge zweryfikowac podmiotu na Allegro (widze nick i czasami dane kontaktowe) nie wiem czy to jest podmiot bedacy platnikiem podatkow czy osoba sprzedajaca z garazu i nie placaca zadnych podatkow.”

  Czy, aby na pewno? :) Pokaż mi jakąkolwiek ofertę z kategorii http://allegro.pl/leki-bez-recepty-98353 na której nie możesz znaleźć danych o których piszesz.

  Poza tym:
  http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/14013/1.html

 • Maciej Majewski

  @artur:
  1. Jako Revolver nie pobierasz jednostkowej opłaty od transakcji, ale zakładam że z dobroci serca nie zapewniasz obsługi. Robisz to pewnie za określone stałe wynagrodzenie (tak zakładam) – chyba, że masz udział w zyskasz.. Zatem w ten czy inny sposób jesteś wynagradzany za umożliwienie klientom internetowym dostępu do apteki. Inny jest tylko model wynagradzania.
  2. O ile mi wiadomo, Allegro nie bierze odpowiedzialności za transakcję, chyba że bierzemy pod uwagę Program Ochrony Kupujących. Allegro jest tylko platformą łączącą dostawcę z odbiorcą.
  3. Nie wiem jakie dane zbiera Allegro w przypadku transakcji bez wymogu rejestracji, a z tego co widzę na tą chwilę, każda z aukcji to dopuszcza. Zatem jedyne co podajesz jako klient, to dane wysyłkowe. Możesz zapłacić przez Płatności Allegro, możesz przelewać kasę bezpośrednio na konto apteki. Czy to się czymś różni od rozliczania transakcji w typowym sklepie internetowym, w tym aptece?

  Jeśli chodzi o twój zarzut/wątpliwość, że nie wiesz czy wystawiający leki na Allegro jest legalnie działającą firmą, to polecam: http://allegro.pl/country_pages/1/0/apteka_dla_aptekarzy.php

  Żeby handlować lekami na Allegro, musisz:
  1. posiadać zezwolenie na prowadzenie apteki (dokument wydawany przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego),
  2. posiadać na Allegro konto Firma,
  3. przejść pozytywnie weryfikację.

  Według mnie, rzetelność wymagałaby, byś najpierw to sprawdził zanim napiszesz to co napisałeś.

  Chyba, że nie ufasz weryfikacji takiego podmiotu przez Allegro, ale to już jest twój problem.

  Tak więc nie rozumiem różnicy i nie rozumiem, dlaczego psioczysz na Allegro. Jedynym wytłumaczeniem jest dla mnie to, że Allegro ma większą siłę przebicia niż Apteo.

 • artur

  @Maciej Majewski – skroce moja wypowiedz bo niestety nasza dyskusja musi sie oprzec o merytoryke, ktora starasz sie ignorowac. Efekt jest taki, ze ja jako Revolver mam zgode na obsługę a Allegro jej nie ma – co wynika z przepisów i intrpertacji GIFu. Nie ja ustalam przepisy w Polsce i nie ja interpretuje.

  „Chyba, że nie ufasz weryfikacji takiego podmiotu przez Allegro, ale to już jest twój problem.”

  Allegro nie jest podmiotem zdolnym do kontrolowania legalności pozwoleń wydawanych przez WIF. Nie było i nie może nic zabronić czy nakazać bo jest to platforma handlowa a nie podmiot minsterstwa zdrowia. Ja tez moge powiedziec, ze moge weryfikowac pozwolenia apteczne co sprowadzi sie do spojrzenia na PDF.

  „Jedynym wytłumaczeniem jest dla mnie to, że Allegro ma większą siłę przebicia niż Apteo.”

  To jest oczywiste.

  pzdr

  art.

 • zzz

  Panie Arturze, nie byłoby problemu, gdyby zrewidował Pan politykę cenową w Apteo bo drożyzna niesamowita… Sporo kupuję leków bez recepty w internecie i praktycznie nigdy na Allegro, a w Aptekach z porównywarek cenowych – w pierwszej, w której mogę skompletować całe zamówienie. Jedyne co kupowałem na Allegro to na profilach realnych aptek – takich, które też sprzedawały poza Allegro w swoihc e-sklepach i miały też swoje ‚fizyczne’ oddziały.
  Doprawdy, jest wiele sposobów na pozyskanie klientów…

 • Sklep na allegro, to nie to samo co sklep dajmy tu IAI-shop :)
  Ok…. W całej tej sprawie mam jeden silny wniosek – lobby farmaceutyczne jest naprawdę mocne.

 • Pingback: Apteki na Allegro są (nie)legalne « Skuteczny e-marketing()

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę