Szukaj
Zamknij
Internet

I Ty zostaniesz wydawcą!

Na to wygląda, że rząd „dbający o przedsiębiorców i biznes” zamierza w ekspresowym tempie przygotować projekt ustawy, który w idiotyczny sposób nakłada na polskich przedsiębiorców i firmy ograniczenia faworyzując podmioty zagraniczne…

Najpierw trochę historii: rząd gwałtowanie przyśpieszył prace nad ustawą. Co prawda ustawa powinna zostać stworzona a nasze prawo dostosowane do zw. dyrektywy unijnej już dwa lata ale widocznie teraz ((prawdopodobnie w związku z prezydencją unijną) postanowił rzutem na taśmę zakończyć całą sprawę.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji trafił do sejmowej komisji kultury i środków przekazu 2 lutego. Branża i środowiska zainteresowane zostały poinformowane, że mają 10 dni na zgłaszanie uwag. Po czym w zasadzie wszystkie uwagi i opinie zostały wyrzucone do kosza.

Nie wiem czy naprawdę Donalda Tuska opuścił jego naczelny PRowiec Igor Ostachowicz ale od paru miesięcy PO wbija sobie własnymi rękoma osikowy kołek w serce. Partia przejmująca władzę z hasłami rozwoju, tworzenia cudu gospodarczego i dbania o przedsiębiorców robi dokładnie wszystko na odwrót.

W wielkim skrócie (tutaj pełen tekst ustawy przekazany do Senatu) co ustawa zmienia i jakie obowiązki nakłada i na kogo:

> Serwisy podpadające pod definicję „”dostawcach audiowizualnych usług medialnych na żądanie” (nie wiadomo tak naprawdę kto to miałby być) będą się musiały rejestrować w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

> Serwis, którego właścicielem jest osoba posiadająca działalność gospodarczą jeśli nie podda się rygorowi rejestracji zapłaci za to 10% rocznych przychodów (nie dochodów!)

>…KRTiV zawsze może odmówić zatwierdzenia wpisu czym de facto może wpływać na rynek

>KRTiV może kontrolować tylko polskie spółki zatem YouTube, Vimeo, Facebook i Twitter (i tysiące innych) mogą nadawać spokojnie swoje „treści audiowizualne”.

Stanowisko rządu tak przedstawia Igor Ostrowski:

„Jeżeli ktoś podejmuje się takiej działalności gospodarczej, to wchodzi na rynek i konkuruje z nadawcami tradycyjnymi. Boisko powinno być równe dla wszystkich. Jeżeli jedni są koncesjonowani i w jakiś sposób regulowani, to niestety inni też”

Nie zgadza się z nim Piotr „Vagla” Waglowski

„Dzisiaj moje działania w zakresie rozpowszechniania informacji mieszczą się w konstytucyjnych prawach i wolnościach. Skoro nie naruszam dziś żadnych zasad i nie muszę się zgłaszać do żadnego wykazu, a po wejściu tej ustawy będę musiał, to jest to ingerowanie w sferę chronioną konstytucyjnymi prawami i wolnościami.”

oraz Jarosław Sobolewski z IAB Polska:

„6,5 mln polskich internautów ogląda co miesiąc przekazy wideo. Z 800 tys. serwisów istniejących w polskim internecie, większość prezentuje materiały audiowizualne. Trudno sobie wyobrazić, jaką korzyść z działania w reżimie tej ustawy będą mieli polscy internauci. Ta ustawa otwiera drogę globalnym graczom do polskiego rynku, a polskich przedsiębiorców dyskryminuje.”

Konsekwencje ustawy:

> obowiązek promowania „audycji europejskich” – serwisy będą musiały mieć w ofercie audiowizualnej co najmniej 15 proc. produkcji europejskich. Jeśli więc prowadzisz serwis na temat Mangi czy Anime to aby sprostać wymogom prawa właściciel będzie musiał kupić (?) brakujące „procenty” treści zawierające europejskie akcenty.

> KRTiV decyduje o „być czy nie być” branży internetowej. Łatwo sobie bowiem wyobrazić sytuację w której upolityczniona Rada nie wyda pozwolenia serwisowi, który aktualnie wali w partię rządzącą. Albo odbierze koncesje wszystkim serwisom za mało „katolickim”. Albo stwierdzi, że Pudelek to porno i trzeba go zakazać.

> Pojawia się obowiązek blokowania dostępu do treści małoletnim jeśli „”zagrażają fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi”. Jak to zrobić? Za pomocą jakiej technologii? Kto ma przetwarzać dane? I jak weryfikować prawdziwość informacji?

>Polskie portale wynoszą się za granicę żeby nie podlegać KRTiV. Oznacza to również zmianę kraju w którym płaci się podatki.

Przykładów można by mnożyć. Co strzeliło do łba politykom, że nie pytając branży zaczęli sami grzebać przy tak ważnej ustawie? A może to sama branża nie dość szybko zaczęła nagłaśniać sprawę?

Wprowadzenie ustawy w takim brzmieniu będzie waliło i w portale, blogerów a nawet osoby prowadzące sklepy czy biznesy luźno związane z „nadawaniem treści audiowizualnych”.

Cytaty z politków PO, którzy tak komentowali zarzuty wobec tej ustawy:

Iwona Śledzińska-Katarasińska – „Skończył się czas bałaganu i bezhołowia”

Minister Kultury Bogdan Zdrojewski „Przygotowaliśmy tę ustawę w sposób niezwykle profesjonalny. Mamy ten projekt ustawy i możemy powiedzieć, że być może nie jest on do końca doskonały, ale na pewno jest bardzo dobry”

 • „na pewno jest bardzo dobry”…
  dla kogo?

 • taryk

  znaczy wracamy do etapu internetu łupanego.
  czy ktos na sali ma Mosaica?

 • Skończył się czas bałaganu i bezhołowia – nadszedł czas, kiedy mądrzejsi od nas powiedzą nam co robić i jak robić – to jest liberalizm.

 • Dominik

  Skończy się na tym, iż streaming i tego typu contenty zejdą do podziemia, a właściciele tego typu serwisów i tak znajdą sposób funkcjonowania w zakłamanym prawie. W efekcie państwo na tym straci, choć nie miernoty które przygotowały i będą przyklepywać ustawę.

  A tak z imienia i nazwiska, kto jest odpowiedzialny za tę ustawę – pośrednio i bezpośrednio?. Zadajmy sobie te pytanie i zanotujmy żeby uświadomić ludzi, kto ze społeczeństwa pracuje nad takimi durnotami. I kogo w pierwszej kolejności będzie trzeba obarczyć o zły stan rzeczy.

 • Adrian

  Nie pozostaje nic innego jak przenosić firmy za granicę, chociażby do Niemiec czy Czech.

 • Polityk

  Nie nie rozumiem tej calej nagonki na PO:/ Przeciez w zyciu tylu dobrych reform nie bylo co za rzadow PO! Kraj sie zmienil na lepsze, mamy w koncu premiera ktory dobrze sie prezentuje.
  Omawiana ustawa zrobi porzadek na rynku internetowym. Juz nie byle kto bedzie mogl pisac!

 • Na PO, już nie zagłosuję.

  Gdyby 3 lata temu, ktoś mnie zapytał, kto ma takie plany jak:
  – podwyżka VATu,
  – zmniejszenie składek do OFE na korzyść ZUSu
  – regulacje Internetu
  to powidziałbym, że Samoobrona.

  Żal

 • Czytając do ogarnął mnie bezsilny niepokój. Jeśli coś takiego rzeczywiście ma wejść i jest na zaawansowanym etapie, a nie jedynie w fazie „wizjonerskich planów politycznych”, pytam się wówczas: „po co?”. Wierzę, że politycy mają szczerze jak najlepsze chęci, tylko ja nie potrafię to dostrzec korzyści dla Państwa. Artykuł bynajmniej takowych nie prezentuje. Jaką Waszym zdaniem politycy widzą w tym korzyść dla Polski? Bo chyba jakąś widzą skoro chcą coś takiego wprowadzać, prawda? Nie twierdzę, że mają rację, zastanawia mnie jedynie co nimi kierowało.

 • Heh. Powinni jeszcze porobić przydziały (na kartki), kto i ile GB może miesięcznie wykorzystać w sieci. Paranoja. Jestem w PO ale coraz bardziej mnie ciągnie do spalenia deklaracji członkowskiej.

 • @Polityk „już nie byle kto będzie mógł pisać” – mam nadzieję, że ten profil i wpis jest rodzajem bardzo zawoalowanego i przewrotnego żartu. Inaczej będę zmuszony uwierzyć, że na świecie wciąż istnieją faszyści, którzy chcieli by decydować kto może mówić, a kogo z mordę i niech siedzi cicho.

 • Polityk

  @Pawel Kaczynski – tak, to zart. Ale chyba nie chcesz powiedziec, ze PO to faszysci?

 • Wprowadzenie cenzury i kontrolowanie możliwości słowa jest w moim odczuciu dużym krokiem w stronę faszyzmu (nie mylić z nazizmem). Nie mówię też „całe PO”, bo wszyscy to znaczy nikt. Odnoszę się do tej konkretnej sytuacji. Trochę mnie uspokoiłeś, że to jednak żart :)

 • Aha, czyli za materiały video np. takie na potrzeby bloga:
  http://www.youtube.com/watch?v=FDn9T4RfFek&
  mam płacić i rejestrować się w jakimś kolejnym chorym urzędniczym tworze?
  Przyjdzie zostać przestępca. ;) /chociaż nie jest mi do śmiechu z tego powodu.

  Tak retorycznie zapytam:
  Czy ktos tam wogóle przy tej ustawie, wie jakimi prawami rządzi się Internet?

 • Zrozumcie ludzie, że się nie liczycie. Kompletnie.
  Liczą się tylko Ci co dają im kasę, a dają duże koncerny, którym jakiś przypadkowy podmiot może zabrać pieniądze z reklam itd.
  To ustawa pod nich.

  Zacznie się od palca skończy na ręce to jest pełnej kontroli ściąganych treści i ich blokowaniu jeżeli będą z nieodpowiednich (zagranicznych, stawiających się Władzy) źródeł.

  Nic tego nie zatrzyma, żadne Wasze jęki.
  I tak zagłosujecie na tych samych ludzi co głosujecie od 22 lat

 • Hiero

  Czego wy sie przejmujecie. Rejestrujecie firmę w Wielkiej Brytanii albo na Cyprze. I na wszystko dmuchacie. Na ustawy, podatki, biurokracje, koncesje RP itp.
  Ja w ub. roku zalozylem w Bratysławie firmę i od tamtej pory mam spokój.
  Po co się denerwujecie. Jest Unia Europejska! Korzystajcie z tego ile się da!

 • olimp

  Skończył się czas bałaganu i bezhołowia – nadszedł czas, kiedy mądrzejsi od nas powiedzą nam co robić i jak robić – to jest liberalizm.

  To nie jest liberalizm. Być może piszesz sarkastycznie, ale potem ktoś wejdzie tutaj, przeczyta, nie będzie wiedział o co chodzi, ale zapamięta sobie tę bzdurę i będzie powtarzał.

 • KRTiV czy KRRiT?

 • Jednym słowem czas zacząć się przygotowywać do rewolucji, bo bez niej ten kraj nigdy się nie zmieni. Za sterami wciąż te same dziadki, zapominające się zupełnie w swoim procesach myślowych.

  Oby tak dalej a czeka nas powtórka z rozrywki.. i za jakiś czas będą nas pokazywać jak Egipt i Libię w tv międzynarodowych. Oby tylko obecne władze zdawały już sobie z tego sprawę, bo jeszcze z jeden, dwa takie numery i naród nie wytrzyma ich kretyństwa.

 • E tam. Nie doceniasz narodu.
  Miłościwie nam panujący będą nam panować nam aż sami zrezygnują.

 • Dominik

  Zagłosujecie na te same osoby lub ich znajomków tylko nazwy partii się zmienią :) A w biznesie – cóż, może pora wybrać najbliższą korporację i się tam zatrudnić, choćby za psie pieniądze, bo taki jest cel tych wszystkich regulacji – uwalić inicjatywę młodych a oddać stery w ręce dziadków lub młodych kombinatorów, którym wydaje się, że rządzą, a tak naprawdę są „dymani” przez dziadków bez mydła.

  Może gdyby ktoś odważył się pociągnąć do odpowiedzialności ludzi, którzy przepychają takie ustawy – począwszy od tych najniżej i piąc się w górę łańcucha decyzyjnego. I nieważne czy zgodnie z prawem czy nie. To co oni robią nie jest zgodne z jakimikolwiek standardami, więc skoro sami nam dają taki przykład, czemu nie odpłacić im pięknym za nadobne?

 • Soviet

  Czyli będzie trzeba wrzucać filmiki na youtube czy inne vimeo i embedować – nie ma problemu :). Pomysł na biznes – hosting dla filmików za granicą dla tych którzy nie chcą korzystać z playera wymienionych w pierwszym zdaniu stron :P.

 • Soviet: Ale to dopiero początek. Kontrola okaże się nieskuteczna to skończy się obowiązkowymi szpiegami w kompie itd.

 • Andrzej Kiesz
 • Andrzej Kiesz.
  Obiecanka cacanki a …..

  Tu masz rzeczywistość:
  „Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu nie rekomendowała żadnych poprawek do uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy medialnej.”

  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,9259090,Cenzura_w_internecie__Senacka_komisja_lubi_nowa_ustawe.html

 • @Hiero: ale to chyba nie o to chodzi, żeby kombinować, gdzie tu założyć firmę, jak wszyscy tak będą robić, to co z tymi nieszczęsnymi podatkami? Państwo zanotuje spadek i zabroni rejestrowania działalności poza granicami kraju :)

 • Donald Tusk doskonale wie, że 80% jego wyborców to matoły, które albo nie śledzą dokonań rządu albo śledzą, ale nie umieją ich obiektywnie ocenić. Wyborcy głosują na Tuska, bo:
  1. Jest fajny, wyluzowany, często uśmiechnięty i gra w piłkę. (Prawda: Tusk jest cynikiem i aktorem)
  2. Dali sobie wmówić przez ITI i Agorę, że Tusk popiera przedsiębiorczość. (Prawda: ITI i Agorze po prostu kasowo opłaca się, by rządziło PO)
  3. Chcą być ze zwycięstwami (Prawda: Będą ze zwycięzcami, ale sami przegrają).
  4. Są przeciwko PiS i dali sobie wmówić, że głosowanie to obowiązek, a nie prawo (Prawda: można nie przepadać za PiS, a nie głosować na PO).
  5. Bo dali sobie wmówić, że Ci wykształceni i mądrzy głosują na PO (Prawda: badania wyraźnie pokazują, że im kto bardziej myśli samodzielnie, tym mniej popiera PO)

 • Michał: Ale co Ty gadasz o PO. Wszystkie partie są za tą ustawą. Bo:
  Kasa.
  Kasa.
  Kasa.
  Kasa.

 • na naszym blogu ciekawa rozmowa z posłem z PO, który opowiada o kulisach tej ustawy i zapewnia, że sporne punkty zostaną zmienione
  http://www.blog.tp.pl/korporacyjny/entry/kontrola_internetu. Zapraszam do dyskusji

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę