Szukaj
Zamknij
Wywiady

Dlaczego musisz znać Business Model Canvas?

Artur Kurasiński – Business Model Canvas brzmi mało przyjaźnie – jakbyś wytłumaczyła osobie, która nie wie nic o co chodzi z BMC?

Agnieszka Lewandowska – Business Model Canvas (w uproszczeniu: kanwa) to jedna kartka papieru podzielona na dziewięć części. Te części to kluczowe elementy biznesu: klienci, ich problemy, wartość którą chcemy dostarczyć, sposób w jaki chcemy to zrobić, sposoby dotarcia i komunikacji z klientem, kluczowe parametry które powinniśmy obserwować rozwijając swój biznes oraz oczywiście pieniądze – źródła przychodów i kosztów. Kanwa, jest narzędziem, które pozwala spojrzeć na elementy większej układanki i zobaczyć jak na siebie wpływają.

Kto powinien nauczyć się korzystania i używania BMC w praktyce? Startupy czy “duży” biznes?

Każdy, kto potrzebuje spojrzeć szerzej na to co robi, jak również każdy, kto liczy się ze swoim czasem i pieniędzmi i chce mieć pewność, że podejmuje działania, które faktycznie mają sens. To mogą być założyciele startupu, menadżerowie, produkt ownerzy, ale także zespoły sprzedażowe czy marketingowe, które komunikując się z klientem chcą lepiej zrozumieć jego potrzeby, bolączki i oczekiwania. Swoją pracę z kanwą zaczynałam ze startupami, ale widzę że coraz częściej sięgają po nią również korporacje, które potrzebują szybkiej weryfikacji projektu, uwspólnienia języka komunikacji w zespole czy wskazania milestones (kamieni milowych) projektu.

Jestem twórcą startupu – jak dokładnie BMC może mi pomóc? Zarobię więcej pieniędzy? Zdobędę klientów?

Przede wszystkim kanwa jest po to, żeby jasno zdefiniować gdzie chce się dojść, robiąc rzeczy które faktycznie mają sens i żeby nie stracić ich z pola widzenia w zalewie bieżących zadań i codziennej pracy. Jest też sposobem, żeby robić biznes mądrze i bardziej świadomie podejmować decyzje. W zależności od tego na jakim etapie jest Twój startup, dzięki kanwie możesz zaoszczędzić pieniądze i czas nie robiąc wypasionych funkcji, które tak naprawdę są nieistotne, lepiej poznać swoich klientów i zrozumieć czemu wybierają Twój produkt, a nie konkurencji przez co zwiększysz konwersję lejka sprzedażowego. Na tej jednej kartce papieru dużo łatwiej zauważyć zależności pomiędzy naszymi potencjalnymi klientami, tym jakimi kanałami do nich dotrzeć, ich problemem i tym, jakich rozwiązań oczekują i za co faktycznie płacą.

Z jakimi najdziwniejszymi przykładania użycia BMC miałaś do czynienia? Ktoś chciał na przykład zbadać koncepcję stworzenia hotelu dla zwierząt?

Hotel dla zwierząt to wcale nie jest dziwny biznes :) Ostatnio w inkubatorze StarTech, którego program zbudowany jest w oparciu o Business Model Canvas właśnie, miałam przyjemność spotkać założycieli, którzy chcą swoim oprogramowaniem zoptymalizować pracę i długość życia suwnic. Pierwszym pytaniem jakie zadałam było: „Co to są suwnice?” To z mojej perspektywy było zaskakujące :)

Czy można nauczyć się BMC ? To jest bardziej praca na cyfrach i danych czy koncepcjach?

Business Model Canvas to narzędzie, więc jak najbardziej można się go nauczyć.

Choć w pierwszym momencie może wydawać się, że to praca koncepcyjna, bo przecież „papier przyjmie wszystko” i na jednej kartce papieru niewiele się zmieści, to z założenia, kanwa jest wypadkową wiarygodnych danych, kalkulacji, naszej wiedzy o rynku, konkurencji oraz potrzebach klienta.

Dla mnie BMC to biznesowe puzzle – wyzwaniem jest aby ułożyć je tak, żeby po złożeniu wszystko do siebie pasowało. Świetnie widać na nich procesy i zależności biznesowe, np. to, że jak delikatnie zmienię grupę docelową to mogą ulec zmianie kanały komunikacji z klientem czy polityka cenowa. To znów zmienia strukturę kosztów (bo nowy kanał dotarcia kosztuje mnie więcej) i przychodów (bo ten „nowy” klient dysponuje innym budżetem), a co za tym idzie wpływa to na ostateczne wyniki finansowe firmy.

Jeśli dobrze zrozumiem problemy, z jakimi borykają się moi klienci, będę wiedziała jakie rozwiązanie i jakie funkcje w moim produkcie są najistotniejsze.

BMC określa się mianem “modelu biznesowego na jednej kartce papieru”. To chyba ogromne uproszczenie bo w klasycznych dokumentach, których wymagają na przykład inwestorzy jest potrzebnych wiele danych i informacji.

Zgadza się, a Business Model Canvas to esencja tych informacji. Jeśli tworzysz biznes to ostatnie o czym powinieneś myśleć to tworzyć wielostronicową dokumentację, bo to kosztuje… czas, który możesz przeznaczyć na coś zupełnie innego, najlepiej na robienie własnego biznesu :) Na szczęście większość inwestorów to rozumie i na początku w zupełności wystarczy im dobrze wypełniona kanwa, do której (najczęściej w kolejnym etapie) dołącza się excela z budżetem i estymacją. BMC to oszczędność także dla nich, bo zamiast przedzierać się przez dziesiątki, a czasem setki stron z opisem biznesu, dostają jedną kartkę papieru, którą znają i potrafią czytać.

Wbrew pozorom po tej jednej niepozornej kartce papieru widać czy ktoś zrobił analizę rynku, zna swoich klientów i to co oferuje ma faktyczną wartość. Kanwa bardzo brutalnie odziera biznesy z fikcji i bullshitu, bo czytając ją od razu widać czy biznes się „zepnie”.

Kto może a kto powinien nauczyć się korzystania i tworzenia BMC dla swojego startupu czy firmy?

Business Model Canvas staje się standardem w branży nowych technologii. Pracują na niej całe zespoły, bo jest świetnym i szybkim narzędziem do uspójniania wiedzy, doświadczenia i celów w startupie, pracują programy inkubacyjne i akceleracyjne, inwestorzy, a coraz częściej używają jej także korporacje jako frameworku do pracy ze startupami.

Kiedy powinno się zrobić BMC?

To narzędzie, z którym można pracować właściwie cały czas. Jeśli wyjdziemy z założenia, że startup czy biznes w ogóle oparty jest na pewnych hipotezach, które weryfikujemy to po każdej takie weryfikacji powinniem być punkt kontrolny, którym w naturalny sposób może być też kanwa. Można z niej korzystać także kiedy chcemy wprowadzić jakąś zmianę w biznesie i chcemy sprawdzić jak zmiana w jednym obszarze wpłynie na pozostałe.

Jak byś zachęciła do korzystania z BMC w biznesie?

Obejrzyj wystąpienie Ediego Pyrka sprzed kilku lat. To świetnie zainwestowane 19 minut :) A potem postaraj się odpowiedzieć jednym zdaniem na każde z tych pytań: Czy wiesz kim jest Twój klient i jakie są jego największe bolączki? Czy wiesz jaka jest największa wartość Twojego biznesu? Czy wiesz czemu klient miałby kupić Twój produkt, a nie konkurencji?

***

Gdzie: Startberry – ul. 306/308 Grochowska, 03-840 Warszawa (zobacz na mapie)
Kiedy: 26 kwietnia (czwartek)
Godzina: 9.30-17.30
Cena: 599 zł + VAT

Opis warsztatów:

Masz pomysł na biznes, ale nie wiesz jak sprawdzić czy ma sens? Budujesz właśnie produkt, ale nie wiesz jeszcze jak będziesz docierać do klientów i wybrane przez Ciebie kanały są tymi najlepszymi? Nie wiesz, które z zadań w pracy nad Twoim projektem są najbardziej priorytetowe i za co zabrać się w pierwszej kolejności?

TE WARSZTATY SĄ WŁAŚNIE DLA CIEBIE!

Podczas całodniowych warsztatów (8 godzin) poznasz i nauczysz pracować się z narzędziem, które pozwoli zaplanować działania Twojego biznesu na jednej kartce papieru. BMC, czyli Business Model Canvas to narzędzie stosowane przez startupy i korporacje. Dzięki temu narzędziu:

* Poznasz narzędzie do walidacji swojego pomysłu na startup
* Zweryfikujesz kluczowe elementy Twojego biznesu z doświadczonym praktykiem
* Zaplanujesz pierwsze oraz najważniejsze działania swojego startupu
* Sprawdzisz założenia dotyczące swojego biznesu
* Przygotujesz dokument, który możesz pokazać inwestorowi

Kto powinien uczestniczyć w warsztacie?

Twórcy i pomysłodawcy startupów
Osoby tworzące pitch deck dla inwestorów
Członkowie kadry menadżerskiej
Wszyscy, którzy chcą się nauczyć jak weryfikować swoje pomysły

Prowadząca warsztaty:

Agnieszka Lewandowska – od 2009 roku pomaga początkującym przedsiębiorcom w tworzeniu i rozwijaniu własnych biznesów. Obecnie Community Manager w Startberry oraz mentor w m.in. takich programach jak: ReaktorX, Huge Thing, KTP Scale UP.

Wcześniej prezes zarządu Fundacji Startup School. Przez ponad dekadę w branży ICT zajmowała się business developmentem, project managementem oraz edukacją początkujących przedsiębiorców.
Pomogła rozwinąć biznesy ponad 100 osobom, z którymi wyinkubowała ponad 60 projektów oraz przeprowadziła warsztaty z tworzenia modeli biznesowych dla ponad 1500 osób. Wspiera ludzi chcących wejść na startupową drogę i podpowiada im, jak zrobić to najefektywniej.

Uwagi organizacyjne:

* Organizatorem warsztatów jest Fundacja Aula Polska
* W trakcie warsztatów będą przerwy na kawę / herbatę
* Będzie jedna, dłuższa przerwa na obiad (posiłek nie jest zapewniany przez organizatorów)
* Grupa będzie składała się z maksymalnie 20 osób
* Organizator zapewnia biurka, krzesła i internet
* Organizator zastrzega sobie prawa do odwołania warsztatów z powodu zbyt małej ilości zapisanych osób

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę