Zobacz Euro 2008 w Internecie

Artur Kurasiński
7 czerwca 2008
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

polsat euro 2008

Telewizja Polsat jako główny właściciel praw do transmisji meczów z Euro 2008 udostępnił usługę ipla za pomocą której można będzie oglądać wszystkie mecze za pomocą łącza internetowego. To dobra wiadomość. A ta zła? Usługa obsłuży tylko około 100 tys. widzów na raz…

Polsat mocno się zbroi na Euro 2008. Widać to choćby udostępnieniu (za darmo podkreślmy!) możliwości zobaczenia online pełnych meczów w trakcie a po ich rozegraniu skrótów. To bardzo dobry ruch wymuszający na konkurencji podobne działania w przyszłości jeśli któryś z innych nadawców kupi prawa do kolejnych imprez tej skali.

Nie wiem jak będzie działać TVP – podobno w końcu mogą pokazywać bramki i 3-minutowe skróty meczów ale nie wiem czy udało im się również pokazywać je za pomocą iTVP. Obserwując jednak działania molocha z Woronicza nie zdziwiłbym się jeśli w ogóle odpuszczą sobie działania w internecie związane z ME.

Ciekaw jestem co zrobi TVN w takiej sytuacji – będzie pokazywał renderowane akcje i gole z wykorzystaniem jakiegoś softu graficznego? Onet odpuści sobie całą taką imprezę? Ktoś coś może wie na ten temat?

Wczoraj dostałem oficjalną informację o usłudze pozwalającej oglądać mecze w Polsacie i poprosiłem Panią Teresę Wierzbowską – Smolarek (Szef Działu Marketingu i PR spółki Redefine) o parę słów wyjaśnienia:

AK74 – Czym właściwie jest usługa ipla? VOD-em czy streamem?

Ipla to aplikacja, która łączy kilka funkcji w sobie. Daje możliwość m.in. odbierania streamingu oraz oglądania plików VOD.

AK74 – Wiadomo, ze w Polsce (i nie tylko) wąskim gardłem jest dostępności usług mocno wysycających łącza – oferta Polsatu pozwalająca oglądanie transmisji ME za pomocą www wydaję się propozycją świetną gdyby nie ilość możliwych jednoczesnych streamów – do 100 tys. Nie da sie więcej?

Transmisję będzie można oglądać nie za pomocą strony WWW lecz aplikacji ipla. Użytkownik zakładając konto jest przypisywany do operatora co umożliwia estymację zapotrzebowania na sygnał w danej sieci.

Nasi partnerzy technologiczni odpowiadają za jak najszerszą dystrybucję sygnału do odbiorców końcowych. Jeżeli ilość chętnych na korzystanie z transmisji rozłoży się równomiernie po sieci, będzie mogło na raz odbierać sygnał nawet 100 000 internautów – takie przynajmniej są zsumowane szacunki TPSA, Netii oraz ATM na temat możliwości ich infrastruktury.

Dotychczas największa transmisja w Polsce była na poziomie kilkunastu tysięcy streamów.

AK74 – Jakie są techniczne warunki korzystania – na jak szybkich łączach (np. TPSA) będzie można oglądać mecze – neostrada w opcji poniżej 1MB/s „udźwignie” Państwa usługę?

Minimalne wymagania sprzętowe do korzystania z ipla to:

Microsoft Windows 2000/XP/Vista, SP 2+ / Windows Media Player 10 lub 11 / DirectX 9.0 + / Łącze internetowe 1Mbps / Procesor 500 MHz / Pamięć RAM 512 MB / Wolne miejsce na dysku 200 MB / Karta dźwiękowa 16-bitowa / Monitor o rozdzielczości Super VGA (800×600) / Karta graficzna z pamięcią RAM 64 MB. Zatem potrzebne jest łącze 1MB/s aby spokojnie korzystać z transmisji.

AK74 – Kwestia opłat. Na stronie widziałem na razie nie aktywne opcje płacanie za poszczególne mecze. Jak to sie ma do Państwa informacji PR o „darmowych biletach”?

Zgodnie z ostatnimi decyzjami mecze oraz wszystkie dodatki udostępnione zostaną internautom bezpłatnie.

AK74 – Czy będzie możliwość oglądania meczy już po czasie ich transmisji (w modelu archiwum)? Czy ja jako osoba, która zapłaci za obejrzenie meczu będę miał możliwość obejrzenia go dowolna ilość razy w archiwum?

Po meczu będą dostępne VOD – skróty najlepszych akcji z wszystkich dotychczasowych meczów.

AK74 – Czy przewidują Panstwo wprowadzenie video-reklam specjalnie dla usługi streamingu? Innych reklam niż te, które zobaczą widzowie Polsatu w blokach reklamowych?

Nie, transmitujemy mecze w całości wraz ze studiem i blokami reklamowymi. Nie przewidujemy zatem osobnych reklam video.

AK74 – Czy przewidują Państwo wykorzytanie playera ipla do świadczenia innych usług po zakończeniu ME?

Tak

AK74 – …I na koniec – Jak Pani typuje wynik pierwszego meczu Polska-Niemcy?:)

2:1 mnie usatysfakcjonuje :)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon