Zostań właścicielem serwisu Web2.0!

Artur Kurasiński
13 czerwca 2008
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

crowdfunding

Magiczne słowo – crowdfunding. Kiedyś wleciało mi do ucha, pobrzęczało i wyleciało. Traktowałem je jako ciekawostkę przyrodniczą. Do czasu. Dziś na GoldenLine zobaczyłem informację zamieszczoną przez Artura Zaorskiego dotyczącą pomysłu finansowania jego start-up’u właśnie w modelu crowdfunding…

Postanowiłem napisać do Artura ponieważ drzemie we mnie sympatia do różnej maści wariatów chcących zmienić świat za pomocą jednej aplikacji albo usługi (no cóż okej, sam takim siebie widzę) z prośbą aby wytłumaczył się ze swojego pomysłu publicznie.

Poniżej zwierzenia na które udało mi się naciągnąć Artura:

AK74 – Arturze co to jest crowdfunding? Dlaczego chcesz w taki sposób zbierać finanse na swój projekt?

Ja rozumiem crowd funding jako specyficzne, masowe podejście do inwestowania na zasadach dotychczas zarezerwowanych dla business angels :)

Żeby zostać aniołem biznesu trzeba sporej gotówki. Crowdfunding pozwala na zmniejszenie bariery wejścia i stanie się inwestorem w ciekawych projektach. A co za tym idzie i nieźle zarobić :)

Na zachodzie to działa. sellaband.com – muzycy zbierają pieniądze na wydanie albumu
myfootballclub.co.uk – zakup przez kibiców klubu piłkarskiego projectnvohk.com – ekologiczne ubrania

Cała ta akcja nie skupia się na zbieraniu funduszy. Jeszcze nie było czegoś takiego u nas i nie łudzę się, że za pierwszym razem zdobędę zakładaną sumę od zwykłych ludzi. Nie oszukujmy się, taka oferta może zainteresować tylko osoby, które będą w stanie właściwie ocenić potencjał projektu.

A tego osoba z ulicy nie zrobi. Stąd też dość wysoka cena za cegiełkę (10k) oraz moja wstępna selekcja. Byłbym zadowolony gdybym poprzez zwykłych czytaczy zdobył kontakty do osób i firm z interesującej mnie branży.

AK74 – Możesz w paru zdaniach opisać projekt na który zbierasz finanse?

Opisując jednym zdaniem – try before you buy. Moje motto – Budeo.pl – urządzimy Cię na dobre
Gotowy do komercjalizacji portal z branży budowlano-wykończeniowo-architektonicznej. Jest to serwis pseudo społecznościowy z ciekawą aplikacją, którą pieszczotliwie nazywam „killer app” ;)

Całość jest ciekawa, interesująca, pożyteczna, zaspokaja konkretną istniejącą potrzebę, daje przy tym dużo radości użytkownikom oraz zwiększa sprzedaż firmom :) Takie przyjemne z pożytecznym. B2B oraz
B2C.

Są już pierwsi chętni naprawdę duzi partnerzy oraz klienci. Model biznesowy jest przyzwoity i dochody z reklamy stanowią w nim mniejszość. Na chwilę obecną aplikacja obsługuje następujące grupy produktowe: drzwi zewnętrzne, drzwi wewnętrzne, drzwi garażowe, okna, okna dachowe,
ogrodzenia i bramy, obrazy, lustra, wazony, zegary, świece i świeczniki home decor, grzejniki włączniki i gniazdka, RTV i AGD dywany lampy częściowo meble firany i zasłony, rolety okienne kominki ogród – drzewka, lampy, kwiaty, altany, parasole, grille itp. itd.

Zainteresowanym udostępniam całość do testów i zabawy gdyż daje sporo frajdy :) Ale proszę tylko o poważnie zainteresowanych. Już miałem kilku takich „a bo ja chciałem tylko zobaczyć”.

AK74 – Powiedz mi parę słów na temat Twoich doświadczeń z polskimi VC i BA. Znam Ciebie jako chyba najczęściej odwiedzającego tego typu instytucje :)

Większość osób i funduszy z którymi się spotkałem (a było ich sporo) to bardzo fajni ludzie :)
Fajni w tym sensie, że dają ogromny feedback odnośnie projektu. Co z tego, że nie dogadacie się tym razem. Będą inne możliwości a to czego się od nich nauczysz to twoje. Zdarzają się tacy co odpowiadają „nie, bo nie” ale to mniejszość.

Podstawowa sprawa jest taka, że z samym pomysłem nie masz co iść do potencjalnego inwestora jeżeli chcesz mieć cokolwiek do powiedzenia w swoim projekcie :) I to jest sensowne podejście. Też bym tak do tego podszedł. Jeżeli zainwestowałeś w swój projekt tylko 10 minut przebłysku intelektu to dlaczego ktoś ma wkładać pieniądze lub swój czas / pracę bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Rozbij świnkę skarbonkę, pożycz od rodziny i/lub znajomych i wykonaj chociaż prototyp. Będziesz wtedy brany poważniej, bo już zainwestowałeś swoje środki czy własną pracę.

Zasadniczo można im ufać co nie oznacza, że nie zdarzają się czarne owce. Sam przejechałem się 2 razy.

1. Poważna firma giełdowa zainteresowała się moim projektem. Były rozmowy, spotkania itp. a po kilku tygodniach powiedzieli, że sami będą chcieli coś takiego wystartować :)

2. Pewna sieć biznesu wykazała się maksymalnym brakiem profesjonalizmu. Do tego stopnia, że nigdy nie chcę mieć z nimi żadnej styczności..

AK74 – W czym według Ciebie jest problem z szukaniem dofinansowania pomysłów w Polsce? Brak pomysłów? Brak osób zdolnych przekonać fundusze, anioły do swojej osoby i projektów? Może Polacy są mniej utalentowani niż Finowie, Amerykanie, Anglicy?

W Polsce fundusze jeszcze nie działają tak jak na zachodzie. Tam na 10 inwestycji 7 przyniesie straty, 2 wyjdą na zero a 1 zarobi na resztę. I to jest norma. U nas każda inwestycja jest tak wybierana, żeby była właśnie tym „złotym strzałem”.

Do tego dochodzi bardzo zachowawcze szacowanie ryzyka. Często doprowadza to do tak skrajnych sytuacji, że bank chce dać kredyt na dany projekt a VC mówi, że ryzyko jest za duże i żądają 90% udziałów :D Ale to już historia na odrębny wpis :)

Pomysły są. Tu nie ma żadnego problemu. Gorzej z uruchomieniem nawet prototypu. Jak sam nie jesteś w stanie napisać całości sam to masz małe szanse na zebranie zespołu. W Polsce cały czas istnieje takie podejście albo takie. To zabija 90% pomysłów.

Programista myśli, że jest najważniejszym trybikiem start-up’a. Ja bym się bardzo chętnie zamienił z programistami na zakres odpowiedzialności w moich projektach :) Cały czas jesteśmy pokoleniem kredytów hipotecznych, jak to stwierdził Marcin Jagodziński, i to bardzo wiele tłumaczy.

Spotkałem sporo osób, które przeszły przez magiel VC. Część nie potrafiła przekonać do swoich projektów ale w większości odpadali na ostatniej prostej z powodu niesatysfakcjonujących warunków.

Siła przebicia to też nie problem. Jeżeli potrafili zainteresować swoimi projektami gazety ogólnopolskie czy telewizje to chyba wiedzą jak się sprzedawać :D

Pomimo tego, że z mojego opisu wynika niezbyt pozytywny obraz VC to jestem bardzo za zgłaszaniem się do nich :) Dają niezłą szkołę życia :) I wszystkim polecam taką weryfikację swoich pomysłów. Może sam jeszcze raz zrobię objazd Polski :)

AK74 – Powiedzmy, że zdobędziesz kasę jaką potrzebujesz. Co dalej? Będziesz miał coś na kształt „wspólników” w dużej ilości a każdy będzie chciał decydować o losach projektu…

Nie zakładam, że będzie ich więcej niż kilku :) Przynajmniej tak to się obecnie zapowiada. Wybiorę tych co będą zainteresowani większymi „pakietami cegiełek” :) To ma być normalna spółka więc będą wspólnikami a nie tylko coś na kształt :) A każdą radę lub krytykę bardzo chętnie przyjmę i rozważę.

AK74 – Naprawdę uważasz, że tylko crowdfunding może Ci pomóc?

Zdecydowanie nie. Nawet powiem więcej. Pierwsze moje odczucia co do crowdfundingu są negatywne. Zaryzykuję stwierdzenie, że Polacy jeszcze nie dojrzeli do tego typu inicjatyw jak moja.

Zachowanie pierwszych ludzi (4h od startu), którym dałem dostęp jest co najmniej zastanawiające. Wydawało mi się, że to są poważni ludzie ale widać się myliłem. Poczekam jeszcze trochę ale jak dalej tak będzie się działo to dam sobie spokój i będę rozmawiał tylko z ludźmi z polecenia.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon