Raport e-Handel Polska 2009

Artur Kurasiński
14 grudnia 2009
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

e-handel polska 2009 raport

Zawsze warto trzymać rękę na pulsie wydarzeń i analizować tak dużo informacji jak tylko się da. Dzięki uprzejmości Piotra Jarosza (Dotcom River / Sklepy24.pl) mogłem przed premierą zapoznać się ze świeżutkim raportem „e-Handel Polska 2009” dotyczącym handlu online w naszym kraju…

Pełny raport liczy sobie około 150 stron zawierających dużą ilość danych, tabel i informacji. Nie jest przegadany ani zbytnio przepakowany – zawarte w nim informacje może szybko zanalizować i zastosować w swoim biznesie. Autorami dokumentu są między innym praktycy z szerokim doświadczeniem jak i naukowcy badający zjawisko e-commerce w Polsce: Piotr Jarosz, Grzegorz Chodak, Adam Kwaśniewski, Marta Smaga, Marcin Engelmann, Dr Ewa Prałat i Łukasz Latus.

Okładka publikacji wygląda tak, a tutaj możecie przeczytać dwa obszerne fragmenty raportu: pierwszy dokument, drugi dokument.

O metodologii badania:

„Badanie ad hoc zostało zrealizowane za pomocą ankiet internetowych emitowanych na witrynie Kangoo.pl, która w okresie badania integrowała informacje o ponad 3 milionach ofert z blisko tysiąca sklepów internetowych. Losowa emisja ankiet została przeprowadzona w okresie od 9 września do 19 października 2009 roku. Analizą objęto 5 643 wypełnionych do końca kwestionariuszy, zebranych od internautów poszukujących dóbr konsumpcyjnych dostępnych w sklepach internetowych.

Badanie na przedsiębiorcach handlujących przez Internet miało charakter ankietowy i przeprowadzone zostało w okresie od 26 czerwca do 9 lipca 2009r.
Zebrano 616 w pełni wypełnionych kwestionariuszy, co stawia to badanie na pierwszym miejscu pod względem zasięgu ze wszystkich powszechnie znanych badań przeprowadzonych dotychczas w Polsce.”

Kilka ciekawostek wyciągniętych z całości raportu:

„Podsumowując, nie powinno się bez dodatkowego komentarza stosować zamiennie określeń e-Handel, e-Commerce i Handel B2C, w szczególności w odniesieniu do wielkości liczbowych odnoszących się do każdego z nich. ”

Parę perełek:

> najszerzej reprezentowaną branża w polskim e-commerce jest branża Dom i Ogród
> największą sprzedaż w 2009 zanotowały sklepy z branży: Foto / RTV-AGD
> SEO do promocji własnej marki i asortymentu wykorzystuje 77% badanych sklepów natomiast z SEM korzysta 53.1 podmiotów.
> e-mail marketing jest w Polsce (wśród właścicieli sklepów) słabo wykorzystywany.
> zaledwie 23,1% sklepów wykorzystuje programy partnerskie do zwiększenia swoich przychodów.

W raporcie znajdziecie dużo więcej informacji i przydatnych wniosków zebranych od praktyków handlujących w polskim Internecie.

Raport będzie dostępny od 15-go grudnia i w wersji pełnej będzie płatny (150zł plus 22% VAT). Równolegle dostępna będzie darmowa wersja podstawowa, która będzie zawierać mniej szczegółowych wyników i analiz.

A tu załączam obszerny cytat z pierwszej części raportu:


„Wielkość i struktura rynku

Wstępne estymacje wartości e-Handlu w Polsce w 2009 roku dokonane przez SMB oscylują w okolicach 13-13.2 mld zł. W tej kwocie znajduje się szacunkowa sprzedaż zrealizowana za pośrednictwem serwisu aukcyjnego Allegro.pl w wielkości 6 mld PLN. W roku 2009 wartość sprzedaży sklepów internetowych, których miesięczna sprzedaży mieści się w przedziale 5 tyś – 5 mln zł wynosi w sumie 9,5 mld złotych, natomiast ilość ich wszystkich zamówień jest bliska 40 mln.

Najwięcej zamówień w roku 2009 zrealizowały sklepy z branży Książki & Multimedia (32,7%), a po niej Foto & RTV-AGD (12,24%) oraz Odzież (11,56%).

Największą sprzedaż w roku 2009 zanotowała branża Foto & RTV-AGD (27,6%), a po niej Dom & Ogród (14,3%) i Komputer (10,9%).
Obroty polskiego e-Handlu oraz liczba internautów kupujących online rosną obecnie znacznie wolniej niż liczba sklepów internetowych, co znacząco zaostrza konkurencję w ramach tego sektora.

Można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że populacja sklepów internetowych w Polsce wynosi w grudniu 2009 około 7,5 tysiąca.
Najliczniej reprezentowaną w polskim Internecie jest branża Dom & Ogród (18,49%), daleko za nim plasują się kolejno Prezenty & Akcesoria (10,76) oraz Odzież (10,02%). Najmniej licznymi grupami asortymentowymi są bardzo specjalistyczne branże Delikatesy (2,62%), Książki & Multimedia (4,98%) oraz Auto & Moto (5,22%).

Liderem wzrostu liczby sklepów w tym roku była branża artykułów dziecięcych (26,3%) oraz odzieżowa (25,9%). W skali dwóch lat największe wzrosty populacji zanotowały branża Delikatesy (73,7%) oraz Dom & Ogród (61,9%).

Metryka badanych sklepów

Sklepy ze stażem poniżej 2 lat stanowią 50,9% ogółu sklepów internetowych w Polsce. Szczególnym zainteresowaniem sklepów stricte internetowych cieszą się branże Prezenty & Akcesoria, Zdrowie & Uroda oraz Książki & Multimedia.

Sklepy, które handel w sieci rozpoczęły w ciągu ostatniego roku (23,1%), to w zdecydowanej większości biznesy wyłącznie internetowe(62,7%). Wśród sklepów, które mogą się pochwalić długim stażem (powyżej 5 lat), dominują sklepy prowadzące również sprzedaż w
placówkach stacjonarnych (63,2).

Absolutna większość polskich sklepów internetowych (83,8%) to mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób. 71,9% przedsiębiorców zadeklarowało, że prowadzi tylko jeden sklep internetowy.

Zaledwie co dziesiąty sklep internetowy realizuje ponad 1000 przesyłek miesięcznie. Wśród firm posiadających stacjonarne placówki sprzedaży, odsetek realizujących mniej niż 100 przesyłek miesięcznie jest niższy o blisko 10 punktów procentowych niż u sprzedawców stricte internetowych.

Co trzeci sklep internetowy ma sprzedaż nie przekraczającą 10.000zł miesięcznie, a co drugi osiąga sprzedaż z przedziału 10.000-100.000zł. Sklepy internetowe o miesięcznej sprzedaży przekraczającej 100.000zł, czyli o rocznych obrotach powyżej 1 mln zł stanowią 17,2% badanej populacji, zatem można przyjąć, że w Polsce jest obecnie około 1300 sprzedawców o tej skali obrotów.”

PS. Kolega Tomek Komercyjny prowadzący bloga „e-komers 4.0” również przeprowadził analizę i napisał swoją recenzję raportu. Zachęcam do zapoznania się z nią.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon