TSNMB – CentrumFaktur

Artur Kurasiński
18 stycznia 2010
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

centrumfaktur mirumee

W cyklu TSNMB kolejna firma Mirumee i jej projekt CentrumFaktur czyli Twoje centrum zawiadujące pozwalające na tworzenie, edytowanie i wysyłkę faktur. Program wygląda na prosty ale są w nim zaczątki czegoś na kształt CRMu (ale naprawdę w mikro skali). Zapraszam do wywiadu z jednym z twórców Mirkiem Menclem…

AK74 – Skąd pomysł na taki serwis i usługę jak CentrumFaktur?

Mirek Mencel – Zwyczajnie stanęliśmy przed tym samym dylematem, przed którym staje każdy, kto zakłada działalność. Wystawianie faktur to część zarabiania pieniędzy, a zarabianie pieniędzy powinno być przyjemnością. Cóż, wypróbowaliśmy kilka poleconych nam serwisów i okazało się, że musimy wybierać między wygodnym interfejsem a zgodnością z przepisami. Wybraliśmy trzecią opcję i sami stworzyliśmy sobie niezbędne narzędzie. Lepiej.

Pozostałe narzędzia dzielą się z reguły na 2 grupy – te zbyt ograniczone i często nie do końca zgodne z polskimi przepisami, oraz prawdziwe kombajny dla księgowych. Naszym zdaniem – z całym szacunkiem dla konkurencji – najważniejsze aspekty prowadzenia własnej działalności to faktury i oferty (wyjście naprzeciw potencjalnym klientom). Są to dwie podstawowe rzeczy o które każdy musi się troszczyć samemu, o całą resztę w większości wypadków zadbają księgowi.

Jeśli ktoś woli samodzielnie prowadzić księgowość, CentrumFaktur mu prawdopodobnie nie wystarczy. Naszym zadaniem, szkoda jednak na to czasu i energii. Lepiej skupić się na faktycznym rozwijaniu biznesu. Wszak czas to pieniądz.

Potrzebowaliśmy wygodnego narzędzia w przystępnej cenie, które w sposób jasny i zgodny z przepisami pozwoliłoby wystawiać m. in. faktury dwujęzyczne. Później zdecydowaliśmy, że potrzebujemy także ofert (czyli prostego i efektywnego zarządzania kosztorysami i kontaktem z klientami).

Tworząc CF wzorowaliśmy się w dużej mierze (czego się zupełnie nie wstydzimy) na serwisie Ballpark, który spośród wszystkich odwiedzonych, najbardziej przypadł nam do gustu.

AK74 – Moglibyście przybliżyć pomysł na funkcjonowanie serwisu?

MM – Funkcjonalność fakturowania wydaje się oczywista, co nie znaczy, że nie da się jej zrobić lepiej. W przypadku CF, nieskromnie powiem, że mamy fajny, ułatwiający pracę interfejs, jesteśmy w 100% zgodni z przepisami i pozwalamy na wystawiania faktur dwujęzycznych (również zaliczkowych). Mamy też faktury pro forma, automatyczne przeliczanie waluty VAT, różne sposoby numeracji, możliwość umieszczenia własnego logo na fakturze, śledzenie spłaty, intuicyjne wyszukiwanie, podpowiadanie całych pozycji wraz z ceną i jednostką i wiele innych.

W przypadku ofert, naszym celem jest stworzenie czegoś, o czym lubimy myśleć jak o bardzo bardzo małym CRM-ie. Podstawowy cykl biznesowy jest przecież prosty i niezmienny: ustala się potrzeby potencjalnego klienta, następnie proponuje mu się usługę bądź produkty w określonej cenie, po czym tę usługę realizuje, fakturuje i odbiera zapłatę. Proste. Tak właśnie działają nasze Oferty.

Wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Zamiast wysyłać pro formy proponujemy zatem wysyłanie elektronicznych kosztorysów, które będą zawsze do wglądu w jednym miejscu, które klient może komentować a my śledzić zmiany (między innymi to, czy i kiedy klient daną ofertę w ogóle zobaczył). Z takiego kosztorysu można następnie jednym kliknięciem wystawić fakturę.

Dodatkowo oferujemy możliwość importu faktur oraz kontaktów z innych systemów: w tej chwili jedynie z serwisu InFakt, ale będzie ich więcej.

AK74 – CF to nie jest Wasz pierwszy projekt – wcześniej było Portfeo. Czego nauczyliście z tamtego projektu?

MM – Tak, choć wszyscy jesteśmy w branży od dawna, naszym pierwszym wspólnym projektem w tym składzie było Portfeo. Przede wszystkim projekt pozwolił nam się zgrać. Przy okazji, mamy zamiar wkrótce wrócić do jego czynnego rozwoju – jak tylko wygrzebiemy się spod komercyjnej pracy.

AK74 – Do kogo kierujecie swój projekt – raczej do małych czy super małych firn?

MM – CF jest skierowany do wszystkich, którzy szukają dobrego narzędzia do wystawiania faktur. Nasz serwis stworzyliśmy z myślą o małych i średnich firmach.

AK74 – Przedstaw model biznesowy – czy zamierzacie zarabiać tylko na abonamencie?

MM – Oczywiście że nie – Patrys mówi, że będziemy wyświetlać reklamy na wydrukowanych fakturach! (żart)

Oprócz pakietów cenowych, chcemy sprzedawać naszą usługę jako oprogramowanie, które zewnętrzna firma np. księgowa będzie mogła oferować swoim klientom we własnej domenie. Już w tej chwili prowadzimy negocjacje w tym kierunku.

AK74 – Plany rozwoju: co zamierzacie i kiedy wprowadzić do swojego oprogramowania?

MM – Najważniejsze jest teraz opublikowanie dobrego i jasno opisanego API. Dzięki temu każdy będzie mógł zintegrować CF z własnym systemem. Planujemy również stworzyć wtyczki do popularnych rozwiązań e-commerce.


Zgodnie z zasadami TSNMB CentrumFaktur ufundowali nagrodę dla czytelników bloga AK74 – jest nią 5 abonamentów rocznych typu „Gruba ryba” dla pierwszych 5 osób, które się w komentarzach pod tym wpisem opiszą swoje najdziwniejszą przygodę z fakturą (wystawienie, otrzymanie, próba drukowania, wydania itd.). Powodzenia! :)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon