Serwis plotkarskie – szykują się procesy?

Artur Kurasiński
26 lutego 2010
Ten artykuł przeczytasz w 2 minut

prasa

Wspólna akcja edukacyjna „Pulsu Biznesu”, „Dziennika Gazety Prawnej” i „Rzeczpospolitej” ma uświadomić firmom i serwisom internetowym, jak przestrzegać prawa wydawców…

Choć obowiązująca ustawa o prawie autorskim powstawała w czasach, gdy internet służył co najwyżej uczelnianym eksperymentom, a Bill Gates wciąż okupował garaż, prawo autorów i wydawców do wytworzonej przez nich treści obowiązuje także w sieci. Pomimo tego wiele firm, także tych największych, ale i tych mniejszych, czerpie treści serwisów internetowych wydawców w sposób nielegalny. Naraża się tym samym na interwencje ze strony wydawców prasy.

– To, że coś jest za darmo na naszej stronie, nie oznacza, że ktoś może sobie tą treść bezkarnie kopiować na swój serwis. Przecież nasze serwisy zarabiają generując ruch, przez co sprzedajemy więcej reklam. A więc zabieranie nam treści przekłada się na spadek ruchu na naszych serwisach i jednocześnie na obniżenie ich przychodów – argumentują wydawcy.

Wspólna akcja „Pulsu Biznesu”, „Dziennika Gazety Prawnej” i „Rzeczpospolitej” ma uświadomić spółkom prowadzącym działalność także w internecie, a korzystającym z cudzych treści, że prawa wydawców muszą być przestrzegane. Trzy dzienniki zdecydowały się na współpracę, której jednym z efektów będzie seminarium poświęcone tematyce ochrony praw autorskich. Prawnicy, konsultanci, praktycy z renomowanych kancelarii i firm branżowych na początku marca przedstawią czołowym firmom w Polsce oraz szerokiej publiczności m.in. rady i sposoby na to, jak nie być na bakier z prawem autorskim, a jednocześnie korzystać z treści dostępnych na stronach internetowych wydawców.

Jednocześnie wydawcy konsekwentnie będą wnosić sprawy do sądu w przypadkach łamania ich praw w zakresie praw autorskich. Takie kroki podjęły już m.in. Infor Biznes, wydawca „Dziennika Gazety Prawnej” oraz serwisu gazetaprawna.pl oraz Bonnier Business Polska, wydawca „Pulsu Biznesu” i serwisu pb.pl. Zapadły pierwsze wyroki, zapłacono pierwsze odszkodowania. W kolejce czekają następne. Jako że wydawcy wolą zapobiegać, niż leczyć, postanowiluśmy rozpocząć kampanię edukacyjną. Jej częścią są także specjalne serwisy internetowe poświęcone tematyce praw autorskich. Zapraszamy do lektury!

PS. To co wkleiłem powyżej „pożyczłem” stąd.

Więcej artykułów dotyczących prawa autorskiego i prasy tutaj

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon