Szukaj
Zamknij

Serwis plotkarskie – szykują się procesy?

prasa

Wspólna akcja edukacyjna „Pulsu Biznesu”, „Dziennika Gazety Prawnej” i „Rzeczpospolitej” ma uświadomić firmom i serwisom internetowym, jak przestrzegać prawa wydawców…

Choć obowiązująca ustawa o prawie autorskim powstawała w czasach, gdy internet służył co najwyżej uczelnianym eksperymentom, a Bill Gates wciąż okupował garaż, prawo autorów i wydawców do wytworzonej przez nich treści obowiązuje także w sieci. Pomimo tego wiele firm, także tych największych, ale i tych mniejszych, czerpie treści serwisów internetowych wydawców w sposób nielegalny. Naraża się tym samym na interwencje ze strony wydawców prasy.

– To, że coś jest za darmo na naszej stronie, nie oznacza, że ktoś może sobie tą treść bezkarnie kopiować na swój serwis. Przecież nasze serwisy zarabiają generując ruch, przez co sprzedajemy więcej reklam. A więc zabieranie nam treści przekłada się na spadek ruchu na naszych serwisach i jednocześnie na obniżenie ich przychodów – argumentują wydawcy.

Wspólna akcja „Pulsu Biznesu”, „Dziennika Gazety Prawnej” i „Rzeczpospolitej” ma uświadomić spółkom prowadzącym działalność także w internecie, a korzystającym z cudzych treści, że prawa wydawców muszą być przestrzegane. Trzy dzienniki zdecydowały się na współpracę, której jednym z efektów będzie seminarium poświęcone tematyce ochrony praw autorskich. Prawnicy, konsultanci, praktycy z renomowanych kancelarii i firm branżowych na początku marca przedstawią czołowym firmom w Polsce oraz szerokiej publiczności m.in. rady i sposoby na to, jak nie być na bakier z prawem autorskim, a jednocześnie korzystać z treści dostępnych na stronach internetowych wydawców.

Jednocześnie wydawcy konsekwentnie będą wnosić sprawy do sądu w przypadkach łamania ich praw w zakresie praw autorskich. Takie kroki podjęły już m.in. Infor Biznes, wydawca „Dziennika Gazety Prawnej” oraz serwisu gazetaprawna.pl oraz Bonnier Business Polska, wydawca „Pulsu Biznesu” i serwisu pb.pl. Zapadły pierwsze wyroki, zapłacono pierwsze odszkodowania. W kolejce czekają następne. Jako że wydawcy wolą zapobiegać, niż leczyć, postanowiluśmy rozpocząć kampanię edukacyjną. Jej częścią są także specjalne serwisy internetowe poświęcone tematyce praw autorskich. Zapraszamy do lektury!

PS. To co wkleiłem powyżej „pożyczłem” stąd.

Więcej artykułów dotyczących prawa autorskiego i prasy tutaj

 • Czekam na konsekwentną deklarację wspomnianych tytułów, dotyczącą źródeł internetowych. Czyli podawanie pełnej nazwy, linkowanie do źródeł oraz przyznawanie pierwszeństwa, gdy napisze o czymś blogger czy jakiś serwis internetowy.

 • ;)

  a co to ma do pudelka przeciez oni maja tam kilku hejterow ktorzy pisza teksty i tyle

 • Wygląda jak tekst sponsorowany ;-)

 • @Olgierd – też tak zacząłem na niego patrzeć po zamieszczeniu :)

 • Artur – często używasz zdjęć na swoim blogu. Jak wygląda kwestia ich użycia? Sam czasem mam ochotę ilustrować wpisy zdjęciami i skoro jest temat…

 • @Łukasz – staram się wykorzystywać te na licencji CC – czasami zamieszczam informację o źródle jeśli grafika nie pochodzi z artykułu do którego linkuję.

 • Tak przy okazji wrzucę linkę do kolejnego głośnego plagiatu: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7607289,Piszac_o_etyce_popelnila_plagiat.html
  Warto przeczytać, żeby poznać mentalność niektórych osób.

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę