Rynek audiobooków w Polsce – raport

Artur Kurasiński
19 kwietnia 2010
Ten artykuł przeczytasz w 2 minut

Przedstawiam raport firmy Nexto dotyczący rynku i użytkowników audiobooków w Polsce. Raport został przygotowany przez Bartłomieja Roszkowskiego (szef Nexto oraz m.in autor bloga Efektywność) , Tomasza Witkowskiego i Macieja Foksa…

Załączam wstęp żebyście mogli sprawdzić o czym jest mowa w raporcie:

Bartłomiej Roszkowski – założyciel i prezes zarządu platformy Nexto.pl, analityk rynku cyfrowych publikacji.

Wyznaczając sobie cel przygotowania raportu na temat preferencji słuchaczy książek audio wiedzieliśmy, iż nie będzie to łatwe zadanie. Zadanie okazało się w praktyce trudniejsze niż sobie zakładaliśmy. Powodów było kilka. Nie mieliśmy na czym wzorować się na polskim rynku (nikt nie robił dotychczas takich badań).

Po drugie rynek jest tzw. rozwojowy, co oznacza, że dużo osób nim się interesuje, (…i faktycznie rośnie, o czym możecie się Państwo dowiedzieć w pierwszej części raportu) ale brakuje dobrych i rzetelnych opinii ekspertów na temat rynku i preferencji klientów. Jest bardzo wąski krąg osób, z którymi można było konsultować treść raportu.

Po 5 miesiącach pracy (i konsultacji) oddajemy na Państwa ręce obszerne opracowanie. Mamy nadzieję, że treść raportu będzie pomocna przy wszelkiego rodzaju opracowaniach na temat audiobooków.

Tomasz Witkowski – właściciel księgarni AudioBook.pl oraz wydawnictwa Aleksandria, specjalizującego się w książkach audio.

Rynek audiobooków jest w Polsce fazie dynamicznego wzrostu, jest to widoczne dla wszystkich. Nie oznacza to jednak, że tak będzie wiecznie ani że wszyscy skorzystają i zarobią na tym krocie. Ta młoda dziedzina rynku wydawniczego wymaga stymulacji oraz edukowania, zarówno klientów, jak i wydawców oraz innych uczestników rynku audio.

Takie idee jak ten raport są bardzo potrzebne, ponieważ wnoszą nową wiedzę, której nie da się łatwo zdobyć ani przewidzieć. To bardzo ważne aby się wsłuchać w potrzeby oraz opinie naszych klientów. Zapraszam do analizy raportu, można w nim znaleźć wiele cennych informacji.

Maciej Foks – Wykładowca Podyplomowych Studiów Polityki Wydawniczej i Księgarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, publicysta mediów branżowych.

Polski rynek audiobooków, choć nadal początkujący, z roku na rok zwiększa swoją ofertę. Niegdyś niechętni produkcjom wydawcy zaczynają w nie inwestować, a przynajmniej uważnie obserwować sytuację. Zdarza się, że wersje audio mają premierę równolegle z papierowymi – przykładem biografia Kapuścińskiego. Wydawcy prasy tworzą własne kolekcje sprzedawane jako dodatek do tytułu lub odrębnie. Działają firmy wyspecjalizowane w internetowej sprzedaży zarówno płyt, jak też plików.

Audiobooki można znaleźć na wybranych stacjach benzynowych, w Media Markt, Empikach i niektórych księgarniach. Wybrane produkcje mają szanse otrzymać nagrodę w branżowym Konkursie na Książkę Audio Roku. Szlaki zostały przetarte, pytanie tylko – kim jest polski odbiorca? W niniejszym raporcie próbują na to odpowiedzieć sami słuchacze. ”

CAŁOŚĆ RAPORTU DO POBRANIA TUTAJ

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon