GG.pl to nie Facebook, to…

Artur Kurasiński
18 czerwca 2010
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

gg.pl jarosław rybus

Wywiad jaki przeczytacie poniżej przeprowadziłem z Jarkiem Rybusem (rzecznik prasowy GG Network i PR Manager) kilka dni po premierze GG.pl. Na konferencji zapowiadającej start tego serwisu odniosłem wrażenie, że jego twórcy bardzo nie chcą aby porównywać ich dzieło do Facebooka. Starałem sie jak mogłem tak budować pytania aby nie pytać się o amerykański serwis ale wyszło jak wyszło…

Prezentacja wypadła dobrze chociaż miałem wrażenie, że jest zbyt dużo funkcjonalności do tej nie znanych przeciętnemu użytkownikowi komunikatora GG. Poza tym ciężko mi jest powiedzieć, który produkt z grupy GG Networks jest obecnie wiodący: portal Gadu-Gadu.pl, komunikator GG czy właśnie GG.pl. Konia z rzędem temu, kto rozwikła tę łamigłówkę…

AK74 – GG.pl jest Waszą odpowiedzią na Facebooka. Tego nie da się ukryć- widać to po liczbie zapożyczeń, podobnych rozwiązań. Czy Wasze doświadczenia (może badania?) pokazują, ze dotychczasowi użytkownicy serwisów GG Network naprawdę potrzebują takich funkcjonalności jakie serwuje Facebook?

Jarosław Rybus – Tak. Przeprowadziliśmy badania naszych użytkowników czy i w jaki sposób używają Facebooka. Te badania potwierdziły, że użytkownicy Gadu-Gadu potrzebują tego typu funkcjonalności. Dlatego je zaoferowaliśmy w nowym serwisie GG.pl Ale porównywanie się do FB jest nieco uproszczeniem i spłyceniem tematu ;) owszem, serwis GG.pl ma elementy a la FB, ale to nie znaczy, że jest jego kopią. Powstał zupełnie z innych założeń i logika, zasada działania jest nieco inna. I co najważniejsze, GG.pl powstał już w oparciu o nasze mikrospołeczności, własne, prywatne i już zbudowane listy kontaktów, które mamy na Gadu-Gadu, w komunikatorze.

AK74 – Czy dobrze rozumiem, że w Megapanelu GG.pl od lipca będzie liczone jako jeden serwis co pomoże Wam stać się największym serwisem społecznościowym w Polsce (na moje oko drugim po NK?) co przez moment PRowo pozwoli Wam być większym niż Facebook?

Tak. Serwis GG.pl ma oddzielne kody Gemiusa i będzie liczony w Megapanelu niezależnie od komunikatora i innych serwisów.

gg.pl

AK74 – GG to marka rozpoznawana jako komunikator przede wszystkim. Po odpaleniu Mojej Generacji oraz Gadu-Gadu.pl oraz całej grupy innych serwisów luźno związanych z komunikatorem osobiście mam problem w odpowiedzi w jednym zdaniu „czym jest GG?” Jaki jest wspólny „kręgosłup”?

JR – Strategia GG Network to dostarczania różnych usług komunikacyjnych (komunikator, poczta, voip) i serwisów społecznych oraz rozrywkowych dla naszej sieci społecznej. GG jest agregatorem tego typu usług i serwisów w jednym miejscu. Mówiąc też bardziej obrazowo to wyobraź sobie (choć dzisiaj to już nie kwestia wyobraźni a założenia po prostu nr GG, loginu) że masz jeden nr, klucz i po wejściu do środka otrzymujesz zintegrowaną pocztę e-mail (zaawansowaną), blog, galerię, radio, komunikację real-time, wspólne komentowanie i polecanie sobie ciekawych materiałów, ba! nawet ten Twój nr GG jest numerem telefonu komórkowego. Fantastyka, przyszłość? Nie, już dostępne. Jeśli już na siłę szukać porównań, to bliżej jesteśmy pewnie Google`a, nie tylko pod kątem dwóch GG w nazwie ;-)

AK74 – Czy przewidujecie jakieś nowe formy reklamy? Będziecie eksperymentowali z niestandardami? Wprowadzali efektywnościowe formy rozliczeń z klientami?

JR – Model reklamy w GG.pl będzie miał bardziej charakter społecznościowy niż standardowa reklama displayowa. Wkrótce będziemy mogli przekazać więcej szczegółów w tym zakresie. Na pewno reklama nie będzie inwazyjna, a bardziej kontekstowa, wartościowa dla użytkownika i dopasowana, taki model a la social media.

AK74 – Prywatność – uważasz, że to jest naprawdę co docenia „zwykli użytkownicy”? Patrząc na zachowania użytkowników Facebooka czy Naszej-Klasy można odnieść wrażenie, że są w stanie sprzed informacje o sobie za wirtualna krowę czy buziaka.

JR – Cześć użytkowników chce mieć dane publiczne, a więc będą mogli oznaczyć swój profil jako publiczny. Jednak domyślnie (!) profile są prywatne. Według opinii naszych użytkowników jest to ważne. To jeszcze jedna, bardzo istotna różnica – w GG.pl od razu stawiamy na prywatność, a potem już sam użytkownik decyduje, czy chce bardziej się otworzyć, pokazać więcej informacji o sobie na forum publicznym. To też pokazuje logikę i zasadę serwisu, który jest niejako rozszerzeniem naszej komunikacji z komunikatora Gadu-Gadu, gdzie przecież nasza lista kontaktów to prawdziwi znajomi, z którymi często rozmawiamy one-to-one, nie chcemy z tego robić publicznej dyskusji.

AK74 – Jak w GG.pl zintegrowany zostanie Blip? Dla użytkowników Blipa, którzy nie będą zakładali nowych kont to będzie widoczna zmiana?

JR – Blip będzie dostarczał informację do GG.pl A więc blipnięcie pojawi się jako część streamu na Pulpicie serwisu GG.pl

AK74 – Od paru lat Skype rośnie a komunikator GG nie. Jak zamierzacie się bronić przed zagrożeniem ze strony Skype’a? Bo dla Was również ważne jest rynek VOIP w Polsce.

JR – Hola hola..! ;-) To mylna ocena, jest inaczej. Liczba użytkowników Gadu-Gadu rośnie proporcjonalnie od dłuższego czasu, nie ma spadków ani stagnacji, stale rośniemy, mimo już bardzo dużego nasycenia rynku. Tutaj nie widzimy zagrożeń. Gadu-Gadu rozwija się pomyślnie. VoIP jest częścią układanki i poszerza swój udział w przychodach spółki. Będzie także zintegrowany z GG.pl

gg.pl

AK74 – Coś się nadal dzieje w sprawie pomysłu połączenia się GG i NK?

JR – To pozostawiam bez komentarza, nie mamy żadnych informacji na ten temat. Robimy swoje :)

***

Jeśli chcecie śledzić informacje wprost z GG to zasubskrybujcie sobie adres firmowego bloga

PS. Prezentacja serwisu GG.pl pokazywana podczas spotkania dostępna jest tutaj, tutaj przeczytacie oficjalną informację prasową a tutaj będziecie mogli obejrzeć statystyki wybranych serwisów GG Networks

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon