Szukaj
Zamknij

Szymon Grabowski – Jak to jest mieć cały ocean dla siebie?

AK74 – Szymonie – zacząłeś przygodę z biznesem online w wieku lat szesnastu. Założyłeś firmę, której produkty sprzedawane są głównie za granicą. Masz milionowe obroty i pewnie niezłe dochody. Ciekawi mnie jedna rzecz – jak motywujesz się, żeby wstać rano do pracy?

Szymon Grabowski – Motywuje mnie mój syn, który wpada po szóstej rano do sypialni i głosem nieuznającym sprzeciwu obwieszcza „Mama, tata, pora wstawać!” (śmiech). A na poważnie, dla mnie biznes i to wszystko, co tworzymy z zespołem, jest pasją. A gdy masz pasję, to znajdziesz własne powody, żeby wstawać z łóżka i się automotywować. Każdego dnia mamy nowe wyzwania, nowe zadania, którym stawiamy czoła. Jest mało czasu na przystanki, kiedy człowiek zatrzymuje się i zastanawia: „Wow, stworzyliśmy coś wielkiego… Jesteśmy nieźli!”.

Zamiast poklepywać się po plecach, wolę ideologię CANI (constant and never-ending improvement, czyli ciągły i niekończący się postęp). Zawsze jest coś, co można poprawić, zoptymalizować i ulepszyć. Zawsze są nowe wyzwania, nowe pomysły do zrealizowania, nowe rynki do opanowania, nowe produkty do wprowadzenia. To wszystko daje mi potężny zastrzyk adrenaliny każdego dnia.

AK74 – GetResponse powstało jako narzędzie dla ludzi chcących tworzyć własne kampanie email marketingowe. Przez wiele lat dostępne było tylko w wersji angielskiej. Teraz chcesz wejść na rynek polski i walczyć z SARE, Freshmailem. Po co? Nie szkoda Ci czasu bić się o polskiego użytkownika? Czy nasz lokalny rynek jest przyszłościowy?

SG – Uważam, że Polska jest jak najbardziej przyszłościowym rynkiem. Email marketing jest jednym z najbardziej dochodowych form marketingu. Jedna złotówka wydana na kampanie emailowe może przynieść ponad 43 PLN zwrotu. Jest o co walczyć, a Polacy kochają efektywność i dobre rezultaty.

Jednocześnie widzę, że jest tu wiele do zrobienia jeśli chodzi o email marketing. Po pierwsze, rodzime usługi są po prostu zbyt drogie. Po drugie, jest słaby stosunek jakości do ceny – awaryjność, kiepskie interfejsy użytkownika, brak zaawansowanych funkcjonalności (video emaile, ankiety, email analytics, segmentacja, API itd.).

Wreszcie, grzech główny email marketingu: słaba dostarczalność poczty. Stwórz sobie testową skrzynkę w Yahoo! i załóż u naszej konkurencji testowe konta. Możesz być lekko zaskoczony, gdy okaże się, że ich emaile aktywacyjne wpadną prosto do katalogu spam.

Jeżeli nie są w stanie dostarczyć swoich własnych emaili aktywacyjnych, to jak mogą dostarczać emaile klientów? Każdy niedostarczony email lub email oznaczony jako spam to strata finansowa. GetResponse.PL zmienia to wszystko i wprowadza nowe rozdanie kart w email marketingu w Polsce.

AK74 – Jak Ci się udało zadebiutować, przetrwać i rozwinąć swoją firmę na rynku amerykańskim (i po trosze kanadyjskim), który uchodzi za bardzo konkurencyjny? Wydaje mi się, że GetResponse jest prostym oprogramowaniem i łatwym do skopiowania?

SG – Naprawdę tak myślisz? (śmiech) GR to kilkaset zaawansowanych funkcjonalności, takich jak wysyłanie newsletterow, budowanie formularzy zapisu, ankiet, video email marketing, statystyki (email analytics). Skopiowanie tego wszystkiego to naprawdę dużo roboty i całkiem poważny koszt. Masz rację, że rynek amerykański jest hiper-konkurencyjny.

Ale to też największy i najbardziej zaawansowany rynek na świecie. Nam się udało, bo rozpoczęliśmy wcześnie – w 1998 roku, stworzyliśmy świetny produkt i zbudowaliśmy markę, od początku serwując naszym klientom pięciogwiazdkową obsługę.

AK74 – Z czasem Twój biznes zaczął się rozrastać: założyłeś firmę Implix, która sprzedaje obecnie około siedmiu różnych narzędzi. Budujesz kolejne produkty, bo widzisz niszę, której nie dostrzega konkurencja, czy ryzykujesz i starasz się być po prostu pierwszy?

SG – W Implix skupiamy się na dwóch kluczowych produktach: GetResponse (email marketing) oraz ClickMeeting (konferencje internetowe z audio/video, współdzieleniem ekranu, PowerPointow itd.). Nad ClickMeeting pracujemy od ponad 3 lat i w planach mamy co najmniej rewolucję na rynku (smiech). Nasze pozostałe produkty (WebsiteWizard, eBookGold) są dość niszowe. Wszystko, co tworzymy, ma jeden wspólny mianownik: zwiększa efektywność małych i średnich przedsiębiorstw oraz większych korporacji w aspekcie biznesu internetowego.

Szukamy „niebieskich oceanów”, gdzie możemy być pierwsi, ale nie boimy się konkurencji. Przeciwnie, ona nas napędza, motywuje i rozwija. Natomiast naszymi wyróżnikami zawsze były, są i będą pięciogwiazdkowa obsługa klienta, najlepszy produkt i skromność prezesa. (śmiech)

AK74 – Które z narzędzi oferowanych przez Implix jest najbardziej dochodowe? Raczej „kombajny” w stylu GetResponse czy proste produkty jak np. eBookGold?

SG – GetResponse jest naszym największym oraz najbardziej dochodowym produktem.

AK74 – Gdyby teraz się okazało, że (podobnie jak wtedy, kiedy miałeś szesnaście lat) pojawia się zły wspólnik i przejmuje całość interesu – co byś zrobił? Otworzył dokładnie taką samą firmę czy, mając przed sobą perspektywę budowania wszystkiego od początku, zacząłbyś coś zupełnie innego?

SG – Wiesz, to dość sadystyczne pytanie (śmiech). Przede wszystkim chyba jestem trochę mądrzejszy dziś niż w wieku 16 lat i raczej bym tego „złego wspólnika” nie wpuścił. Staram się nie popełniać tych samych błędów dwa razy. Nie chcę myśleć o tym „co by było, gdyby”, bo to są nierealne scenariusze.

AK74 – Bardzo mnie to zdziwiło, ale jesteś również osobą zajmującą się MLM. Czemu bogaty przedsiębiorca z branży nowych technologii wchodzi w multi-level marketing czyli coś, co kojarzy się z praniem mózgu i fanatycznym podejściem do sprzedawanych produktów?

SG – Jestem właścicielem licencji Vemma na Europę. Wiesz, z MLM jest tak, jak z nożem. Możesz nim smarować chleb, ale możesz kogoś zranić. Sama idea marketingu sieciowego jest super i wspierają ją takie mózgi biznesu, jak Robert Kiyosaki, Richard Branson, Donald Trump, a nawet Warren Buffet.

Co do „prania mózgu”, to tego typu skojarzenia mają osoby, które zetknęły się z tym biznesem w najgorszym wydaniu. Ludzie w latach 90 oszaleli i zaczęli chodzić po domach, wciskając rodzinie i sąsiadom odplamiacze i „bardziej efektywne” pasty do zębów, którymi można smarować szczoteczkę wszerz, a nie wzdłuż.

A przy tym obiecywali góry złota, wakacje na jachtach itd. MLM w wydaniu „piramidy” czy łańcuszków jest rzeczywiście żenujące.

To nie ma kompletnie żadnego związku z tym, co budujemy w Vemma. Nasz produkt to najwyższej jakości suplementy diety, które poza tym, że dobrze smakują, dostarczają pełną gamę witamin, minerałów i antyoksydantów z naturalnych źródeł.

Można pić „zwykłe” napoje energetyczne z końską dawką kofeiny i cukru, przy okazji wypłukując z organizmu magnez i potas. Można też popijać zdrowy napój energetyczny (taki, jak oferowany przez nas Verve) i wspierać organizm łatwo przyswajalnymi witaminami i minerałami.

To dobra rzecz. Nasz biznes jest zbudowany na klientach, którzy lubią nasze produkty. Często można je znaleźć w różnych spa, hotelach, a nawet w topowej austriackiej restauracji.

AK74 – Jak udało Ci się przetrwać „bańkę 1.0”? Miałeś świetny pomysł na biznes czy dużo szczęścia?

SG – Mam prostą metodę na bańki. Buduj biznes tak, żeby nie polegać na przepompowaniu ogromnych pieniędzy z venture capital, tylko żeby jak najszybciej zacząć zarabiać.

Bańka nie polegała na tym, że ludzie utracili zaufanie do Internetu i przestali kupować w sieci, ale na tym, że inwestorzy poszli owczym pędem za kosmicznymi wycenami spółek.

To musiało pęknąć. Natomiast biznesy, które były oparte na stabilnych fundamentach i tworzone tak, żeby osiągać zwrot jak najszybciej, nie ucierpiały lub wręcz rosły w siłę.

Przy ostatniej „recesji” niektóre firmy zajmujące się email marketingiem (w tym my) zanotowały wzrost, ale tam zadziałał jeszcze inny mechanizm. Gdy przychody spadają, firmy szukają sposobów na oszczędzanie pieniędzy, np. redukują kosztowne reklamy w mediach i wybierają email marketing, który zapewnia nawet ponad 4300% zwrotu.

AK74 – Masz świetnie prosperującą firmę, masę pieniędzy na koncie – co chcesz osiągnąć w najbliższych latach? Może jak Musk i jego Tesla zaczniesz bawić się w ratowanie świata? Albo zaczniesz jeździć na TED i mówić, że zostawisz swoją fortunę fundacjom charytatywnym?:)

(śmiech) Na razie skupiam się na rozwijaniu biznesu i pomaganiu tam, gdzie mogę. Na ratowanie świata przyjdzie jeszcze czas. (śmiech)

 • Kasia

  Cóż… założyłam konto na jahoo… i nie zauważyłam ani problemu z sare, ani z FreshMailem tak więc takiego problemu nie widzę…

  obecnie korzystam z FM i poza video w e-mail markeitngu cała reszta jest dostępna więc myślę, że Pan Szymon powinien dokładnie sprawdzić konkurencje ;)

  Swoją drogą gratulacje dla Pana Szymona za świetne podejście biznesowe i walczenie na rynkach zachodnich z sukcesem :)

 • Marek

  ale o jakim video mówisz Szymonie, przecież od dawna wiadomo, że to nie działa w większości programów pocztowych na zachodzie

  http://www.campaignmonitor.com/blog/post/2905/html5-and-video-in-email/

  a w Polsce o ile dobrze pamiętam jest jeszcze gorzej, tak więc żadna to przewaga konkurencyjna

 • Paulina

  Z tego co mi wiadomo, to video w mialingach działa tylko przy uzyciu HTML5 które nie jest obsługiwane przez większość programów pocztowych na całym świecie – nie wspominając już o Polsce.

  tak więc czy ktoś może powiedzieć o co chodzi ludziom z getresponse ??

 • kli

  ale kogo obchodza darmowe konta pocztowe ? korzystanie z nich to paranoja, ludzie obudzcie sie.

 • Kiedy ludzie – i to pracujący ponoć w branży marketingowej – nauczą się, że nie dyskredytuje się konkurencji w wywiadach?

  Uwielbiam też takie bezmyślne farmazony:
  „Jedna złotówka wydana na kampanie emailowe może przynieść ponad 43 PLN zwrotu.”
  Czyste finansowe perpetuum mobile! Nic tylko wydawać i zarabiać 43 razy tyle i znowu wydawać – po której kampanii ( szóstej? siódmej?) zabraknie złotówek na rynku? :)

  Ale, ale … to dlaczego mówca nie inwestuje całej kasy w kampanie emailowe ?

  ubawiony
  Arek

 • Arnie

  Co by nie mówi o Panu Szymonie, to na pewno http://www.batony.net/286033224

 • Tomek

  Arnold, te 43 PLN to akurat nie jest wyssane z palca tylko to jest badanie DMA. Wiadomo, ze to jest pewne uproszczenie, i nie kazda kampania generuje taki zwrot. Wszystko zalezy od umiejetnosci marketera, produktu, i wielu innych czynników. Jezeli uważasz, ze wzmianka o badaniu najwiekszej amerykanskiej organizacji marketingu jest bezmyslnym farmazonem, to zycze ci powodzenia.

 • Ona

  Niezła „pyza” z Pana Szymona ;) Do reklamy swojego napoju proszę zatrudnić kogoś innego :P

 • kli — interesujacy punkt widzenia. za konto pocztowe, analytics i wyszukiwanie w internecie tez placisz pieniadze? ;)

  Arnold — wypowiadam swoj punkt widzenia na ta sprawe i uwazam, ze jest na tym rynku sporo do zrobienia. Ty odbierasz to jako dyskredytowanie konkurenta i masz do tego prawo. Gdy Apple i Jobs zaczeli sie wzajemnie „dyskredytowac”, w efekcie koncowym wygral klient i otrzymal duzo lepszy produkt, czy wybral Windows 7, czy tez OS X.

  Paulina — prawidlowy format obslugi video emaila to nie embedowane video w email (bez wzgledu na to czy to Flash czy H.264), lecz umieszczenie pierwszej ramki wideo, podlaczonej do strony, gdzie film sie wyswietla w calosci. Embedowane wideo to blad, bo bedzie blokowane przez filtry antyspamowe oraz limity wielkosci pojedynczego emaila na serwerze docelowym. Nasza funkcjonalnosc polega na tym, ze przy pomocy GR mozesz sobie nagrac (lub zuploadowac) video, a GR automatycznie wyciagnie pierwsza klatke, doda do emaila, podlaczy
  do strony, a klikajacym zaserwuje Twoje video.

 • Tomek:
  Jeżeli jest to uproszczenie to jest to wyssane z palca.
  Swego czasu sprzedawałem pewną usługę wysyłając do ludzi od razu list za pobraniem z gotową umową do podpisania. Pozytywne odpowiedzi miałem na poziomie ponad 50 % (już dokładnie nie pamiętam ile) i straszną przebitką.
  Też mógłbym opowiadać dokładnie takie same farmazony, że „żaden email tylko list za pobraniem i że ze złotówki jest 50 zł”
  To bzdura, takie rzeczy wychodzą tylko w absolutnie unikalnych sytuacjach.

  Simon:
  Nie wiem o czym prawisz mówiąc o dyskredytowaniu się Jobsa i Apple i umieszczając jeszcze przy tym Windowsa.
  Ale skoro o nich wspomniałeś to ta firma i on sam skompromitowali się do cna gdy próbowali zdyskredytować konkurencję by wytłumaczyć się z problemów z łapaniem zasięgu ich urządzenia.
  Takich rzeczy się po prostu nie robi.

  Co do rynku emailingu to go nie znam za bardzo, więc nie twierdzę, że nie macie tu dużo do zrobienia.

  Tak na marginesie to zaglądnąłem na tą verve – jeżeli to co tam wypisujecie nie jest praniem mózgów klientów to ja jestem kozia trąbka :)

  Arek

 • Igor Dzierżanowski

  Szymon, bardzo się cieszę, że Twój biznes się rozwija i że znalazłeś lub znajdziesz sposób na zarabianie również w naszym kraju. Po prostu trzeba robić. Gratuluję postawy.
  I.

 • Tomek Chołast

  Ciekawy artykuł! Zdziwiłem się znajdując swego czasu informację o producencie GetResponse, o tym że pochodzi z rodzimego kraju. Było to miłe zaskoczenie. Dziwiło mnie też, że nie ma polskiej wersji, której w końcu się doczekaliśmy.Pamiętam wasz produkt kiedy jeszcze Freshmail raczkowało, a Sare miało swoją paskudną stronę i niefunkcjonalny interfejs.

  Czołówka prezentuje się ciekawie:
  GetResponse – z ogromnym bagażem doświadczeń i możliwościami,
  Freshmail – prawdopodobnie najszybciej rozwijająca się aplikacja do e-mail marketingu na polskim rynku niewiele odstępująca funkcjonalnościami GetResponse,
  Sare – pierwszy z najsilniejszą pozycją, który pokazuje powyższym dwum, że nie funkcjonalność jest u nas najważniejsza, a umiejętność sprzedaży i obsługa klienta.

  Wszystkim życzę powodzenia i ciekaw jestem jak ten tort będzie wyglądać za 3 lata…

  P.S.
  Ciekawe byłoby zestawienie ilu użytkowników w Polsce ma założone skrzynki na Yahoo? Z moich doświadczeń wynika, że stanowią oni niszę w porównaniu do o2, onet, wp czy interii.

 • Reynold

  A ja myślę, że kutas jesteś

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę