ABTV.pl – my wam pokażemy!

Artur Kurasiński
29 września 2010
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

AK74 – Pawle gratulacje – liczba wyświetleń Waszych wideo produkcji ABTV.pl przekroczyła 1 mln. To chyba całkiem zacny wynik jak na małego nadawcę? ABTV.pl to inicjatywa Twoja czy grupy osób?

Paweł Nowak – Dzięki Arturze. zaczynaliśmy z Włodkiem Markowiczem z wydatną pomocą Piotra Seweryna. Teraz Włodek odszedł do innych własnych zajęć, więc zostaliśmy razem z Piotrem. Oprócz nas jest jeszcze powiększająca się grupa osób, które prowadzą programy i to je najczęściej „widać”.

AK74 – Skąd pomysł na tworzenie tak szerokiego spektrum treści wideo? Bo rozumiem tematy „appleo’wo-geek’owo-sprzętowe” ale moda, fotografia? Zrobiliście badania czy kierujecie się intuicją, że „to się będzie podobać”?

PN – Nie chcemy się zamykać na tylko jeden temat. Zalążkiem sieci było Apple Blog TV, ale to jest potwornie wąska grupa odbiorców. W trzecim sezonie osiągnęliśmy 5 tys. osób oglądających ten program co tydzień i cokolwiek byśmy nie robili, to oglądalność nie chciała wzrosnąć. Kolejne tematy są wypadkową obserwacji, rozmów z ludźmi. Dotychczasowy wybór jest dość prosty: fotografia, moda i technologie/internet są tematami zawsze popularnymi i nośnymi. Jak na razie trafiliśmy w sedno, co jest odzwierciedlone w oglądalności.

AK74 – Pogadajmy o zapleczu. Prowadzeniem bloga może zająć się jedna osoba. Tworzeniem (regularnie) programów wymaga swojego studia, prowadzących, researchu, sprzętu – jak to robicie, w ile osób i jakim budżetem?

PN – Myślę, że możemy się spokojnie nazywać startupem w tej kwestii. Ważne są dla nas efekty, a ponieważ można je osiągnąć na wiele sposobów, wybieramy najkorzystniejszy dla nas. Przykładowo: na jednej konferencji usłyszałem, że sprzęt do nagrywania takich rzeczy to jest kilkanaście tysięcy złotych. My nagrywamy relatywnie tanimi lustrzankami Canona i efekty są wg mnie lepsze.

Myślę, że cały nasz sprzęt zamyka się w kwocie 15 tys. złotych. Do tego dochodzi oczywiście studio, ale korzystamy z mojego studia. Jest wystarczająco duże na nasze potrzeby w tej chwili. Zresztą przygotowujemy właśnie serię o amatorskim kręceniu wideo, więc każdy zainteresowany będzie mógł korzystać z naszego doświadczenia za darmo.

AK74 – Ile kosztuje wyprodukowanie jednego odcinka i ile można na nim zarobić? Próbowałem podejrzeć Waszą ofertę reklamową ale nie ma jej na stronie. Za ile byś obrandował na cały miesiąc wszystkie Wasze produkcje logiem firmy X?

PN – Nie chcę dzielić się konkretnymi kwotami odnośnie kosztów produkcji, ale nie są wielkie. Do prowadzenia programów znaleźliśmy ludzi, którzy zgodzili się zamienić stałą pensję na procent od zysków i na razie to działa. Reklama w jednym odcinku kosztuje od 1,5 do 2 tys. złotych. Mamy kilku sponsorów w tej chwili, niektórych na pojedyncze odcinki, innych na wielomiesięczne serie.

AK74 – Współpracujecie z portalem WP. Z kimś jeszcze? Jak zdobywacie widzów – macie jakiś budżet reklamowy, inwestujecie w social media, wykorzystujecie użytkowników np. AppleBlog.pl?

PN – Wyznajemy zasadę, że nie można się zamykać na jedno medium. Dlatego nasze odcinki można zobaczyć na YouTube, w serwisach Wirtualnej Polski (tosiewytnie.pl), Onetu (trochetechniki.pl), Spryciarzach i nawet na kilku wortalach o e-edukacji czy fotografii. Współpraca z dużymi portalami na pewno pomaga, ale to nie my zgłosiliśmy się do nich. Staramy się dbać o naszych widzów na Facebooku i to przynosi korzyści. Wśród fanów serii o fotografii pojawiło się jakiś czas temu powiedzenie, że „musi być czwartek, bo pojawił się nowy odcinek”.

AK74 – Wasz model reklamowy jak zgaduję to produkt placement i reklama. Budując tak liczną grupę serwisów wideo liczycie zapewne na przychody? Jakie i w jakim czasie?

PN – W tej chwili operujemy mniej więcej 6 miesięcy i miesięczna oglądalność naszych produkcji to 250 tys. odtworzeń. Chcemy utrzymać takie tempo i liczby, a pieniądze już w tej chwili zaspakajają codzienną działalność. Po roku pracy chcielibyśmy zobaczyć na rachunku drugie tyle, ile potrzebujemy na co dzień.

AK74 – Czy będziecie rozwijali tematykę? Pojawi się na przykład coś o grafice komputerowej albo o social mediach?

PN – Będziemy dodawać nowe serie. Przyszłość zapowiada się ciekawie. Chcemy dodać jeszcze jedną autorską serię, o której wspomniałem wcześniej (o kręceniu lustrzankami). Staramy się w tej chwili znaleźć także partnera do zrobienia video pod jakiś serwis. Czyli my kręcimy i realizujemy coś dla np. AK74, a Wy dajecie markę i dobry start. Zobaczymy jak się to rozwinie. Trzecia rzecz to włączanie do sieci istniejących rzeczy. Obserwujemy co się dzieje w internecie i już niedługo dołączy do nas pierwsza produkcja robiona „zewnętrznie”.

AK74 – Macie dużo pracy. Jak w tym kontekście będzie się dalej rozwijał Twój Apple Blog oraz Apple Blog TV? Nie odbije się to na jakości tekstów i nakładu pracy?

PN – Blog ma się różnie w tej chwili. Oprócz ABTV robię jeszcze kilka innych rzeczy z których największą jest pisanie oprogramowania na iOS i OS X. Efektem jest 16-18 godzinny dzień pracy. Zmieniłem jednak profil bloga w tej chwili i bardzo mi pasuje to co mogę robić. Jest osią wszystkich moich działań, więc o jego przyszłość bym się nie obawiał. Apple Blog TV funkcjonuje gdzieś na orbicie ABTV i ma się całkiem dobrze. Zmieniliśmy formułę na mniej angażującą czasowo i dzięki temu mogliśmy wrócić do tego, co lubią nasi widzowie najbardziej. Zresztą co ja tutaj będę gadał, zajrzyj na ABTV.pl i zobacz sam!

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon