Szukaj
Zamknij

Adam Zygadlewicz – Polak 2.0

AK74 – Adamie niedługo kolejne spotkanie z cyklu DemoCamp (dokładnie 22-23 października) w Poznaniu. Co w tej edycji ciekawego się pojawi, kto i dlaczego?:)

Adam Zygadlewicz– Nie będzie drastycznych zmian w formule w stosunku do poprzednich edycji bo formuła poprzednich democampów była oceniana bardzo pozytywnie. Targi, konkurs, sesje prezentacji “oddolnych” (tzw. unconference) to jest to co nas czeka 22-23. października w “Iglicy” Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przewidujemy udział ok 50 startupów rozstawionych na stoiskach i ok 250 przedstawicieli start-upów funduszy, firm zainteresowanych innowacjami i inwestycjami. Liczymy na jeszcze większy niż w maju 2009 roku udział barcampowców zagranicznych – w tym celu regularnie odbywamy pielgrzymki. ostatnio na Litwę, na StartupJam :)

Oczywiście serdecznie zapraszamy Czytelników Twojego bloga. Udział w Democampie jest w cenie biletu do kina a emocje będą większe niż na Iron Man :)

AK74 – Organizatorem DemoCamp jest fundacja Polak 2.0, której założycielami jesteś Ty, Wiktor Schmidt i Kuba Filipowski czyli panowie z Netguru. Po co Wam fundacja? Macie klientów, tworzycie własne projekty – po co zabawa w fundację?

AZ – W pewnym momencie rozwijania Netguru, dochodziły do nas sygnały że nie wiadomo do końca czym głównie się zajmujemy… tutaj projekt dla Klienta, tutaj projekt dla siebie, barcamp #1, barcamp #2, turniej w petanque [sic!]…. chcieliśmy wydzielić pewne procesy i elementy komunikacji aby było wiadomo, ze eventy to Fundacja, tworzenie serwisów społecznościowych i webaplikacji, doradztwo to Netguru. Chyba trochę nam się udało.

Pomimo niezaprzeczalnych wyzwań i dodatkowych kosztów – na przykład księgowości, kreowania osobnej marki, fundacja daje szereg korzyści… Fajnie jest wejść do nowego, nieznanego wcześniej świata, świata NGOsów z doświadczeniami wyniesionymi z komercyjnego biznesu, fajnie jest odkrywać reguły panujące w środowisku trzeciego sektora.

W pewnych środowiskach fundacja otwiera też wiele nowych drzwi (m.in. we współpracy z dziennikarzami, instytucjami o charakterze publicznym), to niekoniecznie musi przekładać się na bezpośrednie korzyści materialne ale zdecydowanie poszerza percepcję.

AK74 – DemoCamp, FoodCamp, BridgeCamp, ShopCamp, BarCamp Poznań – dużo tych imprez. Czy fundacja utrzymuje się z ich prowadzenia (opłaty za wstęp) czy raczej pieniądze płyną od sponsorów? Jakie kolejne imprezy związane z fundacją planujecie uruchamiać?

AZ – Większość organizowanych przez nas *campów ma charakter otwarty, ew. opłaty związane są z bezpośrednio ponoszonymi przez nas kosztami (np organizacja stoiska dla start-upu na Democampie) czy poświęceniu prywatnego czasu przez trenerów (jak w przypadku zamkniętych warsztatów w ramach ShopCamp).

Niektóre projekty realizujemy głównie z pobudek ideowych – jak na przykład BridgeCamp, niektóre eksperymentalnie jak to było w przypadku FoodCamp. Ważne jest aby całość się bilansowała i abyśmy mieli poczucie angażowania swojego czasu na coś co wydaje nam się świeże i zmieniające coś w otoczeniu.

Na ten moment główne grupy projektów to projekty społeczne jak BridgeCamp, start-upowe jak Democamp, Reaktor i specjalistyczne jak ShopCamp. Finanse Fundacji to zdecydowanie środki firm prywatnych, które widzą sens w tym co robimy i chcą się też pod tym podpisać.

AK74 – Wróćmy do DemoCamp. W tym roku obrodziło nam podobnymi imprezami jak Polska długa i szeroka. Czym DemoCamp ma się różnić od e-nnovation, StartupFest, Global Startup Challenge? Kto powinien tam się pojawić?

AZ – Democamp to nadal jedyna impreza start-upowa mająca charakter wystawienniczy (start-up może wykupić mini stoisko) i jedyna która ma ambicję wypełnić lukę po międzynarodowych barcampach w berlinie i barcamp baltics na Łotwie. Najfajniejsze i efektywne biznesowo imprezy to te z dobrym networkingiem i na tym się skupiamy. Z pewnością nie dysponujemy budżetem pozwalającym nam na totalne szaleństwo ale democamp 2010 i tak będzie miał swoje “pierdolnięcie”, które ogłosimy na dniach.

Wielość imprez skierowanych do start-upów internetowych bardzo nas cieszy, być może dzięki temu media zaczną wspierać dobrze rokujące biznesy i nie będą czekać na “drugą naszą klasę” a pomogą komuś się nią stać. Tradycyjny biznes (nawet ten telekomunikacyjny czyli bliski naszej branży) patrzy na start-upy internetowe z przymrużeniem oka … a to przecież w tym trudnym świecie start-upu rozwijanego za pożyczone pieniądze lub bez pieniędzy rodzą się elementy innowacji, strategii redukcji kosztów, zwinne metodyki pracy, “szybkie technologie”… duże firmy mogą na tym skorzystać.

AK74 – Na InternetBeta pochwaliłeś się inicjatywą wspierania start-upów i co-working o roboczej nazwie „reaktor”. Co to ma być i czemu służyć?

AZ – Jeśli popatrzymy na nasze relacje międzyludzkie to jest chyba tak, że wiele osób poznaliśmy dzięki MIEJSCU, które sprzyjało nawiązywaniu relacji, swobodnej dyskusji. Jest też chyba tak, że większość problemów, które drążą nasz umysł rozwiązujemy w innej niż biurowa atmosferze. REAKTOR będzie takim magicznym miejscem w którym można poznać ciekawych ludzi i rozwiązać swoje problemy…. z założeniem że skupiamy się na problemach biznesowych, społecznych i powiązanych jednocześnie z branżą internetową.

Taki nieskończony barcamp… w którym każdy, oprócz realizacji własnych celów, działa na rzecz REAKTORa (PR, projekty) i który ma swoich Ambasadorów, Moderatorów…

Jesteśmy fanami co-workingu o czym można się przekonać wpisując “pierwsi co-workerzy w Polsce” w wyszukiwarkę google (#lans, hehe !) W naszym co-workingu poznańskim powstał m.in. HumanWay. Chcemy przenieść to co od wielu lat robimy w Poznaniu do Warszawy bo REAKTOR może udać się tak jak tego chcemy właśnie w Stolicy.

Osobiście nigdy nie odbierałem Warszawy jako przyjaznego miejsca; nużące podróże PKP by wsiąść do taksóweczki i ugrzęznąć w korkach nie budują pozytywnych odczuć. Wszystko zmieniło się w momencie kiedy Konrad Latkowski (@ksy z Flakera) wciągnął mnie w świat “Pawilonów” na Nowym Świecie…. doznałem co to znaczy fajni ludzie, fajny klub. W Poznaniu jest mnóstwo ciekawych miejsc ale osób zainteresowanych realizacją ciekawych projektów jest stosunkowo mało…

AK74 – Jak się rozwija Flaker w dobie Facebooka? Jest sens dalej bawić się w mikroblogowanie kiedy portal Zuckerberga rośnie tak dynamicznie? Widzisz odpływ użytkowników?

AZ – …rozwija się zauważalnie gorzej po tym jak przeniosłeś się na Facebooka :) Flakera stworzyliśmy w ramach wewnętrznych zawodów, całkowicie dla zabawy i nie mieliśmy nigdy ciśnienia na to aby był na ustach każdego Polaka i był kojarzony z polskim twitterowaniem. Jak widać po obecnym stanie rzeczy i panoramie polskich serwisów to by się i tak raczej nie udało bo podobne serwisy z potężnym zapleczem nie wyszły jednak poza pewną enklawę. Facebook pozamiatał i dzisiaj można sobie ew. appkę na Facebooka napisać udająć, że mamy niezależny serwis społecznościowy…. Świat się zmienił.

Flaker miał swój dobry czas, wiele świetnych inicjatyw wydarzyło się dzięki Flakerowiczom (np. Flakmecz, FlakPublika, CzytaszPomagasz, #Ruszamysie, #Smakujpiwo :-). Do dzisiaj uważam, że Flakerowicze są zajebiści i żałuję, że w obliczu intensywności innych projektów Netguru nie możemy poświęcić zbyt wiele czasu na Flakera. Mam wobec wielu osób potężny dług wdzięczności, którego nie mogę spłacić. To boli.

AK74 – Na końcu: zdradzisz co szykuje się pod domeną SmakujeMi? Opowiadałeś o nim na FoodCampie ale może warto przybliżyć ten pomysł czytelnikom AK74?

AZ – Dobrą masz pamięć, Arturze! :) Tak! Na temat SmakujeMi! mówiliśmy podczas StartupJam na Litwie oraz podczas pierwszej edycji FoodCamp w Warszawie czyli rzeczywiście kilka dobrych miesięcy temu… Wtedy mówiliśmy o problemach branży gastronomicznej, o uśmiercającym wiele mniejszych restauracji konkurowaniu marżą, niedopasowaniu tradycyjnych kanałów promocji do specyfiki branży i na temat przesadnego skupienia się na pozyskiwaniu nowych klientów ignorując potęgę rekomendacji w ramach wdzięczności m.in. za dobrą obsługę…

Przez te kilka miesięcy przeżyliśmy m.in. wysyp serwisów do grupowych zakupów, które tylko trochę zmieniły ogólnie rozpaczliwy obraz. “Grupery” są zdecydowanie bardziej efektywnym kosztowo sposobem na “zaistnienie” przez nową gastronomię niż ostatnia strona darmowego dziennika rozdawanego na przystankach tramwajowych ALE według mnie narzędzia tego typu – czyli żerujące na marży – są dość niezdrowe i tworzą równie niezdrowe oczekiwania :)

To co chcemy wdrożyć my – i to jako ogólnopolski standard – to rozwiązanie bardziej fizyczne niż internetowe, z którego będzie mógł skorzystać każdy Polak.

Trochę czasu zajęło nam zbudowanie teamu, dopięcie rozmów z partnerem biznesowym ale spółka, która będzie wdrażała to “brutalnie skuteczne narzędzie promocyjne” jest od kilku dni faktem. Do końca nie mogę jeszcze zdradzić kto jeszcze za tym stoi, na czym będzie polegał ten produkt ale słowa kluczowe to #lojalność i #wiekszasprzedaz.

Na ten moment najbardziej cieszy mnie tworzenie zespołu, który w 50% będzie odpowiadał za prace kreatywne. Co ciekawe – z moich obserwacji wynika, że to już czwarta firma w branży, której członkowie wywodzą się z Flakera :)

 • nrm

  fajne. trzymam kciuki za smakujemi ;)

 • Roberto

  Gdzie i kiedy powstanie ten Generator w Warszawie? Jest jakaś stronka tej inicjatywy?

 • Artur ale HumanWay pisze się Humanway :)
  Trzymamy kciuki z Reaktora!

 • @Roberto

  jesteśmy w stanie budowania takowej

  pozdrawiam.adam

 • Hmm, trochę zaskakujące jak dla mnie jest dezawuowanie Flakera przez własnego twórcę – nie świadczy to dobrze o poważnym traktowaniu ani projektu, ani tym bardziej jego społeczności.
  Zaskakuje mnie tym bardziej, że jak udowodnił np. Viren Bhandari flaktesty były bardzo skuteczną metodą rozwoju jego biznesu więc być może zaważył brak dobrej strategii i zbudowania silnej pozycji we właściwej niszy
  Polecam jako inspirację do przemyśleń wypowiedź w temacie posiadania marketera w zespole start-up’u http://www.blog.mediafun.pl/index.php/2010/09/23/marketingowiec-w-startupie/

 • @mirek

  dla mnie zaskakujaca jest Twoja interpretacja!
  fragment o flakerze to zdecydowanie hymn pochwalny na jego czesc

  flaker blyszczy na tle tego jak wyszedl microblogging w PL

  czy mowienie o historii i fajnych akcjach z przeszlosci musi byc odbierane jako dezawuacja terazniejszosci? :-)

 • @ Adam:
  to poczytaj sobie komentarze Flakerowiczów nt. odbioru powyższych wypowiedzi http://flaker.pl/s/2459-flak-cemetery
  ja nie wiem, jak wyszedł microblogging w Polsce ale myślę, że Flaker mógłby sobie całkiem przyzwoicie radzić – o ile jesteście w stanie zapewnić jego technologiczną niezawodność, co przez pewien czas było megaproblemem

 • @Mirek

  jak zwykle poslugujesz sie sloganami… co to znaczy „sobie przyzwoicie radzic”? perspektywa jest troche inna kiedy taki projekt = caly biznes a inna jak robisz cos takiego troche na zasadzie zabawy (bo brakowalo nam czegos takiego jak friendfeed w polsce) i jako jeden z kilkunastu projektow (wsrod ktorych od strony biznesowej inne projekty wydaja sie bardziej atrakcyjne pod katem utrzymania wzrostu firmy)

  dobrze mozna sobie radzic jak masz oczywisty i prosty model biznesowy, bilansujesz inwestycyjne innymi albo masz mozliwosci nieskonczonego transferowania ruchu…

  wole dyskusje oparte na rynkowych realiach a nie z perspektywy, która wyznajesz (jako freelancer Jedi od Social Media)

  Flaker funkcjonuje, jest potrzebny wielu osobom (widac to po zaangazowaniu emocjonalnym) ale chcemy dac jasny komunikat

  a ten komunikat to

  1) focusujemy sie na INNYCH projektach

  2) microblogging w Polsce „dupy nie urwał”

 • @ Adam:
  sugeruję skoncentrować się na problemie, a nie przypinać komukolwiek łatki
  szczególnie, że publicznie dowodzisz, jak mało wiesz o tym co robię
  http://mirekpolyniak.wordpress.com/open4net/
  obecnie prowadzę dla klientów projekty z obszaru strategii, UX/usability, SEM, e-mail marketing i Social Media
  a moja perspektywa jest bardzo prosta: dobra strategia oparta na insighcie, konsekwenta realizacja w oparciu o metrics i pomiar ROI – okazuje się, że działa
  jak ongiś – bodajże w dyskusji na Flakerze – napisałem może warto projektem zainteresować VC, bo bez niezawodnej technologii żaden produkt „dupy nie urwie”

 • Wstydziłbyś się Adamie przypinać tego typu łatki Panu Mirkowi. Przecież wszyscy wiemy, że Pan Mirosław obsługuje największe firmy z branży farmaceutycznej. Czy jakoś tak :)

 • Gagatto

  pathetic.

 • @ Michał Sadowski:
  Witamy w dyskusji głos „eksperta od bajery i nawijki” http://wp.me/ps7bY-NP, który nie tylko zna się na badaniach, które wszystko mogą udowodnić, uważa wszystkie domy mediowe i agencje interaktywne za pośredników ale do tego potrafi przeinaczyć wszelkie fakty, byle pasowały pod tezy urażonego ego http://www.michalsadowski.pl/uwazaj-na-pseudoeksperta/

 • poprawka do komentarza powyżej, bo miało być:
  uważa wszystkie domy mediowe i agencje interaktywne za oszustów

 • Ale jaja ;) Żadna postać nie budzi na mojej twarzy tak szerokiego uśmiechu jak Pan, Panie Mirku :)

 • Dla zainteresowanych tematem microblogów w Polsce
  http://dc1blog.wordpress.com/2010/09/19/gdzie-jest-microblogging/

 • Pingback: oKSYgen » Blog Archive » Reaktywowali Reaktor()

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę