Mobilna bankowość będzie standardem

Artur Kurasiński
2 marca 2011
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

AK74 – Citi Handlowy w szybkim tempie staje się bankiem, który jest innowacyjny – to cecha instytucji finansowej pożądana przez klientów, którzy lubią nowości i gadżety. Po bankowości mobilnej w wersji przeglądarkowej, wprowadzacie aplikację Citi Mobile z funkcją B2T („Bump To Transfer”) – mógłbyś przybliżyć jej działanie?

Adam Garbarczyk (Dyrektor Zarządzający w Biurze Rozwoju Bankowości Mobilnej) – Pod tajemniczą nazwą B2T kryją się szybkie przelewy przez telefon przez stuknięcie się telefonami. Dosłownie. Wystarczy stuknąć się smartfonami, żeby przelać pieniądze z jednego konta w Citi Handlowy na drugie. Cały proces można zamknąć w kilku krokach. Trwa to kilka sekund. Świetnie to pokazuje Twój film.

AK74 – PayPal w ubiegłym roku chwalił się wprowadzeniem usługi PayPal Bump do swojej aplikacji na iPhone i Android, ale to Citi Handlowy jest pierwszym bankiem na świecie, który wprowadził możliwość realizacji przelewu poprzez stuknięcie się telefonami?

Adam Grabarczyk– Nie mam pewności czy z B2T jesteśmy pierwszym bankiem na świecie – choć wiele na to wskazuje. Z całą pewnością jednak jesteśmy pierwszym bankiem w Polsce – powtarzam bankiem – który wprowadził przelewy za jednym „stuknięciem się” telefonami. To dla nas bardzo ważne, bo jak wspomniałeś na początku naszej rozmowy, chcemy być innowacyjni, chcemy przecierać szlaki i wyznaczać nowe standardy w bankowości.

Wykorzystując natywną funkcję telefonu, jaką jest akcelerometr, otwieramy nowy etap w bankowości mobilnej. Teraz można się zastanowić jak w bankowości mobilnej wykorzystać inne funkcje telefonu, takie jak choćby GPS czy aparat telefoniczny. My mamy już na to pewien pomysł. Mam nadzieję, że wkrótce nasi użytkownicy będą mogli go przetestować.

AK74 –Trudno jest przekonać osoby z Zarządu, że warto inwestować w nowe, mobilne technologie?

Adam Grabarczyk – Sprawne wdrażanie nowych technologii, o które pytasz, możliwe jest tylko w takiej organizacji, która przekonana jest, że innowacyjność to podstawowy czynnik konkurencyjności. Dla Citi Handlowy innowacyjność to cel strategiczny. Przyrost zysku brutto z innowacji w 2010 roku stanowił w banku aż 9,5 proc. Dzięki takiemu podejściu Citi Mobile może rozwijać się dynamicznie.

AK74: A jak wygląda sam proces tworzenia aplikacji w takiej korporacji jaką jest Wasz bank?

Adam Grabarczyk – W pierwszej kolejności wymyśliliśmy sobie, że stworzymy mobilną bankowość, która wpisze się w filozofię bankowania „on the go”, a jednocześnie będzie rodzajem takiego „fun bankingu”. To według nas ma sprawić, że użytkownicy z naszej aplikacji będą korzystać regularnie. Nie będą jej traktować jedynie jako gadżet. Jak to się robi w praktyce?

Potrzeba kreatywnego zespołu, ale też regularnych konsultacji z użytkownikami Citi Mobile. Potem należy wszystkie te pomysły „sprowadzić na ziemię”, czyli zderzyć je z systemami bankowymi, wymogami bezpieczeństwa, ochrony danych osobowych, uwarunkowaniami prawnymi. I to jest najdłuższy i najcięższy etap naszej pracy. Ale jako, że bank stawia na innowacje – udało nam się go zakończyć sukcesem.

AK74 – Którą z platform uważacie za najbardziej interesującą z punktu widzenia grupy docelowej Waszych klientów? Zauważacie jakieś trendy na przykład – mieszkanie miasta powyżej 500 tys używa Androida a młody biznesmen iPhone’a?

Adam Grabarczyk- Większość użytkowników korzystających z bankowości mobilnej Citi Mobile to mieszkańcy dużych miast. Trudno przy tym znaleźć wyraźne trendy wykorzystywania platformy mobilnej w zależności od danych demograficznych użytkowników. Na pewno najwięcej użytkowników korzysta z bankowości mobilnej przez iPhony i smartfony z systemem operacyjnym Android.

AK74 – Jak tworzy się taką aplikację?

Adam Grabarczyk– W przypadku naszego Banku aplikacja jest przygotowywana przez zagranicznego dostawcę we współpracy z naszym lokalnym zespołem w Citi Hadlowy. ,Projekt budowy aplikacji to wiele miesięcy pracy nad wyglądem i dokładanym działaniem aplikacji. A potem setki testów dostępnych funkcjonalności. Aplikacja przechodzi wtedy także bardzo szczegółowe testy bezpieczeństwa, tak by zapewnić jak najwyższy poziom ochrony danych finansowych.

AK74 – Jako bank jesteście bardzo wyczuleni na kwestie bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. iOS i Android wspierają takie bezpieczeństwo w żądanym przez Was stopniu?

Adam Grabarczyk – Citi Mobile, zarówno w wersji przeglądarkowej, jak i aplikacyjnej, jest tak samo bezpieczny jak serwis internetowy Citibank Online. Stosujemy w nim szereg zabezpieczeń, które chronią dane naszych klientów: połączenie ze stroną jest szyfrowane 128-bitowym protokołem SSL, dostęp do danych zabezpieczony jest Nazwą Użytkownika i Hasłem znanym tylko klientowi, a sesja jest zamykana automatycznie przy dłuższym braku aktywności.

Dodatkowo, przelewy mogą być wykonywane wyłącznie w ramach kont własnych lub zdefiniowanych wcześniej w Citibank Online lub CitiPhone.

AK74 – Na razie osoby posiadające konto w Waszym banku będą mogły skorzystać z B2T. Czy jest możliwa taka usługa działająca pomiędzy dowolnymi bankami?

Adam Grabarczyk– Aplikacja Citi Mobile dostępna jest dla wszystkich klientów indywidualnych bankowości internetowej Citi Handlowy. Aby zrealizować szybki przelew poprzez stuknięcie się telefonami trzeba być zalogowanym do Citi Mobile, stąd usługa nie jest możliwa pomiędzy dowolnymi bankami.

AK74 – Planujecie, że ilu użytkowników Citi zainstaluje i będzie się posługiwało tą aplikacją?

Adam Grabarczyk– Obecnie ponad 30 tys. użytkowników skorzystało z bankowości mobilnej Citi Mobile. Planujemy, że do końca roku liczba ta wrośnie do 80 tys, z czego użytkownicy korzystający z wersji aplikacyjnej powinni stanowić znaczącą grupę.

AK74 – Nad czym jeszcze pracujecie i czego możemy się spodziewać w tym roku jeśli chodzi o usługi mobilne?

Adam Grabarczyk– Już teraz klienci Citi Handlowy posiadają możliwość korzystania z wielu mobilnych rozwiązań. W poprzednim roku wdrożony został innowacyjny sposób na dokonywanie transakcji bezgotówkowych – naklejka PayPass, którą można nakleić na telefon komórkowy lub inny dowolny przedmiot i płacić w sklepie bez konieczności noszenia portfela. Klienci Citi Handlowy mają także możliwość skorzystania z usługi Płać komórką, dostępnej w określonych miastach, która pozwala na płatności za parking czy bilety komunikacji miejskiej bezpośrednio z konta osobistego.

Stale pracujemy nad unowocześnieniami do Citi Mobile. Planujemy wdrożenie aplikacji na kolejne systemy operacyjne. Opracowujemy kolejne rozwiązania, które wykorzystywać będą możliwości smartfony. Aplikacje dają nam tutaj prawdziwe pole do popisu. Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze wiele razy zaskoczyć rynek.

PS. Zapraszam na profil CitiMobile na Facebooku gdzie się udzielam jako przedstawiciel „przeciętnego polskiego mikro przedsiębiorcy” w przeciwieństwie do Jarka, który podróżuje pod Australii i Nowej Zelandii i testuje bankowość mobilną z Antypodów.

A jak Bt2 działa hmm w praktyce:

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon