Szukaj
Zamknij
Internet

Opero.pl – zabezpieczamy dane użytkowników lepiej niż Dropbox

AK74 – Pierwsze pytanie jakie mi się nasuwa – po co w dobie aplikacji takich jak Gmail czy Dropbox tworzyć kolejną usługę / aplikację, która daje mi możliwość tworzenia kopii zapasowej online?


Łukasz Jesis, Dyrektor Zarządzający Opero
Opero to system do backupu danych online, który systematycznie i automatycznie dokonuje archiwizacji. Trzeba odróżnić możliwość przechowywania plików w chmurze i ich udostępnianie innym od wykonywania backupu, czyli zabezpieczaniu danych przed ich utratą w sposób bezpieczny i systematyczny. Naszym celem jest, by Opero stało się integralną częścią systemów bezpieczeństwa firm, w tym planów ciągłości działania (Business Continuity Planning – BCP).

Dropbox nie jest systemem do backupu danych, między innymi z uwagi na brak niezbędnych, zaawansowanych funkcjonalności dotyczących archiwizacji. Kwestia, która zasługuje na uwagę to fakt, że my nie przechowujemy żadnych kluczy szyfrujących w związku z tym, dane są niemożliwe do odczytania bez podania klucza przez właściciela plików. Dropbox natomiast przechowuje klucze szyfrujące swoich użytkowników, w związku z tym możliwe jest odczytanie plików przez osoby trzecie lub np. przez organy uprawnione.

Dane archiwizowane za pomocą naszej aplikacji przechowywane są na dwóch niezależnych repozytoriach, co minimalizuje ryzyko ich utraty. Pliki zaszyfrowane są kluczem znanym tylko właścicielowi (my, jako administratorzy systemu nie znamy i nie przechowujemy haseł w systemie, ani na komputerze użytkownika). Dodatkowo samo połączenie jest szyfrowane, a przy nawiązywaniu połączenia następuje weryfikacja tożsamości serwera oraz klienta.

Dla zoptymalizowania transferu oraz zajętości miejsca na serwer wysyłane są tyko różnice w pliku. Możemy także określić prędkość transferu, z jakim mają być wysyłane pliki tak, by sam proces backupu nie przeszkadzał w codziennej pracy. Dodatkowym, bardzo dużym atutem jest wsparcie dla backupu baz danych MS SQL ( w najbliższym czasie także dla baz firebird oraz oracle ), na których pracuje większość popularnych aplikacji ERP.

Opero działa w systemie operacyjnym jako usługa dzięki czemu raz skonfigurowana (np. przez administratora sieci) nie wymaga interwencji, a użytkownik pracujący na komputerze nie wie nawet, że jego pliki są archiwizowane. Duża różnica występuje także w licencjonowaniu. W obrębie jednej licencji administrator może tworzyć konta dla wielu użytkowników oraz dla poszczególnych komputerów, co daje dużą możliwość dostosowania aplikacji do potrzeb firmy. Nie są to wszystkie funkcjonalności oczywiście, jednak z pewnością te, które ukazują występujące różnice pomiędzy aplikacjami.

Podsumowując, Opero w porównaniu do Dropboxa zasadniczo różni się funkcjonalnościami jakie oferuje oraz poziomem bezpieczeństwa jakie zapewnia. Wracając do Twojego pytania…Czy jest sens tworzyć kolejną usługę / aplikację, która daje możliwość tworzenia kopii zapasowych online? Jak najbardziej tak! O ile temat backupu danych jest powszechny, o tyle zautomatyzowanie tego procesu oraz backup on-line jest tematem dopiero raczkującym w Europie, w szczególności zaś w Polsce.

Usług takich jak Opero jest niewiele. Te, które są dostępne w Polsce to np. rozwiązanie holenderskie sprzedawane pod polską marką czyli aplikacja nie stworzona przez polski zespół ( nota bene wykonana z dofinansowania 8.1 ;).

AK74 – Działacie w oparciu o jakie data center? Czy macie własne serwery i zaplecze?

ŁJ – Korzystamy z usług niemieckiego Data Center. Długo analizowaliśmy oferty serwerowni i zdecydowaliśmy się na niemieckiego dostawcę, ponieważ oferuje usługi o wiele wyższej jakości niż polskie serwerownie, w dużo niższej cenie. Wiem, że zwrócisz uwagę na to, że w Niemczech , a nie w Polsce, ale zasadniczo nie ma to żadnej różnicy poza tym, że dużym atutem jest transfer, przepustowość oraz sprzęt, jaki oferuje nasz niemiecki partner. Jeżeli chodzi o dostęp fizyczny to po pierwsze jesteśmy w stanie wszystko zrobić zdalnie z pomocą adminstratora w serwerowni, a w sytuacji krytycznej nasz administrator dojedzie do naszej serwerwoni szybciej niż do Warszawy czy Krakowa.

Nie kolokujemy własnych maszyn, ale dzierżawimy sprzęt. Dzieje się tak po to, aby w razie potencjalnej awarii naprawa bądź wymiana maszyny trwała jak najkrócej.

AK74 – Z Waszą usługą mam następujący problem: Opero Backup w odróżnieniu od Google to firma, której nie znam i podejrzewam, że może pewnego dnia zniknąć z powierzchni ziemi (tak samo jak Google tylko, że większe szanse zniknięcia daję Wam)…

ŁJ – Oczywiście, porównując nas do Google trudno nie stwierdzić, że mamy zdecydowanie mniejsze szanse na przetrwanie…. Tak na poważnie to naszym zadaniem jest budowa zaufania wśród lientów. W relacjach biznesowych nie jest tak, że można zaufać tylko największym firmom, należy zadać sobie pytanie „czy ta wielka firma zajmie się moją sprawą najlepiej jak potrafi”. Poza tym z dnia na dzień rośniemy i pozyskujemy nowych partnerów i Klientów. Ostatnie wypadki z usługami Amazon Simple Storage Service doskonale okazują, że wielkość nie ma znaczenia. Dla nas istotne jest, by Klienci postrzegali nas jako „firmę od backupu”, która świetnie zna się na swojej robocie. Chcemy, by Klienci mieli świadomość, że powierzając nam dane powierzają je firmie, która się na tym zna i której wszystkie wysiłki koncentrują się wokół zagadnienia bezpieczeństwa danych. Jeśli chodzi o perspektywy finansowe to jesteśmy w stanie finansować Opero przez najbliższe lata z innych prowadzonych działalności biznesowych.

Backup informacji to powierzanie bardzo osobistych informacji firmie, która o nie dba. Jak możecie mnie przekonać, że nikt nie będzie miał dostępu do moich danych?

Po pierwsze dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych już od samego początku, kiedy decydujesz się korzystać z naszej usługi. Począwszy od drobiazgów takich jak to, że w żadnym mailu nie przesyłamy haseł, tym bardziej nazwy użytkownika i hasła (co zdarza się w niektórych aplikacjach). Generowanie nowych haseł następuje po SSL. Połączenie, którym przesyłane są dane jest szyfrowane. Twoje dane także są szyfrowane specjalnym kluczem, który jest znany tylko Tobie (sam użytkownik nadaje klucz). Dane na serwerze przechowywane są w formie zaszyfrowanej. Nawet w przypadku, gdyby dane dostały się w niepowołane ręce to ich odczytanie jest niemożliwe. Niestety takie podejście do tematu bezpieczeństwa niesie też pewne ryzyko… Utrata hasła jest równoznaczne z utratą danych, a dokładnie rzecz ujmując to dane są , ale niemożliwe do rozszyfrowania a co za tym idzie – odczytania.

AK74 – Wyceniliście swoją usługą na kwotę 749 pln za rok za 100 GB. Dlaczego tak drogo? Dropbox działający w oparciu o Amazon’s Simple Storage Service każe płacić sobie 99 $ za taką samą powierzchnię czyli Wy jesteście 2,5 drożsi!

ŁJ – Chcielibyśmy uniknąć porównań z Dropboxem na polu funkcjonalności oraz ceny. Tak jak wcześniej wspominałem Dropbox tak naprawdę nie jest alternatywą dla profesjonalnego procesu backupu ze swoimi ograniczeniami, co de facto dyskwalifikuje go jako rozwiązanie, które możesz wdrożyć w firmach księgowych czy biurach architektonicznych. Nasza cena odzwierciedla zatem nie tylko przestrzeń jaką użytkownik otrzymuje, ale przede wszystkim software i jego wszystkie funkcjonalności, o których wspominałem wcześniej. Poza tym nasza cena wynika też z modelu sprzedaży jaki przyjęliśmy. Ceny na rynku usług backup online są zróżnicowane. Nie zależy nam, aby być firmą tanią, efektem pożądanym z naszej strony jest, aby nasi Klienci /odbiorcy postrzegali nas jako firmę oferującą zaawansowany i pewny system do archiwizacji danych online za rozsądne pieniądze. Oczywiście jesteśmy otwarci na negocjacje cenowe ;)

AK74 – Opero Backup powstał z dotacji POIG 8.1. Zdradzicie jak wyglądał Wasz model biznesowy we wniosku? Jak oceniliście potencjał polskiego rynku i ilu klientów planujecie zdobyć w czasie 24 miesięcy?

ŁJ – Po pierwsze chcieliśmy zwrócić uwagę, że pieniądze z 8.1 były dla nas środkiem do realizacji celu, a nie samym celem. Od początku planowania projektu koncentrowaliśmy się nie tylko na aplikacji, ale także na systemach wsparcia sprzedaży. Stąd opieramy sprzedaż na sieci partnerów – resellerów, którzy mając już swoje portfolio Klientów biznesowych są w stanie uzupełnić swoją ofertę o backup online.

W tym celu przygotowaliśmy platformę do zarządzania Klientami, która wspiera Partnerów w procesie sprzedaży i obsługi posprzedażnej na przykład poprzez automatyzację procesów biznesowych (od wystawiania faktur po przypominanie o zakończeniu licencji).

Jeśli chodzi o potencjał rynku to przede wszystkim patrzyliśmy na trendy dotyczące samego backupu oraz cloud computingu w USA i Europie Zachodniej. Rosnąca sprzedaż notebooków oraz coraz większe grono pracowników mobilnych to fakty, które wymuszają na firmach nowe spojrzenie na zabezpieczanie informacji – stąd według szacunków IDC w 2011 roku rynek backupu danych online będzie wart 715 mln USD.

Na chwilę obecną trudno mówić o jakiejś konkretnej liczbie Klientów. Przede wszystkim skupiamy się na pozyskaniu solidnych Partnerów do programu resellerskiego i razem z nimi chcemy sprzedawać Opero bezpośrednio Klientom końcowym.

AK74 – Plany rozwoju na ten rok. Co zamierzacie wdrożyć, zmienić i poprawić?

ŁJ – Plan sprzedaży na 2011 rok zakłada pozyskanie Partnerów handlowych w najważniejszych miastach w Polsce, szkolenie a następnie certyfikację, w celu zapewnienia jak najlepszej obsługi Klienta. Zależy nam na współpracy z Partnerami, którzy podobnie jak my rozumieją istotę archiwizacji danych jak i podobnie patrzą na ten biznes.

W dalszej kolejności planujemy lokalizację Opero na język niemiecki, czeski oraz oczywiście angielski, tak by w 2012 roku rozpocząć sprzedaż na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Cały czas koncentrujemy się także na rozbudowie funkcjonalności oprogramowania, oferując Klientom nowe możliwości zabezpieczania ich danych w tym backup różnego rodzaju baz danych, plików Exchange oraz backup lokalny. Wszystkie nowe funkcjonalności, które wprowadzamy opieramy na bezpośrednich informacjach z rynku – od Klientów i Partnerów, stąd szczegółowe harmonogramy rozwoju systemu uwzględniają właśnie ich zdanie.

UWAGA!

Firma Opero.pl chciałaby zaprosić czytelników bloga AK74.pl do wzięcia udziału w konkursie. Nagrodami są 3 pakiety usługi Opero (I nagroda – XLarge Business
II nagroda- Large Business, III nagroda – Medium Business). Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na pytanie (i wpisać odpowiedź jako komentarz pod tym wpisem): „Wymyśl najdziwniejszy powód – przyczynę utraty danych, przed którą może ochronić Cię Opero Backup”. Konkurs trwa od poniedziałku (9 maja) do piątku (13 maja) godzina 23.00.

 • System jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo. Czyli niekumaty user na dziurawym Windowsie . To nie była odpowiedź konkursowa. Życzę powodzenia.

 • nieuwaga w pracy – pod wpływem alkoholu

 • celowe działanie administratora w związku z gwałtownym odejściem z pracy (konfliktowe)

 • piorun (np. kulisy) w serwerowni, wyładowania atmosferyczne; drgania spowodowane częstym przejazdem w pobliżu serwerowni pojazdów szynowych lub ciężarowych o dużej ładowności; itp itd

 • Opero przydałoby się prokuratorom, którym ukradziono laptopyhttp://www.wprost.pl/ar/74846/

 • Bartek

  Mój powód jest prosty…
  Mam dwuletniego syna, który całkiem sprawnie otwiera klape macbooka i go odpala. Zdołał już zmienić mi nazwę dysku na „swoją”, wiec jestem pewien, ze da radę i pousuwac jakieś pliki :) zdjęcia z iphone’a kasuje bezbłędnie! Poza tym obawiam sie uszkodzenia fizycznego (rzut laptopem w dół schodów nie jest wcale nierealna wizja w wykonaniu syna)… Marże o czymś takim jak opero :)

 • Aedghjfsdsf

  1. nie widac czym sie roznia pakiety, w kazdym jest robienie kopii mssql ?

  2. nawet kupilbym takie 15gb za 120zl ale jesli moge tego uzywac tylko na 2 komuterach – smiech na sali kombinowanie z jakimis userami i stanowiskami, sztyczne kolejne robienie w bambuko

  3. musialbym kupic kilka kont … czyli wole kupic sobie kolejny NAS i robic na niego kopie, przynajmniej mi sie zrobi w 1-2 godziny bo jakbym mial polskim laczem przeslac 15gb danych to chyba kompy pracownikow chodzilyby nonstop.

 • Aedgsdsf

  przestan marzyc i kup mu peceta :) za 1500 zl pewnie zje szybkoscia Twoje starego appla za 8 k

 • Aedgsdsf

  to musialby byc kiepawy admin zeby nie skasowac wszystkiego ;)

 • Pod czas lotu maszyny 747 Frankfurt->Bombaj wypadnięcie kontenera z bagażami (zawierającymi macbooka) nad górzystymi terenami Afganistanu prowincji Samangan spowodowane otwarciem luku bagażowego z powodu problemów z elektroniką i zamkami hydraulicznymi uruchomionymi poprzez silne wyładowania jonosfery z powodu wzmożonego wiatru słonecznego wywołanego przez aktywizację plam na słońcu dobę wcześniej.

  Czy to wystarczająco dobry powód?

 • Marcin Gryszkalis

  Jak widzę na stronie opero.pl informację o „autorskim protokole komunikacyjnym wykorzystującym certyfikaty” to od razu mam baaardzo duże obawy. Myślę, że autorzy powinni zdawać sobie sprawę jak trudne jest zaprojektowanie bezpiecznego (w kontekście kryptograficznym) protokołu – vide atak na renegocjację w protokole SSL/TLS z 2009. Dobrze chociaż, że główne szyfrowanie jest standardowe (AES) a nie autorskie…

 • Cena tej usługi jest znaczna. Szczególnie w porównaniu z http://www.backblaze.com

  Nielimitowany backup za 5 dolarow miesięcznie.

 • Gość

  Link nie działa

 • Www Idioteq Com

  Wow. Dzięki za to! Nie mam pytań… no, może oprócz tego na ile to zaufana firma.

 • No

  Testowalem ;] upload nigdy nie przekroczyl magicznej liczby 250kbps i zostawaianie kompa na noc nic nie pomoglo. Nie polecam tez CrashPlan z w/w powodu. Testowane na Neo 20/1Mb

 • Opero Backup

  Opero ma praktycznie to samo co
  SSL, ale nie ma u nas obsługi renegocjacji… która była powodem włamań. To tak najkrócej rzecz ujmując.

 • necik

   Co to za holenderskie rozwiązanie o którym mowa poniżej?

  „Usług takich jak Opero jest niewiele. Te, które są dostępne w Polsce to
  np. rozwiązanie holenderskie sprzedawane pod polską marką czyli
  aplikacja nie stworzona przez polski zespół ( nota bene wykonana z
  dofinansowania 8.1 ;).”

 • Aser

  Dropbox swoje, ale jest ciekawsza alternatywa MINUS –

  http://min.us/rVaCbcR

  Zyskujemy na starcie 10 GB po czym przez linki referencyjne rozszerzamy do, UWAGA, aż do 50 GB! (każdy zaproszony użytkownik to dodatkowy 1GB pojemności).

  Fajne nie :) aha 2 GB na jeden plik, jeszcze ciekawiej.

  Należy dodać iż minus posiada fajne programy dla wszystkich systemów desktop oraz mobilnych do zarządzania, udostępniania i czegokolwiek tylko chcemy w tym serwisie (nie musimy logować się na stronę).

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę