Opero.pl – zabezpieczamy dane użytkowników lepiej niż Dropbox

Artur Kurasiński
9 maja 2011
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

AK74 – Pierwsze pytanie jakie mi się nasuwa – po co w dobie aplikacji takich jak Gmail czy Dropbox tworzyć kolejną usługę / aplikację, która daje mi możliwość tworzenia kopii zapasowej online?


Łukasz Jesis, Dyrektor Zarządzający Opero
Opero to system do backupu danych online, który systematycznie i automatycznie dokonuje archiwizacji. Trzeba odróżnić możliwość przechowywania plików w chmurze i ich udostępnianie innym od wykonywania backupu, czyli zabezpieczaniu danych przed ich utratą w sposób bezpieczny i systematyczny. Naszym celem jest, by Opero stało się integralną częścią systemów bezpieczeństwa firm, w tym planów ciągłości działania (Business Continuity Planning – BCP).

Dropbox nie jest systemem do backupu danych, między innymi z uwagi na brak niezbędnych, zaawansowanych funkcjonalności dotyczących archiwizacji. Kwestia, która zasługuje na uwagę to fakt, że my nie przechowujemy żadnych kluczy szyfrujących w związku z tym, dane są niemożliwe do odczytania bez podania klucza przez właściciela plików. Dropbox natomiast przechowuje klucze szyfrujące swoich użytkowników, w związku z tym możliwe jest odczytanie plików przez osoby trzecie lub np. przez organy uprawnione.

Dane archiwizowane za pomocą naszej aplikacji przechowywane są na dwóch niezależnych repozytoriach, co minimalizuje ryzyko ich utraty. Pliki zaszyfrowane są kluczem znanym tylko właścicielowi (my, jako administratorzy systemu nie znamy i nie przechowujemy haseł w systemie, ani na komputerze użytkownika). Dodatkowo samo połączenie jest szyfrowane, a przy nawiązywaniu połączenia następuje weryfikacja tożsamości serwera oraz klienta.

Dla zoptymalizowania transferu oraz zajętości miejsca na serwer wysyłane są tyko różnice w pliku. Możemy także określić prędkość transferu, z jakim mają być wysyłane pliki tak, by sam proces backupu nie przeszkadzał w codziennej pracy. Dodatkowym, bardzo dużym atutem jest wsparcie dla backupu baz danych MS SQL ( w najbliższym czasie także dla baz firebird oraz oracle ), na których pracuje większość popularnych aplikacji ERP.

Opero działa w systemie operacyjnym jako usługa dzięki czemu raz skonfigurowana (np. przez administratora sieci) nie wymaga interwencji, a użytkownik pracujący na komputerze nie wie nawet, że jego pliki są archiwizowane. Duża różnica występuje także w licencjonowaniu. W obrębie jednej licencji administrator może tworzyć konta dla wielu użytkowników oraz dla poszczególnych komputerów, co daje dużą możliwość dostosowania aplikacji do potrzeb firmy. Nie są to wszystkie funkcjonalności oczywiście, jednak z pewnością te, które ukazują występujące różnice pomiędzy aplikacjami.

Podsumowując, Opero w porównaniu do Dropboxa zasadniczo różni się funkcjonalnościami jakie oferuje oraz poziomem bezpieczeństwa jakie zapewnia. Wracając do Twojego pytania…Czy jest sens tworzyć kolejną usługę / aplikację, która daje możliwość tworzenia kopii zapasowych online? Jak najbardziej tak! O ile temat backupu danych jest powszechny, o tyle zautomatyzowanie tego procesu oraz backup on-line jest tematem dopiero raczkującym w Europie, w szczególności zaś w Polsce.

Usług takich jak Opero jest niewiele. Te, które są dostępne w Polsce to np. rozwiązanie holenderskie sprzedawane pod polską marką czyli aplikacja nie stworzona przez polski zespół ( nota bene wykonana z dofinansowania 8.1 ;).

AK74 – Działacie w oparciu o jakie data center? Czy macie własne serwery i zaplecze?

ŁJ – Korzystamy z usług niemieckiego Data Center. Długo analizowaliśmy oferty serwerowni i zdecydowaliśmy się na niemieckiego dostawcę, ponieważ oferuje usługi o wiele wyższej jakości niż polskie serwerownie, w dużo niższej cenie. Wiem, że zwrócisz uwagę na to, że w Niemczech , a nie w Polsce, ale zasadniczo nie ma to żadnej różnicy poza tym, że dużym atutem jest transfer, przepustowość oraz sprzęt, jaki oferuje nasz niemiecki partner. Jeżeli chodzi o dostęp fizyczny to po pierwsze jesteśmy w stanie wszystko zrobić zdalnie z pomocą adminstratora w serwerowni, a w sytuacji krytycznej nasz administrator dojedzie do naszej serwerwoni szybciej niż do Warszawy czy Krakowa.

Nie kolokujemy własnych maszyn, ale dzierżawimy sprzęt. Dzieje się tak po to, aby w razie potencjalnej awarii naprawa bądź wymiana maszyny trwała jak najkrócej.

AK74 – Z Waszą usługą mam następujący problem: Opero Backup w odróżnieniu od Google to firma, której nie znam i podejrzewam, że może pewnego dnia zniknąć z powierzchni ziemi (tak samo jak Google tylko, że większe szanse zniknięcia daję Wam)…

ŁJ – Oczywiście, porównując nas do Google trudno nie stwierdzić, że mamy zdecydowanie mniejsze szanse na przetrwanie…. Tak na poważnie to naszym zadaniem jest budowa zaufania wśród lientów. W relacjach biznesowych nie jest tak, że można zaufać tylko największym firmom, należy zadać sobie pytanie „czy ta wielka firma zajmie się moją sprawą najlepiej jak potrafi”. Poza tym z dnia na dzień rośniemy i pozyskujemy nowych partnerów i Klientów. Ostatnie wypadki z usługami Amazon Simple Storage Service doskonale okazują, że wielkość nie ma znaczenia. Dla nas istotne jest, by Klienci postrzegali nas jako „firmę od backupu”, która świetnie zna się na swojej robocie. Chcemy, by Klienci mieli świadomość, że powierzając nam dane powierzają je firmie, która się na tym zna i której wszystkie wysiłki koncentrują się wokół zagadnienia bezpieczeństwa danych. Jeśli chodzi o perspektywy finansowe to jesteśmy w stanie finansować Opero przez najbliższe lata z innych prowadzonych działalności biznesowych.

Backup informacji to powierzanie bardzo osobistych informacji firmie, która o nie dba. Jak możecie mnie przekonać, że nikt nie będzie miał dostępu do moich danych?

Po pierwsze dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych już od samego początku, kiedy decydujesz się korzystać z naszej usługi. Począwszy od drobiazgów takich jak to, że w żadnym mailu nie przesyłamy haseł, tym bardziej nazwy użytkownika i hasła (co zdarza się w niektórych aplikacjach). Generowanie nowych haseł następuje po SSL. Połączenie, którym przesyłane są dane jest szyfrowane. Twoje dane także są szyfrowane specjalnym kluczem, który jest znany tylko Tobie (sam użytkownik nadaje klucz). Dane na serwerze przechowywane są w formie zaszyfrowanej. Nawet w przypadku, gdyby dane dostały się w niepowołane ręce to ich odczytanie jest niemożliwe. Niestety takie podejście do tematu bezpieczeństwa niesie też pewne ryzyko… Utrata hasła jest równoznaczne z utratą danych, a dokładnie rzecz ujmując to dane są , ale niemożliwe do rozszyfrowania a co za tym idzie – odczytania.

AK74 – Wyceniliście swoją usługą na kwotę 749 pln za rok za 100 GB. Dlaczego tak drogo? Dropbox działający w oparciu o Amazon’s Simple Storage Service każe płacić sobie 99 $ za taką samą powierzchnię czyli Wy jesteście 2,5 drożsi!

ŁJ – Chcielibyśmy uniknąć porównań z Dropboxem na polu funkcjonalności oraz ceny. Tak jak wcześniej wspominałem Dropbox tak naprawdę nie jest alternatywą dla profesjonalnego procesu backupu ze swoimi ograniczeniami, co de facto dyskwalifikuje go jako rozwiązanie, które możesz wdrożyć w firmach księgowych czy biurach architektonicznych. Nasza cena odzwierciedla zatem nie tylko przestrzeń jaką użytkownik otrzymuje, ale przede wszystkim software i jego wszystkie funkcjonalności, o których wspominałem wcześniej. Poza tym nasza cena wynika też z modelu sprzedaży jaki przyjęliśmy. Ceny na rynku usług backup online są zróżnicowane. Nie zależy nam, aby być firmą tanią, efektem pożądanym z naszej strony jest, aby nasi Klienci /odbiorcy postrzegali nas jako firmę oferującą zaawansowany i pewny system do archiwizacji danych online za rozsądne pieniądze. Oczywiście jesteśmy otwarci na negocjacje cenowe ;)

AK74 – Opero Backup powstał z dotacji POIG 8.1. Zdradzicie jak wyglądał Wasz model biznesowy we wniosku? Jak oceniliście potencjał polskiego rynku i ilu klientów planujecie zdobyć w czasie 24 miesięcy?

ŁJ – Po pierwsze chcieliśmy zwrócić uwagę, że pieniądze z 8.1 były dla nas środkiem do realizacji celu, a nie samym celem. Od początku planowania projektu koncentrowaliśmy się nie tylko na aplikacji, ale także na systemach wsparcia sprzedaży. Stąd opieramy sprzedaż na sieci partnerów – resellerów, którzy mając już swoje portfolio Klientów biznesowych są w stanie uzupełnić swoją ofertę o backup online.

W tym celu przygotowaliśmy platformę do zarządzania Klientami, która wspiera Partnerów w procesie sprzedaży i obsługi posprzedażnej na przykład poprzez automatyzację procesów biznesowych (od wystawiania faktur po przypominanie o zakończeniu licencji).

Jeśli chodzi o potencjał rynku to przede wszystkim patrzyliśmy na trendy dotyczące samego backupu oraz cloud computingu w USA i Europie Zachodniej. Rosnąca sprzedaż notebooków oraz coraz większe grono pracowników mobilnych to fakty, które wymuszają na firmach nowe spojrzenie na zabezpieczanie informacji – stąd według szacunków IDC w 2011 roku rynek backupu danych online będzie wart 715 mln USD.

Na chwilę obecną trudno mówić o jakiejś konkretnej liczbie Klientów. Przede wszystkim skupiamy się na pozyskaniu solidnych Partnerów do programu resellerskiego i razem z nimi chcemy sprzedawać Opero bezpośrednio Klientom końcowym.

AK74 – Plany rozwoju na ten rok. Co zamierzacie wdrożyć, zmienić i poprawić?

ŁJ – Plan sprzedaży na 2011 rok zakłada pozyskanie Partnerów handlowych w najważniejszych miastach w Polsce, szkolenie a następnie certyfikację, w celu zapewnienia jak najlepszej obsługi Klienta. Zależy nam na współpracy z Partnerami, którzy podobnie jak my rozumieją istotę archiwizacji danych jak i podobnie patrzą na ten biznes.

W dalszej kolejności planujemy lokalizację Opero na język niemiecki, czeski oraz oczywiście angielski, tak by w 2012 roku rozpocząć sprzedaż na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Cały czas koncentrujemy się także na rozbudowie funkcjonalności oprogramowania, oferując Klientom nowe możliwości zabezpieczania ich danych w tym backup różnego rodzaju baz danych, plików Exchange oraz backup lokalny. Wszystkie nowe funkcjonalności, które wprowadzamy opieramy na bezpośrednich informacjach z rynku – od Klientów i Partnerów, stąd szczegółowe harmonogramy rozwoju systemu uwzględniają właśnie ich zdanie.

UWAGA!

Firma Opero.pl chciałaby zaprosić czytelników bloga AK74.pl do wzięcia udziału w konkursie. Nagrodami są 3 pakiety usługi Opero (I nagroda – XLarge Business
II nagroda- Large Business, III nagroda – Medium Business). Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na pytanie (i wpisać odpowiedź jako komentarz pod tym wpisem): „Wymyśl najdziwniejszy powód – przyczynę utraty danych, przed którą może ochronić Cię Opero Backup”. Konkurs trwa od poniedziałku (9 maja) do piątku (13 maja) godzina 23.00.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon