Piraci uczą dzieci czyli jak się tworzy polskie mobilne aplikacje edukacyjne

Artur Kurasiński
25 sierpnia 2011
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

AK74 – Dziewczyny gratuluję. Po pierwsze stworzyłyście swoje pierwsze aplikacje edukacyjne, po drugie oficjalnie zapowiadacie, że chcecie się dzielić wiedzą o tym. To dość nietypowe jak na polski rynek…

Agata Kozak: Dzięki. To prawda, nasza postawa jest nietypowa. Rozumiemy jednak, że dla chłopaków w tej branży fetyszem są statystyki. Chcemy je pokazać, na ich podstawie wywołać dyskusję, zarówno wokół rynku, jak i naszych projektów.

AK74 – Pytanie, które ciśnie się na usta „dlaczego aplikacje edukacyjne”? Skąd w Was przekonanie, że macie produkt, który będzie lepszy niż pozostałe kilkaset aplikacji? Czemu akurat ten segment rynku?

Agata Kozak: Zauważamy istotną lukę edukacyjną w kategorii wiekowej 3-6 lat i chcemy ją wypełnić.

Agata Brańska: Znam doskonale bestsellery App Store w tej kategorii. Jako matka dwóch przedszkolaków jestem użytkowniczką i recenzentką dziesiątek najpopularniejszych appek edukacyjnych dla dzieci. W pewnym momencie doszłam do przekonania, że jestem w stanie opracować taki scenariusz aplikacji, który więcej oferuje, lepiej przemawia do wyobraźni i zarazem więcej wymaga od dziecka. Uważam, że istniejące aplikacje są za bardzo rozrywkowe. Za dużo kwa kwa, za mało stymulacji umysłu.

AK74 – Wybór rynku anglojęzycznego jest oczywistym jeśli decydujemy się na iOS. Zrobiłyście „zwiad”, macie informacje na jakie zyski / konwersję możecie liczyć? Jak się sprzedają aplikacje edukacyjne w App Store?

Agata Kozak: Zakładamy, że dobrze. Edukacja jest zawsze wysoko w polecanych aplikacjach. To jak będą się sprzedawać, dowiecie się również od nas.

Agata Brańska: Kilkaset mln iPhone’ów, kilkadziesiąt milionów iPadów, 400-milionowa globalna klasa średnia intensywnie edukująca dzieci, które będą miały dobry start w życiu szkolnym. Inspiracją jest książka „Outliers” Gladwella.

Agata Kozak: W idealnej sytuacji life-time value klienta osiągnie 30 euro rozłożone na 10 aplikacji.

AK74 – Jaki jest podział ról w firmie? Która Agata odpowiada za co?

Agata Kozak: Część ról się przenika, przy dwóch osobach w projekcie ciężko o wyraźny ich podział. Ja odpowiadam za project management, marketing, research i prowadzenie spółki.

Agata Brańska: Odpowiadam za koncepcję i scenariusze aplikacji, grafikę i testy.

AK74 – Robicie to full time czy to raczej odskocznia i na co dzień zajmujecie się czymś innym? Bawicie się w biznes czy chcecie go robić naprawdę?

Agata Brańska: To może opowiedzmy o planach. Chcemy stworzyć hub skupiający developerów z regionu, recenzować jeszcze niezrealizowane pomysły, inkubować, finansować. W konsekwencji chcemy stać się największym developerem w regionie.

AK74 – Jak wyglądał proces przygotowania aplikacji? Możecie opisać co zostało wykonane przez kogo i w jakim czasie? A może podzielicie się też kwotami?

Agata Kozak: 9 miesięcy na dwie aplikacje. 120 tys. zł na aplikację, w tym kodowanie to 30% ceny. Reszta to tłumaczenia, angielski lektor, i studio nagrań, bogata grafika, koszty zarządzania projektami, biuro, przygotowanie marketingu, jak i modyfikacje wynikające z błędnych decyzji.

AK74 – Dwie aplikacje od Next is Great i co dalej? Jaką macie wizję rozwoju firmy? Chcecie robić tylko aplikacje mobilne czy może wydawać książki i produkować zabawki?

Agata Brańska: Dalej – dużo więcej aplikacji. Rozważamy również wypuszczenie eBooków i audiobooków.

AK74 – Szukacie inwestora czy działacie na podstawie własnych funduszy?

Agata Brańska: Projekt będzie sfinansowany z funduszy własnych w sumie do kilku milionów, umożliwia nam to pracę, nie oglądając się przez kilka lat na wynik tu i teraz. Przypomnijmy, że chcemy również inwestować i inkubować pomysły innych.

AK74 – Co dalej? Jakie macie plany na kolejne 12 miesięcy? Ile aplikacji chcecie wyprodukować?

Agata Kozak: Do końca roku wydamy łącznie pięć aplikacji, nie tylko w serii Pirate Trio. W 2012 roku planujemy wydać następnych dziesięć. Rozwiniemy jednocześnie dwie serie wydawnicze, gdzie każda kolejna aplikacja wspiera pozostałe.

Strona firmowa Next is Great
Love to count by Pirate Trio
Shapes&Puzzles by Pirate Trio

Dla czytelników bloga AK74 mała niespodzianka. Kto do poniedziałku (29 sierpnia) wymyśli fajną nazwę dla hubu edukacyjnego wygrywa 1 darmowy promo kod do appki „Love to Count”. No kto się pokusi?:)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon