Piotr Jarosz: Buily będzie pomagało e-sklepom lepiej sprzedawać

Artur Kurasiński
31 października 2011
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

AK74 – „Platforma afiliacyjna dla e-commerce” brzmi tajemniczo. Możesz wyjaśnić czym jest Buily.pl i jak zamierzasz na nim zarabiać?

Piotr Jarosz – Buily jest to usługa ułatwiająca współpracę sklepów internetowych z serwisami internetowymi posiadającymi wartościowych użytkowników, którzy w prosty sposób mogą stać się klientami tych sklepów. Buily pobiera w zautomatyzowany sposób informacje o ofercie sklepów internetowych i promuje te oferty na partnerskich portalach tematycznych. Dobór promowanych produktów odbywa się w sposób zautomatyzowany tak aby zapewnić jak najlepsze dopasowanie reklam do zainteresowań użytkowników i w konsekwencji jak najwyższą konwersję w sklepie.

AK74 – Ile trwało tworzenie platformy, skąd pomysł i dlaczego Ci się uda?:)

PJ – Pierwsze prace projektowe ruszyły ponad rok temu, a programistyczne i wdrożeniowe na początku roku. Choć tego nie widać gołym okiem to zapewniam, że Buily jest to bardzo zaawansowana aplikacja webowa, zaprojektowana od zera tak aby zapewnić niezawodność i wydajność usługi oraz automatyzację procesów. Do jej stworzenia wykorzystywaliśmy różne technologie i są w niej fragmenty kodu napisane w języku Java, Perl i PHP z wykorzystaniem zarówno relacyjnych baz danych jak i Mongo DB. Aplikacja jest skalowalna poziomo i choć obecnie wykorzystujemy tylko 6 serwerów to w każdej chwili możemy zwiększyć ich ilość, zwiększając tym samym wydajność naszych usług.

Skąd pomysł na Buily i dlaczego nam się uda? Jak doskonale wiesz, zajmuje się tematyką e-Commerce od ponad 7 lat i wydaje mi się, że mam przynajmniej jako takie pojęcie o problemach i potrzebach tego rynku. Oczywiście sama nawet najgenialniejsza idea nie gwarantuje powodzenia przedsięwzięcia, jeśli nie stoi za nim wysoko zmotywowany i kompetentny zespół, a taki właśnie udało nam się w Buily zbudować.

AK74 – Może się mylę ale czy podobny pomysł nie stał za Promoring? Jak Buily będzie prezentować produkty partnerów?

PJ – O ile mi wiadomo Promoring jest to prosty system do wzajemnej promocji sklepów bazujący na idei webring’u i działający podobnie jak nasze autorskie rozwiązanie SymbioStream.pl, dlatego nie widzę żadnego bezpośredniego związku z Buily Product Ads. Jedyne ewentualne podobieństwo jest takie, że w szczególnym przypadku, wydawcą Buily może być sklep internetowy promujący komplementarne oferty – np. sklep z muzyką może bez większej szkody dla swojej sprzedaży promować wieże stereo i inne produkty służące do odtwarzania muzyki i przy okazji na tym zarabiać na własną promocję w Buily.

Reklamy produktów są prezentowane w sposób dopasowany do stylu i potrzeb serwisu na jakim są emitowane i w większości przypadków oprócz zdjęcia i nazwy produktu oraz ceny, prezentowana jest jego marka, opis oraz kategoria w sklepie no i oczywiście nazwa sklepu wraz z linkiem do jego strony głównej. Zdarzają się jednak przypadki, gdy serwis sam szczegółowo opisuje dany produkt (np. serwisy z opiniami produktów) i wówczas wystarczy tylko nazwa sklepu i cena.

AK74 – Istnieją już takie platformy na świecie? Wzorowaliście się na kimś czy wszystko wymyśleliście od początku?

PJ – W zasadzie, wszystko już zostało przez kogoś kiedyś wymyślone, a obecnie sztuka polega na umiejętnym połączeniu i ewentualnej modyfikacji tych różnych pomysłów. Oczywiście istnieje wiele sieci afiliacyjnych i systemów reklamy kontekstowej, ale ja nie spotkałem się z identyczną usługą jak Buily Product Ads i twierdzę, że niektóre z naszych rozwiązań są innowacyjne nawet na skalę światową, ale są to mechanizmy niewidoczne dla użytkownika i niekoniecznie chciałbym zdradzać ich szczegóły.

AK74 – Chcecie weryfikować partnerów, którzy będą chcieli zapisać się do Buily. Dlaczego? Sam zasięg nie jest ważny w takich projektach?

PJ – W marketingu oprócz zasięgu liczy się jeszcze jakość dopasowania odbiorców reklamy do grupy docelowej i dopiero przecięcie się tych dwóch parametrów decyduje o powodzeniu kampanii reklamowej. Stąd tak popularne są ostatnio próby targetowania behawioralnego reklam czy re-marketing. W przypadku tak specyficznych reklamodawców jak sklepy internetowe jest oczywiste, że grupa docelowa też jest bardzo specyficzna i nie ma większego sensu reklamowanie produktów tam gdzie odbiorcy reklam nie są gotowi do ich zakupu. My realizujemy targetowanie poprzez dwa poziomy – pierwszy polega na jak najlepszej selekcji wydawców posiadających wartościowych użytkowników, a drugi na jak najlepszym dopasowaniu reklamowanych produktów do treści tych serwisów czyli de facto do zainteresowań użytkowników.

Należy także pamiętać, że model rozliczeniowy w naszej sieci to Pay Per Click czyli rozliczamy się za przekierowania, dlatego choć sklepy mają możliwość śledzenia liczby zamówień wygenerowanych przez każdego z wydawców i mogą rezygnować ze współpracy z tymi, którzy nie spełniają oczekiwań, to chcemy zagwarantować sklepom maksymalną możliwą konwersję i tym samym najniższy możliwy koszt pozyskania klienta, nawet jeśli koszt pojedynczego przekierowania nie będzie najniższy. Dzięki takiemu podejściu możemy zapewnić wyższe dochody wydawcom posiadającym bardziej wartościowy kontent i użytkowników.

AK74 – Jesteś właścicielem również Sklepy24.pl – będziesz promował Buily za pomocą tego serwisu? Albo może prowadził inne działania promocyjne?

PJ – Chyba byłoby błędem niewykorzystanie potencjału serwisu, który obecnie ma ponad 7 tysięcy zarejestrowanych sklepów internetowych z czego ponad jedna trzecia udostępnia informacje o swojej ofercie w sposób typowy dla Buily czyli poprzez integrację pliku XML. Oczywiście nie będziemy się ograniczać tylko do tego medium, ale myślę, że na początek to w zupełności wystarczy.

AK74 – Przejdźmy do biznes planu – ile zarabiacie na jednej kampanii, ilu musicie mieć partnerów żeby zarabiać? I ile czasu sobie na to dajecie?

PJ – Projektując nasz model biznesowy przyjęliśmy założenie, że będziemy zarabiać na dużej skali, dlatego 80% przychodów oddajemy wydawcom reklam po to aby zapewnić sobie dostęp do najlepszych i największych z nich. Jak zapewne wiesz większość sieci afiliacyjnych dzieli się ze swoimi wydawcami w znacznie gorszych dla wydawców proporcjach, a ile zabiera Google Adsense tego nawet chyba nie wie nikt. Do tego inne sieci afiliacyjne często pobierają od reklamodawców abonament, który u nas nie występuje.

AK74 – Czy Buily troszkę nie będzie konkurencją do porównywarek cen?

PJ – Oczywiście, że Buily będzie swoistą konkurencją dla wszystkich kanałów marketingowych, które zarabiają na kierowaniu ruchu do sklepów internetowych, czyli nie tylko dla porównywarek cen, ale także dla Allegro, ale my nie boimy się tej konkurencji bo oferujemy specyficzną usługę – dzięki nam, sklepy nie muszą konkurować ceną produktu.

AK74 – Jak oceniasz rynek e-commerce AD 2011? Co według Ciebie idzie dobrze, co wymaga poprawy a co jest największym problemem tej branży?

PJ – Od pewnego czasu obserwujemy stabilizację liczby sklepów internetowych co nie jest skutkiem braku nowych graczy, ale coraz liczniejszym wykruszaniem się już działających, dla których gra okazała się być zbyt ostra, gdyż jak powszechnie wiadomo im mniejsze są bariery wejścia na jakimś rynku tym większa panuje na nim konkurencja. Według przeprowadzonej przez nas ankiety, której wyniki zaprezentujemy już niebawem w naszym kolejnym raporcie e-Handel Polska 2010, dla większości sklepów największym problemem jest nieuczciwa konkurencja szarej strefy (66,3% z 715 respondentów), a na kolejnym miejscu wymieniane są kwestie związane z niskim zaufaniem konsumentów (49,2%). Co niezwykle ciekawe, blisko jedna trzecia sprzedawców zgłasza jako duży problem trudności z optymalizacją wydatków marketingowych, co doskonale wpisuje się w nasze plany rozwojowe i czemu będziemy starali się zaradzić w najbliższej przyszłości oferując nasze kolejne usługi.

AK74 – Szukacie inwestora?

PJ – Platforma Buily Product Ads powstała w całości z naszych środków, których jednak może nie wystarczyć do zrealizowania naszych ambitnych planów rozwojowych w tempie jaki byłby z naszego punktu widzenia optymalny, dlatego prowadzimy rozmowy z kilkoma funduszami i z dwoma z nich są one nawet bardzo zaawansowane tak, że powinny być sfinalizowane do końca tego roku.

AK74 – Plany rozwojowe na najbliższy rok dla Buily?

PJ – Buily Product Ads to bardzo ważny etap naszego projektu, ale w zasadzie jest to dopiero wierzchołek góry lodowej. W dalszych krokach będziemy rozwijać się w stronę agregacji wszelkich kanałów marketingowych wykorzystywanych przez sklepy internetowe i optymalizacji ponoszonych przez nie wydatków – na początek poszła sieć afiliacyjna, gdyż jej zbudowanie wymaga najwięcej czasu. Niezależnie od tego będziemy też chcieli zaproponować zupełnie nowy model sprzedaży w internecie – jeśli przyjmiemy, że sprzedaż przez sklep internetowy to pierwszy model, a sprzedaż przez serwisy agregujące oferty jak Allegro to drugi model to nasz nowy pomysł będzie można nazwać trzecią drogą. Niestety, z oczywistych powodów nie mogę zdradzić szczegółów, gdyż jak wiesz jest w Polsce pewna firma, która próbuje zawładnąć dla siebie cały rynek e-Commerce i nie chcemy jej ułatwiać tego zadania.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon