Marcin Treder: UXPin podbija rynki bo usability to nie moda ale konieczność

Artur Kurasiński
13 grudnia 2011
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

AK74 – Marcinie czy można zarabiać na gadżetach dla osób zajmujących się usability? Wam się to chyba udało – UXPin trafił na łamy TechCrunch i dzięki sprzedaliście wiele sztuk Waszego produktu.

Marcin Treder – Oczywiście – można. Robimy to już od ponad roku.

To, że trafiliśmy w ostatnim czasie na TechCrunch jest konsekwencją naszego rozwoju. Rok wcześniej pisali o nas m.in. Wall Street Journal, The Next Web, czy Fubiz, a wśród naszych klientów znaleźli się specjaliści z największych firm świata m.in Google, Microsoft, IBM, Zappos…

Na świecie jesteśmy postrzegani przede wszystkim jako twórcy narzędzi wspomagających proces projektowy.

Sama branża ogólnie pojętego „User Experience” to rynek rosnący z bardzo dużą dynamiką. Specjaliści wewnętrzni stali się światowym standardem, liczba agencji rośnie niezwykle szybko, powstaje coraz więcej dedykowanych kierunków studiów (także w Polsce!).

W minionym roku nawet Google zwróciło się w stronę mądrego designu, zatrudniło dziesiątki specjalistów UX na całym świecie i rozpoczęło proces naprawy interfejsów wszystkich swoich produktów. Co więcej, specjaliści UX to nasza główna, ale nie jedyna grupa klientów. W minionym roku wśród licznej rzeszy klientów znalazło się wielu project-managerów, programistów, grafików…

AK74 – Zacznijmy od podstaw. Co to jest UXPin i dlaczego miałbym wydać na niego 29.99$?

MT – UXPin to system, który wspomaga proces projektowy i pozwala na efektywne tworzenie dokumentacji. Za $29.99 możesz kupić jeden z naszych notesów do projektowania, który składa się z trzech części:
– elementów interfejsu użytkownika w formie specjalnych post-itów
– notesu z przeglądarką internetową, lub wizerunkiem iPhone’a
– kolekcji notesów do definiowania problemu projektowego, projektowania tzw. person, tworzenia diagramów i robienia notatek

W notesie rozpoczynasz swoją pracę koncepcyjną i projektujesz interfejs „wyklejając” go dzieki post-itom. Na koniec robisz swoim telefonem zdjęcie prototypu i wysyłasz go za pomocą e-maila do aplikacji UXPin gdzie zostaje przetworzony do w pełni edytowalnej postaci cyfrowej. Dzięki temu bezpośrednio po prototypowaniu na papierze otrzymujesz wireframe nad którym możesz dalej pracować, opisywać go, linkować jego elementy, a nawet rozmawiać o projekcie z zespołem, bo nasza aplikacja zapewnia możliwość dyskutowania o projekcie wewnątrz aplikacji i wspólną jego edycję w czasie rzeczywistym.

Oczywiście można także korzystać tylko z aplikacji używając jej jako podstawowego narzędzia do projektowania interfejsów, lub samych notesów – zatrzymując się na etapie projektowania na papierze.

AK74 – Oprócz papierowej wersji jest też możliwość zrobienia zdjęcia prototypom papierowym w notesie UXPin i eksport do aplikacji. Brzmi bardzo fajnie. A jak jest w rzeczywistości? Jak to działa? Naprawdę nie ma przekłamań i wszystko jest przenoszone 1:1?

MT – Na każdym elemencie interfejsu w notesach UXPin są niewielkie znaczniki, które są rozpoznawane przez aplikację i pozwalają na błyskawiczne przetworzenie do postaci edytowalnych elementów interfejsu w aplikacji. Nie przetwarzamy samych rysunków. Jeśli projektując na papierze użyjesz np. „checkboxu”, to po przetworzeniu uzyskasz prawdziwy „checkbox” w html. To pozwala np. na zmianę stanu elementu.

System już jest bardzo dokładny, a będzie tylko dokładniejszy.

AK74 – Za dostęp do aplikacji webowej też każecie zapłacić – 7$ za miesiąc. Na jaką grupę osób płacących za obie rzeczy (notepad i aplikację) liczycie?

MT – Liderzy rynku aplikacji do projektowania obsługują ok. 100 tysięcy płacących użytkowników. My tworzymy produkt o szerszym zakresie, a jednocześnie bardziej dopasowany do grupy docelowej. Myślę, że zgodnie z przepowiednią TechCrunch – namieszamy na tym obiecującym rynku.

AK74 – Pobawiłem się trochę wersją webową i…jestem zachwycony intuicyjnością Waszego produktu. Wcześniej używałem kilku narzędzi (między innymi Balsamiq) do prototypowania i myślałem, że nic nie można zrobić lepiej. Wam się udało poprawić ten proces – jak?

MT – W przeciwieństwie do twórców praktycznie wszystkich rozwiązań do prototypowania, my jesteśmy bezpośrednio z „wnętrza” branży projektowej. To pozwala nam projektować rozwiazązania, których sami chcielibyśmy używać. Dobra motywacja to absolutna podstawa, a my tworzymy z miłości do designu i User Experience.

Duże znaczenie odegrały także testy, które prowadziliśmy z naszymi użytkownikami w trakcie zamkniętej bety w której uczestniczyło ponad 700 osób. To było świetne i pouczające doświadczenie.

AK74 – Co Was pchnęło do tego żeby wejść na rynki zagraniczne? Skąd przekonanie, że Wasz produkt jest lepszy i może tam zdobyć klientów?

MT – Kiedy rok temu zaczynaliśmy przygodę z UXPin, nawet przez myśl nam nie przeszło, żeby tworzyć projekt tylko na rynek lokalny. Specyfika branży User Experience sprawia, że większość naszych klientów jest w USA.

Staramy się jednak wspierać nasze polskie podwórko. Notesy UXPin pojawiły się w ramach sponsoringu na Startup Weekend i IA Summit.

AK74 – Wiele osób pewnie będzie chciało to wiedzieć więc zapytam się wprost – co trzeba zrobić (i komu) żeby mieć artykuł na swój temat w TechCrunch?:)

MT – To dużo prostsze niż się wydaje. Zgłoszenie wysłaliśmy przez formularz na TechCrunch. Odpowiedź dostaliśmy w przeciągu 10 minut. TechCrunch miał wyłączne prawo opisania naszego startu.

Moim zdaniem, kluczem w dojściu do popularnych serwisów nie są znajomości, a dobry, wyrazisty produkt, który może z łatwością stać się podstawą dla bardzo poczytnego artykułu. Zgłoszenie do TechCruncha było pierwszym zgłoszeniem do mediów jakie wysłałem. Rok wcześniej dziennikarze Wall Street Journal, czy The Next Web, znajdywali nas sami i to oni chcieli o nas pisać.

AK74 – UXPin to jedyny Wasz biznes? Z czego żyjecie obecnie?

MT – Każdy z piątki wspólników pracuje intensywnie poza UXPinem. Ja jako UX Manager, Kamil jako UX designerem, Wiktor jest Głównym Analitykiem – wszyscy pracujemy w Grupie Nokaut S.A – właścicielu m.in. porównywarki cen Nokaut.pl. To świetne miejsce z bardzo innowacyjną atmosferą. Marcin i Piotr prowadzą Agencję Technologiczną DeSmart, która od lat realizuje projekty dla topowych klientów m.in. Google, WP, Kompanii Piwowarskiej, RMF…

Pracy mamy więc bardzo dużo, ale… robimy to co kochamy, nie mamy więc na co narzekać.

AK74 – Plany podboju wszechświata – co pojawi się do końca 2012 roku w związku z UXPinem?

MT – Będziemy bardzo intensywnie rozwijać nasze produkty i tworzyć nowe świetne narzędzia. Mamy poczucie misji, która nie pozwala nam odpoczywać. Rozmawiamy także z wieloma bardzo ciekawymi ludźmi, o jeszcze ciekawszych rzeczach. Myślę, że będzie o nas głośno. Na jednym artykule w TechCrunch się nie skończy.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon