„Faceci ratują dzieci” – pomóż i Ty!

Artur Kurasiński
1 lutego 2012
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

„Faceci ratują dzieci” czyli UNICEF i znani panowie zbierają na szczepionki dla Sierra Leone…

Silni, szybcy, mądrzy, zawsze pierwsi, kiedy trzeba pomóc. Tacy są superbohaterowie z naszego dzieciństwa. Tacy właśnie mężczyźni – Przemysław Saleta, Łukasz Nowicki, Sebastian Karpiel Bułecka i inni – wspierają UNICEF w kampanii „Faceci ratują dzieci”. Dochód z akcji przeznaczony zostanie w całości na zakup szczepionek dla kobiet i dzieci w Sierra Leone.

Sierra Leone to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. Tutaj co 5 dziecko nie ma szansy dożyć piątych urodzin. Wystarczą podstawowe, dobrze nam znane z dzieciństwa szczepienia,
by uchronić dzieci przed śmiertelnymi chorobami. UNICEF zaprosił do udziału w akcji „Faceci ratują dzieci” znanych panów, którzy swoją postawą udowadniają, że prawdziwy mężczyzna potrafi zadbać o innych. Akcję UNICEF wspierają prawdziwi faceci, którzy nie wstydzą się pomagać.

Chcemy nawiązać do tradycji silnych, dzielnych mężczyzn, którzy zawsze ratują słabszych z opresji i pomagają – mówi Marek Krupiński Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Chcemy zerwać ze stereotypem, że pomaganie jest domeną kobiet. Uważamy, że każdy facet może i powinien pomagać, bo to właśnie leży w jego silnej naturze.

Celem akcji „Faceci ratują dzieci” jest zebranie funduszy na szczepionki przeciw polio, gruźlicy lub tężcowi dla 250 000 dzieci i 800 000 kobiet w ciąży w Sierra Leone. Wystarczy 74 zł, aby zapewnić 180 szczepionek przeciwko polio.

Każdy, kto dołączy do akcji „Faceci ratują dzieci” może wystąpić w filmie z Łukaszem Nowickim i Sebastianem Karpiel Bułecką. Po dokonaniu wpłaty na rzecz kampanii UNICEF można umieścić nagrane przez siebie wideo w specjalnie przygotowanym filmie i pokazać znajomym.

Pokaż swoja siłę! Dołącz do akcji na www.faceciratujadzieci.pl lub zrób przelew na konto akcji:
41 1020 1013 0000 0702 0005 9055.

Co piąte dziecko w Sierra Leone nie doczeka swoich piątych urodzin. Podstawowe szczepionki przeciwko gruźlicy, polio i tężcowi mogą uratować życie tych maluchów. W ramach kampanii charytatywnej „Faceci ratują dzieci” UNICEF chce dostarczyć szczepionki dla 250 tys. dzieci i 800 tys. kobiet w ciąży w Sierra Leone.

Wczesna ochrona jest kluczem do zdrowego życia i prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Szczepienia wykonane w ciągu pierwszych dwóch lat życia maluchów są szczególnie istotne dla ich prawidłowego rozwoju i zapewniają ochronę przed licznymi chorobami.

Dziecko, które nie otrzymało szczepień, jest słabsze, częściej choruje, wolniej się rozwija i jest bardziej narażone na śmierć. Każda kobieta w musi mieć zapewnioną ochronę przeciw tężcowi, aby jej dziecko bezpiecznie przyszło na świat.

Z pomocą maluchom w Sierra Leone przyszedł UNICEF. W Polsce prowadzona jest obecnie kampania „Faceci ratują dzieci”, której celem jest zebranie funduszy na szczepionki przeciw polio, gruźlicy lub tężcowi dla 250 tys. dzieci i 800 tys. kobiet w ciąży w Sierra Leone. Spośród dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia, zaledwie 39% otrzymuje komplet niezbędnych szczepień.

Koszt szczepionek nie jest duży:
• 0,41 PLN szczepionka p/polio
• 0,31 PLN szczepionka p/gruźlicy
• 0,19 PLN szczepionka p/tężcowi

Według danych UNICEF z października 2010 roku wprowadzenie do Sierra Leone nowych szczepionek będzie wymagało zwiększenia możliwości ich magazynowania o 300%. Ponad 25-letnie chłodnie trzeba będzie zastąpić nowymi.

Z 1071 istniejących i sprawdzonych punktów medycznych tylko 723 posiadało lodówki, z których działało tylko 75%. W latach 2007-2011dzięki wsparciu UNICEF odnowiono system chłodni wprowadzając około 700 lodówek na baterie słoneczne, wymianę niektórych pojemników do przewozu szczepionek i wzmocnienie zasobów ludzkich.

W styczniu 2011 roku do programu rutynowych szczepień w Sierra Leone została wprowadzona nowa szczepionka przeciwko pneumokokom (PCV 13). Wraz z pięcioskładnikową szczepionką (pentavalent) wprowadzoną w 2007 roku, służą zwalczaniu zapalenia płuc u dzieci. W latach 2012-2013 planuje się wprowadzić do kalendarza szczepień nową szczepionkę przeciw rotawirusom.

Niezbędnymi elementami programów szczepień są szkolenia w zakresie planowania i przeprowadzania szczepień oraz akcje mobilizacji mieszkańców, aby jak najwięcej rodziców zachęcić do zaszczepienia dzieci. UNICEF współpracuje również z władzami Sierra Leone, aby w przyszłości to państwo przejęło obowiązek zapewnienia każdemu dziecku bezpłatnych szczepień.

***

UNICEF walczy każdego dnia z głodem i niedożywieniem, zapewniamy dostęp do czystej wody, organizujemy opiekę medyczną, dostarczamy lekarstwa oraz prowadzimy programy szczepień. Jesteśmy zwykle pierwszą organizacją spieszącą z pomocą ofiarom klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Wspiera nas 12 mln darczyńców na całym świecie. Każdego roku wspólnie ratujemy 7 mln dzieci.
www.unicef.pl

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon