Internet

Jan Zaborowski (home.pl) – Mamy duże możliwości, które razem z klientami chcemy jak najlepiej wykorzystać

AK74 – VPS to usługa, którą można opisać, że to coś pośrodku między hostingiem wirtualnym a dedykowanym. Co może dać mojej firmie VPS? Do czego mógłbym go wykorzystać?

Jan Zaborowski (Kierownik Produktu – Hosting, home.pl) Jak słusznie zauważyłeś, usługa ta plasuje się mniej więcej pośrodku między hostingiem wirtualnym, a dedykowanym. VPS daje możliwości, które do tej pory oferował serwer dedykowany, takie jak dostęp do konta administratora (tzw. „root”), czy elastyczność w konfigurowaniu środowiska (np. doinstalowanie dodatkowej bilioteki PHP).

Jednocześnie umożliwia użycie graficznego środowiska Plesk Panel, które w przyjazny sposób pomaga w czynnościach administracyjnych, nawet osobom bez szerokiej wiedzy nt. administrowania serwerem. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest też cena, która jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna niż w przypadku serwera dedykowanego, a gdy zajdzie taka potrzeba – istnieje możliwość prostej zmiany pakietów.

VPS jest rozwiązaniem stworzonym dla zastosowań bardziej wymagających oraz dających większą kontrolę, niż ta, którą umożliwia nam serwer współdzielony. Tego typu system zapewnia większą wydajność, a jednocześnie nie wymaga bezpośredniego dostępu do fizycznej maszyny. Ponadto jest to idealne rozwiązanie dla projektów z skromniejszym budżetem, lub po prostu takich, w których inwestycja w serwer dedykowany nie ma uzasadnienia.

Jeśli chodzi o zastosowania VPS-ów, to sprawdzą się one głównie w serwisach z dużą odwiedzalnością, pisanych na zamówienie przez webdeveloperów. W tego typu środowiskach firmy hostingowe nie są w stanie zaoferować takich specyficznych ustawień na środowisku współdzielonym.

Ze względu na miesięczny okres rozliczeniowy jest to idealne rozwiązanie dla krótkich projektów marketingowych (np. landing page dla promocji produktowej trwającej 1-3 miesiące). Dlatego warto zauważyć, że VPS to świetny produkt dla agencji interaktywnych, który umożliwia utrzymywanie większej ilości drobniejszych klientów lub kilku specyficznych projektów.

AK74 – Słuchacie głosu swoich klientów – z tego co wiem pomysł na wprowadzenie VPS pojawił się kiedy Wasi klienci Wam to zasugerowali. Czy tak robicie za każdym razem czy po prostu „wola ludu” spotkała się z Waszymi wcześniej zaplanowanymi działaniami?

Jan Zaborowski – Słuchanie głosu klientów jest dla nas szczególnie istotne – gdyż tylko wówczas nasza oferta będzie dopasowana do nich w jak największym stopniu. Nie oznacza to, że dowiedzieliśmy się o istnieniu VPS-ów od klientów :) Platforma rozwijaj.home.pl daje nam jednak szczegółowe informacje na temat tego, co jest dla nich najważniejsze, co powinniśmy wdrożyć w pierwszej kolejności. Umożliwia nam zdobycie informacji, jakie konkretne składniki produktów są szczególnie istotne. W następstwie tego nawiązuje się dialog, w którym po części wspólnie “wytwarzamy” produkt.

Wolałbym nie stosować określenia „wola ludu” do naszych klientów – gdyż są oni dla nas najcenniejszym źródłem informacji i inspiracji. Głos naszych klientów musi być jednak czasami filtrowany naszymi możliwościami. Często chcielibyśmy z odpowiednim wyprzedzeniem udostępnić to, co sugerują nam klienci. Najważniejsze jednak jest, że wewnętrznie przeszliśmy pewną zmianę, w której proces planowania produktów zaczyna się w miejscu styku klient-firma.

AK74 – Czy jesteście pierwsi z VPS czy wprowadzacie tę opcję, bo na przykład Wasza konkurencja „1and1” już ją ma?

Jan Zaborowski – W tej branży już od kliku lat trudno znaleźć stricte nowy produkt. Dla nas istotna jest bardziej filozofia dostarczania usługi, wartości dodanych, obudowania produktu pakietem dodatków, czy jakość obsługi – i właśnie na tym polu od lat budujemy nasze kompetencje.

Do tej pory w tym segmencie skupiliśmy się na serwerach dedykowanych dla najbardziej wymagających klientów na rynku. Razem z takimi firmami, jak HP, AMD czy Parallels od kilku lat dostarczamy bezkompromisowych rozwiązań dla krytycznych projektów. Część z tych klientów, zadowolonych z dotychczasowych usług, pytała nas o bardziej elastyczny produkt, który nadawałby się do wspomnianych wcześniej projektów. I tu pojawia się właśnie wspomniana kwestia słuchania głosu klientów, czy jak to określasz – „woli ludu”.

AK74 – Chcecie przeprowadzić szeroko zakrojone testy VPS. Czego się po nich spodziewacie i kto może do nich przystąpić?

Jan Zaborowski – Korzystamy z sprawdzonej platformy Parallels, z której korzysta prawie połowa z pierwszej 50-tki hosterów na świecie. W tym kontekście nie eksperymentujemy z całkowicie nowym produktem. Celem testów jest sprawdzenie, czy platforma, jej parametry oraz udostępnione przez nas możliwości, spełniają oczekiwania.

Chcemy się dowiedzieć czego brakuje, co należy „doinstalować” i uzupełnić. Oczywiście nasi testerzy są bezlitośni także dla gotowego oprogramowania, dlatego przygotowaliśmy naszego partnera na to, że muszą się liczyć z ewentualnymi zgłoszeniami :)

Reasumując – mamy duże możliwości, które razem z klientami chcemy jak najlepiej wykorzystać. Dzięki temu w momencie udostępniania komercyjnego nasz produkt będzie najlepiej dopasowany do potrzeb naszego rodzimego rynku.

AK74 – Co poza VSP planujecie w tym roku wprowadzić? Home przyzwyczaił rynek, że nie inicjujecie wielu produktów na raz – raczej wprowadzacie jeden, obserwujecie reakcję i potem decydujecie co z nim zrobić?

Jan Zaborowski – Prowadząc hosting ogromnej ilości stron internetowych w naszym kraju, nie możemy pozwolić sobie na przeprowadzanie szybkich i nieprzemyślanych eksperymentów. Spotykamy się tu z pewnym paradoksem.

Z jednej strony klienci słusznie z ich punktu widzenia popędzają i nalegają na wprowadzanie do oferty nowinek, z drugiej jednak skarżą się jeśli zmiany zmieniają ich przyzwyczajenia. Staramy się zatem znaleźć złoty środek.

Mogę także powiedzieć, że w ostatnich miesiącach tempa nabrały prace nad określaniem tzw. roadmapy dla poszczególnych produktów. Regularnie – również w tym roku – jesteśmy obecni na największej światowej konferencji dla hosterów – WHD.global, gdzie mamy okazję zapoznać się najnowszymi trendami, rozwiązaniami i technologią. A trzeba przyznać, że jest z czego wybierać!

AK74 – Ile takich pomysłów, które zostały Wam zgłoszone przez klientów zostało już wprowadzonych a ile czeka w kolejce?

Jan Zaborowski – Nasza platforma rozwijaj.home.pl przekroczyła już 1000 zgłoszeń. Na szczególną uwagę zasługuje tu także aktywność użytkowników produktu ClickShop, którzy nie dają wytchnienia zespołowi e-commerce. Współpraca z nimi bez wątpienia przyczynia się do wysokiej pozycji rynkowej tego produktu.

Spośród przytoczonego tysiąca, niemal jedna trzecia zgłoszeń została rozwiązanych. Oczywiście nie wszystkie z nich dotyczyły nowych produktów, część to po prostu drobne usprawnienia, ale również bardzo istotne.

Najważniejszymi, które udało nam się wdrożyć w ostatnich miesiącach, są mobilna poczta, czy np. wcześniejsza zmiana całego systemu bilingowego umożliwiającego skorzystanie z eFaktury. No i oczywiście VPS, który również jest odpowiedzą na potrzeby naszych klientów.

AK74 – Gdzie dokładnie zlokalizowana jest Wasza serwerownia i jak ona wygląda pod kątem sprzętowym? Jesteście najwięksi w Polsce czy ktoś Was wyprzedza?

Jan Zaborowski – Nasze serwerownie są zlokalizowane w trzech Data Center firmy GTS Poland. Dwóch w Warszawie i jednego w Piasecznie. Używamy sprzętu najwyższej klasy, który nie tylko zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ale uwzględnia wymogi, które pojawią się dopiero w przyszłości (np. związane z wprowadzeniem protokołu IPv6).

Jeśli chodzi naszą pozycję – to na pewno jesteśmy najwięksi spośród firm rodzimych jeśli weźmiemy pod uwagę ilość serwerów obsługujących bezpośrednio hosting.

AK74 – Nie widzę po Waszej ofercie żebyście jakoś dali się porwać modzie na „chmurę”. Wasi klienci nie oczekują takich usług czy po prostu nie do końca wiedzą co się za tym pojęciem kryje?

Jan Zaborowski – Jeśli ktoś pyta mnie o „chmurę”, to zawsze żartobliwie i przekornie odpowiadam, że oferujemy ją od 15 lat. Bo czymże jest w końcu konto email? 

Odpowiadając serio – rzeczywiście branża interpretuje cloud na bardzo wiele sposobów. Każdy próbuje tą falę wykorzystać inaczej. Mimo ambicji naszej konkurencji nie uważam za zasadne udawanie, że jesteśmy w stanie na naszym podwórku stanąć w szranki z Amazonem czy Microsoftem. Co więcej, nie wydaje mi się, że jest to w ogóle potrzebne. Nasi klienci mają bardzo konkretne potrzeby, nie wystarczy nazwać usługi Cloud, aby się sama sprzedawała.

Skłamałbym jednak, że nie zastanawialiśmy się co dla nas oznacza chmura, co może to oznaczać dla naszych klientów. Cloud oznacza dla nas budowanie pewnego wygodnego otoczenia, dawania środowiska dającego możliwość zakupu usługi dokładnie na miarę moich potrzeb, co ważne z tą samą, sprawdzoną od 15 lat jakością.

AK74 – Co zamierzacie pokazać w 2012 roku? Szykujecie coś specjalnego?

Jan Zaborowski – Twoi czytelnicy na pewno zgodzą się ze mną, że 2012 rok należy w dużej mierze do mobilności – i nie zamierzamy się temu trendowi opierać. W nadchodzących miesiącach najważniejszym wdrożeniem będzie VPS, ale nie zamierzamy spocząć na laurach. Już wkrótce zaprezentujemy nasze kolejne plany – i jestem pewien że wywołają one sporo emocji w branży.

KONKURS! Odpowiedz na pytanie w postaci komentarza pod tym wpisem „a co Ty byś postawił na VPSie?”. Trzyy najciekawsze pomysły zostaną nagradzone. Uwaga! Warunkiem udziału w konkursie jest rejestracja na stronie testy VPS. Konkurs trwa do 7-go maja do godziny 23.59.. Za same testy VPS też można zgarnąć bardzo fajne nagrody: nowego iPada, szkolenie Niebezpiecznika i vouchery na usługi. Zerknij i zobacz sam(a).

Nagrody:

1. miejsce: roczny abonament VPS + domena + support
2. miejsce: pakiet domen
3. miejsce: spersonalizowana koszulka z napisem „profesor”

Cześć!

Nazywam się Artur Kurasiński i jestem autorem tego bloga. Piszę o technologiach i ich wpływie na nasze życie.

Zostaw poniżej maila aby zapisać się na mój cotygodniowy, najlepszy w Polsce newsletter o technologii, który subskrybuje już 5500 czytelników!