Szukaj
Zamknij
Wywiady

Grzegorz Kazulak (Positionly.com) – Naszym celem od pierwszego dnia był globalny rynek

AK74 – Bardzo świętowaliście podpisanie umowy z Point Nine Capital? Ile w sumie osób teraz pracuje nad Positionly?

Grzegorz Kazulak – Cieszymy się z możliwości współpracy z Point Nine Capital nad rozwojem Positionly. W tej chwili zatrudniamy 5 osób, jednocześnie planujemy powiększyć tę liczbę o kilka osób, jeszcze w tym roku.

AK74 – Jak byś opisał Positionly? Po co i kto powinien korzystać z takiej usługi?

GK – Positionly to aplikacja służąca do zarządzania kampaniami SEO oraz narzędzie, które w niedalekiej przyszłości będzie pomagać w budowaniu oraz poprawie jakości serwisów internetowych. Aktualnie naszymi użytkownikami są głównie firmy zajmujące się pozycjonowaniem. Zauważalny jest jednak wzrost liczby osób, które nie miały wcześniej styczności z optymalizacją pod wyszukiwarki.

AK74 – Tworzyliście Positionly na rynek globalny czy wyszło to w czasie prac nad kolejnymi poprawkami? Od początku mieliście taką wizję tego serwisu?

GK – Od pierwszych dni prac nad projektem naszym celem było zbudowanie globalnego produktu. Już pierwsze benchmarki potwierdziły nam, że możliwe jest zbudowanie produktu na inne rynki, będąc w Polsce. Obecnie ponad 90% naszych klientów to firmy ze Stanów Zjednocznych.

AK74 – Pojechaliście do Doliny Krzemowej w poszukiwaniu inwestora czy znaleźliście go już wcześniej, za naszą zachodnia granicą?. Powiedz czego się nauczyłeś, co zobaczyłeś w Silicon Valley cennego dla Ciebie?

GK – Do Doliny Krzemowej pojechaliśmy na zaproszenie Pawła Chudzińskiego z Point Nine Capital. Pozyskanie dodatkowego finansowania nie było naszym celem, gdyż jeszcze przed wyjazdem zebraliśmy więcej pieniędzy niż początkowo zakładaliśmy. W Silicon Valley zaskoczył nas poziom świadomości społeczeństwa na temat usług dostępnych online. Wszechobecne reklamy produktów dostępnych tylko w sieci naprawdę nas zaskoczyły.

AK74 – Positionly wygląda na serwis w dużej mierze zautomatyzowany. Na co zamierzacie wydać pozyskane środki? Coś chcecie szczególnie zmieniać?

GK – O ile samo zaplecze techniczne jest rzeczywiście mocno zautomatyzowane, to rozwój produktu jakim jest Positionly jest bardzo skomplikowane i czasochłonne. Koncentrujemy się na jeszcze większym obniżeniu bariery wejścia dla ludzi zainteresowanych optymalizacją swoich stron.

AK74 – Macie już ponad 3000 założonych kont i kilkaset nowych rejestracji każdego tygodnia. Może zamiast szukać inwestora lepiej było poczekać i uzyskać masę krytyczną za jakiś czas? Nie mogliście rozwijać Positionly bez inwestora?

GK – Pieniądze, które pozyskaliśmy były nam potrzebne do przetestowania pomysłów marketingowych oraz kanałów pozyskiwania użytkowników. Pośrednio, dzięki zastrzykowi gotówki już trzeci miesiąc z rzędu notujemy wzrost w przedziale 90-130%. Kolejny miesiąc także wygląda obiecująco.

AK74 – Jak wygląda Wasza konkurencja? W czym jest mocniejsza, co robi inaczej i czy nie boicie się, że patrząc na Wasz sukces po prostu skopiują to co zostało przez Was zrobione? SEOmoz wpuści tak łatwo konkurencję na swój teren?

GK – Nasza konkurencja (SEOMoz, RavenTools, etc.) zbudowała narzędzia dla osób, które “żyją i oddychają” optymalizacją. My za to stworzyliśmy narzędzie, z którego korzystają zarówno profesjonaliści, jak i osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z SEO. Positionly używają również ludzie pracujący na wyższych stanowiskach w firmach, które pozyskują ruch z wyszukiwarek (od manadżerów po prezesów).

AK74 – Zapewne nie patrzycie na Polskę jako na miejsce gdzie Positionly będzie się rozwijało najbardziej dynamiczniej – gdzie chcecie zaistnieć? Jak zamierzacie się promować za granicą?

GK – Nie ignorujemy faktu, iż prowadzimy biznes w Polsce i dobrze znamy tutejszy rynek. Już niedługo ogłosimy kilku partnerów strategicznych, którzy pozwolą Positionly zdobyć rynek szybciej i na większą skalę niż zrobiła to konkurencja. Jednocześnie Stany Zjednoczone to bardzo duży rynek i mamy zamiar się na nim skupić jeszcze bardziej w ostatnim kwartale tego roku.

AK74 – Czy popełniliście jakieś błędy w tworzeniu Waszego biznesu? Co byś chciał zmienić jeśli byś mógł cofnąć się w czasie? GK – Wszystkie błędy, które popełniliśmy, zaowocowały nowymi doświadczeniami i wiedzą, która doprowadziła nas do punktu, w którym jesteśmy.

AK74 – Kto Wam najwięcej pomógł i jak? Bardziej Wam się przydały porady biznesowe czy wiedza programistyczna?

GK – Dotychczas najwięcej pomocy uzyskaliśmy od Mariusza Gralewskiego i Michała Skrzyńskiego. Dzięki ich doświadczeniu uniknęliśmy co najmniej kilku błędów na starcie projektu. Wraz ze wzrostem Positionly pomoc Pawła Chudzińskiego staje się coraz bardziej istotna.

AK74 – Macie inwestora, stabilny wzrost i dobry zespół – jakie macie plany na najbliższe 12 miesięcy?

GK – Planujemy dalej rozbudowywać produkt i pomagać użytkownikom osiągać jeszcze lepsze wyniki w optymalizacji ich serwisów. Dodatkowo, aby utrzymać nasze dotychczasowe tempo wzrostu rozważamy kolejną rundę finansowania.

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę