Damien Perillat (PayPal) – Nikt nie oferuje tak szerokiego i kompleksowego pakietu usług płatniczych niezależnie od wielkości klienta jak PayPal

Artur Kurasiński
8 listopada 2012
Ten artykuł przeczytasz w 7 minut

AK74 – Dla wszystkich firm technologicznych mobile jest bardzo ważnym kierunkiem rozwoju – dla firm takich jak PayPal kluczowym. Jak zamierzacie odpowiedzieć na takie produkty jak Passbook? Apple wchodzi na Wasze terytorium…

Damien Perillat (Dyrektor Zarządzającym PayPal w Europie Centralnej i Wschodniej) – Ma Pan rację, rywalizacja na rynku płatności bardzo się zaostrzyła. Niemal, co tydzień dostajemy informację o nowych firmach wchodzących w ten ekosystem. Jednak jesteśmy pionierami w płatnościach online od ponad dekady i nadal zamierzamy dostarczać najbardziej innowacyjne rozwiązania 117 mln aktywnych użytkowników PayPal na całym świecie.

Aby tak się stało wprowadzamy radykalne zmiany w tym jak tworzymy nasze produkty. Łączymy się też z firmami, które wnoszą coś nowego w nasze działania. Ostatnio kupiliśmy firmę RedLaser właściciela aplikacji pozwalającej na porównywanie cen produktów w dowolnym sklepie i Milo, który umożliwia dokonywanie inwentaryzacji w sklepie w czasie rzeczywistym. Weszliśmy także na rynek płatności lokalnych i aplikacji zajmujących się geolokacją.

Niedawno kupiliśmy też FigCard – aplikację, która pozwala akceptować płatności mobilne w sklepie za pomocą zwykłego pendriva, który wkłada się do kasy lub do terminala. W PayPal nie trzeba być wielkim żeby korzystać z pełnych możliwości zdalnych płatności.

AK74 – Wasz „PayPal Here” to odpowiedź na „Square” – rynek sprzedawców naprawdę jest już gotowy do wprowadzenia tego typu rozwiązań? W Polsce wielu małych sprzedawców narzeka na opłaty za wynajem terminali i pobierany procent z transakcji, ale nie wiem czy są gotowi na zmianę partner technologicznego…

Proponujemy coś innego niż “Square”. PayPal dostarcza szeroki wachlarz rozwiązań dla online, offline i wielu różnych kanałów biznesowych. Pozostali mogą konkurować z naszymi pojedynczymi produktami, ale nikt nie oferuje tak szerokiego i kompleksowego pakietu usług płatniczych niezależnie od wielkości klienta.

Podobne problemy zgłaszali nam drobni sprzedawcy na całym świecie. Dlatego wprowadziliśmy PayPal Here na pięciu największych rynkach świata: USA; Kanady; Japonii; Australii; Hong Kongu, a niebawem na wybranych rynkach europejskich. Ponad 300 tysięcy handlowców korzysta z płatności za pomocą PayPal Here.

Jest to w pełni kodowany bezpłatny mini czytnik kart dla iPhona i wkrótce dla androidów i smartfonów. Pozwala to niewielkim przedsiębiorcom uprościć i bezpiecznie przeprowadzać różnorodne płatności. PayPal Here przyśpiesza wzrost sprzedaży i pozwala małemu biznesowi rozwijać się bezpiecznie.

AK74 – W Polsce PayPal nie jest firmą, która się przebiła do powszechnej świadomości – rynkiem płatności rządzi m.in PayU. Tak przypomina historię eBaya i Allegro. Może trzeba po prostu obniżyć ceny i powalczyć o polskiego klienta?

Polski e-rynek jest bardzo ważny i panuje na nim bardzo silna rywalizacja. Nie sądzę, aby Polacy chcieli być skazani na monopol jednej firmy. Zachowania polskich konsumentów świadczą o dobrym zorientowaniu nie tylko zresztą w polskim ecommerce. Mają dobre rozeznanie i wiedzą gdzie szukać najlepszych ofert w Polsce i za granicą.

Właśnie, dlatego solidny procent polskiego e-handlu stanowią transakcje wewnątrz UE, ale także z Ameryką Północną i Azją. Gramy globalnie, trochę jak Facebook, łączymy ludzi na całym świecie, tyle że na płaszczyźnie handlowej. Nasz serwis jest dostępny w 190 krajach i dostępny w 25. walutach. Możesz użyć PayPal do kupowania eurogąbek na NK, kupić książkę w Merlinie czy najnowszy gadżet w Azji.

AK74 – Zostawmy na chwilę Polskę. Zajmował się Pan rynkiem rosyjskim czy i jak tamtejszy rynek różni się? Ciężej tam jest robić biznes oparty o płatności elektroniczne?

Rosja jest wielowymiarowym krajem. Tak samo jak jej e-handel. Obecnie posiada ona największą liczbę użytkowników Internetu w Europie – 60 mln. To więcej niż Niemcy, a przewidujemy, że rosyjski e-rynek będzie nadal rósł dynamicznie w najbliższych latach. To unikalna w skali europejskiej sytuacja i dlatego przyciąga tyle wewnętrznych i zewnętrznych inwestycji. Polski e-handel jest oczywiście mniejszy, ale jednocześnie bardziej rozwinięty i ugruntowany.

Rosja wciąż boryka się ze specyficznymi problemami takimi jak podział prowizji czy rzetelność dostarczania paczek. To duża bariera dla rozwoju rynku, która Polska ma już dawno za sobą. Jeśli chodzi o urządzenia mobilne np. liczba smartfonów w Rosji jest duża, ale ogólna penetracja rynku I ich użycie online jest znacznie mniejsze niż w Polsce. Niezależnie od tego zarówno w Polsce jak i w Rosji PayPal pomaga w budowie zaufania między kupującym i sprzedającym. Wierzymy, że na obu rynkach możemy z sukcesem wprowadzać najnowsze światowe technologie.

AK74 – Co PayPal szykuje ciekawego na koniec roku? Przejęliście parę firm – pochwalicie się jakimiś nowymi produktami?

Szybciej niż można byłoby się spodziewać, ponieważ tempo rozwoju jest bardzo szybkie. Wielu ludzi mówi o przeniesieniu danych finansowych czy pewnych aspektów życia do „chmury”, ale jeśli zdecydujemy się przenieść czyjeś oszczędności do chmury lepiej żeby wszystko grało.

Naszym celem w 2011 było stworzenie pakietu produktów dla małego, średniego i dużego biznesu. Jeśli chodzi o wejście PayPal w offline, na uwagę zasługują dwie inicjatywy. Pierwszy rodzaj partnerstwa polega na wdrożeniu aplikacji PayPal dla sklepu czy restauracji. Najgłośniejszym przykładem jest francuski McDonalds. Zamówienia można składać online z poziomu smartfona płacąc przelewem w aplikacji PayPal.

Następnie wystarczy pojawić się w lokalu, gdzie zamówiony posiłek odbiera się bez kolejki. Innymi znanymi sieciami które wdrożyły naszą aplikację są amerykańskie sieci Home Depot, Abercrombie & Fitch czy księgarnie Barnes & Noble.

Drugi rodzaj partnerstwa skierowany jest do małych i średnich sklepów. PayPal Here, to rozwiązanie pozwalające każdej osobie ze smartfonem akceptowanie płatności kartą lub online. W 2012 będziemy pilotować rozpoczęte projekty, testować nowe i dużo się uczyć. W 2013 i 2014 powinniśmy rozszerzyć ofertę na nowe gałęzie przemysłu i wejść na nowe rynki.

English version:

AK7 – For every company using new technologies mobile is very important path of development – for the company like PayPal it’s essential. What’s going to be your answer for the products like Passbook? Apple is entering your territory…

Damien Perillat (Director Central & Eastern Europe at PayPal) – You’re right the payment space is really heating-up, and every week we see announcements of companies entering this ecosystem. We’ve been the pionneer in online payments for the last decade and we intend to continue delivering innovation and great product to our 117 million active users across the world.

To achieve this we are making radical changes in the way we build our products. We also make acquisitions to offer the best services available. That’s why we bought companies like RedLaser which allows bar scanning to compare prices on the go, Milo, which aggregates real-time in-store product inventory, Where a geo-location service and mobile advertising company or more recently FigCard, that allows merchants to accept mobile payments in stores by using a simple USB device.

AK74 – „PayPal Here” is your answer to „Square”- is retailers’ market ready for that solution? In Poland a lot of small retailers complaint on renting fees and intrest rates on their terminals but even though they don’t know if they’re ready for the technological shift.

We’re offering something different than “Square”. PayPal offers a comprehensive suite of payment solutions for online, offline, and multi-channel business. While others in the space may compete with one or a few of our products, no one else offers the depth and breadth of solutions PayPal does for retailers large or small.

We hear similar complaints from small retailers across the globe, that’s why we already rolled-out PayPal Here in five major international markets, USA, Canada, Japan, Australia, Hong Kong and soon in selected European markets.

More than 300 thousand merchants already decided to accept payments with PayPal Here. Its a free application and a fully encrypted, thumb-sized card reader for an iPhone and soon Android smartphone and lets small businesses simplify and securely accept multiple forms of payment wherever their business takes them. PayPal Here helps small businesses make more sales and grow their businesses with confidence.

AK74 – In Poland PayPal is not as known as in Western markets. Polish market is ruled by e.g. PayU. It reminds situation between Allegro and eBay. Maybe you sholuld lower your fees and fight for the Polish customer?

Polish is a very important e-commerce market in Europe and de facto a very competitive one. I don’t know if Polish consumers like the idea of being ruled by anyone in particular Actually the patterns we see among the thousands of Polish consumers using PayPal, are very sophisticated. Polish consumers look for selection, brands and best price, at home or abroad. They are connected and know where to find the best.

That’s why a significant percentage of the Polish e-commerce market is generated by cross-border transactions, within the European Union, but also with North America or Asia. At PayPal we connect people to make commerce indifferently of where they are, our game is global. Our service is available in 190 countries in 25 currencies, and 117 million people across the world use us. As a Polish consumer, with PayPal you decide how you want to use us to buy credit on NK or to buy the latest electronics gadget from Asia. We enable your shopping at thousands of merchants globally.

AK74 – Let’s leave Poland for a moment. You used to be responsible for Russian market. What’s the difference between polish and russian market? Is it harder to establish mobile based business in Russia?

Russia is a big country on many dimensions, including e-commerce. It now has the largest online population in Europe, with 60M internet users, this is bigger that Germany and an e-commerce market over $10bn worth and expected to keep growing rapidly in coming years. This is really unique in Europe and that’s why Russia currently attracts a lot of domestic and foreign investments.

Polish e-commerce is obviously smaller but in the same time also more established. Russia’s ecommerce still has to tackle some specific challenges such as share of cash payment at delivery and reliability of parcel distribution, which ultimately represent barriers for market development. When it comes to mobile, the number of smartphones in Russia is significant, however the overall penetration and usage for online shopping is lower than in Poland. Ultimately in both Polish and Russian markets, we believe that PayPal can not only bring latest innovations but also help building a relationship based on trust between buyers and sellers.

AK74 – What PayPal is planning to do by the end of the year? You took over few companies. Are you going to boast with some new products?

Sooner than one might expect – the pace of development is very fast, yet well thought – a lot of people are talking about moving things to the cloud – moving data to the cloud, moving social connections to the cloud, etc. But when you move people’s money to the cloud, you better get it right the first time.

Our focus in 2011 was to build a set of products that could work in large, small and medium-size offline retailers. And in less than a year we’ve launched an entirely new way to pay with PayPal in physical stores like The Home Depot in the US, delivered a secure, easy to use and game-changing way for small businesses to accept payments in the offline world with PayPal Here in five international markets and iterated on our cornerstone PayPal mobile application. In other words 2012 is all about piloting, testing and learning. In 2013 and 2014 we should roll out across different industry categories and globally.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon