Adam Wróblewski (Muve.pl) – Chcemy być największą lokalną platformą dla graczy i najwięksi sprzedażowo

Artur Kurasiński
20 grudnia 2012
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

AK74 – Adamie czym dokładnie jest muve.pl?

Adam Wróblewski (manager w Muve.pl) – Nazywamy muve.pl platformą nowych technologii. „Platformą” dlatego, że pod tą domeną skrywa się tak naprawdę wiele usług: sklep wysyłkowy z grami, filmami i hardwarem, dystrybucję cyfrową, serwis do sprzedaży/wymiany produktów dla użytkowników serwisu, portal newsowy korzystający z silnika RSS, forum… „Nowych technologii” z kolei dlatego, że staramy się wykorzystać potencjał Internetu do wykorzystania tych usług. Poszczególne działy wdrażaliśmy w różnych odstępach czasowych, aby dać użytkownikom czas do zaznajomienia się z nowymi funkcjami. Od początku staraliśmy się nadać naszej platformie dość otwarty charakter, wsłuchując się w komentarz użytkowników i modyfikując platformę pod ich potrzeby.

AK74 – Na rynku jest steam, jest kilka lokalnych platform cyfrowej sprzedaży – np. gog.com czy cdp.pl. Czym różni się od nich muve.pl? Gdzie jest wśród nich miejsce dla muve.pl?

AW – Gog.com poza tym, że team nad nim pracujący mieści się w Warszawie, niewiele ma wspólnego z „lokalnością”. Cdp.pl dopiero niedawno wystartował i siłą rzeczy nie ma takiego katalogu gier, jak muve.pl. Na naszej platformie znajduje się obecnie (na dzień 17 grudnia br., bo oferta non stop się powiększa) 325 tytułów w wersji cyfrowej i ponad 4000 w wersji pudełkowej. Posiadamy w portfolio prawie wszystkich największych wydawców: Square Enix, Take2, 1C, Namco Bandai, Ubisoft, Rockstar, Warner Bros., Capcom czy THQ.

AK74 – Rynek growy w Polsce jest mocno konkurencyjny a klienci bardzo wybredni, czym chcecie przyciągnąć graczy?

AW – Pytanie powinno brzmieć, czym przyciągamy. Po dwóch latach działalności muve.pl wciąż odnotowuje duże przyrosty nowych kont. Dzieję się tak przede wszystkim dzięki polskim cenom i wieloma atrakcyjnymi promocjami, a także szerokiemu katalogowi produktów. Do tego jedyni w branży w standardzie mamy darmowego kuriera i paczkomaty. Staramy się też aktywnie uczestniczyć w kontakcie z naszymi użytkownikami, czy to na naszym forum, czy na Facebooku.

AK74 – Czy Polacy są gotowi by porzucić pudełka z grami na rzecz cyfrowej dystrybucji?

AW – Sprzedaż ilości edycji cyfrowych rośnie na naszych oczach i pilnie przyglądamy się tym bardzo dynamicznym tendencjom. Ostatnia promocja muve digital pokazała ogromny potencjał sprzedaży cyfrowej. Weekendowa promocja cenowa na Maxa Payne’a 3 zakończyła się sprzedażą ponad 10 000 sztuk. Bieżąca akcja, Zimobranie w muve digital wciąż trwa, ale już widać, że będą to znacząco większe liczby. Innym dobrym przykładem jest premiera XCOM Enemy Unknown: sprzedaż gry w wersji cyfrowej była dwa razy większa (!) od wersji pudełkowej. Cyfrówka rośnie w siłę i w przypadku niektórych tytułów to nawet 30% całej sprzedaży (porównując produkty PC).

AK74 – Kto jest waszą „target grupą” – dzisiejsi gracze czy także 30 latkowie którzy nie mają czasu, by kupować gry w stacjonarnych sklepach?

AW – Każdy posiadacz komputera czy konsoli jest naszym potencjalnym klientem. Na dzień dzisiejszy trafiamy przede wszystkim do graczy, ale nasze ambicje są oczywiście większe.

AK74 – Społeczność graczy i klientów, to zawsze ważna część projektów związanych z dystrybucją cyfrową, jak Muve.pl z nią pracuje?

AW – Społeczność skupiona wokół muve.pl jest dla nas bardzo ważna. To przecież dla niej istniejemy i chcemy razem z nią tworzyć wspólną platformę. Poza codzienną komunikacją, która odbywa się na wiele sposobów: mailowo, telefonicznie, poprzez formularze, czy na Facebooku. Przykładem bliższej integracji było zaproszenie kilku osób z naszego community na event gry Hitman współptworzony z firmą Square-Enix. Nasi użytkownicy mieli okazję osobiście zobaczyć Pawła Małaszyńskiego, który pojawił się na naszym spotkaniu. W przyszłym roku planujemy więcej tego typu aktywności.

AK74 – Promocje weekendowe, promocje „jednodniowe”. To wszystko mamy w Steamie, kopiujecie od nich czy też szukacie innej drogi?

AW – Trudno odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Proszę wyobrazić sobie operatora sieci komórkowej, który nie oferuje darmowego telefonu lub tableta za złotówkę. Nie ważne, czy ktoś kogoś tu kopiuje, ważne, że operator, który nie będzie konkurencyjny przestanie się liczyć na rynku. Steam to platforma oczywiście starsza od muve.pl, natomiast nie prowadzi sprzedaży w złotówkach, dlatego siłą rzeczy nasze promocje będą się różnić. Wychodzimy też z własnymi inicjatywami, część z nich powstaje spontanicznie, do części przygotowujemy się dłuższy czas, jak np. trwające Zimobranie w muve digital. Do tego wspomniane już polskie ceny oraz polska pomoc techniczna i obsługa klienta w jyzku polskim.

AK74 – Nie raz przy dużych promocjach, Muve.pl ale też inne platformy lokalne mają „wyzwania” z wydajnością. Jak to wygląda u Was od strony technicznej – serwery, chmura, dyżury, sprawdzanie obciążenia na bieżąco?

AW – Na bieżąco monitorujemy obciążenie naszej infrastruktury i jest ona przygotowana na tyle elastycznie, że jest całkowicie skalowalna co pozwala w szybkim czasie zwiększyć zasób serwerów. Obecnie nasze serwery znajdują się w trzech krajach a ich łączna przepustowość to 1,5 GB/s.

AK74 – W muve.pl oprócz cyfrowej dystrybucji jest też „swap” i dział przekierowujący do „kompanii graczy” czyli Waszego programu lojalnosćiowego. Jak chcecie to powiązać lub wiążecie synergicznie?

AW – Mamy jasne plany dotyczące Kompanii Graczy, ale jest za wcześnie, aby teraz je podać.

AK74 – Muve.pl jest/był częścią Cenaga Poland. Jaka będzie jego rola w sprzedaży Cenegi w przyszłości?

AW – Muve.pl przekształci się po Nowym Roku w odrębną spółkę – odpowiada to ambicjom rozwojowym platformy, jak i polityce całej grupy.

AK74 – Gdzie chce być muve.pl za rok, dwa i pięć lat?

AW – Nie ukrywamy naszego celu: chcemy być największą lokalną platformą dla graczy i najwięksi sprzedażowo. Mamy ambitny plan na przyszły rok, aby zwiększyć obroty o 100% w stosunku do 2012. Jeśli uda nam się go wykonać, później może być tylko lepiej.

AK74 – Czy dystrybucja nie-cyfrowa czyli pudełka z grami mają przyszłość? Mówiąc wprost czy wytrzymają konkurencję z cyfrową dystrybucją?

Wydaje nam się, że tak. W przyszłości oba kanały sprzedaży będą się uzupełniać. Najlepszym tego przykładem jest sieć sklepów Game w Wielkiej Brytanii, która wprowadziła do sprzedaży kody zasilające stan konta użytkownika w Steam.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon