Aleksander Czyż (UsabilityTools.com) – Działamy w modelu Cost-Per-Action – płacisz nie za sam dostęp do badań, ale dopiero za uzyskane wyniki

Artur Kurasiński
5 grudnia 2012
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

AK74 – Na pierwszy rzut oka UsabilityTools.com wygląda na prosty pomysł – „jest wiele narzędzi na rynku to my zrobimy ich integrator”. Mam rację czy się mylę? Kto powinien korzystać z Waszego serwisu?

Aleksander Czyż – Masz rację. To jest prosty pomysł, wynikający z potrzeby, którą sami napotkaliśmy na początku naszej działalności. Chcąc zrobić kompletną analizę użyteczności witryny, musieliśmy wykorzystać do tego celu parę różnych narzędzi. Wiązało się to z dużymi kosztami i było dosyć problematyczne. Nie odkryliśmy Ameryki stwierdzając, że fajnie byłoby mieć wszystko w jednym miejscu.

Rynek nie oferował wtedy, i oprócz UsabilityTools, wciąż nie oferuje żadnego pakietu narzędzi – chcąc zrobić porządne badanie musiałeś płacić dużo i za każde narzędzie z osobna. My działamy w modelu Cost-Per-Action. Mówiąc prościej – płacisz nie za sam dostęp do badań, ale dopiero za uzyskane wyniki. Taki model pozwala nam na zainteresowanie szerokiego spektrum klientów, począwszy od poważnych agencji UX, poprzez działy IT przedsiębiorstw, a skończywszy na ludziach z e-commerce i startupowcach.

AK74 – Chwalicie się, że wśród założycieli są Dawid Wiener i Bartosz Mozyrko. Dla większości użytkowników to nie będzie miało znaczenia, że jednym z członków zespołu jest zdobywca Effie w 2008 roku – oni będą chcieli dostać dobre narzędzie do ręki. UsabilityTools.com to dobre narzędzie stworzone przez profesjonalistów?

AC – Zajmujemy się User Experience na co dzień pracując w Cogision, która jest firmą badawczo-konsultingową, gdzie tworzymy i usprawniamy doświadczenia użytkowników. W tym zakresie doświadczenie Dawida i Bartosza jest nieocenione i na pewno przekłada się na jakość UsabilityTools.

Obecnie UsabilityTools jest czymś, czego sami używamy przy większości naszych projektów online, a nasi klienci doceniają wielowymiarowość dostarczanych przez nas rekomendacji. Dzięki platformie możemy działać elastycznie, zaczynając badania np. od prostej ankiety czy clicktrackingu. W ten sposób poznajemy użytkowników strony, dowiadujemy się jakie są ich cele i które części strony je realizują.

Mając taką wiedzę, jesteśmy w stanie zaproponować zmiany na lepsze, a na koniec sprawdzić o ile procent podnoszą one efektywność strony. Dla każdego z tych etapów mamy odpowiednie narzędzie.

AK74 – Macie na koncie parę nagród między innymi zajęliście 29 miejsce w „Top 50 Hottest Early Stage Startups In The World„. Dużo jeździcie po konkursach czy raczej wybieracie te, które są naprawdę dobre pod kątem PR? Wygraliście InternetBeta2012 – na coś ta wygrana się przełożyła?

AC – Staramy się być obecni wszędzie, gdzie możemy spotkać ludzi z branży. Takie eventy to świetne okazje do zebrania feedbacku od ludzi, będących naszymi potencjalnymi odbiorcami. Po każdym takim spotkaniu wracamy pozytywnie naładowani z listą rzeczy, które chcemy ulepszyć w UsabilityTools. Wygrane w konkursach przekładają się na skoki wykresów w Analytics’ie i dają nam to miłe uczucie, że robimy tu coś naprawdę fajnego.

AK74 – Nie jestem specem od UX a raczej osobą, która raz na pewien czas coś zaprojektuje na własne potrzeby. Przyda mi się Wasze narzędzie do czegoś? Będę w stanie z niego korzystać?

AC – Jeśli projektujesz „pod użytkownika” to na pewno tak. Zastanów się jakie cele spełnia Twoja strona oraz jaki cel przyświeca Twoim użytkownikom. My dajemy Ci narzędzia, dzięki którym dowiesz się, które elementy Twojej witryny mają największy wpływ twój biznes. Przykładowo, Tobie jako blogerowi, zależy zapewne na generowaniu nowych fanów na facebooku.

Pewien wpływ na to ma usadowienie na stronie wtyczki facebooka. Podpinasz więc do strony narzędzie A/B Testing. Wykorzystując nasz wizualny edytor HTML zmieniasz położenie widgetu, w efekcie tworząc parę alternatywnych wersji strony. Skrypt losuje i przyporządkowuje wersję strony do każdego nowego użytkownika, a następnie rejestruje kliknięcia w „like” buttona. Dzięki temu, jesteś w stanie dowiedzieć się, które rozwiązanie najlepiej spełnia swój cel, czyli która wersja strony generuje Ci najwięcej fanów.

AK74 – Chcecie odebrać pracę specom od UX czy raczej dać nowe narzędzie do tego żeby zarabiali więcej na swoich klientach?

AC – Sami pracujemy na co dzień doradzając klientom w obszarze user experience i widzimy jak UsabilityTools usprawnia nasz workflow i rozszerza horyzont badań. Raczej nikt z naszego powodu nie straci pracy. Światowym trendem w branży UX staje się powoli znajomość obsługi popularnych narzędzi tego typu.

Mamy nadzieję, że znajomość obsługi UsabilityTools stanie się niedługo czymś pożądanym w oczach pracodawców i klientów. Przygotowanie klasycznych, moderowanych testów użyteczności z focusownią, sprzętem rejestrującym itd. zajmuje około tygodnia i jest 10 razy droższe niż przeprowadzenie takich badań online z prawdziwymi użytkownikami przed ekranami ich własnych komputerów.

Agencje UX-owe, żeby należycie zbadać użyteczność danej strony potrzebują do tego wielu narzędzi, co wiąże się z dużymi kosztami i koniecznością przełączania się pomiędzy różnymi systemami. Mając dostęp do naszej platformy, agencje dostają wszystkie narzędzia w pakiecie i nie tylko zmniejszają koszty, ale też zwiększają kompleksowość przeprowadzanych badań.

Jednak na pewno UsabilityTools może być pierwszym krokiem do dbania o user experience dla tych, którzy nie mają środków na zatrudnienie profesjonalnej agencji.

AK74 – Co chcecie wprowadzić i jakie macie plany ekspansji? Bo idziecie od razu poza Polskę więc pytanie gdzie się chcecie pojawić najpierw?

AC – Chcemy stać się marką rozpoznawalną w branży UX na całym świecie. Pozyskujemy early adopterów z krajów anglojęzycznych i mamy nadzieję, że polubią nas na tyle, że podzielą się swoim odkryciem z innymi. Widzimy duży potencjał w społeczności startupowej. To są młodzi i ambitni ludzie, którzy postawili sobie jakiś cel i pracują piekielnie ciężko, żeby go zrealizować – trochę jak my :)

AK74 – Słyszałem, że macie specjalną ofertę dla startupów? Możecie powiedzieć o co chodzi?

Jasne! Rozpoczęliśmy akcję „UsabilityTools for startups”. Każdy zgłoszony team dostaje od nas za darmo 5 kredytów, dzięki czemu startupy już od początku dbają o User Experience i zwiększają swoje szanse na powodzenie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na naszą stronę!.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon