Wywiady

Jakub Kiczko (Automater.pl) – Automatyzujemy cały proces sprzedaży. Aktualnie kierujemy swoją ofertę do sprzedawców na Allegro i eBay

AK74 – Co to jest Automater.pl, na czym polega korzystanie z niego i gdzie w tym wszystkim jest biznes?

Jakub KiczkoArtur, pewnie nie raz kupiłeś coś na Allegro i czekałeś na paczkę nawet kilka dni. Jeśli zamawiałeś kod doładowujący Twoją komórkę czy przedłużający Kasperskiego to też czekałeś, aż sprzedawca wyśle Ci go na maila. Tylko po co czekać na coś, co można mieć natychmiast?

Jeśli jesteś sprzedawcą zarejestruj się na Automater.pl i dodaj swoje kody – Automater wyśle je automatycznie po zaksięgowaniu płatności PayU do Twoich klientów.

Jeśli chcesz wysyłać kody przez Automatera masz dwie opcje:
– darmowa – kody do Klientów wysyłane są co 3 godziny
– płatna (12 gr za wysłany kod) – kod trafia do kupującego od razu po wylicytowaniu, a Ty masz dostęp m.in. do wysyłki kodów SMS’em, monitorowania wysyłki, udzielania automatycznych komentarzy na Allegro, etc.

AK74 – Jak wpadłeś na pomysł stworzenia takiej usługi – podobne istnieją gdzieś poza granicami Polski?

JK – Dwa lata temu wygraliśmy ze znajomym kilkanaście kodów doładowujących, wtedy pojawiło się też API Allegro i wpadłem na pomysł stworzenia prostej aplikacji, która wysłała by za nas te kody.
Po wystawieniu aukcji odezwali się do nas inni sprzedawcy, którzy chcieli wprowadzić automat u siebie, więc system szybko przerodził się w komercyjny projekt.

Z tego co wiem w stanach istnieje podobny projekt na eBay’a do wysyłania ebook’ów.

AK74 – Wspomagacie proces sprzedaży produktów w serwisach aukcyjnych na przykład kody doładowań do telefonów komórkowych. Do jakiego poziomu wspieracie sprzedaż? Również rozliczenia, wystawianie faktur, kontakt z klientem (czyli taki mini CRM?)

Można powiedzieć, że automatyzujemy cały proces sprzedaży – wysyłamy kod po zaksięgowaniu płatności na email i sms, a w przypadku problemu z kodem Kupujący może zgłosić problem za pomocą formularza reklamacyjnego.

Dodatkowo na życzenie Kupującego system wystawi i prześle fakturę VAT. W przypadku braku płatności prześle ponaglenie, a później sam zwróci się o zwrot prowizji za nieudaną transakcję.

AK74 – Jak dużo jest firm / klientów w Polsce, którzy mogą być zainteresowani Automaterem? Bo tak się zacząłem zastanawiać czy tylko serwisy aukcyjne są odbiorcą – dlaczego nie wykorzystać Waszego narzędzia w budce Ruchu czy kasie w hipermarkecie?

JK – Aktualnie kierujemy swoją ofertę do sprzedawców na Allegro i eBay, a także sklepów internetowych jako specjalnie przygotowane oprogramowanie oparte na sklepie PrestaShop. Na tym się znamy i w tym kierunku rozwijamy dalej produkt.

Obecnie obsługujemy ok. 400-500 Sprzedawców z Allegro (w tym również Czechy) i eBay. Na koniec 2012 roku obsłużyliśmy już ponad 700 000 Kupujących, którzy przez Automatera zakupili wirtualne produkty na kwotę ponad 20 mln zł.

AK74 – Serio nikt za granicą nie wpadł na taki pomysł i nie wypuścił usługi usprawniającej sprzedaż na eBayu? Bo Polska to duży rynek ale jednak najwięcej kasy do zarobienia jest poza naszym krajem.

JK – Jak już mówiłem wiem o jednym projekcie do wysyłki ebook’ów na ebay.com. Problem polega na tym, że eBay nie pozwala na sprzedaż „wirtualnych towarów” głównie z powodu PayPal, gdzie bardzo łatwo otrzymać zwrot pieniędzy za towar, którego nie możemy dotknąć.

Sposobem na to jest zaoferowanie Kupującym możliwości płacenia za towar innymi kanałami płatności. Pracujemy nad tym 

AK74 – Co chcecie zrobić w 2013 roku? Co rozwinąć, poprawić?

JK – Przede wszystkim za około 2-3 tygodnie wdrażamy nowy, przejrzysty projekt panelu zarządzania. Analizujemy ruch użytkowników, optymalizujemy i podnosimy konwersje :) Priorytetem w 2013 roku jest dla nas wejście na rynek czeski, właśnie prowadzimy rozmowy z lokalnym partnerem na tym ryku.

Kolejnym ważnym elementem jest dla nas szersze wejście na eBay i sklepy internetowe z dedykowanymi wtyczkami na większość popularnych platform. Trzecim kluczowym krokiem jest uruchomienie sklepu na Allegro z CDKEY’ami do gier. Przeanalizowaliśmy tą branżę i na pewno się tam pojawimy :)

Cześć!

Nazywam się Artur Kurasiński i jestem autorem tego bloga. Piszę o technologiach i ich wpływie na nasze życie.

Zostaw poniżej maila aby zapisać się na mój cotygodniowy, najlepszy w Polsce newsletter o technologii, który subskrybuje już 5500 czytelników!
Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę