Tomasz Fiedoruk (zenbox.pl) – Nasz model funkcjonowania i posiadane zasoby osobowe, zapewniają pełną wydajność obsługi do pułapu 10 000 klientów

Artur Kurasiński
21 lutego 2013
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

tomasz_fiedoruk_zenbox

AK74 – Dla mnie jako Waszego klienta ciężko jest obiektywnie oceniać poziom Waszych usług (bo musiałbym napisać, że jest więcej niż zadowalający i przez to będę brzmiał mało wiarygodnie). Dlatego ważniejsze jest jak zenbox.pl odbierają inni duzi gracze – sojusz z Oktawave pokazuje, że poszliście w dobrą stronę?

Tomasz Fiedoruk – z jednej stron tak, ale wiadomo – im większe nazwisko, tym większy jest też kapitał zaufania, który można stracić. Tak więc gdy Ty, Art, mówisz, że zenbox.pl jest super, to jest to nieobiektywne, ale wiarygodne, bo nie stać Cię na utratę dobrego imienia polecając kiepskie usługi.

Oktawave, a więc K2, jest dla nas kluczowym partnerem na najbliższe lata. Swoją drogą, to nie uważasz, że niesamowite jest to, iż dwie firmy kierujące się podobną filozofią i podejściem do klienta oraz oferowanej jakości usług, zatrudniające najwyższej klasy profesjonalistów, pojawiły się na polskim rynku niemalże w tym samym czasie? Zasiadając do rozmów wiedzieliśmy, że nawiązująca się współpraca zmieni reguły gry na rynku i sporo namiesza w branży.

AK74 – Jeśli chmura to pojawia się pytanie czy nie powtórzycie losu e24cloud i Beyond? Oktawave na pewno wie jak zarządzać, tworzyć infrastrukturę, backupować dane Waszych użytkowników (w tym moje?)

TF – OW ma bardzo trudne zadanie, żeby odczarować chmurę po, jak wspomniałeś, nieszczęśliwym starcie innej firmy. Ogólnie wszyscy lubią używać słowa chmura, co nie zawsze ma pokrycie w technologicznym aspekcie usługi. Tutaj mamy pewność, że Oktawave podeszło poważnie do tematu i po prostu nie ma miejsca na takie błędy. Oczywiście, ponieważ mamy najbardziej wymagających klientów, korzystamy również z własnych, rozwiązań zwiększających to bezpieczeństwo. Chociażby dodatkowe kopie bezpieczeństwa rozrzucone po różnych lokalizacjach, na wypadek jakichś większych meteorytów. ;)

AK74 – Będziecie wysyłali do swoich klientów informacje „dzień dobry – od dziś jest Pan w chmurze?”. Bo według moich obserwacji klienci/użytkownicy nie mają pojęcia czym jest ta magiczna „chmura” i prawdę powiedziawszy interesuje ich tylko czy ich strona działa.

TF – Wspólnie z OW chcemy poszerzyć ogólniedostępną wiedzę na temat chmury, uzmysłowić użytkownikom, jakie korzyści wynikają z zastosowania nowych rozwiązań, dlaczego outsourcing oznacza w tym przypadku efekt synergii na wielką skalę, oraz dlaczego chmury są bezpieczne.

Po przeniesieniu hostingu do chmury, nasi klienci od razu odczuli większą wydajność serwerów, co przełożyło się m.in na szybsze wczytywanie stron i operacji na plikach czy bazach. Chodziło nam o to, aby klienci byli coraz bardziej zadowoleni z naszych usług. Nie chcemy spoczywać na laurach i to, że działamy już 4 miesiąc, otrzymujemy bardzo dużo pozytywnych opinii, motywuje nas do dalszego działania. Chcemy nieustannie pozytywnie zaskakiwać naszych klientów i walczyć o to, by właśnie nam powierzali obsługę swoich stron w kolejnych latach.

AK74 – A dlaczego Oktawave? Amazon nie jest pewniejszym partnerem?

TF – W naszej opinii, OW świadczy usługi na naprawdę bardzo wysokim poziomie i dla nas jest oczywiste, iż za kilka lat solidnie zagrozi Amazonowi na rynku globalnym. Dodatkowo, decydując się na współpracę z OW kierowaliśmy się „lokalnym patriotyzmem”, chcemy bowiem budować silną technologicznie Polskę z polskimi partnerami.

AK74 – W zenbox.pl dość szybko zdobyliście „wizerunkowych” klientów – blogerzy, influencerzy dali się przekonać do zmiany dotychczasowego hostingu na Wasz. A jak radzicie sobie z klientami, którzy płacą? :) Ilu ich macie i ilu musicie mieć, żeby biznes zaczął być rentowny?

TF – Rentowność uzyskaliśmy już w pierwszym miesiącu po starcie. Firm hostingowych na polskim rynku jest dużo, jednak dopiero nasz produkt wiązał się z zaoferowaniem klientowi nowego podejścia do hostingu. Naszą ofertą zerwaliśmy ze stagnacją i powielaniem ofert między konkurentami w mocno skostniałej branży.

Klienci, którzy nie są blogerami, są jeszcze bardziej pozytywnie zaskoczeni oferowaną przez nas jakością usług. Przez lata firmy hostingowe przyzwyczaiły ich do korporacyjnego podejścia do klienta oraz traktowania klienta na dystans. W zenbox.pl przede wszystkim staramy się rozpoznać potrzeby klienta i wyjść im na przeciw, co klienci niezmiernie doceniają i polecają nas swoim znajomym.

AK74 – Tytułujecie się „nowatorską platformą hostingu współdzielonego rozliczanego w zależności od liczby użytkowników”. Czyli jeśli dobrze rozumiem będziecie mieli 80% bardzo małych i maluteńkich klientów, a zarabiacie na tych 20% naprawdę dużych?

TF – Pakiety do 100k oraz custom do 250k, specjalnie dobraliśmy cenowo tak, aby móc świadczyć usługi dla większości klientów potrzebujących hostingu od shared po VPSy managed. Oczywiście tutaj trzeba by było ustalić, jakiego klienta uznamy za „małego” – w zasadzie oferty do 1 000 000 UU można uznać jako pewnego rodzaju pułap podejścia, powyżej którego zaczynamy rozmawiać o dużych wdrożeniach i indywidualnych potrzebach na konkretną skalę.

AK74 – Mam prywatną teorię, że wystarczy posadzić inteligentną osobą „na telefonie”, kazać jej być uprzejmym oraz rozwiązywać problemy klientów, a nie uprawiać „spychologii”, żeby w Polsce stać się synonimem świetnej firmy. Mam rację?

TF – O to właśnie w tym chodzi, problemem jest jedynie znalezienie takich osób. :) Nam udało się zbudować jakość oferowaną przez zenbox.pl dzięki doborowi specjalistów z odpowiednim know how, nie zaś jedynie dzięki zainwestowanym pieniądzom. W dalszym rozwoju zenbox.pl postawiliśmy na współpracę z Oktawave, ponieważ kierują się oni identycznym modelowym podejściem do naszego. Tak więc za jednym zamachem zwiększyliśmy liczbę specjalistów zajmujących się zaspokojeniem potrzeb klientów zenbox.pl. Na szczęście, OW nie stworzyło konkurencyjnej oferty do naszej, a w pełni komplementarną. ;).

AK74 – Co zenbox.pl robi oprócz tego, że hostuje serwisy? Bawicie się w pomoc klientom przy migracjach, optymalizacjach? Do jakiego stopnia angażujecie się jako firma hostingowa?

TF – Klient, który do nas przychodzi, może liczyć na kompleksową obsługę: zajmiemy się przenosinami serwisu, odtworzymy strukturę u nas, a na koniec zapytamy się, czy nie potrzebuje dalszej pomocy w optymalizacji. Inne firmy hostingowe, po przekroczeniu zasobów przez klienta, zostawiają go samemu sobie, nie oferując adekwatnej do jego aktualnych potrzeb usługi.
W zenbox.pl koncentrujemy się na tym, by nasz klient był zadowolony. Dlatego też staramy się na bieżąco dostosowywać ofertę do zmieniającego się indywidualnego zapotrzebowania użytkownika, nawet jeśli w związku z tym cena usługi będzie wyższa od wstępnie zakładanej.

AK74 – Wszystko fajnie, ale co się stanie jeśli będziecie mieli kilka tysiący klientów? Poziom obsługi (szkolenia nowych osób, rotacja itd.), liczba pracowników w dziale pomocy wzrośnie – zaczną się problemy takie same, jak w bankach czy u operatorów komórkowych. Myślicie o takim wariancie? Jak chcecie utrzymać obecny poziom obsługi klienta?

TF – Nasz model funkcjonowania i posiadane zasoby osobowe, zapewniają pełną wydajność obsługi do pułapu 10 000 klientów. Do przekroczenia tej liczby mamy jeszcze trochę czasu, mimo to już teraz, a w zasadzie nawet przed startem, poczyniliśmy pewne przygotowania, by zapewnić niezmienny wysoki poziom świadczonych usług. Technologicznie nie mieliśmy w tym zakresie najmniejszych problemów, niemniej jednak dzięki migracji na chmurę uzyskaliśmy taką skalowalność, że obecnie bez negatywnego odbicia się na jakości naszego produktu, możemy przyjąć z dnia na dzień nawet 1 000 klientów.

Do ewentualnego rozwiązania pozostały więc jedynie procesy wewnętrzne w firmie oraz obsługa klientów, co jest dla nas o tyle proste, że gdy już klienta przeniesiemy, postawi on swój serwis, to tutaj – w zasadzie – osiąga on stan Zen i sprawa się kończy. Strona będzie działała tak długo, jak długo klient będzie korzystał z naszych usług. :)

Dodatkowo, nieustannie szkolimy nowe osoby, by w razie pojawienia się takiego zapotrzebowania ze strony klientów, mieć możliwość natychmiastowego zwiększenia obsługi BOK.
Chciałem podkreślić, że chęć do pracy w naszym BOK zgłaszają nie tylko osoby wymagające przyuczenia, ale również już „wyuczeni” profesjonaliści, którzy chcą z nami i dla nas pracować.
I w ten właśnie sposób klientom, którzy nas wybrali, zapewniamy obsługę na najwyższym poziomie.

AK74 – Nad czym pracujecie teraz? Jakie nowe usługi chcecie wprowadzić w tym roku?

TF – Artur, po dzisiejszej burzy wywołanej naszą migracją na chmurę, konkurencja nie będzie mogła spokojnie zasnąć, więc może dajmy im chwilę oddechu. ;)

A poważnie, to w najbliższym czasie chcemy dokończyć optymalizować środowisko PHP i mamy w planach wprowadzanie kolejnych. Niebawem planujemy też jedną premierę, ale proponuję zostawić ten temat na następną rozmowę, aby klientom zrobić niespodziankę, a u konkurencji wywołać migrenę. ;)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon