Podsumowanie konkursu Aulery 2013

Artur Kurasiński
20 maja 2013
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

aulery_awards_2013_gdańsk

Aulery 2013 są historycznym faktem czas więc skupić się na bieżącej pracy nad Aula Polską oraz myśleniem o przyszłym roku. A jest o czym myśleć…

Przypomnę, że Aulery 2013 powędrowały w ręce: Pixers, Sotrender, Showroom oraz Migam. W stosunku do poprzedniego roku rozszerzyliśmy liczbę nagród do czterech – bardzo miło nam było gdy okazało się, że czwartą nagrodę zgarnie Migam.

W tym roku widząc jakie firmy się zgłosiły wiedziałem, że konkurencja będzie baardzo ostra. Nie pomyliłem się – do finałowej 30-tki weszły naprawdę same fajne i bardzo silne projekty.

2013_LISTA_30

Migam kibicuję od czasów agorowego StartupFest gdzie przekonywałem wszystkich (chociaż nie do końca musiałem to robić – zdecydowana większość jurorów chciała pomóc Migam) żeby wyróżnić ten projekt co może pomóc chłopakom w zyskaniu partnerów.

Po pomysłach, rozwoju, partnerach widzę, że postawiliśmy na dobrego konia – projekt dynamicznie się rozwija i być może w tym roku wyjdzie poza Polskę.

aulery_awards_2013_sala

Co do pozostałych laureatów – Sotrender jak mówił na scenie sam Janek Zając już siedem razy był nominowany w różnych konkursach i dopiero teraz zgarnął zwycięstwo. Sotrendera mam przyjemność śledzić od samego początku bowiem z Jankiem i resztą zespołu pracowaliśmy nad wspólnym projektem z którego potem wyrósł najpierw FanPageTrender a potem finałowo Sotrender.

Kolejny zwycięzca czyli Showroom idzie jak burza – mam wrażenie, że Michałowi Judzie i Jaśkowi Staszowi trzeba życzyć żeby za szybko nie sprzedali się jakiemuś globalnemu VC i nie spoczęli na laurach. Tempo rozwoju i zaliczania kolejnych biznesowych etapów jest imponujące w tak młodym zespole bez wcześniejszego „startupowego” doświadczenia.

Last but not least – Pixers. Z Maćkiem Białkiem znam się już jakiś czas i zawsze mnie zaskakiwało, że Maciek mierzył bardzo wysoko w każdym ze swoich projektów. Poczytajcie co Maciej 5 lat temu mówił a propos swojego sklepu GPS24.pl. Pixers to międzynarodowy biznes pełną gębą i cieszy mnie ogromnie, że jury zobaczyło i nagrodziło jego potencjał.

2013_Winners

Sama impreza – nie potrafię jej ocenić obiektywnie bo jako współorganizator pierwszego dnia infoShare nie miałem czasu na spokojny ogląd sytuacji. Z dochodzących mnie głosów na afterparty zrozumiałem, że taka formuła „wyjazdowa” Aulerów nadal się podoba tak samo jak sama impreza i miejsce. Po raz kolejny wielkie podziękowania dla Miasta Gdańsk za wspieranie takich inicjatyw oraz chłopaków z infoShare za organizację i koordynację.

Warszawa powinna się wiele uczyć od Gdańska pod kątem promowania i wspierania innowacyjności – samo zbudowanie „centrum przedsiębiorczości”, które powoli „zarasta” pokojami urzędników nic nie daje. Szkoda, że takie inicjatywy jak Aula Polska i Aulery, które od lat są mainstreamem w Warszawie nie są zauważane przez urzędników i włodarzy ratusza. Próbowaliśmy to zmienić ale w zeszłym roku finałowo daliśmy sobie spokój – różnica w odbiorze tego co i jak należy wspierać jest tak ogromna, że nie byliśmy w stanie nic sensownego z miastem Warszawa zrobić. Trudno – poczekamy na kolejne wybory.

Co do zmian – w przyszłym roku na pewno będziemy chcieli wprowadzić kategorie w których firmy mogą się zgłaszać i konkurować. Na pewno też przyda się „advisory board” ponieważ z roku na rok pojawia się coraz więcej problemów i zmian jakie trzeba podejmować. Grono mądrych głów będzie doskonałym wsparciem dla Aulerów. W tym roku kiepsko wyglądała sprawa zgłaszania się projektów z innych państw – to koniecznie musimy poprawić w 2014 roku.

Na pewno też zamierzamy rozszerzać skład aulerowego jury – w tym roku pojawili się przedstawiciele Rosji, Bułgarii i Turcji. Tym samym zwycięzcy Aulerów mają większą pewność, że ich pomysły naprawdę mają szansę się obronić na rynkach międzynarodowych.

Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników, Sponsorów i Partnerów Aulerów, członków Jury. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon