Szymon Lach (Studdin.com) – Chcemy pomóc studentom w aktywny sposób planować karierę zawodową

Artur Kurasiński
24 maja 2013
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

szymon_lach_studdin

AK74 – Szymonie pamiętam Studdin z krakowskiej edycji Startup Weekend. Nie pamiętam dlaczego ale Wasz projekt jakoś mnie wtedy nie przekonywał. Co się wydarzyło od tamtego czasu u Was?

Szymon Lach – Przede wszystkim zaczęliśmy rozmawiać z naszymi grupami docelowymi czyli studentami oraz firmami, głównie z osobami odpowiedzialnymi za HR. Wyszło nam z tych rozmów, że chcieliśmy zrobić za dużo. Skupiliśmy się więc na tych elementach, które nie są najważniejsze wg nas, ale z perspektywy użytkowników. Oprócz tego spotkaliśmy przez ten czas masę ludzi od których dostaliśmy najróżniejszy feedback. Negatywny i pozytywny.

Negatywne rzeczy próbowaliśmy odpowiednio modyfikować, a pozytywne były tym drivem, które pobudzały nas cały czas do działania. Tyle razy słyszeliśmy, że studdin ma potencjał, że po prostu grzechem byłoby go nie wykorzystać. W styczniu br. pojechaliśmy do Londynu na Startup Weekend Education, gdzie spotkaliśmy fantastycznych ludzi, którzy przekonali nas, że studdin ma sens i znajdzie szerokie zastosowanie.

AK74 – W paru słowach – czym jest Studdin i jaki problem rozwiązuje?

SL – studdin to platforma, która ma pomóc studentom w aktywny sposób planować karierę zawodową. Najbardziej lubię używać porównania z LinkedIn, który jest „The World’s Largest Network for Professionals”. My chcemy zostać największą na świecie siecią dla studentów z ukierunkowaniem na planowanie kariery. Inaczej – „The World’s Largest Professional Network for Students”. Student otrzyma dostęp do kilku funkcji ( wybranych na podstawie rozmów i ankiet przeprowadzonych ze studentami i firmami ), które pomogą kreować, już od pierwszego dnia na studiach własne e-portfolio.

Wyobraź sobie, że rekrutujesz i zamiast 1000 CV, wchodzisz na studdin, wyszukujesz osoby spełniające Twoje oczekiwania i dostajesz listę osób najlepiej spełniających zadane kryteria. Po otwarciu profilu widzisz wszystko o danym studencie – zaczynając od edukacji, jego doświadczeniu przez zainteresowania, umiejętności i na rekomendacjach kończąc. Studenci tworząc swoje profile pokażą pracodawcom zaangażowanie oraz, że po prostu im zależy.

Dziś muszą szukać jakiegoś wyróżnika na każdym kroku – my chcemy im dać narzędzie, które pomoże im się wyróżnić i znaleźć wymarzoną pracę. Studdin rozwiązuje dwa główne problemy. Dla studentów to problemy z planowaniem kariery i znalezieniem pracy. Dla firm to wybór w krótkim czasie najlepszych studentów pasujących do danej firmy. A wiadomo nie od dziś, że inwestycja w młodych ludzi, po prostu się opłaca.

AK74 – Tworzenie nowej sieci społecznościowej w dobie Facebooka jest dość ambitnym krokiem. Co na to sami zainteresowani czyli studenci?

SL – Sam Mark Zuckerberg powiedział w jednym z wywiadów, że „The big stuff that we’re seeing now is sharing with smaller groups.” Chodzi właśnie o zauważenie tej subtelnej różnicy, że facebook służy do dzielenia się czymś co już miało miejsce i raczej w kategoriach rozrywkowych. Natomiast my chcemy dać studentom możliwość bieżącego uzupełniania informacji o sobie, budowania swojego e-portfolio w celu zwiększenia swoich szans na zatrudnienie.

Ze strony studentów spotkaliśmy się z pozytywnym odzewem, wynikającym właśnie z wymienionych wyżej przyczyn. Nie chcą łączyć w jednym miejscu informacji z imprez, wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, wakacji, itd. z informacjami dot. ich planów zawodowych. A jeżeli ktoś będzie chciał udostępnić swój profil facebookowy, twitterowy, będzie mógł to uczynić na studdinie, ale nie będziemy tego wymagać.

AK74 – Studdin jak rozumiem ma działać bardziej jak GoldenLine – płacą za jego wykorzystanie nie studenci ale firmy szukające pracowników?

SL – Dokładnie tak. Z jedną tylko różnicą – u nas firma dostanie wiele więcej niż tylko możliwość znalezienia pracowników. Rozmawialiśmy z kilkoma osobami odpowiedzialnymi w większych i mniejszych firmach za HR i spotkaliśmy się nawet z bardziej pozytywnymi opiniami niż przypuszczaliśmy.

AK74 – Jak byś ustosunkował się do konkurencji w postaci Absolventa (który to projekt ma wsparcie inwestorskie)? Czym się różnicie?

SL – Na studdin chcemy oferować zbiór funkcji, które pomogą studentowi budować swoje portfolio i dzięki temu PLANOWAĆ karierę już nawet od pierwszego dnia studiów. Natomiast z tego co obserwuję na absolvent, nie ma tam takich pro-aktywnych funkcji. Jest firma, która umieszcza ogłoszenie, z drugiej strony student, który może zaaplikować. Inną różnicą jest fakt, że my jeszcze nie mamy inwestora.

AK74 – Jak obecnie wygląda team, jak to się stało, że bez inwestora udało Wam się tyle czasu przetrwać i jak zamierzacie zacząć zarabiać?

SL – W tym momencie jest nas trójka. Grzegorz, który zajmuje się techniczną stroną, Michał i ja. Udaje nam się to cały czas ponieważ widzimy i słyszymy jaki potencjał tkwi w studdinie. Wierzymy w ten projekt. Żeby móc zacząć zarabiać, potrzebny jest serwis. Tworzymy jego pierwszą wersję, która wg swoich założeń, może nam umożliwić pozyskanie pierwszych Klientów. Chcemy zacząć od tych najbardziej pożądanych funkcji, które zachęcą zarówno studentów jak i firmy do rejestracji na studdin.

AK74 – W swoim teaserze piszecie, że Studdin chce być „globalną platformą dla studentów”. Robiliście badania, znacie inne rynki? Bo wydaje mi się, że pewne potrzeby są uniwersalne (imprezowanie) ale kwestia szukania pracy jest uzależniona od kontekstu lokalnego.

SL – Tak, robiliśmy. Studiowałem w Polsce, Niemczech, Anglii i Szwajcarii, pracowałem przez kilka miesięcy w Dubaju i na tych rynkach kwestia szukania pracy jest bardzo podobna, jeśli nie identyczna. Generalnie w Europie nie ma dużych rozbieżności. Różnice raczej pojawiają się w zależności od specyfiki firm i branż, w których działają. Dzięki kontaktom z ludźmi z krajów, w których studiowałem, udało nam się zebrać informacje czego najbardziej im potrzeba na etapie szukania pracy.

Poza tym, na bieżąco obserwujemy firmy o podobnym do naszego profilu, pochodzące z USA czy Indii co pokazuje, że kwestia szukania pracy staje się coraz bardziej uniwersalna. Jednak ponieważ jesteśmy świadomi, że pewne różnice cały czas są, studdin właśnie ma umożliwić studentom pokazanie takich informacji, jakie wg nich firmy chcą zobaczyć. Muszą mieć świadomość, że im więcej pokażą, tym mają większe szanse, na sukces.

AK74 – Rozmawialiście z jakimiś partnerami? Próbowaliście weryfikować swoje założenia w działaniu z konkretną marką czy firmą? Jaki jest odzew z rynku?

SL – Tak, właśnie na podstawie tych rozmów, doszliśmy do momentu, w którym się obecnie znajdujemy. Bez tego, nadal bylibyśmy na etapie, na jakim byliśmy podczas SW Kraków 2012. Weryfikowaliśmy założenia z firmami, studentami i nawet uczelniami pytając ich co sądzą o takim rozwiązaniu, które pomogłoby planować ich studentom planować karierę.

Okazuje się, że nawet zatwardziałym publicznym uczelniom podoba się takie rozwiązanie. W zeszłym roku w okolicach października miała miejsce dość zabawna sytuacja. Odezwał się przedstawiciel międzynarodowej korporacji, działającej również na polskim rynku, z którym kilka miesięcy wcześniej rozmawiałem na temat studdin i powiedział, że mają do przeprowadzenia rekrutację wśród studentów i czy możemy im pomóc.

W pierwszej chwili oczywiście bardzo się ucieszyłem, słysząc, że ktoś chce korzystać z naszych rozwiązań, ale musiałem wówczas odmówić, ponieważ nie byliśmy gotowi, a nie chcieliśmy robić czegoś na „łapu-capu”. Myślę, że ów przykład wyraźnie pokazuje, że odzew z rynku jest i w dodatku pozytywny, co nas bardzo cieszy 

AK74 – Co chcecie zrobić w tym roku? Może mały pivot?

SL – Naszym celem nr 1 jest postawienie wersji beta, porządne przetestowanie jej, zebranie niezbędnego feedbacku, na podstawie którego będziemy wiedzieli czy możemy ruszać dalej w kierunku odpalenia pierwszej publicznej wersji. Celem nr 2 jest pozyskanie inwestora, który swoim doświadczeniem i kapitałem pomoże nam prawdziwie rozwinąć skrzydła.

Pivot? Już mamy kilka za sobą. Może w tym roku sobie odpuśćmy ;) Wyznajemy bardzo prostą filozofię Screw It Lets Do It. Jeśli okazałoby się, że jednak coś idzie nie tak, wtedy będziemy pivotować. Na razie będziemy starali się realizować założony plan.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon