Andy Chen (WiMP) – W naszych czasach w biznesie koniecznością jest współpraca

Artur Kurasiński
19 czerwca 2013
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

andy_chen_wimp_ak74

AK74 – Gratulujemy funkcji CEO w WiMP. Jakie wyzwania są przed Tobą? Chcesz aby WiMP stał się serwisem streamingowym numer jeden na świecie?

Dziękuję! Jestem nieprawdopodobnie podekscytowany tym, że dołączyłem do tak wartościowej firmy, która stworzyła swoją własną markę. Zespół jest skoncentrowany na rozwoju i mamy bardzo ambitne plany dotyczące ekspansji. Jak łatwo sobie wyobrazić jest wiele wyzwań przed nami, ale jest to do przewidzenia w przypadku branży, która rozwija się dzięki innowacyjności i kreatywności.

Bez wyzwań nie byłoby przeszkód, bez przeszkód nie byłoby rozwoju. W końcu widać, że branża rozwija się dzięki utrudnieniom technologicznym związanym z kreacją, publikacją treści, dystrybucją a w końcu monetyzacją. Codziennie powstaje wiele nowych możliwości, WiMP chce być liderem tej ewolucji.

Jakkolwiek przewrotnie by to nie zabrzmiało, bycie numerem jeden na rynku serwisów streamingowych nie powinno stanowić celu nadrzędnego. Ale być w czołówce firm z branży muzycznej jest już ambitnym celem. Jeśli stalibyśmy się liderem wśród serwisów streamingowych to byłby niezwykle korzystny efekt uboczny dążenia do stworzenia najlepszej marki muzycznej.

AK74 – Póki co, jaka jest sytuacja WiMP w porównaniu do Spotify i Deezera? Pytanie dotyczy przychodów oraz liczby użytkowników.

Nie powinno być zaskoczeniem, że wyprzedza nas nasza największa konkurencja, zaś Spotify i Deezer, to zaledwie dwie firmy, które do niej należą. Nie można przecież zapominać o Google i Apple. Wolę nie koncentrować się na na porównywaniu się z Spotify czy Deezerem pod względem przychodów oraz liczby użytkowników.

O wiele bardziej istotne jest jak się od nich w najbliższej przyszłości będziemy chcieli odróżnić. Chcę podkreślić, że aspektami zawsze wyróżniającymi WiMPa są silny lokalny dział redakcyjny i szczególny stosunek do muzyki.

To unikalne cechy, które będziemy rozwijać gdyż są niezbędne do konsumpcji muzyki. Dodatkowo, wygraliśmy wiele testów konsumenckich badających jakość dźwięku. Teraz uruchamiamy usługę WiMP HiFi, gwarantującą jakość dźwięku tożsamą z CD.

AK74 – Minęło już trochę czasu, odkąd rynek muzyczny koncentrował się na końcu Napstera, i negocjacjach Apple i iTunes. Teraz linia frontu jest zdecydowanie dłuższa – znajdują się na niej serwisy muzyczne, serwisy streamingowe, usługi telewizyjne dostarczane przez Google czy Apple. Jak sprzedawać muzykę w tych czasach? Lepiej połączyć siły z dużym graczem czy robić to na własną rękę?

Konkurencja zdecydowanie rośnie, ale nie jest to nic szczególnego w porównaniu z którąkolwiek z branż opierających się na technologiach lub usługach cyfrowych. Jest wiele naturalnych barier biznesowych w prowadzeniu działalności w branży muzycznej, w szczególności wynikających z prawodawstwa i ekosystemu, bardziej niż z technologii.

Jestem przekonany, że konkurencja jest zdrowa, bo sprawia, że wszyscy się rozwijają konkurując ze sobą. Ale na koniec dnia najważniejsze jest to, że prawdziwa zmiana zachodzi tylko wówczas, gdy zmienia się sama branża.

W naszych czasach, w biznesie koniecznością jest współpraca. Filozofia budowy biznesu opierająca się na otwartości (open source), to wymóg, aby zachować elastyczność i rozwijać przedsiębiorstwo. WiMP od dawna koncentruje się na współpracy z firmami telekomunikacyjnymi, operatorami kablowymi itp. i na pewno będziemy poszerzać zakres partnerstwa w przyszłości.

AK74 – Czy śledzisz relaunch MySpace? Wierzysz w to, że ta marka powstanie i wprowadzi sporo zamieszania na rynku muzycznym? Kiedyś przecież była trendsetterem, no ale wówczas pojawił się Facebook…

Oczywiście, że śledzę to, co dzieje się z MySpace. Mam własne konto i jestem bardzo ciekawy co się stanie z tą marką. Szczerze mówiąc, nie jestem w stanie powiedzieć czy odzyska straconą pozycję, ponieważ nie do mnie należy ocena wyzwań stojących przed managementem. W przestrzeni cyfrowych biznesów nie ma żadnej gwarancji, że liderzy rynkowi zachowają swoje pozycje na zawsze. Być może w tej chwili nawet nie widzimy największego konkurenta, bo właśnie powstaje on w czyimś garażu!

AK74 – Facebook to, Facebook tamto. Czy firma tej wielkości, dyktująca swoje własne zasady nie przeszkadza w rozwoju rynku muzycznego? Na koniec przecież każdy produkuje aplikację, którą umieszcza na Facebooku, której promocja wymaga ogromnych zasobów.

Facebook to fantastyczny i potężny partner. Akceptowalną rzeczywistością dla wszystkich przedsiębiorstw działających w branży cyfrowej jest wykorzystanie nieprawdopodobnej dystrybucji i platformy z treściami, które oferuje Facebook. Jednakże, należy pamiętać, że Facebook nie jest wszystkim dla muzyki i aby wykorzystać to właściwie trzeba wiedzieć jak to robić. To, że jesteś na Facebooku nie oznacza że masz przyjaciół :)

AK74 – Byłeś zaangażowany w tworzeniu startupów. Czy nie kusi Cię aby wszystko rzucić, iść do domu na pizzę i zbudować Kolejną Wielką Rzecz? A może startupy to coś z czego wyrosłeś?

Wciąż jestem zaangażowany w kilka wspaniałych startupów (Videoplaza, Adeven, Videofy.me, Nodes – aby wymienić choćby kilka z nich), ale przede wszystkim jako doradca, członek zarządu lub anioł biznesu. I oczywiście pokusa stworzenia czegoś wielkiego jest wciąż kusząca. I byłaby kusząca dla każdego, kto jest ciekawy i entuzjastyczny.

Dyskutowałbym z tym, że startup to przejściowy stan umysłu. Wszystkie przedsiębiorstwa, które chcą się rozwijać muszą myśleć i zachowywać się jak startupy, niezależnie od ich wielkości. Startup składający się z 8 osób, bez wizji i ambicji nie jest lepszy niż korporacja zatrudniająca 800 osób, która również nie posiada wizji i ambicji.

Dołączyłem do WiMP z uwagi na możliwość stworzenia wizji i na to, że jestem ambitny. Z tego nie wyrosnę nigdy.

AK74 – W jaki sposób WiMP nas zaskoczy w tym roku? Czy będziesz starał się pokonać konkurencję za pomocą fajnych usług, funkcji? A może pójdziesz na otwartą wojnę i obniższysz ceny?

W tym roku na pewno będą nowe inicjatywy – i nie ograniczą się one do produktów czy funkcji. Nie śmiałbym zepsuć teraz nadchodzącej niespodzianki, poza tym jest za wcześnie dla mnie, aby przedstawiać swoje plany. To dopiero drugi tydzień pracy!

Chcę podkreślić, że Polska jest dla nas strategicznym rynkiem i chciałbym podziękować wszystkim partnerom, fanom za wiarę i wsparcie. Dołożymy wszelkich starań abyście mieli super serwis, dzięki któremu będziecie cieszyć się muzyką :)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon