Jakub Krzych (Estimote) – Internet of Things zmieni wszystkie branże i przyzwyczajenia konsumentów

Artur Kurasiński
16 lipca 2013
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

estimote_blog_ak74

AK74 – Estimote wyglada tak dobrze pod kątem prezentacji produktu, logo, projektu graficznego, że w niczym nie przypomina to polskiego startupu. Jak się dochodzi do takiego poziomu wykonania?

Jakub Krzych –
Całość to rezultat pracy naszego krakowskiego zespołu złożonego z najlepszych speców od UI, brand oraz industrial designu, a także ogólnie UX.

Nie wiem też jak wygląda typowy polski startup, ale myślę, że trochę się to zmieniło i coraz więcej projektów kładzie tak jak my duży nacisk na prostotę i jakość wykonania.

AK74 – Czym jest, co robi i po co miałbym kupić Estimote? To jest projekt obliczony tylko na rynek amerykański czy po prostu tam tylko startujecie?

JK – Jeżeli jesteś programistą aplikacji mobilnych i chcesz dodać do swojego produktu zmysł micro-lokacji to Estimote Beacons Dev Kit jest właśnie dla Ciebie. Będziesz mógł poeksperymentować z efektami w stylu „Minority Report”, gdzie telefon i aplikacja będzie wzbudzana w zależności od Twojej pozycji – z dokładnością do centymetrów.

Jeżeli przykleisz sensory przy drzwiach w sklepie lub do produktu na półce będziesz mógł wyświetlać informacje użytkownikowi w zależności o jego kontekstu, np. gdy wykryjesz, że użytkownik podniósł przedmiot lub przymierzył ubranie, np. czerwoną sukienkę.

Można o tym myśleć jak o GPS, ale bardzo bardzo dokładnym.

Nasz projekt nie ma przypisanej konkretnej lokacji geograficznej – mamy biura zarówno w Stanach jak i w Europie i dostarczamy sensory do dowolnego miejsca na ziemi.

AK74 – Z Estimote wchodzicie w hardware i klimaty typu Nest, który dostał kasę od Google Ventures. Zgaduję, że bardzo świadomie pozycjonujecie się właśnie wokół takich projektów?

JK – Nest, Square, czy Pebble to po prostu świetne projekty hardware’owe, które zyskały rzeszę użytkowników i udało im się pozyskać finansowanie czy to z platform crowdfundingowych (Kickstarter) czy to od inwestorów. Przed nami jeszcze daleka droga.

Dzisiaj uruchomiliśmy przedsprzedaż beaconów dla programistów, a także pracujemy blisko z największymi sieciami handlowymi i biznesami. Wkrótce się okaże czy użytkownicy widzą wartość w naszej wizji świata pełnego sensorów.

AK74 – Jak wygląda sprawa inwestycji – pozyskaliście już finansowanie? Chcecie pozyskać więcej?

JK – W zeszłym roku pozyskaliśmy finansowanie od Europejskich aniołów biznesów w rundzie, której „lead inwestorem” był Rafał Han – jeden z najbardziej aktywnych i doświadczonych krakowskich inwestorów – prawdziwy anioł.

To on nas namówił na zrobienie tego w amerykańskim stylu, czyli do założenia amerykańskiej spółki i zorganizowania rundy w oparciu o convertible notes. Runda okazała się sukcesem i pozyskaliśmy szybko dostateczne finansowanie, aby stworzyć prototyp i zrealizować pilotażowe wdrożenia.

Całość na bardzo uczciwych warunkach, o które trudno przy „equity rounds” w Polsce.

W tym momencie bierzemy udział w programie akceleracyjnym YCombinator w Mountain View i będziemy rozglądać się za kolejną rundą finansowania pod koniec wakacji.

estimote-founders_blog_ak74

AK74 – Jak wygląda rynek na którym działa Estimote? Ile jest wart, jacy są główni gracze itd? Bo na pewno posiadacie konkurencję?

JK – Rynek, na którym działamy to ogólnie pojęte „Internet of Things”, czy też M2M, czyli Machine-To-Machine Communication gdzie smartphony same komunikują się sensorami dookoła nas w domu, pracy i sklepach. Niektórzy mówią, że to rynek wart nawet 1.2 tryliona dolarów, ale to tylko liczby.

My się skupiamy na handlu i interakcji ludzi ze sklepami i towarami. W Stanach już ponad połowa ludzi ma smartphony (w Polsce około 20-30%) i szacuje się, że będzie to 80% za dwa lata. Ludzie ze smartphonami w sklepach mają inne przyzwyczajenia – porównują ceny, sprawdzają opinie – często kupują poza sklepem.

My zastanawiamy się jak używając dostępnych technologii można udoskonalić sposób w jaki kupujemy. Sam przyznaj, że chodzenie z drewnianym ołówkiem i przepisywanie skomplikowanych skandynawskich nazw mebli nie jest czymś co można określić jako przyszłość handlu :)

AK74 – Do czego mógłbym wykorzystać Wasz produkt? Ile kosztuje mnie Estimote i co mogę z nim zrobić jeśli mówimy o zwykłym pomieszczeniu mieszkalnym?

JK – Jeżeli jesteś zwykłym konsumentem to Estimote jeszcze Ci się nie przyda. Ktoś najpierw musi napisać aplikacje, które będą wykrywać obecność sensorów i wykonywać oparte o kontekst akcje. Właśnie dlatego prowadzimy przedsprzedaż sensorów głównie dla programistów aplikacji mobilnych.

Mogą oni za $99 zamówić zestaw 3 sensorów i eksperymentować z mikro-lokacjami. Dla przykładu sensor przyklejony w Twoim mieszkaniu mógłby wykrywać Twoją obecność i komunikować się z innymi „aktorami”, np. dopasowując światło (Philips Hue) lub włączając ulubioną muzykę (Jawbone Jambox).

Sami jeszcze nie wiemy jakie aplikacji stworzą współpracujący z nami programiści.

AK74 – Zdradź jak promujecie i staracie się zwrócić zainteresowanie mediów. Jak to się robi w US? Chodzicie na meetupy, do miejsc gdzie spotykają się statupy? Czy macie może wynajętą firmę PR’ową?

JK – YCombinator, w którego programie bierzemy właśnie udział mówi nam, żeby robić tylko 2 rzeczy – budować produkt lub rozmawiać z klientami. Więc jeśli meetupy i innie nie są którąś z tych dwóch rzeczy to tego nie robimy.

Nie korzystamy też z firmy PRowej, bo zależy nam na bezpośredniej dyskusji z klientami i autentycznych opiniach osób, które testują nasz system. Jeżeli coś im nie będzie działać lub będą niezadowoleni to znaczy, że musimy bardziej skupić się na produkcie i go usprawniać tak długo, aż to się zmieni.

AK74 – Jak na chwilę obecną wygląda Wasz team? Ile osób, jakie specjalizacje? Bo poszukujecie bardzo dużej ilości nowych pracowników…

JK – W tym momencie w Krakowie i Mountain View mamy 12 osób, które tworzą bardzo multidyscyplinary zespół złożony ze specjalistów od układów elektronicznych z niskim poborem mocy, mody i handlu detalicznego, industrial designu i architektury, przetwarzania danych oraz innych dziedzin, które składają się na produkt i oprogramowanie, które tworzymy.

AK74 – Macie biura na Kazimierzu w Krakowie i w Kalifornii. W Polsce programujecie a w US macie marketing?

JK – Cały produkt powstaje w Polsce, tzn. od jego projektu, architekturę, oprogramowanie, aż po produkcję. Nasze biuro w Stanach będzie odpowiedzialne głównie z rozwój biznesu na tamtejszym rynku. Można powiedzieć, że outsourceujemy business development do Stanów : )

AK74 – Plan na najbliższy rok? Co Estimote ma osiągnąć przez kolejne 12 miesięcy?

JK – Wartość naszego systemu będzie rosła wraz z liczbą sensorów, które będziemy wdrażać w różnych miejscach tak, aby usprawnić sposób w jaki ludzie prowadzą biznesy offline’owe oraz jak konsumenci w nich się poruszają i z nich korzystają.

Stąd naszym celem jest zarówno pozyskać dostatecznie wielu partnerów, z którymi będziemy prowadzić wdrożenia pilotażowe jak i programistów, którzy będą integrować się z naszą platformą.

PS. Robert Scoble przeprowadził wywiad z Kubą:

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon