Szukaj
Zamknij
Konkurs

Zostaję z OFE

zostaje_w_ofe_blog_ak74

Zgodziłem się wziąć udział w tej akcji ponieważ czuję, że państwo polskie nie tyle mnie oszukało co okradło mnie z moich pieniędzy. Nie po raz pierwszy w moim dorosłym życiu poczułem się kompletnie bezsilny i w zasadzie ubezwłasnowolniony z powodu decyzji Ministra Finansów o nacjonalizacji (mówmy otwarcie) moich oszczędności zgromadzonych w OFE i zasypanie dzięki nim gigantycznej dziury w ZUSie…

O co chodzi? Rząd nie dość, że nie dokończył reform zaczętych przez Premiera Buzka to jeszcze stwierdził, że pieniądze składowane przez obywateli w OFE oddaje do dyspozycji ZUSu. Tego samego ZUSu, który prawdopodobnie zbankrutuje (pomimo zagarnięcia kasy z OFE) już w 2020. Innymi słowy – nasze pieniądze nie są już nasze a będą służyły do odroczenia katastrofy całego systemu.

Nie wiem kto ma rację w sporze o OFE – czy Profesor Balcerowicz czy jego oponenci. Nie jestem fanem OFE, nie uważam, żeby to były podmioty kryształowo czyste (oj mają za uszami, mają) niemniej w tym wypadku wybieram mniejsze zło – zostanę w OFE żeby nie dać zawłaszczyć moich kolejnych składek. Co gorsze – rząd bardzo szybko przepycha nową ustawę i zmiany (wchodzą od stycznia 2014 roku) kneblując OFE i nie dając im przedstawić swojej wersji (radykalnie skrócono czas emisji reklam oraz nałożono gigantyczne kary za nie przestrzeganie zakazu informowania o OFE).

Poniżej znajdziecie skrót najważniejszych informacji:

Najważniejsze zmiany (stan na 14.11.2013 r.):
• Umorzenie części aktywów – 51,5 % aktywów zgromadzonych dotychczas w OFE zostanie przekazana ZUS;
• Zmiany w polityce inwestycyjnej – OFE będą mogły inwestować tylko w akcje oraz w obligacje korporacyjne;
• „Dobrowolność” – członkostwo w OFE będzie dobrowolne. Aby pozostać w OFE konieczne będzie złożenie specjalnej deklaracji. Od kwietnia do końca lipca 2014 roku wymagane będzie dostarczenie do ZUS-u deklaracji o pozostaniu w OFE. Brak tej deklaracji będzie równoznaczny
z przekazywaniem do ZUS-u całości przyszłych składek;
• „Okno transferowe” – decyzja o pozostaniu w OFE lub tylko w ZUS-ie nie będzie ostateczna. Ponowną decyzję przekazywaniu przyszłej składki do OFE będzie można podjąć po raz pierwszy w 2016 roku, a następnie co cztery lata;
• Obniżenie składki – składka przekazywana do OFE wyniesie 2,92% wynagrodzenia brutto;
• Niższa opłata – o połowę zostanie obniżona opłata pobierana przez OFE od składki przekazywanej przez ZUS;
• „Suwak” – środki pozostające w OFE na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będą stopniowo, w wysokości 1/10 zgromadzonych środków rocznie, przenoszone na subkonto
w ZUS-ie. Emeryturę będzie wypłacał ZUS.
• Zakaz reklamy – do końca lipca 2014 roku absolutny zakaz reklamy. Projektowane przepisy mówią też, że informacje o OFE powinny obiektywnie przedstawiać sytuację finansową funduszu oraz ryzyko związane z przystąpieniem do niego. Zakazana będzie reklama funduszy niespełniająca tych warunków oraz reklama wprowadzająca w błąd. Za złamanie zakazu fundusz może dostać karę 3 mln zł.

Kluczowe terminy:
31 stycznia 2014 r. – wejście ustawy w życie.
1 kwietnia – 31 lipca 2014 r. – składanie deklaracji o wyborze OFE i ZUS lub tylko ZUS.

Pełen zakres informacji znajduje się na stronie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, Komitetu Obywatelskiego ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego oraz na specjalnym portalu edukacyjno-informacyjnym www.zostajezofe.pl.

Dokonując wyboru pomiędzy OFE a ZUS, zachęcamy do podjęcia decyzji w oparciu o pełne i rzetelne informacje, zwłaszcza dotyczące wyników inwestycyjnych poszczególnych OFE. Niezależne zestawienia znajdują się na stronie Komisji Nadzoru Finansowego (www.knf.gov.pl) oraz w serwisie ratingowym www.analizy.pl.

Formularz deklaracji pozostania w OFE będzie dostępny w oddziałach ZUS oraz na stronach internetowych: www.zus.pl, www.knf.gov.pl, www.mf.gov.pl i www.mpips.gov.pl.

Deklarację należy dostarczyć do oddziału ZUS, przesłać pocztą lub elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych do 31 lipca 2014 r.
Niezłe co? Wyobrażacie sobie ile osób po raz drugi złoży podpis? Ile osób w ogóle się dowie, że muszą pójść do ZUSu (brak kampanii OFE – pamiętacie?)…

Na zakończenie – zapraszam na stronę Zostaję z OFE gdzie codziennie będziecie mogli wygrać bardzo fajną nagrodę biorąc udział w konkursie. Wejdź i dowiedz się co Cię czeka jeśli nie zaczniesz działać już teraz – niezależnie od tego ile masz lat obecnie. Jestem jednym z jurorów tego konkursu, który potrwa aż 42 dni z czego przez 11 dni to ja będę przyznawał nagrodę dnia. Karolina Gliniecka, Rock i Łukasz Jakóbiak.

Zapraszam do zabawy i powodzenia!

 • Dzięki za informacje, będę obserwował.

 • tosiabunio

  Arturze, pieniądze te zostały znacjonalizowane już dawno. A konkretnie w momencie, w którym przelałeś je na konto ZUSu, który je potem przekazał do OFE. Od tego momentu to już nie są nasze pieniądze.

 • Kamil Rakocy

  Pytanie czy jest szansa na aktywność jak przy acta

 • Ja bym nie liczyła na te pieniądze w ogóle. OFE ich nie odzyska, bo fizycznie chyba od dawna są przypisane do ZUSu. Ale oczywiście, że zostanę w OFE.

 • Msyd
 • Kasia

  Osobiście wątpię, bo o ile młodych łatwiej zmotywować do takich działań, tak na dorosłych bym nie liczył…

  Ja zostaję przy OFE bo z ZUSem nie chce mieć nic wspólnego :)

 • bogdan

  Nie pozostanę w OFE ani sekundy dłużej, czekałem na tą możliwość. W listopadzie br. sprawdziłem sobie ile mam na koncie w AVIVA. Następnie po wpłynięciu składki za grudzień znowu sprawdziłem i szok. Na koncie miałem mniej niż w listopadzie bo sobie tak nie inaczej wyliczyli jednostkę. Pokażcie mi choć jeden bank gdzie dokładasz na konto 200 zł i masz mniej niż miesiąc wcześniej bez tych 200 zł. Czyli za powiedzmy za dwa lata mogę mieć na koncie w OFE o wiele mniej niż dzisiaj bo tak sobie obliczą wartość jednostki. Jedno wielkie OSZUSTWO.!

 • Wiesz w ogóle, na czym polega inwestowanie, w szczególności inwestowanie długoterminowe? Na tym, że jednego dnia masz mniej, drugiego więcej, ale jeśli wziąć pod uwagę odpowiednio długi okres czasu, to zawsze wychodzisz na plus (ofc jeśli dobrze zainwestowałeś). Weź pod uwagę okres co najmniej 2-letni, jestem pewien, że jednak zyskałeś. Jasne, OFE straciły w wyniku kryzysu połowę tego, co zarobiły. Ale mimo tego, że straciły połowę, i tak zyski z nawet najsłabszego funduszu były wyższe, niż waloryzacja składek w ZUS-ie… I to mimo tego, że OFE od początku miały mocno związane ręce odnośnie możliwości inwestowania (m.in. wymóg przeznaczania sporej części składek na obligacje skarbowe).

  Nawet jeśli weźmiesz pod uwagę praktycznie dowolną giełdę (giełdy uchodzą za najmniej pewne i najbardziej skłonne do gwałtownych spadków obszary inwestowania), spojrzysz na dowolny, powtarzam dowolny okres 15-letni (nawet, jeśli w tym okresie zdarzył się jeden lub dwa kryzysy) lub dłuższy, to i tak zaobserwujesz wzrost wartości. Wzrost o wiele większy, niż inflacja (czyli zarobiłeś). Jeśli mówimy o emeryturach, to mamy na myśli raczej okresy o wiele dłuższe, niż 15-letnie.

  To tyle, pozdrawiam. :)

 • Monika

  nigdzie nie ma tej deklaracji – możecie podać jak nazywa się ten druk?

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę