Rafał Brzoska (Integer.pl) – W ciągu 4-5 lat planujemy pojawić się z Paczkomatami InPost w obu Amerykach oraz w Azji

Artur Kurasiński
23 grudnia 2013
Ten artykuł przeczytasz w 7 minut

rafał_brzoska_integer_inpost_blog_ak74

AK74 – Panie Prezesie to w ilu krajach w tym roku ludzie zamiast na pocztę pójdą do Paczkomatów odebrać swoje prezenty?

Rafal Brzoska (Prezes Zarządu Integer.pl) – Rafał – Panie Prezesie mnie krepuje :)

Paczkomaty InPost podbiły już 18 międzynarodowych rynków: Wielką Brytanię, Estonię, Rosję, Cypr, Arabię Saudyjską, Chile, Australię, Irlandię, Islandię, Litwę, Łotwę, Słowację, Ukrainę, Polskę, Czechy, a także Kostarykę, Salwador oraz Gwatemalę. W Polsce rozstawionych zostało już 1100 innowacyjnych terminali umożliwiających samodzielne nadawanie i odbieranie przesyłek.

Z dniem 1 stycznia 2014 roku na całym świecie funkcjonować będzie – w różnych modelach biznesowych – około 2.750 innowacyjnych terminali. A to dopiero początek naszej ofensywy na świecie:) Mam apetyt na dziesiątki tysięcy maszyn. To co muszę zrobić w pierwszym kwartale 2014 to ściągnąć z rynku jakieś 150 mln euro – to przyspieszy rozwój.

W ciągu najbliższych 4-5 lat planujemy pojawić się z Paczkomatami InPost w obu Amerykach oraz w Azji. Całość inwestycji docelowo może sięgnąć nawet 1 mld euro. W USA chcemy uruchomić 10.000 Paczkomatów do końca 2016 roku, zaś w Azji w pierwszej kolejności Paczkomaty wejdą do Chin – do Pekinu i Szanghaju .MEGA szybko rosnący rynek i mega trudny.

Obecnie trwają prace nad pozyskaniem około 6000 lokalizacji na urządzenia w kolejnych 15 krajach, takich jak: Francja, Włochy, Austria, Węgry, Turcja, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Dania, Holandia, Szwajcaria, Rumunia i Bułgaria, Rosja, Hiszpania. Jest co robić :)

AK74 – Nagrody, kolejne kontrakty, łamanie rynkowych dogmatów, szybki wzrost firmy – czy InPost można nadal traktować jak startup? Myślisz o swojej firmie w takich kategoriach? Budzisz się i myślisz „cholera nie starczy nam kasy do końca roku, musimy mieć więcej klientów i lepszy produkt?”

RB – Dokładnie takie mam myśli :) Skąd wiesz? Tak – ciągle mamy atmosferę startupu i jak ognia unikam bycia korporacją choć niestety bez procesów i procedur żyć i rozwijać się tez nie da- szukamy złotego środka;)

AK74 – A jak ostatnie 12 miesięcy wyglądało z punktu widzenia InPost? Konkurencja obudziła się i zaczęła działania zaczepne? Nie masz wrażenia, że po lekkim nokaucie z Waszej strony Poczta Polska się obudziła już?

RB – Nokaut dopiero przed nami;)a tak serio – Poczta od 3 lat jest obudzona i gra na rynku ostro lub ostrzej od nas- dając ceny poniżej kosztów i korzystając z parasolu Państwa. Ale damy radę – wyrwanie poczcie kontraktu na min sprawiedliwości przez PGP i nasz skromny udział w tym to dopiero początek. Przygotowywaliśmy się do tej wojny ostatnie 6 lat –do tej pory była to wojna podjazdowa – teraz otworzyliśmy prawdziwy szeroki front.

Łatwo nie będzie. Znamy swoje słabości. Teraz zwiększamy zasięg na cały kraj i to największe wyzwanie. Ale lubię wyzwania. Moi ludzie tez :)

AK74 – Założę się, że decyzja Amazona o wyjściu ze swoich „Paczkomatów” była tą za którą jeszcze bardziej polubiłeś Bezosa? Wiesz dlaczego to zrobili? Bo z drugiej strony biznes, który odpuszcza sobie Amazon może nie być aż tak dobrym biznesem…

Decyzja o usunięciu przez Amazona maszyn ze sklepów RadioShack oraz Staples w USA, a także tymczasowe zawieszenie sieci urządzeń w Wielkiej Brytanii jest przykładem na to, że zarządzanie tak ekspansywną i szeroką siecią terminali nie jest sprawą prostą. Przeanalizowaliśmy działania Amazona w tym segmencie, skatalogowaliśmy ich błędy.

Amazon to wielki gracz, ale musi się jeszcze sporo nauczyć, jeśli chodzi o rozstawienie paczkomatów, logistykę takich punktów, gęstość sieci czy odległość od magazynów. Amazon nie jest przygotowany systemowo do świadczenia takiej usługi, stąd decyzje o wycofaniu się z projektu. Oczywiście, Amazon może wrócić i spróbować raz jeszcze, ale wtedy my będziemy w zupełnie innym miejscu.

Powiem więcej – jestem pewien ze w 2014 ogłoszą plan roll outu może nawet kilku tysięcy maszyn – liczę się z tym-takiego giganta nie można ignorować-stad my musimy być ciągle kilka kroków do przodu. na R&D w 2012 roku wydaliśmy 65 ml złotych(20% naszego przychodu) w 2013 – 50 mln, w przyszłym co najmniej 70 mln.

Jedno wiem – Paczkomaty to rozwojowy biznes – doskonałym przykładem jest Estonia. Wdrożyliśmy tam paczkomaty wspólnie z Eesti Post. Po dwóch latach co druga paczka wysyłana z estońskich sklepów internetowych trafia właśnie do paczkomatu.

Wyobrażasz to sobie??? Co druga paczka!!!Z kolei w Polsce, po czterech miesiącach w każdym nowym sklepie, który dołącza do nas, przejmujemy 25-35 proc. przesyłek. Jednym słowem – mamy plan na zmianę połowy rynku logistycznego ecommerce na Świecie – ile z tego jednak ugramy –zależy od tempa ekspansji no i kasy.

AK74 – Powiedzmy, że widziałem jak ludzie odbierają swoje paczki „ze ściany” i chciałbym żeby Paczkomat znalazł się w mojej okolicy. Gdzie mam słać maile? Jak dobieracie miejsce postawienia kolejnego paczkomatu? Co decyduje?

RB – Przy wyborze lokalizacji dla Paczkomatów InPost, bierzemy pod uwagę różnorodne aspekty, m.in. komfort dojazdu do urządzenia, liczbę mieszkańców, bezpieczeństwo okolicy, a także umowy z partnerami handlowymi.

Nasi Klienci mogą przesyłać swoje sugestie co do lokalizacji Paczkomatów. Planujemy rozwijać Paczkomaty InPost także w modelu franczyzowym. Zapraszam :) Nie masz działki gdzieś w okolicach maszyny pod Tesco na KEN? :) Tam bijemy rekordy Świata :)

AK74 – Branża e-commerce chwali Paczkomaty czy jeszcze nie przekonali się? Sklepy doceniają możliwość szybszej dostawy?

RB – Dostawę za pomocą Paczkomatów InPost umożliwia obecnie blisko 5.000 e-sklepów funkcjonujących pod własną domeną (m.in. Merlin, MediaMarkt, Saturn, Komputronik, Agito, Gandalf.com.pl, Answear.com) oraz 30.000 e-detalistów oferujących swoje produkty na Allegro. Liczby mówią same za siebie!

E-sklepy – wybierając Paczkomaty InPost – stawiają na konkurencyjną cenę przesyłki oraz wygodę i komfort klientów. Możliwość całodobowego nadawania i odbierania paczek z terminali przyciąga do sklepów coraz większe grono klientów. Jak pokazują statystki, blisko 60% produktów odbieranych jest z Paczkomatów poza standardowymi godzinami otwarcia punktów usługowych, a współpraca z czołowymi graczami rynku e-commerce pozwala nawet 4-krotnie zwiększać udział dostaw za pomocą Paczkomatów InPost w sklepie partnera.

Według statystyk opublikowanych w serwisie Opineo.pl aż 94% osób, które skorzystały z Paczkomatów InPost, jest zadowolonych z usługi . Nieskromnie dodam, ze stawia nas to na pozycji lidera wśród firm kurierskich funkcjonujących na polskim rynku.

Z kolei zgodnie z badaniami, 99% klientów jest zadowolonych z terminowości i jakości usług świadczonych za pomocą Paczkomatów InPost. Jednocześnie aż 97% osób, które skorzystało z terminali, poleca rozwiązanie swoim znajomym. Czyli tzw „willingness to recommend” mamy większy od Amazona!!!!Oni maja 84% i byli /sa uważani za mistrza jakości – to mówi samo za siebie. ale nie spoczywamy na laurach -jakość i wygoda to clue naszej usługi.

Mamy w głowie cuda jakie możemy zaoferować klientom ale oczywiście wymaga to czasu i kasy-czyli ciągle te dwa czynniki determinują priorytety.

AK74 – Wróćmy na chwilę do Amazona. Filmik z dronem niosącym paczkę jest oczywiście zaklinaniem rzeczywistości bo zanim stosowne agendy wydadzą pozwolenia minie parę lat – niemniej to bardzo ciekawy pomysł. Jak w InPost patrzycie na tego typu pomysły na logistykę? Bajka czy niezbyt odległa przyszłość?

RB – Plany Amazon odnośnie wprowadzenia do 2015 roku nowej usługi związanej z dostarczaniem przesyłek przy wykorzystaniu dronów należy traktować z przymrużeniem oka. To przede wszystkim doskonały chwyt marketingowy. Nie przez przypadek filmik zapowiadający wdrożenie rewolucyjnej usługi zadebiutował tuż przed najgorętszym okresem zakupowym na świecie.

Od 1,5 roku badamy kwestię dronów (po pierwszych doniesieniach z ich użyciem w Australii) – niestety póki co, wykorzystanie ich do dostarczania przesyłek jest nieopłacalnym przedsięwzięciem – koszt wdrożenia systemu i zakupienia urządzeń, a także ich serwisu jest ogromny. Wprowadzenie urządzeń do powszechnego użytku wymaga uzyskania wielu zezwoleń i certyfikatów – zwłaszcza jeśli chodzi o ruch powietrzny.

Kontrowersje pojawiają się również w kontekście ochrony prywatności i zapewnienia bezpieczeństwa przesyłek. Co stanie się z przesyłką, w momencie kiedy dron ulegnie awarii, zniszczeniu? Przecież urządzenie wraz z paczką może spaść i zrobić komuś krzywdę. Sprawne funkcjonowanie tych bezzałogowych urządzeń w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych – dron nie poleci z przesyłką w wietrzny, deszczowy lub mroźny dzień.

Trzeba być realistą – Amazon tylko w Londynie dostarcza 27 tysięcy paczek dziennie, które zresztą stanowią zaledwie 8% wszystkich paczek dostarczanych dziennie w tym mieście! Trudno jest sobie wyobrazić, by ta ilość paczek była obsłużona nawet w jakiejś części z użyciem dronów – ze względów regulacyjnych, bezpieczeństwa i zwykłej praktyki.

Jedno jest pewne – wszyscy szukają nowych rozwiązań – mniej lub bardziej dziwnych i chwała im za to- mnie to tez inspiruje i nowe pomysły się rodzą :)

AK74 – Paczkomaty i InPost to polska firma – nie masz wrażenia, że w polskich mediach pomimo to ciężko Wam się przebić i lepsze są informacje o zmianach na Facebooku czy nowych produktach od Google czy Apple?

RB – Bez przesady – na tematy związane z naszymi działaniami pojawia się miesięcznie między 400 a 600 publikacji w polskich mediach zresztą nie to najważniejsze – kluczem jest ze biznes idzie do przodu i jesteśmy światowym potentatem w Paczkomatach – czasem im ciszej tym lepiej

AK74 – Wykonaliście ogromną pracę, macie wyniki, firma się rozwija. Może czas na akwizycje spółek, które mogą pomóc Wam w rozwoju? Śledzisz, przyglądasz się polskim startupom? Myślicie o roli inwestora z kasą i kontaktami?

RB – Chcemy być aktywnym uczestnikiem spodziewanej konsolidacji na polskim rynku pocztowo-kurierskim. Dostrzegamy w tym zjawisku dużą szansę dla rozwoju nie tylko naszej spółki, ale również całości rodzimego rynku. Ostateczne decyzje o ewentualnym udziale Grupy Integer.pl w procesach akwizycyjnych nie zostały jeszcze podjęte. Prawdopodobnie nastąpi to w I kwartale 2014 roku.

Oczywiście z uwagą przyglądamy się polskim startupom – część z nich posiada naprawdę duży potencjał, który można świetnie sprawdzić się jako uzupełnienie naszej oferty produktowej lub rozwiązanie usprawniające działania wewnątrz firmy. Kiedyś sam startowałem od podstaw z własnym biznesem i wiem, że determinacja i zapał ludzi tworzących startupy to wartość nie do przecenienia.

Obserwuje innowacyjne projekty, które w swoim założeniu mają rozwiązywać problemy konsumentów. Kto wie – być może któryś z nich za kilka lat zrewolucjonizuje rynek – podobnie, jak czynią to dziś nasze Paczkomaty? Sam staram się wyławiać ciekawe pomysły i w mniejszej lub większej skali w nie inwestować – cieszy ze polskie firmy zaczynają brać wiatr w żagle – zadziwmy innych!!! zachęcam każdego dnia wszystkich w około do tej śmiałej idei!

AK74 – Co najdziwniejszego udało się przesłać za pomocą Paczkomatu? Zbieracie takie informacje?

Oficjalnie czy nieoficjalnie?;)

Bywało, że długo nie mogłem wyjść ze zdziwienia, jak bardzo ludzka pomysłowość nie zna granic. Najbardziej w pamięci zapadł mi jednak przypadek bzyczącej przesyłki. Jeden ze sklepów postanowił przesłać Paczkomatem królowe–matki do swoich Klientów – pszczelarzy.

Dziwną bzyczącą przesyłkę przechwyciła nasza sortownia :) Ale ludzie wysyłają sobie np. klucze do mieszkania jeśli zapomnieli zostawić pod „przysłowiową wycieraczką” i potem dzwonią na infolinię prosząc o „maksymalny express” w doręczeniu i wiele wiele innych story :)

AK74 – Załóżmy, że Rafał w tym roku był grzeczny i Święty Mikołaj położy mu coś pod choinką (nie wiem czy produkujecie paczkomaty w kształcie choinek?). Co by to było? :)

RB – Chciałbym mieć w kolejne Święta problem z przepełnianiem Paczkomatów w każdym kraju gdzie je rozstawiamy a nie tylko w Polsce :)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon