Indi Young – Wygląd interfejsu przechodzi przez fazy popularności: skeumorfizm, zaokrąglony, płaski tak jak moda w ubiorze

Artur Kurasiński
26 marca 2014
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

indi_young_uxpoland

AK74 – UX to bardziej ideologia, nauka czy może zdroworozsądkowe podejście do projektowania?

Indi Young – UX nie jest nauką przyrodniczą. Podpada bardziej pod kategorię nauk społecznych, które stanowią część nauk sztucznych (pomimo słowa „sztuczne” ten termin oznacza badanie i tworzenie rzeczy przez człowieka, podczas gdy nauki przyrodnicze dotyczą rzeczy niestworzonych przez człowieka).

Jednak jak sugeruje twoje pytanie, UX nie jest ściśle nauką sztuczną…po części podchodzi pod nią, a po części pod zdrowy rozsądek. Nadal odkrywamy i wymyślamy, dlatego zdrowy rozsądek musi odgrywać pewną rolę na zewnętrznych granicach tego, co mamy nadzieję dokonać. Ponadto pewną część UX można określić jako „ideologiczną”.

Po części to sposób myślenia, filozofia polegająca na podejściu do rzeczy, które tworzymy, z szerszej perspektywy niż my sami. Moje warsztaty dotyczące rozwoju empatii skupią się na tym ostatnim. Empatia to mentalność, której można się nauczyć. Im więcej pracuje się nad porzucaniem swoich własnych myśli i przypuszczeń, tym lepiej można zrozumieć sposób myślenia drugiej osoby.

Taką empatię można wykorzystać na kilka sposobów, ale ja skupię się na wykorzystaniu jej do zapewnienia lepszego wsparcia za pomocą rzeczy, które się tworzy, i sposobu, w jaki wchodzi się w interakcje z osobami, z którymi się pracuje.

AK74 – Czy możliwe jest stworzenie dobrego produktu ze złej strony internetowej za pomocą interaktywnego projektowania z użytkownikiem? Czy w rękach specjalisty UX może stać się czymś w rodzaju „botoksu”?

IY – Botoks! Co za śmieszny obraz! Interfejs przekształcony tak, aby był krąglejszy i mniej pomarszczony! Botoks i koncepcja próby zmiany wyglądu twarzy przywołuje mi na myśl zwrot: „nakładanie szminki na świnię”, co, jak wszyscy wiemy, jest rzeczą, z którą powszechnie staramy się walczyć. W UX nie chodzi o sprawienie, aby coś stało się ładniejsze czy przyjaźniejsze, ustaliliśmy to już w naszych szeregach 10 lat temu.

Jednak najwidoczniej przekaz ten nie dotarł jeszcze do wszystkich w świecie biznesu. W UX chodzi o ustalenie, jak zapewnić ludziom lepsze wsparcie, o przeprowadzanie badań pozwalających lepiej zrozumieć wszystkie różnice pomiędzy nimi i o decydowanie, na ile sposobów można wspierać ten sam cel w oparciu o podobieństwa między różnymi punktami widzenia.

W UX chodzi o decyzje podejmowane na wczesnym etapie, o pytanie, czy dany pomysł naprawdę ma sens w przypadku danej grupy, o proponowanie dodatkowych opcji, gdy jest się proszonym o jedną rzecz… i więcej (zobacz diagramy Dana Saffera, Petera Merholza i Jesse’ego Jamesa Garreta dotyczącego tego tematu, np. http://www.kickerstudio.com/2008/12/the-disciplines-of-user-experience/)

Wygląd jest zależny od mody. Wygląd interfejsu przechodzi przez fazy popularności: skeumorfizm, zaokrąglony, płaski… to jak moda w ubiorze. Style przychodzą, odchodzą i znów powracają. Styl wyglądu stanowi część UX, ale jedynie niewielką. Ważniejsze decyzje dotyczące ryzyka i ochrony zasobów podejmowane po to, aby twoja organizacja nie musiała w kółko od nowa wymyślać danych rzeczy, mają miejsce na samym początku.

Wybór „świetnego pomysłu”, który opiera się na twoich własnych doświadczenia, oznacza ryzyko. To, co jest świetne według ciebie, może być świetne tylko dla 10% ludzi, którym masz nadzieję pomóc. Jeśli twoja organizacja już coś wypuściła, można to naprawić, ale, jak poprzednio, opieranie się wyłącznie na swoich własnych doświadczeniach projektowych oznacza, że należy liczyć się z ryzykiem ciągłej naprawy do czasu aż zostanie to zaakceptowane.

Przeprowadzenie na początku badań dotyczących sposobu myślenia ludzi i różnic pomiędzy nimi pozwoli w dużym stopniu uniknąć takiego bólu i ryzyka.

Osobiście jestem za tym, aby najpierw bardzo dobrze zrozumieć ludzi, a następnie wykorzystać swoją wiedzę projektową do zebrania rozwiązań odnoszących się do różnych cech we wszystkich grupach. Angażowanie „użytkowników” do sesji projektowych sprawdza się jedynie, gdy ci „użytkownicy” zaliczają się do tego samego podtypu, a zarząd zgadza się na wprowadzenie nowego rodzaju twojej oferty dla tego konkretnego podtypu.

Jednak jeśli w pełni nie zrozumiesz tych „użytkowników” podczas wspólnej sesji, umyka ci jej sens. Nie można prosić ich o zaprojektowanie czegoś, bo nie są projektantami. Można ich poprosić o przedstawienie swoich potrzeb i frustracji, ale to jedynie połowa obrazu. Należy dodać całkowite zrozumień ich sposobu myślenia w sposób twórczy (a nie krytyczny): zapomnij o swojej propozycji i poznaj intencje innych, dowiedz się, w jaki sposób radzą sobie z wieloma sprawami, które zaprzątają im głowę.

Moja nadchodzącą książka skupia się na mentalności polegającej na całkowitym zrozumieniu ludzi pod względem ich intencji. Takie podejście następnie zostaje wykorzystane w organizacji w ścisłym połączeniu z badaniami ewaluacyjnymi i myśleniem projektowym.

AK74 – O czym będzie Twoja nowa książka (która ukaże się w tym roku)?

IY – Moja nowa książka dotyczy określania rodzaju empatii, którą można wykorzystać w pracy. Istnieje wiele rodzajów empatii, więc jeśli to słowo pada podczas rozmowy, każdy uczestnik rozumie je inaczej. Istnieje rodzaj empatii, który ma zastosowanie przy udzielaniu wsparcia (do innych wykorzystań empatii zalicza się perswazję lub zachęcanie do rozwoju osobistego).

W pracy można udzielać lepszego wsparcia przy rzeczach, które się wykonuje, bez względu na to czy są to produkty, usługi, procesy, strategie czy materiały pisane. Można także ją wykorzystywać podczas interakcji w pracy. Zatem tytuł książki, „Practical Empathy” (praktyczna empatia), naprawdę oddaje ten istotny przekaz.

Książka śledzi studium przypadku od początku do końca. Przedstawia umiejętności niezbędne do całkowitego słuchania i do rozwoju empatii. Ukazuje, jak podwoić zrozumienie innych i jak szukać związków pomiędzy tym, co słyszy się od różnych ludzi, co pozwala planować pod kątem konkretnych grup zachowań.

Książka obejmuje także różne zastosowania rozwiniętej empatii, głównie pod względem usług i produktów, ale także trochę pod względem interakcji z innymi ludźmi w pracy. Zawiera także dział poświęcony technikom perswazji, które można zastosować w miejscu pracy, aby zwiększyć szanse na zaakceptowanie empatii.

Książka będzie redagowana w kwietniu i powinna trafić do sprzedaży jeszcze w czerwcu tego roku.

AK74 – Przyjeżdżasz do Polski na konferencję UXPoland. Co zamierzasz na niej robić i o czym mówić?

IY – Z niecierpliwością czekam na tegoroczną konferencję UX Poland. Będę prowadził całodzienne warsztaty dotyczące rozwoju i zastosowania empatii – największe warsztaty do tej pory! Przedstawię różne definicje empatii i jej zastosowania, a następnie skupię się na jednym z nich, pomocnym w pracy, zarówno przy tworzeniu, jak i przy interakcjach z innymi.

Powiem, jak należy słuchać w sposób całkowity i jak uczynić z tego czynność codzienną. Będziemy ćwiczyć aż uczestnicy poczują się pewni siebie. Następnie popracujemy nad znajdowaniem zależności pomiędzy ludźmi biorącymi udział w samych warsztatach. Warsztaty zakończymy małą zabawą, podczas której będziemy obmyślać pomysły na lepsze wspieranie tych zależności.

Temat ćwiczeń podczas warsztatów brzmi: „Dlaczego postanowiłeś wybrać się na ten występ?”. To projekt, nad którym pracuje od kilku lat dla naszej lokalnej symfonii, ponieważ wszystkie symfonie zawsze martwią się malejącą frekwencją.

Jednak zamiast skupiać się nad występami symfonicznymi, rozszerzyłem temat do wszelkich występów, jako że powody decyzji dotyczącej wybrania się na jakikolwiek występ są takie same, bez względu na gust, styl czy nawet medium. Występem może być taniec, kabaret, a nawet film!

Indi Young będzie gościem konferencji UXPoland.

Może zainteresują Cię również:



facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon