Christian Hertlein (IDEO) – Dobry projektant musi być empatyczny

Artur Kurasiński
1 kwietnia 2014
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

jeff_parks_uxpoland

AK74 – Czy zdarza ci się zatrzymać na ulicy i pomyśleć „cholera, naprawdę im się to udało”? Czy potrafisz stwierdzić, czy projekt jest funkcjonalny?

Christian Hertlein (IDEO)Według mnie najważniejszy nie jest ten dobrze zaprojektowany obiekt, który sprawia, że aż się zatrzymujesz. Najważniejszy jest klient i doświadczenia, które mogą być zaskakujące albo po prostu przyjemne.

Przykładowo taka aplikacja Clear, która służy do zapisywania czynności do zrobienia – korzysta ona z intuicyjnych gestów przez co jest naprawdę łatwa w użyciu.

Innym przykładem jest Spark Video, aplikacja wideo z kompleksowym interfejsem użytkownika. Został on uproszczony, a jego funkcje pozwalają użytkowniku decydować o tym, co naprawdę ważne – o zawartości.

AK74 – W IDEO tworzysz innowacje i sprzedajesz je klientom. Czy to nie droga na skróty? Czy nie powinieneś współpracować z klientem tak długo jak potrzeba, aby on sam mógł do wszystkiego dojść?

CH – IDEO jako firma doradzająca w sprawie innowacji i projektów nie zajmuje się „tworzeniem i sprzedawaniem pomysłów, produktów czy usług” klientom. W IDEO współpracujemy z naszymi klientami – organizacjami zajmującymi się różnymi branżami – aby pomóc im wprowadzić innowacje. Czasami jest to kilka tygodni lub miesięcy, czasami lata.

Mówi się, że wielkie pomysły są dziełem genialnej jednostki. Ale w rzeczywistości większość innowacji jest rezultatem rygorystycznego procesu i dyscypliny: kiedy współpracuję z klientem w IDEO, zazwyczaj uczestniczę już w bardzo wczesnych stadiach planowania projektu, w badaniach rynku, w tworzeniu prototypu wewnątrzrynkowego i badaniu informacji zwrotnej aż po wypuszczenie produktu na rynek.

Podam przykład: ostatnimi czasy pracowałem przy projekcie firmy z sektora usług finansowych, gdzie naszym zadaniem była pomoc w zrozumieniu przyszłości bezpieczeństwa finansowego.

Zespół składający się z projektanta z IDEO oraz menedżerów z firmy klienta przeprowadził badania, wspólnie zaprojektował markę, doświadczenia oraz model biznesowy – pomogliśmy również zbudować zespół ds. działalności inwestycyjnej o podwyższonym zysku i określić możliwości. Po zaledwie czterech miesiącach wstępnego opracowywania projektu, wypuściliśmy wersję alpha platformy cyfrowej.

AK74 – Czy zaprojektowałeś kiedyś coś pięknego, ale zupełnie niefunkcjonalnego?

CH – Tak, zdarzyło mi się. Podczas swoich studiów, pracowałem nad projektem, który łączył technologię oraz rośliny: zbudowałem fizyczny ekran używając mimoz, płyty Arduino i kilku wiatraczków oraz czujników światła. Czujniki potrafiły rozpoznać proste kształty i bazując na nich włączały się poszczególne wiatraczki.

W związku ze specyfiką mimoz i ich czułością na dotyk, liście składały się.

Rośliny z rozłożonymi liśćmi tworzyły w pełni widoczny “piksel” – i reprezentowały „czarny” piksel, złożone liście były „białymi” pikselami. W ten sposób mimozy imitowały system binarny, w tym przypadku „biały” i „czarny” piksel.

Mój prototyp działał bez zarzutu, ale rozdzielczość 3 na 3 piksele była zbyt niska, by można było na niej pokazać cokolwiek konkretnego.

Czy wszystko pogmatwałem? (śmieje się)

AK74 – Jakie cechy musi posiadać dobry projektant? Posiadać wiedzę po trochu z każdej dziedziny?

CH – Dobry projektant musi być empatyczny. Jako narzędzie budowania zrozumienia empatia jest główną cechą, która pozwala projektantowi zrozumieć niewypowiedziane i ukryte potrzeby użytkownika. Empatia odgrywa również kluczową rolę w naszej współpracy z klientami oraz naszymi współpracownikami w wielobranżowym środowisku.

Dobry projektant musi również być badaczem, pilnym obserwatorem zachowań, które pozwolą mu lepiej zrozumieć kontekst, spojrzeć szerzej.

Dobry projektant nie musi posiadać wiedzy z każdej dziedziny, ale dobry projektant musi być, jak nazywamy to w IDEO, „w kształcie T”: pionowa część litery T reprezentuje głębię powiązanych ze sobą umiejętności i znajomość konkretnego obszaru, podczas gdy poziomy element to umiejętność współpracy międzybranżowej ze specjalistami z innych dziedzin i korzystania ze swojej wiedzy w dziedzinach spoza swojego obszaru.

AK74 – Przyjeżdżasz do Polski na konferencję UX Poland – co będziesz tam robił oraz o czym będziesz mówił?

CH – Nie mogę się doczekać warsztatów – spotkań i pracy z projektantami UX z całej Europy. Jestem szczególnie zainteresowany rozmowami na temat długookresowego UX i problemu dostępności.

Ja będę mówił o aranżowaniu projektów. Na podstawie mojej pracy w IDEO opowiem o narzędziach i metodach w kontekście doradztwa na skrzyżowaniu projektowania, technologii i ludzkich zachowań.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon