Podsumowanie pierwszej edycji programu Mistrzowie Kodowania

mistrzowie_kodowania_ak74_blog

120 szkół z 16 województw, 330 nauczycieli i ponad 5000 uczniów wzięło udział w pierwszej edycji programu Mistrzowie Kodowania, którego pierwsza edycja zakończyła się 13 czerwca na Zamku Ujazdowskim w Warszawie…

W Warszawie odbył się oficjalny finał programu edukacyjnego podczas którego jednym z najbardziej zadowolonych uczestników programu była Szkoła Podstawowa nr 58 z Poznania, której uczniowi otrzymali voucher na Cyfrową Klasę Samsung co oznacza, że po wakacjach będą mogli korzystać z nowej, w pełni wyposażonej sali informatycznej.

Jednym z efektów programu są tysiące dzieci i nauczycieli, którzy przekonali się do kodowania i dzięki temu swobodniej poruszają się w świecie nowych technologii.

Potrafią samodzielnie tworzyć algorytmy i linijki kodu, programować pierwsze gry, aplikacje czy wizualne plansze za pomocą języka Scratch – prostego narzędzia opracowanego w Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Idea stworzenia programu zrodziła się z potrzeby wyjścia naprzeciw wymaganiom współczesnego świata, w którym nowe technologie stają się kluczowym i nieodłącznym elementem życia każdego człowieka.

Swobodne poruszanie się w świecie cyfrowym będzie wkrótce decydować o powodzeniu na rynku pracy.

Sprostanie tym oczekiwaniom rynku to kluczowy i istotny wymiar ekonomiczny programu Mistrzowie Kodowania – komentuje Blanka Fijołek, Senior CSR Manager Samsung Electronics Polska.

Wszystkim uczestnikom programu za pasję i zaangażowanie podziękowali Sang Woo Kim, President of Corporate Affairs Samsung Electronic Europe i Rafał Trzaskowski, Minister Administracji i Cyfryzacji. Odczytano także list z gratulacjami od patronki honorowej programu, Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Pani Anny Komorowskiej oraz Marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

Program Mistrzowie Kodowania nie tylko kształtuje kluczowe umiejętności cyfrowe, ale zmienia także utarte w systemie edukacji schematy: sprawia, że nauczyciele uczą się razem z uczniami, a nawet od swoich podopiecznych, włącza kojarzone z naukami humanistycznymi dziewczynki do świata technologii, wreszcie – pokazuje, że kodowania uczyć mogą nie tylko informatycy czy osoby
z wykształceniem ścisłym.

W Mistrzach Kodowania programowania uczą logopedzi, pedagodzy, opiekunowie klas 1-3, wuefiści, poloniści, a nawet bibliotekarze i nauczyciele muzyki.

Z uwagi na ogromne zainteresowanie projektem już w czerwcu rusza rekrutacja do kolejnej edycji Mistrzów Kodowania, która rozpocznie się we wrześniu 2014 roku i obejmie swoim zasięgiem zarówno szkoły podstawowe, jak i gimnazja.

Szkoły oraz placówki edukacyjne, które zechcą uczestniczyć w programie, powinny wypełnić formularz zamieszczony na stronie www.mistrzowiekodowania.pl.

***

O programie Mistrzowie Kodowania:

„Mistrzowie Kodowania” to program edukacyjny zainicjowany przez Samsung Electronics Polska we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Rodzice w Edukacji.

Ma na celu upowszechnianie kompetencji cyfrowych i popularyzację nauki programowania. W programie udział biorą szkoły z całej Polski, a także placówki medyczne, organizacje pozarządowe, biblioteki, inkubatory przedsiębiorczości i osoby prywatne, które chcą uczyć dzieci programowania.

Pierwsza edycja Mistrzów Kodowania wystartowała na początku marca 2014 roku. Wzięło w niej udział 242 nauczycieli i kilka tysięcy uczniów ze 120 szkół podstawowych z całej Polski.

Była to kontynuacja cieszącej się dużym zainteresowaniem i zakończonej sukcesem trzymiesięcznej akcji pilotażowej rozpoczętej we wrześniu 2013 roku. Na początku jesieni wystartuje kolejna edycja programu, tym razem całoroczna.

Cześć!

Nazywam się Artur Kurasiński i jestem autorem tego bloga. Piszę o technologiach i ich wpływie na nasze życie.

Zostaw poniżej maila aby zapisać się na mój cotygodniowy, najlepszy w Polsce newsletter o technologii, który subskrybuje już 5500 czytelników!
Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę