Radosław Cielicki (Grupa Banfi) – Na rynku dużo dzieje się w obszarze systemów dla mikro firm, działalności gospodarczych czy ksiąg przychodów i rozchodów

Artur Kurasiński
8 lipca 2014
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

banfi_radosław_cielicki_ak74_blog

AK74 – Firma księgowo-kadrowa nie brzmi jak miejsce, które obfituje w innowacje. Czym zajmuje się BanFi na co dzień?

Radosław Cielicki (Prezes BanFi Group) – To zdecydowanie mit, że taki obszar to nie miejsce na innowacje. Uważam, że właśnie księgowość, kadry i zarządzanie tymi obszarami w firmie to idealne miejsce do innowacji. Grupa BanFi regularnie stara się być w grupie firm, które pchają ten rynek do przodu, choć medialnie mało o nas było słychać.

W takim kraju jak Polska, gdzie jest wiele procedur i zawiłości prawa, a wiele czynności wymaga jakiegoś potwierdzenia czy papierka, pilnowanie tego jest bardzo uciążliwe. Przy pełnej księgowości i wielu projektach czy oddziałach firmy zaczynają się prawdziwe schody.

A co ważne jest też ogrom informacji, które można, a wręcz należy śledzić aby wiedzieć co faktycznie dzieje się w firmie od strony finansowej. Dlatego też naszą małą innowacją tworzoną od lat, powoli stającą się standardem, jest system „4Decision”.

AK74 – Jak wygląda rynek usług księgowo-kadrowych w Polsce? Jakie podmioty działają, jakie generują obroty i gdzie w tym wszystkim odnajduje się BanFi?

RC – Rynek usług księgowo-kadrowych w Polsce jest bardzo rozdrobniony, chyba coś około 45 tysięcy firm. Począwszy od przysłowiowej Pani Krysi zza rogu, która pomaga w rozliczeniu podatku, przez samodzielne narzędzia do prowadzenia uproszczonej księgowości, małe i średnie firmy księgowe, na dużych międzynarodowych dostawcach kończąc.

Grupa BanFi plasuje się „po środku” z aspiracjami kierowanymi w górę. Walczymy jednak jak możemy aby te aspiracje nie zabijały najważniejszych cech za które lubią nas klienci.

Stawiamy na zachowanie bliskiego kontaktu z klientem, tak aby jak najlepiej zrozumieć jego biznes i jednocześnie zapewnić mu jak najwyższy standard świadczonych usług.

Wiem, że to może brzmi jak banał, ale wierzymy, że dobra jakość obsługi i dobry kontakt z firmą księgową to podstawa. Dlatego też „4Decison” ma m.in. moduł „wiadomości”, dzięki któremu nie ma zagubionego maila czy przeoczonego telefonu.

Rozumiem, że pytanie zmierza też do jakiś konkretnych liczb :) Według raportu za 2013 rok Fundacji Starter, wartość rynku usług księgowych w segmencie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw to 5 mld PLN. Natomiast wartość usług księgowych on-line to 221 mln PLN.

My w 2013 jako grupa zatrudnialiśmy łącznie około 30 osób i wypracowaliśmy blisko 6,5 mln przychodu. Patrząc na czerwiec zatrudniamy już ponad 50 osób i dążymy do zwiększenia przychodu, mimo, że ten rok jest dla nas rokiem bardzo dużych inwestycji związanych z dużym projektem współfinansowanym przez UE z programu 8.2

AK74 – BanFi wygląda na prężnie działającą firmę, ale nie jest już wcale taka młoda – powstała „aż” w 2005 roku. Co się zadziało od tamtego czasu?

RC – Od jednej niewielkiej spółki świadczącej wyłącznie obsługę księgową dla MŚP urośliśmy do całkiem sporej Grupy BanFi, która kompleksowo dostarcza najważniejsze dla firm informacje.

Pierwszą firmą była BanFi Sp. z o. o., jednakże wraz z organicznym rozwojem dorośliśmy do stworzenia kolejnych działów kompetencji i tak w 2007 roku powstało BanFi Kadry i Płace, której zadaniem jest obsługa outsourcingowa wszystkiego co wiązane z pracownikami.

W 2008 powstała spółka JSC Advisors Polska, która jest odpowiedzią na wdrażanie na rynek polskich firm zagranicznych i pomocą w startowaniu kolejnych firm naszych klientów. Nieprzerwanie od 2007 rozwijamy był wspomniany już system 4Decision, który formalnie pod tą nazwą funkcjonuje od lipca tamtego roku.

Bieżący rok rozpoczęliśmy od stworzenia działu „marketingu i „PR-u”, właśnie po to aby po tych 9-ciu latach usłyszało o nas troszkę więcej osób. A chyba niewiele biur księgowych ma w ogóle dział promocji ;)

AK74 – Czy w tej branży wydarzyło się przez ten czas coś ciekawego? Mam wrażenie obserwując pracę takich firm i działów, że nie zarejestrowano tam pojawienia się technologii mobilnych, a papier nadal jest najważniejszy. Mylę się?

RC – Ciężkie pytanie. Troszkę jest tak jak mówisz i według mnie wynika to z dwóch rzeczy: prawa i przepisów, które mają takie, a nie inne wymogi i wiele firm księgowych skupia się tylko na tym. Drugą stroną medalu jest dopiero rosnąca świadomość właścicieli firm, jak wiele danych jest u ich księgowych.

Na rynku dużo dzieje się w obszarze systemów dla mikro firm, działalności gospodarczych czy ksiąg przychodów i rozchodów. Z przyjemnością obserwuje jak ten obszar zmienił się przez ostatnie 9 lat. Luka pojawia się gdy firma zaczyna rosnąć i przechodzi na pełną księgowość.

I ten obszar staramy się zmieniać my. Pewnie za chwilę ktoś powie „halo przecież systemy ERP istnieją od dawien dawna”. Prawda, ale nasze doświadczenie pokazuje, że ich wdrażanie jest trudne dla rosnącej firmy.

Potrzeby takiej firmy to sprawna księgowa i system dostępny 24 godziny na dobę. Obserwujemy też rosnące zapotrzebowanie na usługi kadrowe, moda na zlecanie na zewnątrz „pay-rollu” przychodzi do nas wraz z zagranicznymi firmami.

Cieszy mnie to, że nasze „4Decision” rośnie razem z rozwojem firm naszych klientów. Stąd też wspominany nowy, ogromy projekt, którego premiera będzie w sierpniu 2015 roku i będzie to godny następca obecnego systemu, ale też coś co pozwoli naszym klientom przejść płynnie na jeszcze wyższy poziom organizowania swojej firmy i pilnowania jej rozwoju. I wierzymy, że wdrożymy w nim wiele kolejnych innowacji.

AK74 – W 2013 roku stworzyliście własne narzędzie – 4Decision. Do kogo jest kierowane, dlaczego ktoś go powinien używać i co jest w nim takiego nowatorskiego?

RC – 4Decision to kompletna platforma, która pozwala kontrolować płynność, rentowność zarówno na całej firmie, jak i na poszczególnych projektach z każdego miejsca na świecie. System posiada zaawansowane moduły cennika i fakturowania.

Wszystkie dokumenty, zarówno kosztowe jak i przychodowe, dostępne są w jednym miejscu, a dzięki dekretowaniu dokumentów można łatwo zestawiać koszty i przychody wedle różnych źródeł. Zawiera także moduł wiadomości – czyli platformę do komunikacji z księgowymi lub kadrowymi, która ułatwia zdawanie pytań i rozwiązywanie problemów.

Mówiąc bardziej obrazowo w 4Decision w przypadku firm wynajmujących lokale użytkowe czy mieszkania każdy lokal to oddzielny projekt, dlatego w łatwy sposób można śledzić koszty gazu, wody, prądu czy miejsca garażowego. Po dwóch kliknięciach widzimy które opłaty nie zostały uregulowane, oraz kto zalega nam z fakturami.

Reasumując jeśli w firmie jest dużo projektów, dokumentów, pracowników lub mniejszych „pod-firm” nasz system pozwala śledzić całość, oraz poszczególne segmenty.

AK74 – Dostaliście dofinansowanie w wysokości 8 mln złotych z programu 8.2. Chcecie zbudować nowy system, czyli dokładnie co?

RC – Dokładnie to tworzymy platformę, która będzie jeszcze bardziej zaawansowana niż system 4Decision.

Wraz z grupą kooperantów rozpoczęliśmy już realizacje tego projektu, który dla BanFi oznacza m.in. możliwość zaoferowania swoim klientom kolejnych analiz i narzędzi do zarządzania firmą.

Platforma będzie integrowalna z zewnętrznymi podmiotami – jeśli ktoś będzie chciał zachować swój system fakturowania lub CRM, ale mieć informacje o swoim biznesie – będzie to możliwe.

Dotychczas nasze rozwiązanie przede wszystkim skupiało się na komunikacji i dostarczaniu informacji głównie z obszaru finansowego.

W myśl zasady „apetyt rośnie w miarę jedzenia” klienci prosili nas o dostarczenie rozwiązania, które nie tylko dawałoby im te informacje, ale było narzędziem do całościowego zarządzania przedsiębiorstwem i pozwalało gromadzić dane z wielu systemów działających w firmie.

Nie ma to jednak być toporna aplikacja desktopowa, ani system, który wymaga godzin szkoleń, aby ktoś zrozumiał sens jego działania.

Na razie nie tyle nie mogę, co nie chce zdradzać zbyt wiele, bo lepiej się mówi o tym co już jest, zamiast coś obiecywać. Od lutego jak zamknięty zostanie kolejny etap prac będziemy informować już szerzej o tym co, jak i dlaczego właśnie tak chcemy to zrobić.

AK74 – Jakie plany na 2014 rok?

RC – Ostatnio dużo czasu spędzam w podróży i wiem, że w 2014 właśnie na wyjazdach będę się skupiać. Jako członek międzynarodowej organizacji „NIS Global” mamy okazję wymiany doświadczeń z wieloma firmami księgowymi z całego świata.

Co otworzyło mi i nam jako organizacji, oczy na wiele dróg rozwoju biznesu.

Czas w Polsce to dużo godzin poświęconych na pracę nad systemem ze wspomnianego projektu 8.2. Po cichu liczę też na nasz dział promocji, który może nie przesadnie, ale postara się o nagłośnienie naszych działań.

Najważniejszy plan na 2014 to dalej cieszyć się z tego co robię i starać się robić to najlepiej jak potrafię.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon