Zrzutka.pl i zmiany w polskim prawie dotyczącym crowdfundingu

Artur Kurasiński
28 lipca 2014
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

zrzutka.pl_blog_ak74

AK74 – 18 lipca 2014 w Polsce zmieniło się prawo i oficjalnie zaczęły działać nowe przepisy wpływające na serwisy crowdfundingowe w Polsce. Jaki to jest wpływ i co to realnie zmieni?

Zrzutka.pl – Wpływ ten, wbrew przewidywaniom, dla większości istniejących portali nie będzie wpływem diametralnie zmieniającym ich sytuację. Są jednak wyjątki, a drogą tych wyjątków z pewnością podążą kolejne projekty.

Na początku należy wyjaśnić jak to działa w tej chwili: większość serwisów crowdfundingowych w Polsce (polakpotrafi.pl, wspieram.to im podobne) działa z powodzeniem w istniejącym środowisku prawnym opierając swoje działanie na zasadzie tzw. sprzedaży przed płaconej. Oznacza to, że wspierający, za przekazane składki, nabywają jakiś „podarek” od organizatora akcji – nie jest to zatem „zbiórka publiczna” lecz po prostu sprzedaż.

Ale do rzeczy. Stara ustawa głosiła, że każdy, kto chciał publicznie zbierać środki, niezależnie od tego czy zbierał w gotówce czy na konto, musiał posiadać odpowiednią zgodę ministerstwa. Co się zmieni po wejściu w życie nowej ustawy? Otóż zbiórki elektroniczne – np. przez przelewy – można będzie prowadzić bez żadnych dodatkowych formalności. W tym wypadku przejrzystość i możliwość kontroli zapewniona jest dzięki technologii (przepływ pieniędzy jest rejestrowany).

Stare przepisy wynikały z tego, że za dawnych czasów państwo, sprawujące rządy „żelazną” ręką było niechętne wszelkim społecznym inicjatywom i zbiórkom pieniędzy ponieważ upatrywało w nich działalności wywrotowej mającej na celu walkę z istniejącym systemem prawnym.

Wracając do pytania – naszym zdaniem realnym wpływem zmienionej ustawy na crowdfunding w Polsce będzie powstanie większej ilości portali takich jak zrzutka.pl tzn. dających organizatorom dowolność w kwestii ustalenia ewentualnych „nagród” za wsparcie projektu / zbiórki. Przede wszystkim ustawa wpłynie jednak na zrzutki charytatywne. w których to przypadku organizator rzadko kiedy przewiduje dla wpłacających nagrodę inną niż po prostu wdzięczność. W kwestii takich inicjatyw, które naturalnie też mogą odbywać się na „zrzutce”, ustawa będzie początkiem ogromnych zmian.

AK74 – Czy te zmiany są ważne tylko dla ludzi, którzy prowadzą serwisy crowdfundingowe w Polsce?

Zrzutka.pl – Zaryzykowalibyśmy stwierdzenie, że zdecydowanie ważniejsza jest ona dla wszelkich OPP oraz NGO, a także zwykłych obywateli, którzy będąc w potrzebie będą mogli po prostu zwrócić się o pomoc do innych, nawet nieznajomych osób korzystając z możliwości jakie daje internet.

AK74 – Na podstawie jakiego prawa w Polsce przeprowadzane są zbiórki obecnie? Chyba nie zbiórki publicznej?

Zrzutka.pl – Obecnie tzn. do dnia 18 VII 2014, są one przeprowadzane na podstawie Ustawy o Zbiórkach Publicznych z 1933 roku (oczywiście jeśli mowa o zwykłych zbiórkach publicznych – odpowiednie zgody ministerstwa posiadają np. odbywające się na zrzutka.pl nieliczne zbiórki publiczne zaś znakomita ich większość, przez ograniczenia prawne, pozostaje ze statusem „prywatna”). Tak jak wspomnieliśmy wcześniej publiczne zbiórki przeprowadzane na popularnych portalach crowdfundingowych mogą się odbywać ponieważ opierają się na tzw. sprzedaży przedpłaconej.

AK74 – Jak wygląda pejzaż polskiego crowdfundingu? Mamy już lidera i polskiego Kickstarera?

Zrzutka.pl – Tak. Za lidera w Polsce uważamy serwis polakpotrafi.pl. Oprócz tego jest sporo innych serwisów, jak np.: wspieram.to, beesfund.com, crowdangels.pl, wspólnyprojekt.pl, wspieramkulture.pl, siepomaga.pl megatotal.pl i inne mniej znane lub dopiero startujące.

AK74 – Jakiego typu akcje i rozwój planujecie w tym roku?

Zrzutka.pl – Odpowiemy nieco tajemniczo:) O wszystkich planowanych akcjach i wdrożeniach informujemy na naszym blogu: https://zrzutka.pl/blog. Jednak w najbliższym czasie tzn. do końca tego tygodnia planujemy wdrożyć dwie istotne zmiany:

1. W liście publicznych zrzutek pojawią się kategorie – każdy będzie mógł określić czy zbiera na cele charytatywne, biznesowe czy też np. organizuje sprzedaż grupową :)
2. Umożliwimy ustawianie dla zrzutek tzw. przyjaznych linków tzn. zamiast zrzutka.pl/xxx123 -> zrzutka.pl/twoj-link

O kolejnych zmianach będziemy informowali na naszym blogu :)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon